آموزش اضافه کردن کد اسنیپت (Code Snippet) به وردپرس

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت

کد اسنیپت ها قطعه کدهای کوچکی هستند که می توانید در سایت وردپرسی خود استفاده کرده و ویژگی ها و قابلیت های سایت وردپرسی خود را افزایش دهید. در این مقاله به آموزش اضافه کردن کد اسنیپت در وردپرس و چگونگی انجام آن می پردازیم.

توسعه دهندگان و سایت های مرجع وردپرس اغلب اوقات قطعه کدهایی را ارائه می دهند که می توانید آنها را در وب سایت وردپرسی خود استفاده کرده و عملکرد سایت را بهبود دهید. اضافه کردن قطعه کدها یا کد اسنیپت ها به وردپرس اختیاری است و گاهاً می توانید افزونه هایی را پیدا کنید که همان کار را برای شما انجام دهند اما گاهی اوقات یک اسنیپت ساده خیلی مؤثرتر است.

اضافه کردن اسنیپت های کد به وب سایت وردپرسی یکی از ساده ترین راه ها برای گسترش ویژگی های سایت و افزایش عملکرد آن است. درست است که افزونه ها در خط مقدم افزایش عملکرد وب سایت های وردپرسی بخصوص برای افراد غیر متخصص هستند اما گاهی اوقات پیدا کردن افزونه ای که بتواند نیازهای کوچک شما را رفع کند، بسیار سخت است. بنابراین آموزش و یادگیری اضافه کردن کد اسنیپت ها به وردپرس برای هر کسی که با وردپرس کار می کند، ضروری است.

اضافه کردن اسنیپت های کد به وردپرس بسیار ساده است اما کار دقیقی است و یک اشتباه کوچک می تواند باعث شکست وب سایت شما شود. بنابراین اگر نیاز داشتید که یک کد اسنیپت به وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید لازم است به صورت درست و دقیقی این کار را انجام دهید.

در این مقاله نحوه اضافه و کپی و پیست کردن درست کد اسنیپت ها به وردپرس را آموزش می دهیم. پس از آن شما دانش و اعتماد به نفس لازم برای اضافه کردن کد اسنیپت ها و بهبود سایت وردپرسی خود را خواهید داشت.

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت ها (Code Snippets) به وردپرس

کد اسنیپت ظاهری شبیه زیر دارد.

add_action( 'after_setup_theme', 'yourtheme_setup' );
function yourtheme_setup() {
add_theme_support( 'wc-product-gallery-zoom' );
add_theme_support( 'wc-product-gallery-lightbox' );
add_theme_support( 'wc-product-gallery-slider' );
}

دو راه کل کلی برای اضافه کردن کد اسنیپت ها در وردپرس وجود دارد:

  • اضافه کردن کد اسنیپت ها مستقیماً در فایل های قالب
  • اضافه کردن کد اسنیپت ها در یک افزونه

اگرچه هر دو روش فوق در نهایت باعث اضافه شدن کد اسنیپت ها به سایت وردپرسی شما می شوند اما تفاوت های عملکردی بین این دو روش وجود دارد.

اگر کد اسنیپت را مستقیماً به قالب سایت خود اضافه کنید، کد وارد شده در صورت تغییر قالب دیگر کار نخواهد کرد. اما اگر کد اسنیپت را به یک افزونه اضافه کنید، صرف نظر از اینکه از چه قالبی استفاده می کنید، به کار خود ادامه می دهد.

بنابراین اگر عملکردی که اضافه می کنید تنها به قالب فعلی شما اعمال می شود، کد اسنیپت را مستقیماً در قالب فرزند فایل function.php سایت خود وارد کنید. اما اگر لازم است عملکرد مورد نظر شما حتی بعد از تغییر قالب به کار خود ادامه دهد، کد اسنیپت را در یک افزونه اضافه کنید. در ادامه آموزش به بررسی هر دو روش برای اضافه کردن کد اسنیپت به وردپرس می پردازیم.

اضافه کردن کد اسنیپت ها در فایل های قالب و فایل functions.php

قالب های وردپرس از فایل های template ساخته شده اند. فایل های template نحوه نمایش وب سایت شما را تعریف می کنند. به عنوان مثال فایل header.php یک template پیش فرض است که در بیشتر قالب های وردپرس برای تعریف ناحیه هدر صفحات وب سایت وردپرسی شما استفاده می شود.

شما می توانید کد اسنیپت ها را در هر کدام از فایل های template مانند function.php، single.php و غیره به یکی از دو روش زیر اضافه کنید:

  • با استفاده از یک قالب فرزند
  • اضافه کردن مستقیم کد به قالب والد موجود

توصیه می شود template را مستقیماً از قالب والد خود شخصی سازی نکنید زیرا هنگامی که قالب خود را بروزرسانی می کنید، تمام شخصی سازی هایی که انجام داده بودید از بین می رود. برای حفظ شخصی سازی ها حتی بعد از بروزرسانی قالب باید یک قالب فرزند ایجاد کرده و شخصی سازی ها را در آنجا انجام دهید.

یک قالب فرزند یک قالب وردپرس است که عملکرد خود را از قالب والدش (قالب وردپرس) به ارث می برد. اگر می خواهید کد اسنیپت های زیادی را در فایل قالب خود استفاده کنید بهتر است یک قالب فرزند ایجاد کنید.

اضافه کردن کد اسنیپت های php عموماً از طریق فایل functions.php انجام می شود. در ادامه آموزش با نحوه اضافه کردن کد اسنیپت به این فایل بیشتر آشنا می شوید.

functions.php  یک فایل template قالب وردپرس است که به شما امکان می دهد ویژگی های قالب و نصب وردپرس خود را به راحتی گسترش دهید. برای افزودن ویژگی ها تنها کاری که باید انجام دهید این است که کد اسنیپت های خاصی را به فایل function.php خود اضافه کنید.

دقیقاً مانند هر فایل template دیگری، می توانید کد اسنیپت ها را مستقیماً به فایل function.php  خود اضافه کنید. اما برای اینکه تغییرات ایجاد شده را حتی پس از بروزرسانی قالب خود حفظ کنید، می توانید یک قالب فرزند ایجاد کرده و کد را درون آن وارد کنید.

یک قالب فرزند هیچ یک از عملکرهای فعلی سایت شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد اما به شما اجازه می دهد تغییرات مورد نظر خود را به صورت امن به سایت خود اعمال کرده و با آپدیت قالب نگران بازنویسی آنها نباشید.

شما می توانید به صورت دستی قالب فرزند ایجاد کنید اما برای ساده تر کردن فرآیند تولید قالب فرزند می توانید از افزونه رایگان Childify Me استفاده کنید. در ادامه نحوه ساخت قالب فرزند با استفاده از این افزونه برای اضافه کردن کد اسنیپت ها به وردپرس را آموزش می دهیم.

استفاده از این افزونه بسیار راحت است. کافی است پس از نصب و فعال سازی افزونه به مسیر نمایش » سفارشی سازی بروید. در ساید بار سمت راست صفحه به سمت پایین اسکرول کرده و روی دکمه Childify Me کلیک کنید.

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت

سپس در باکس ظاهر شده برای قالب فرزند خود یک نام تعیین کرده و روی دکمه Create کلیک کنید.

پس از آن روی دکمه Preview and Activate کلیک کرده و پس از اطمینان از اینکه همه چیز درست پیش رفته است برای فعال کردن قالب فرزند روی دکمه “فعال سازی و انتشار” کلیک کنید.

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت

حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که کد اسنیپت را به فایل functions.php جدید در قالب فرزند اضافه کنید. اگر وردپرس خود را آپدیت کرده اید و با FTP نیز آشنا هستید این کار را از طریق FTP انجام دهید.

در غیر این صورت در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » ویرایشگر پوسته رفته و در ستون Theme Files فایل functions.php را انتخاب کنید.

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت

سپس کد اسنیپت خود را پیست کرده و روی دکمه “به روز رسانی پرونده” کلیک کنید.

با این حال نکته منفی این است که اگر قالب خود را تغییر دهید، تمام سفارشی سازی هایی که در قالب فرزند ایجاد کرده اید را از دست خواهید داد. اینجاست که افزونه کد اسنیپت وردپرس به کمک شما می آید.

افزونه های کد اسنیپت وردپرس مستقل از قالب شما هستند و به شما امکان می دهند قطعه کدهای سفارشی را به سایت خود اضافه کنید. در ادامه آموزش نحوه اضافه کردن کد اسنیپت ها به وردپرس با استفاده از افزونه ها را توضیح می دهیم.

استفاده از افزونه Code Snippets برای اضافه کردن کد اسنیپت ها به وردپرس

آموزش اضافه کردن کد اسنیپت

برای کد اسنیپت هایی که قالب خاصی ندارند می توانید از افزونه Code Snippets استفاده کنید. در این صورت حتی با بروزرسانی و تغییر قالب کد اسنیپت ها غیرفعال نمی شوند.

افزونه Code Snippets یک افزونه وردپرس است که یک رابط کاربری گرافیکی برای مدیریت اسنیپت ها مشابه فهرست افزونه ها دارد.

این افزونه نیاز به قرار دادن کد اسنیپت های سفارشی در فایل functions.php قالب را از بین می برد. از آنجا که شما هیچ یک از کد اسنیپت ها را در فایل های قالب خود وارد نمی کنید، می توانید حتی پس از تغییر قالب، شخصی سازی ها را در سایت خود حفظ کنید.

با استفاده از افزونه Code Snippets می توانید اسنیپت ها را مانند افزونه ها فعال یا غیرفعال کنید.

پس از فعال سازی افزونه Code Snippets می توانید اسنیپت های سفارشی اضافه کنید و یک عنوان، توضیحات و برچسب به عنوان مرجع برای خودتان مشخص کنید. به این ترتیب در آینده می توانید هدف از اضافه کردن اسنیپت ها را به راحتی بفهمید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد و استفاده لازم را برده باشید. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

ویرایش CSS در وردپرس باSimple Custom CSS و Simple Custom CSS and JS

ویرایش CSS در وردپرس با افزونه و به صورت دستی

اگر می خواهید قسمت هایی از ظاهر وب سایت وردپرس خود را تغییر دهید اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *