راهنمای جامع افزایش سرعت وردپرس در سال 2020

افزایش سرعت وردپرس

یکی از چالش برانگیزترین مسائلی که صاحبان وب سایت ها با آن روبرو هستند، افزایش سرعت وردپرس است.

وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا که 35.2% از کل وب سایت های جهان با آن ساخته شده اند، هزاران افزونه، قالب و تکنولوژی مختلف دارد که همگی باید با یکدیگر به خوبی کار کنند. این موضوع برای مالک یک وب سایت وردپرس که سایتش به ناگهان با مشکل کم شدن سرعت روبرو می شود و نمی داند علت آن چیست و از کجا باید اقدام به رفع مشکل کند، می تواند به یک کابوس تبدیل شود.

در این مقاله یک راهنمای جامع و کاربردی برای بهینه سازی وب سایت وردپرسی شما و افزایش سرعت و بهبود عملکرد آن فراهم کرده ایم و سعی کرده ایم همه سرفصل ها شامل موارد زیر را پوشش دهیم:

 • چرا باید سرعت وب سایت وردپرسی خود را افزایش دهید.
 • چه عواملی سرعت بارگذاری سایت وردپرس را کاهش می دهد.
 • چه کارهایی می توانید برای افزایش سرعت وب سایت وردپرسی خود انجام دهید.

محتویات فهرست

چرا افزایش سرعت برای سایت وردپرس بسیار مهم است؟

سرعت بارگذاری سایت از دو جهت اهمیت بسیار زیادی دارد: تجربه کاربری و سئو.

مطالعات نشان می دهد که از سال 2000 تا 2017 محدوده متوسط توجه انسان از 12 ثانیه به 7 ثانیه کاهش یافته است. این امر به این معنی است که شما زمان بسیار کمی برای نشان دادن محتوای خود به بازدیدکنندگان و قانع کردن آنها برای سپری کردن زمان بیشتر در سایت خود در اختیار دارید.

یک سایت با سرعت بارگذاری پایین به معنی این است که کاربران حتی قبل از اینکه سایت شما لود شود از آن خارج می شوند. در یک بررسی موردی که روی سایت های بزرگی مانند گوگل و آمازون انجام گرفت، یک ثانیه تأخیر در زمان بارگذاری صفحه منجر به 7% کاهش در تبدیل، 11% بازدید صفحات کمتر و 16% کاهش در رضایت مشتری شد.

افزایش سرعت وردپرس

از طرف دیگر گوگل بارها اعلام کرده است که سرعت بارگذاری صفحه یکی از فاکتورهای مهم برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو است. این امر به این معنی است که بهینه سازی سایت (شامل نسخه موبایل) و افزایش سرعت آن برای سئو بسیار مهم است.

همچنین گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه سایت های با سرعت کم را در نتایج جستجو کاهش می دهند و به این ترتیب آنها را جریمه می کنند و این به معنی کاهش ترافیک برای آنها است. بنابراین اگر می خواهید ترافیک بیشتر، مشتریان زیادتر و درآمد بیشتری داشته باشید باید سایت وردپرسی خود را سریع تر کنید.

چگونه سرعت سایت وردپرس را به دقت تست کنید؟

افزایش سرعت وردپرس

گاهی اوقات صاحبان سایت ها گمان می کنند سرعت سایت آنها خوب است زیرا در کامپیوترهای شخصی شان کاهش سرعتی را احساس نمی کنند. اما این یک اشتباه بزرگ است.

یکی از دلایلی که سرعت بارگذاری سایت برای شما به عنوان مدیر سایت خوب است این است که زمان زیادی را در سایت خود می گذرانید. به این ترتیب مرورگرهای مدرن مانند کروم یک نسخه کش از وب سایت شما ذخیره می کنند و به محض اینکه آدرس سایت خود را تایپ می کنید، نسخه کش شده را به صورت خودکار به شما نشان می دهند. این امر باعث می شود بارگذاری وب سایت شما در کسری از ثانیه انجام شود.

اما کاربری که اولین بار از وب سایت شما بازدید می کند ممکن است چنین تجربه ای نداشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود وب سایت خود را با ابزارهایی مانند GTmetrix و Pingdom تست کنید. هر دو ابزار به شما اجازه می دهند سایت خود را از مکان های مختلف سرور تست کنید. بهتر است یک اکانت رایگان GTmetrix ایجاد کنید. به این ترتیب می توانید متریک های دقیق تری داشته باشید و گزارش های خود را ذخیره کنید. همچنین این کار برای زمانی که می خواهید به صورت خودکار بر عملکرد سایت خود نظارت داشته باشید، لازم است.

هر دو ابزار تجزیه و تحلیل دقیقی از هر آنچه که باعث کاهش سرعت سایت شما می شود، ارائه می دهند.

چه چیزی سرعت سایت وردپرس شما را کاهش می دهد؟

افزایش سرعت وردپرس

گزارش های تست سرعت حاوی توصیه های زیادی برای افزایش سرعت سایت وردپرس هستند. اما بسیاری از این توصیه ها بسیار تکنیکی بوده و درک آن برای کاربران مبتدی چندان آسان نیست. در این آموزش مهمترین دلایل کاهش سرعت سایت را بررسی می کنیم.

دانستن اینکه چه چیزی باعث کاهش سرعت سایت شما می شود، در انتخاب استراتژی هایی که برای بهبود عملکرد سایت در نظر می گیرید تأثیر بسیار زیادی دارد و تصمیم گیری های دراز مدت هوشمندانه تری را موجب می شود. مهمترین دلایلی که باعث کاهش سرعت سایت وردپرسی می شوند عبارتند از:

 • تکنولوژی هاستینگ و سرور: وقتی سرور هاستینگ وب شما به درستی پیکربندی نشده باشد می تواند به سرعت وب سایت شما آسیب وارد کند.
 •  پیکربندی وردپرس: اگر سایت وردپرسی شما صفحات کش شده را ارائه ندهد می تواند موجب اورلود شدن سرور شده و سایت شما را کُند کند یا به کلی از کار بیندازد.
 • اندازه صفحه: استفاده از تصاویر اصلی در سایت که برای وب بهینه سازی نشده باشند تأثیر زیادی در کاهش سرعت سایت دارد.
 • افزونه های خوب کدگذاری نشده: اگر از افزونه هایی در سایت خود استفاده کنید که به خوبی کد گذاری نشده اند می تواند به میزان قابل ملاحظه ای سرعت سایت شما را پایین بیاورد.
 • اسکریپت های خارجی: اسکریپت های خارجی مانند ads، لود کننده های فونت و بسیاری موارد دیگر می توانند تأثیر زیادی در عملکرد وب سایت شما داشته باشند.

حال در ادامه آموزش به این سوال مهم که چگونه سرعت سایت وردپرس خود را افزایش دهید می پردازیم.

معرفی 20 روش برای افزایش سرعت وردپرس

به کار بردن روش هایی که در این آموزش معرفی می شوند از بروز مشکلات متداول که باعث کاهش سرعت وب سایت می شوند جلوگیری می کند.

استفاده از هاستینگ باکیفیت

افزایش سرعت وردپرس

یکی از مقدماتی ترین کارها برای افزایش کارایی سایت، انتخاب یک هاست خوب است. به طور کلی سه نوع مختلف هاستینگ وب وجود دارد.

هاستینگ اشتراکی: به این معنی است که سایت شما به همراه تعدادی وب سایت دیگر روی سرور یکسانی قرار گرفته اند و باید منابع  شان (قدرت پردازش، RAM) را با یکدیگر مشترک شوند. این امر به این معنی است که اگر سایت همسایه شما ترافیک زیادی دریافت کند می تواند بر عملکرد کل سرور تأثیر بگذارد و به نوبه خود وب سایت شما را کُند کند.

سرور اختصاصی مجازی (VPS): در این نوع هاستینگ سایت های کمتری روی یک سرور یکسان وجود دارند. به علاوه، منابع بین تمامی سایت های موجود به طور مساوی اختصاص داده می شود و گزینه ای برای تجاوز از این مقدار وجود ندارد.

سرور اختصاصی: در این نوع هاستینگ یک سرور دارید که فقط مختص شما است و همه منابع به شما تعلق دارد.

یک گزینه دیگر استفاده از سرویس هاستینگ وردپرس مدیریت شده است که بهینه ترین پیکربندی سرور برای اجرای وردپرس می باشد. به این معنی که سایت شما روی یک سرور که به صورت ویژه برای وردپرس بهینه سازی شده است اجرا می شود. در این صورت مجبور نیستید اطلاعاتی راجع به مسائل تکنیکی اجرای وب سایت داشته باشید. شرکت های هاستینگ وردپرس مدیریت شده پشتیبان گیری خودکار، بروزرسانی خودکار وردپرس و پیکربندی های امنیتی پیشرفته تری را برای محافظت از وب سایت شما ارائه می دهند.

علاوه بر نوع هاستینگ، تکنولوژی استفاده شده در سرورها (هم سخت افزاری و هم نرم افزاری) نیز اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال آیا سرور شما از آخرین ورژن PHP، HTML و دیگر تکنولوژی های وب استفاده می کند؟ از هارد درایو های SSD استفاده می کند؟ چقدر حافظه دارد؟ تمام این موارد در اینکه با چه سرعتی می تواند به سایت شما خدمات ارائه دهد اهمیت دارد.

در نهایت مکان سرور نیز دارای اهمیت است. به صورت طبیعی اگر سرور از لحاظ جغرافیایی به بازدیدکننده ای که سایت شما را درخواست می کند نزدیک تر باشد، سریعتر می تواند خدمات خود را ارائه دهد.

بروزرسانی تکنولوژی وب و استفاده از آخرین ورژن های PHP و HTML

افزایش سرعت وردپرس

دومین مورد در لیست اقداماتی که در این آموزش برای افزایش سرعت وردپرس معرفی شده است، بروزرسانی وب سایت وردپرس و تکنولوژی هسته آن است. وردپرس با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است. این زبان یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که به این معنی است که روی سرور هاستینگ شما نصب و اجرا می شود.

سعی کنید از آخرین نسخه های HTML ، PHP و دیگر تکنولوژی های وب استفاده کنید. این بروزرسانی ها شامل پیشرفت های تکنیکی، ویژگی های جدید و در اغلب اوقات بهبود سرعت هستند. به همین دلیل بروزرسانی به آخرین تغییرات بسیار مهم است. با کلیک روی اینجا می توانید از آخرین ورژن PHP مطلع شوید.

شرکت های خوب و با کیفیت ارائه دهنده خدمات هاست وردپرس این بروزرسانی ها را انجام داده و از آخرین نسخه PHP در سرورهای خود استفاده می کنند. اما این امر مسئولیت شما را برای بررسی همه موارد کم نمی کند. ممکن است شرکت هاستینگ شما از نسخه قدیمی تر PHP استفاده کند.

هنگامی که به بک اند هاستینگ خود وارد می شوید می توانید پیکربندی PHP آن را بررسی کنید. در این قسمت می توانید ببینید از کدام ورژن PHP استفاده شده است. همچنین می توانید نسخه PHP سایت خود را با نصب و فعال سازی افزونه Version Info مشاهده کنید.

استفاده از آخرین نسخه وردپرس و اجزاء آن

افزایش سرعت وردپرس

سومین موردی که در این آموزش برای افزایش سرعت وردپرس معرفی شده است، بروزرسانی وردپرس و قالب ها و افزونه های آن است.

وردپرس نیز مانند هر پروژه منبع باز دیگری به صورت مرتب بروزرسانی می شود. هر نسخه جدید وردپرس با ویژگی های جدید، از بین بردن باگ ها و بسیاری موارد دیگر عرضه می شود. این بروزرسانی ها اجرای وب سایت شما را مؤثرتر کرده و از کند شدن آن جلوگیری می کند.

بروزرسانی وردپرس نه تنها باعث می شود وب سایت شما سریع تر شود بلکه برای امنیت وب سایت شما نیز ضروری است. استفاده از آخرین نسخه وردپرس، همچنین آخرین نسخه قالب و افزونه ها به شما اطمینان می دهد که تمام آسیب پذیری های امنیتی شناخته شده برطرف شده است. هیچ چیز مانند یک وب سایت آسیب دیده سرعت بارگذاری سایت را کاهش نمی دهد

می توانید از یک صفحه گسترده (spread sheet) برای افزونه های خود و کاری که انجام می دهند استفاده کنید. Google Sheet رایگان می تواند یک شروع عالی برای سازمان دهی و داشتن یک مرور کلی از وردپرس و افزونه های ووکامرس باشد.

در مورد لزوم بروزرسانی وردپرس و قالب ها و افزونه های آن مقاله افزایش امنیت وردپرس را مطالعه بفرمایید.

استفاده از یک قالب مناسب برای افزایش سرعت وردپرس

هنگام انتخاب قالب برای وب سایت خود باید توجه ویژه ای به سرعت وب سایت و بهینه سازی آن داشته باشید. قالب ها می توانند عامل تعیین کننده در سرعت وب سایت باشند. بعضی قالب های زیبا و چشم گیر خوب کدگذاری نشده اند یا ویژگی های بسیار زیادی ارائه می دهند که باعث کند شدن سرعت وب سایت شما می شوند.

توجه داشته باشید که تمام ویژگی های ارائه شده در این قالب ها مانند طرح بندی های پیچیده، انیمیشن های جذاب و دیگر ویژگی های غیر ضروری با کدنویسی ایجاد شده اند و باید لود شوند. در بسیاری مواقع این کدها حتی بدون اینکه از این ویژگی ها در وب سایت استفاده شود، بارگذاری می شوند.

به همین دلیل بهتر است از یک قالب ساده و سبک وزن که تنها آنچه که نیاز دارید را ارائه می دهد، استفاده کنید و قابلیت ها را با استفاده از افزونه های با کیفیت اضافه کنید. شما حتی می توانید از طریق وردپرس اقدام به ویرایش قالب وردپرس بدون تغییر پوسته کنید.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس

افزایش سرعت وردپرس

پنجمین مورد در لیست اقدامات لازم برای افزایش سرعت وردپرس در این آموزش بهینه سازی پایگاه داده وردپرس است.

همانطور که هسته وردپرس به مرور زمان دچار باگ و مشکلاتی می شود، دیتابیس نیز همین طور است. به مرور زمان پایگاه داده شما پر از اطلاعاتی می شود که ممکن است دیگر نیازی به آنها نداشته باشید. برای داشتن عملکرد بهینه می توانید دیتابیس خود را از اطلاعات اضافی پاک کنید. یکی از بهترین راه ها برای این کار استفاده از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است.

تعمیر و نگهداری منظم دیتابیس برای قابل استفاده و کم حجم کردن آن ضروری است. خوشبختانه ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. افزونه WP-Optimize یکی از این ابزارها است که پایگاه داده شما را از داده های بدون استفاده مانند افزونه های حذف شده، رونوشت های پست، کامنت های تأیید نشده و بسیاری موارد دیگر پاک می کند. افزونه WP-Sweep نیز گزینه دیگری است که به این منظور در اختیار شما قرار داده شده است.

جدول WP-options نیز از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. زیرا اگر از کنترل خارج شود می تواند سرعت وب سایت شما را به صورت جدی کاهش دهد. افزونه Advanced Database Cleaner بهترین افزونه ای است که می تواند این کار را برای شما انجام دهد. اما قبل از استفاده از این افزونه حتماً باید از سایت خود پشتیبان تهیه کنید.

راه اندازی نظارت و مونیتورینگ

واقعیت این است که شما تنها در صورتی اقدام به اصلاح و بهبود مشکلات می کنید که در مورد آن به شما هشدار داده شود و از وجود مشکل آگاه شوید.

در ابتدای آموزش در مورد اندازه گیری سرعت سایت صحبت کردیم. بسیاری از ابزارهای معرفی شده برای تست سرعت مانند Pingdom نظارت خودکار را نیز ارائه می دهند. پس از اینکه در این ابزار ثبت نام کردید در صورتی که سایت شما کند باشد یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

GTmetrix یک سرویس پرداختی است که متریک های کلیدی مانند زمان پاسخ سرور و زمان رندرینگ بصری را مونیتور می کند. هر دو مورد برای گوگل و کاربران بسیار مهم هستند.

کاهش درخواست های سرور برای افزایش سرعت وردپرس

هر زمان که مرورگر نوع خاصی از منبع را از سرور بخواهد به عنوان مثال فایلی مانند صفحه گسترده، یک اسکریپت یا یک تصویر، درخواست از سرور اتفاق می افتد.  

هر چه تعداد درخواست های سرور بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای تکمیل بارگذاری سایت شما صرف خواهد شد. به همین دلیل تعداد درخواست ها باید تا حد امکان کم باشد. کارهای زیادی برای کم کردن تعداد درخواست های سرور می توانید انجام دهید. در ادامه آموزش مهمترین کارهایی که می توانید برای افزایش سرعت وردپرس و کم کردن تعداد درخواست های سرور انجام دهید را معرفی می کنیم.

 • نشان دادن گزیده های نوشته به جای کل آن در صفحات آرشیو:
افزایش سرعت وردپرس

وردپرس به صورت پیش فرض در صفحه اصلی وب سایت شما و صفحات آرشیو، کل محتوای هر مقاله را نشان می دهد. بنابراین صفحه اصلی وب سایت، دسته ها، برچسب ها و دیگر صفحات آرشیو سرعت بارگذاری بسیار پایینی پیدا می کنند. عیب دیگر آن این است که اکثر بازدیدکنندگان نمی خواهند در صفحات آرشیو به کل مطلب دسترسی پیدا کنند.

برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات آرشیو و صفحه اصلی می توانید سایت را به گونه ای تنظیم کنید که تنها گزیده های مطالب نشان داده شوند.

برای انجام این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » خواندن بروید و از قسمت “برای هر نوشته در خوراک نشان بده” گزینه “خلاصه” را انتخاب کنید.

افزایش سرعت وردپرس
 • تقسیم کردن نوشته های بزرگ در چند صفحه:

پست های طولانی و مفصل برای کاربرانی که می خواهند عمق مطلب را بفهمند مطلوب تر است. گوگل نیز رتبه بالاتری به نوشته های طولانی تر می دهد. اما نوشته های طولانی با تصاویر زیاد می تواند سرعت بارگذاری صفحه را کاهش دهند. در چنین موقعیت هایی می توانید مقاله طولانی خود را در چند صفحه منتشر کنید. در ادامه آموزش افزایش سرعت وردپرس نحوه انجام این کار را توضیح می دهیم.

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس این کار به راحتی با استفاده از بلوک “برش صفحه” امکان پذیر است.

افزایش سرعت وردپرس

ویرایشگر کلاسیک وردپرس به صورت پیش فرض قابلیت چند صفحه کردن نوشته ها را دارد. کافی است هرجایی که می خواهید به صفحه بعد بروید تگ <–nextpage–!> را به مقاله خود اضافه کنید. بدیهی است که در این حالت باید به قسمت ویرایشگر متنی بروید.

افزایش سرعت وردپرس
 • تقسیم کردن کامنت ها در چند صفحه:

اگر کامنت های زیادی دریافت می کنید می توانید آنها را در چندین صفحه نمایش دهید. در این صورت اختلالی در زمان بارگذاری صفحه به وجود نمی آید. وردپرس یک راه حل درون ساخته برای رفع این مشکل دارد. در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظمیات » گفتگو بروید و باکس “صفحه بندی دیدگاه ها با 50 دیدگاه در هر صفحه و آخرین صفحه به صورت پیش فرض نشان داده شود” را فعال کنید.

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید می توانید تعداد دیدگاه های نمایش داده شده در یک صفحه و همچنین چگونگی نمایش دیدگاه ها را تنظیم کنید.

افزایش سرعت وردپرس
 • کاهش تعداد تصاویر و دیگر المان های صفحه

هر چقدر تعداد تصاویر و دیگر المان های صفحه کمتر باشد تعداد درخواست های سرور کمتر بوده و زمان بارگذاری صفحه کاهش پیدا می کند.

 • غیر فعال کردن افزونه های غیر ضروری به خصوص آنهایی که سرعت پایینی دارند.
 • غیر فعال کردن افزونه هایی که به صورت دائمی از آنها استفاده نمی کنید.
 • فعال کردن بارگذاری تنبل (lazy loading):
افزایش سرعت وردپرس

اگر در نوشته های وبلاگ خود از تصاویر زیاد، جاسازی های ویدئویی متعدد و گالری های تصاویر استفاده می کنید ویژگی بارگذاری تنبل یا lazy loading می تواند برای شما مفید باشد. در این صورت به جای آنکه تصاویر و ویدئو ها را به یکباره لود کنید، ویژگی بارگذاری تنبل تنها تصاویری را دانلود می کند که در صفحه کاربر قابل رؤیت باشد و باقی تصاویر و ویدئوها با یک تصویر placeholder جایگزین می شوند.

همانطور که کاربر به سمت پایین صفحه اسکرول می کند، وب سایت شما تصاویری را که در مرورگر کاربر قابل رؤیت می شود بارگذاری می کند. شما می توانید تصاویر، ویدئوها و حتی کامنت های وردپرس و گراواتار را نیز Lazy load کنید.

برای استفاده از ویژگی بارگذاری تنبل می توانید از بهترین افزونه های Lazy Load وردپرس استفاده کنید.

برای iframe ها، ویدئوها و تصاویر می توانید از افزونه Lazy Load by WP Rocket استفاده کنید.

 • محدود کردن تعداد رونوشت های پست

رونوشت های پست فضای دیتابیس وردپرس را اشغال می کنند. بعضی کاربران وردپرس معتقدند که رونوشت ها می توانند روی بعضی از کوئری های دیتابیس که توسط افزونه ها اجرا می شوند، تأثیر بگذارند. اگر افزونه به صورت خاص رونوشت های پست را نادیده نگیرد سرعت سایت را با جستجوی غیر ضروری در آنها کم می کند.

شما می توانید تعداد رونوشت های پست را که وردپرس برای هر مقاله نگه می دارد محدود کنید. کافی است قطعه کد زیر را در فایل wp-config.php وارد کنید.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 4 );

این کد تعداد رونوشت های پست را به 4 رونوشت آخر نوشته یا برگه محدود می کند و نسخه های قدیمی تر به صورت خودکار حذف می شوند.

بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت وردپرس

افزایش سرعت وردپرس

تصاویر به صفحات سایت شما روح و زندگی می دهند اما در عین حال حجم زیادی از صفحه را اشغال می کنند. این امر طبیعی است زیرا تصاویر نسبت به متن و حتی CSS به فضای بیشتری نیاز دارند.

اگر تصاویر شما بهینه سازی نشده باشند بیشتر از آنچه که کمک کننده باشند، آسیب زننده هستند. تصاویر بهینه سازی نشده یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت وب سایت ها هستند. به همین دلیل برای افزایش سرعت وردپرس باید بتوانید تصاویر را تا جایی که ممکن است کوچک کنید بدون اینکه کیفیت آن را کم کنید. به این کار فشرده سازی گفته می شود.

در گذشته تصاویر را قبل از آپلود کردن فشرده سازی می کردند. به عنوان مثال در فوتوشاپ می توانید از گزینه Save for web استفاده کنید. اما این کار تصاویر را به ماکزیمم میزان ممکن فشرده سازی نمی کند. امروزه از بهترین افزونه های فشرده سازی تصویر در وردپرس برای این کار استفاده می کنند.

یکی از افزونه هایی که می توانید به کمک آن تصاویر را به محض آپلود کردن آنها در سایت به صورت خودکار و به میزان قابل ملاحظه ای فشرده کنید، افزونه ShortPixel است. این افزونه گزینه ای برای فشرده سازی فله دارد که توسط آن می توانید تمام تصاویر قبلی وب سایت را به صورت یکجا فشرده سازی کنید.

اجتناب از آپلود مستقیم فایل های صوتی و تصویری به وردپرس

افزایش سرعت وردپرس

مورد بعدی در لیست اقدامات لازم برای افزایش سرعت وردپرس در این آموزش به ویدئوها و فایل های صوتی اختصاص دارد.

شما می توانید فایل های صوتی و تصویری را مستقیماً در وب سایت خود آپلود کنید و سایت به صورت خودکار آنها را در پلیر HTML5 نشان می دهد. اما هرگز نباید این کار را انجام دهید.

اول اینکه ویدئوها و فایل های صوتی هاستینگ پهنای باند زیادی از شما اشغال می کنند. اگر اکانت هاستینگ محدودی داشته باشید این امر برای شما مشکل زا خواهد شد. دوماً این کار سایت وردپرسی شما را به میزان قابل ملاحظه ای بزرگ می کند و پشتیبان گیری از سایت ورپرسی بسیار سخت خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که سایت های هاستینگ ویدئو فوق العاده سریعی مانند YouTube، Vimeo، DailyMotion، SoundCloud و بسیاری موارد دیگر وجود دارند که این کار را خیلی بهتر از سرور شما حتی اگر ابری باشد انجام می دهند.

وردپرس یک ویژگی درون ساخته برای جاسازی ویدئوها دارد که با استفاده از آن می توانید آدرس URL ویدئوهای مورد نظر خود را کپی کرده و در نوشته های خود پیست کنید. وردپرس به صورت خودکار ویدئوها را برای شما جاسازی خواهد کرد و می توانید در فرانت اند سایت آنها را مشاهده کنید.

اگر قصد دارید ویدئویی را از سایتی اضافه کنید که در لیست سفید وردپرس برای جاسازی خودکار وجود ندارد می توانید از کد HTML ی که سایت مورد نظر مانند آپارات در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید. کافی است کد را کپی کرده و در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس در بلوک “HTML سفارشی” پیست کنید.

افزایش سرعت وردپرس

نصب کردن یک افزونه کش برای افزایش سرعت وردپرس

هر وقت که یک کاربر درخواست دیدن یک صفحه از وب سایت شما را دارد، وردپرس به صورت دینامیکی یک نسخه HTML از صفحه مورد نظر ایجاد کرده و به کاربر نشان می دهد. وردپرس برای ساخت صفحات باید فرآیندی را اجرا کند که اطلاعات لازم را بدست آورده، آنها را در کنار یکدیگر قرار دهد و سپس به کاربر نشان دهد.

افزایش سرعت وردپرس

این فرآیند مراحل متعددی دارد و وقتی تعداد زیادی کاربر همزمان صفحات را درخواست می دهند می تواند سرعت وب سایت شما را کاهش دهد.

به همین دلیل توصیه می شود از بهترین افزونه های کش وردپرس استفاده کنید. افزونه های کش بعد از اولین بارگذاری صفحه یک کپی از آن می سازند و در درخواست های بعدی به جای اینکه کل صفحه از اول ساخته شده و به کاربر نشان داده شود، نسخه کش شده به کاربر نشان داده می شود. به این ترتیب سرعت بارگذاری صفحه به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

استفاده از CDN (شبکه تحویل محتوا)

قبلاً توضیح داده شد که مکان سرور فاکتور مهمی در زمان بارگذاری صفحه است. هر چقدر کامپیوتری که سایت شما را میزبانی می کند از بازدیدکننده دورتر باشد زمان بیشتری طول می کشد تا داده های سایت شما برای او ارسال شود.

یک CDN یا شبکه تحویل محتوا این مشکل را با میزبانی کردن داده های استاتیک شما روی چندین سرور مختلف که در سراسر جهان گسترده شده اند، حل می کند. به این ترتیب هرگاه یک بازدیدکننده درخواست دیدن سایت شما را داشته باشد از نزدیک ترین سرور از لحاظ موقعیت جغرافیایی اطلاعات استاتیک را دریافت می کند و زمان بارگذاری صفحه به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

افزایش سرعت وردپرس

سرویس های خوب بسیاری مانند MaxCDN، Cloudflare و Amazon Cloudflare وجود دارند که سرویس Cloudflare دارای پلن رایگان برای وب سایت های شخصی نیز هست. به علاوه می توان تنها بخشی از سایت شما را روی یک CDN میزبانی کرد. به عنوان مثال افزونه Jetpack by WordPress.com یک CDN رایگان برای تصاویر دارد.

اتصال فایل ها برای افزایش سرعت وردپرس

افزایش سرعت وردپرس

همانطور که در قسمت های قبل آموزش توضیح داده شد برای افزایش سرعت وردپرس باید تعداد درخواست های سرور را تا حد امکان کم کنید. یک راه برای کاهش فایل هایی که باید دانلود شوند ترکیب کردن آنها و ایجاد فایل های کمتر و بزرگتر است. این عملیات اتصال (concatenation) گفته می شود.

مزیت این کار این است که دانلود یک فایل بزرگ سریع تر از تعداد زیادی فایل کوچکتر است. مخصوصاً اگر نتوانید آنها را همزمان دانلود کنید.

اگر شما یک توسعه دهنده هستید می توانید از ابزارهایی مانند Gulp استفاده کنید. در غیر این صورت افزونه Autoptimize مناسب شما است. این افزونه به صورت خودکار تمام فایل های HTML، CSS و جاوااسکریپت شما را به صورت یک فایل در می آورد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که افزونه را نصب و فعال سازی کرده و ویژگی های آن را فعال کنید. به علاوه این افزونه با گزینه دیگری همراه است که توضیح آن را به صورت زیر می خوانید.

پس از انتشار HTTP/2 و تبدیل شدن آن به یک استاندارد توصیه های بسیار زیادی داده شد که افراد از اتصال فایل های خود اجتناب کنند زیرا HTTP/2 این اتصالات را غیر ضروری کرده است. با این حال این نظریه نیز مانند بسیاری از نظریه های تئوری در عمل واقعیت نیافت.

Frank نویسنده Autoptimize در وبلاگ خود یک مقاله منتشر کرد و از کاربران خواست این موضوع را برای خودشان امتحان کنند و ببینند آیا فایل های بزرگتر که با gzip فشرده شده اند و منجر به سایت های کوچکتر می شوند بهتر هستند یا خیر. حدس بزنید چه کسانی از سایت های کوچکتر استقبال کردند؟ کاربران موبایل با پهنای باند کوچک و محدودیت های شبکه.

بهره گیری از مزایای فشرده سازی (minify) کردن فایل ها

مینیفای کردن فایل ها چیزی است که شاید کمتر به گوش شما رسیده باشد. اما در لیست اقدامات لازم برای افزایش سرعت وردپرس در این آموزش قرار دارد.

اگر به یک فایل کد مانند یک استایل شیت CSS نگاه کرده باشید ممکن است متوجه شده باشید که برای نظم دادن به کد نویسی ها و قابل خواندن کردن آنها (حداقل برای توسعه دهندگان) توضیحاتی به آنها اضافه شده است.

افزایش سرعت وردپرس

این توضیحات و کامنت ها کدها را قابل فهم تر کرده و خواندن آنها را ساده تر می کنند اما متأسفانه مرورگرها و کامپیوتر ها تمام آنها را بدون وقفه اجرا می کنند.

افزونه Autoptimize مینیفای کردن فایل ها را نیز به خوبی انجام می دهد. افزونه W3 Total Cache و دیگر افزونه های کش وردپرس نیز این ویژگی را ارائه می دهند. توسعه دهندگان از ابزارهای Gulp و Grunt نیز می توانند استفاده کنند.

فعال کردن فشرده سازی Gzip

در قسمت های قبلی آموزش در مورد فشرده سازی تصویر برای افزایش سرعت وردپرس صحبت کردیم. همچنین با این مفهوم در فایل های zip کامپیوترتان آشنا هستید.

وب سایت وردپرسی چیزی بیش از تعدادی فایل نیست. فشرده سازی برای فایل های تکرار شونده به خوبی کار می کند و کد نیز بسیار تکرار شونده است. بنابراین فایل های وب سایت کاندیدهای خوبی برای فشرده سازی هستند.

فشرده کردن فایل های سایت باعث کوچک تر شدن و دانلود سریعتر آنها می شود. به علاوه تمام مرورگرهای مدرن می توانند فایل های فشرده را تفسیر کنند و بنابراین این گزینه برای افرایش سرعت وردپرس بسیار عالی است.

بسیاری از هاست ها gzip سمت سرور را بدون پیکربندی خاصی انجام می دهند. بنابراین ابتدا از هاست خود در این مورد سؤال کنید. اگر gzip برای شما فعال نشده باشد نگران نباشید. اجرای آن بسیار آسان است. شما می توانید از یک افزونه کش که به صورت خودکار این کار را برای شما انجام می دهد استفاده کنید یا قطعه کد زیر را به فایل htaccess. خود در دایرکتوری ریشه اضافه کنید.

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent
</IfModule>

اینکه کد بالا را قبل یا بعد از براکت ها قرار دهید اهمیتی ندارد.

جلوگیری از سرقت تصاویر برای افزایش سرعت وردپرس

افزایش سرعت وردپرس

Hotlinking به استفاده از تصاویر محتوای شما در وب سایتی گفته می شود که توسط هاست شما میزبانی نمی شود.

اگر محتوای باکیفیت در سایت خود ایجاد کرده باشید، متأسفانه دیر یا زود از شما به سرقت برده خواهد شد. یک روش سرقت این است که سایت های دیگر به جای اینکه تصاویر شما را در سرورهای خود آپلود کرده و بعد از طریق کتابخانه رسانه وردپرس در وب سایت خود استفاده کنند، آنها را مستقیاً از URL هایشان در وب سایت شما به کار می برند.

هات لینکینگ باعث سرقت پهنای باند شما می شود زیرا سرور شما باید تصاویر را به سایت دیگر تحویل داده و از لحاظ ترافیک نیز چیزی نصیب شما نمی شود.

برای متوقف کردن هات لینکینگ و جلوگیری از وقوع آن کد زیر را به فایل htaccess. خود اضافه کنید.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)example.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg|jpeg|bmp|zip|rar|mp3|flv|swf|xml|php|png|css|pdf)$ - [F]

فراموش نکنید که example.com را با نام دامنه خود عوض کنید.

در مقاله آموزش جلوگیری از سرقت تصاویر در وردپرس می توانید اطلاعات بیشتری درباره شیوه های مختلف جلوگیری از سرقت تصاویر در وردپرس به دست آورید.

امن نگه داشتن سایت

افزایش سرعت وردپرس

یکی از تکنیک هایی افزایش سرعت وردپرس که در این آموزش به آن اشاره شده است، برقراری امنیت است. منابعی که برای مقابله با حملات و خنثی کردن آنها استفاده می شوند نمی توانند برای پردازش کدهای سایت و کوئری ها به دیتابیس استفاده شوند.

هکرهای رقیب می توانند حملات DOS (Denial of service) را طراحی کرده و منابع سرور شما را مصرف کنند و سرعت سایت شما را پایین بیاورند و بازدیدکنندگان را به سمت سایت های خود بفرستند.

به همین دلیل در کنار بروز نگه داشتن وردپرس و افزونه ها و قالب های آن باید منابع سرور و فایل های log خود را نیز بررسی کنید تا بار بیش از حدی وجود نداشته باشد.

یک افزونه فایروال وردپرس باعث خنثی شدن حملات بروت فورس، تلاش های هکرها و بدافزارها می شود. شما می توانید سایت خود را از حملات بروت فورس و DDoS با استفاده از بهترین افزونه های امنیتی وردپرس محافظت کنید. اما همه افزونه های فایروال مشابه هم نیستند.

بعضی از افزونه ها در وب سایت شما اجرا می شوند. به این معنی که هکرها می توانند قبل از اینکه بلاک شوند به وب سرور شما دسترسی پیدا کنند. این کار برای امنیت همچنان خوب است اما برای عملکرد چندان ایده آل محسوب نمی شود. به همین دلیل توصیه می شود از افزونه های فایروال سطح DNS مانند افزونه Sucuri استفاده کنید. این افزونه قبل از اینکه هکرها به وب سایت شما برسند آنها را مسدود می کنند.

فعال کردن HTTPS و HTTP/2

افزایش سرعت وردپرس

وب برای مدت زمان طولانی از HTTP 1.1 استفاده می کرد تا زمانی که HTTP/2 عرضه شد. HTTP/2 پیشرفت های قابل توجهی در زمینه عملکرد مانند مالتی پلکس کردن، پوش سرور، فشرده سازی هدر و بسیاری موارد دیگر نسبت به HTTP 1.1 داشت.

برای اجرای HTTP/2 باید https را با نصب کردن گواهینامه SSL بر روی سایت خود اجرا کنید. درست است که HTTP/2 از نظر فنی به https نیاز ندارد اما هیچ مرورگر مدرنی از پروتکل HTTP/2 استفاده نمی کند مگر اینکه سایت شما https را اجرا کند.

اگر سایت شما هنوز از HTTP استفاده می کند باید در اولین اقدام آن را به https ارتقا دهید. مقاله آموزش نصب SSL می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

به حداقل رساندن اسکریپت های خارجی

استفاده از اسکریپت های خارجی در صفحات وب، زمان بارگذاری صفحات را به شدت افزایش می دهد. بنابراین بهتر است تا جایی که ممکن است از اسکریپت های کمی در صفحات خود استفاده کنید. از جمله موارد ضروری می توان به ابزار ردیابی مانند گوگل آنالیتیکس یا سیستم های کامنت مانند Disqus اشاره کرد.

غیر فعال کردن پینگ بک ها و ترک بک ها

پینگ بک و ترک بک دو مؤلفه اصلی وردپرس هستند که هر زمان وبلاگ یا صفحه شما لینکی را دریافت کند به شما هشدار می دهند. اگرچه این گزینه مفید به نظر می رسد، با این حال شما به ابزارهایی مانند سرچ کنسول گوگل برای بررسی لینک های وب سایت خود دسترسی دارید.

نگه داشتن پینگ بک و ترک بک می تواند فشار زیادی را روی منابع سرور شما وارد کند. در عین حال خاموش کردن آن هیچ لینکی را از بین نمی برد تنها تنظیماتی که فشار زیادی را روی سایت وارد می کند را غیرفعال می نماید.

برای غیرفعال کردن پینگ بک و ترک بک کافی است در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » گفت و گو بروید. سپس در قسمت تنظیمات نوشته گزینه ” اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه” را غیرفعال کنید.

افزایش سرعت وردپرس

در انتها فراموش نکنید که سایت خود را قبل و بعد از پیاده سازی تکنیک های فوق امتحان کنید.

امیدواریم آموزش افزایش سرعت وردپرس برای شما مفید بوده و توانسته باشید از تکنیک های معرفی شده استفاده کنید. دیدگاه ها و سوالات احتمالی خود را با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (10 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

6 دیدگاه

 1. متین بیگی

  مطلب فوق العاده ای بود
  موفق باشید

 2. متین بیگی

  مطلب مفیدی بود
  موفق باشید

 3. واقعا عالی بود
  اینکه وقت میزارید یرای دیگران بدون هیچ چشم داشت واقعا تحسبن برانگیزه ممنون

 4. عالییییییییییییی

 5. سلام
  سایت شما سرور اختصاصی داره یا اشتراکی هست، چه سایتی را برای میزبانی سایت پیشنهاد می کنید؟

  • برای میزبانی سایت از سرور و برای فایل های دانلودی از هاست دانلود استفاده شده است…
   در مورد اینکه چه سایتی رو به شما پیشنهاد بدهیم، صرفا میزبان های ایرانی را توصیه می کنیم، بسته به مقدار بودجه شما و همچنین سطح توقع شما از پهنای باید و حجم هاست، می توانید از سرویس دهنده های هاستینگ گوناگونی سرویس تهیه فرمائید.(به لحاظ کیفیتی همگی حدودا در سطح هم هستند، پلن انتخابی شما کیفیت را مشخص می کند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *