آموزش افزونه Akismet | افزونه ضد اسپم وردپرس

آموزش افزونه Akismet

اکیسمت یکی از افزونه های ضد اسپم وردپرس است که نه تنها نصب آن در سایت ضروری بوده بلکه به شدت توصیه می شود. این افزونه توسط Automatic، تیم پایه گذار وردپرس، طراحی شده است و یکی از دو افزونه ای است که در هر سایت وردپرسی به صورت پیش نصب وجود دارد. اما به صورت پیش فرض فعال سازی نشده است. در این مقاله به آموزش افزونه Akismet که یکی از افزونه های ضروری وردپرس است می پردازیم.

ابتدا به این سوال که Akismet چیست و چرا باید از آن در سایت وردپرسی خود استفاده کنید، پاسخ می دهیم. سپس نگاهی به ویژگی های افزونه Akismet ، میزان تأثیرگذاری و نحوه فعال سازی آن می پردازیم.

چرا به افزونه Akismet به عنوان یک افزونه ضد هرزنامه نیاز دارید | آموزش افزونه Akismet

نظرات اسپم یک مشکل بزرگ برای وب سایت های وردپرسی هستند. تعداد بسیار زیادی از نظرات اسپم توسط ربات های خودکار اسپم تولید می شوند. تعداد نظرات اسپمی که به صورت دستی ارسال می شوند نیز بسیار زیاد است. هیچ کس مشاهده و خواندن کامنت های اسپم را دوست ندارد. همه می دانند که اسپم نوعی آزار و اذیت است اما آزاردهندگی آنها تنها دلیل مسدود کردن شان نیست.

هکرها با استفاده از نظرات اسپم می توانند سایت شما را دچار اختلال کنند. به عنوان مثال اگر هکرها یک حساب کاربری جدید در وب سایت شما ایجاد کرده و ابرلینک (Hyperlink) های اسپم به سایت شما اضافه کنند، ممکن است توسط گوگل جریمه شوید. نظرات اسپم نیز جزء این دسته هستند. اگر وب سایت شما ایندکس شده و مشخص شود که حاوی اسپم است، ممکن است ارزیابی منفی از سایت شما صورت بگیرد و ارزیابی منفی به معنی ظاهر نشدن در نتایج جستجوی گوگل است.    

اینجا است که افزونه Akismet به کمک شما می آید. این افزونه سایت شما را مونیتور کرده و جلوی نظرات اسپمی که به سایت شما ارسال می شوند را می گیرد. به این ترتیب مانع از ظاهر شدن آنها در وب سایت و در قسمت دیدگاه ها می شود. در این آموزش نحوه انجام این کار توسط افزونه Akismet را توضیح می دهیم.

Akismet برای اولین بار در سال 2005 توسط سازندگان وردپرس راه اندازی شد. این افزونه یک اپلیکیشن مبتنی بر ابر است. بنابراین پایگاه داده بسیار بزرگی که برای گرفتن و فیلتر کردن نظرات اسپم استفاده می شود در ابر قرار می گیرد. تأثیر این عملکرد در سایت شما قابل مقایسه نیست. پس از فعال سازی افزونه Akismet تمام نظرات اسپم از فرم های تماس با ما و بخش دیدگاه ها فیلتر خواهند شد.

افزونه Akismet می تواند جلوی بیشتر نظرات اسپم را بگیرد اما ممکن است تعداد کمی از آنها از فیلتر اکیسمت عبور کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد می توانید این کامنت ها را به صورت هرزنامه علامت بزنید.

آموزش افزونه Akismet و نحوه فعال کردن کلید API رایگان آن در وردپرس

Akismet یکی از چند افزونه معدود وردپرس است که همراه با نصب وردپرس به صورت پیش نصب در بخش افزونه های نصب شده وجود دارد. برای فعال سازی و استفاده از این افزونه باید یک کلید API تهیه کنید. افزونه Akismet با نام ضد هرزنامه در بخش افزونه های نصب شده سایت شما وجود دارد. با این حال می توانید این افزونه را از پایین صفحه نیز دریافت کنید.

آموزش افزونه Akismet

هنگامی که روی لینک “فعال نمایید” کلیک می کنید، پنجره ای مطابق شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش افزونه Akismet

روی دکمه “حساب کاربری اکیسمت خود را تنظیم کنید” کلیک نمایید.

با کلیک روی این دکمه به وب سایت Akismet مشابه شکل زیر هدایت خواهید شد.

آموزش افزونه Akismet

برای دریافت کلید API رایگان باید پلن Personal را انتخاب کنید. بنابراین روی دکمه Get Personal کلیک کنید. به صفحه ای مشابه شکل زیر هدایت می شوید.

آموزش افزونه Akismet

بار اول که صفحه را باز می کنید، اسلایدری که در شکل بالا با فلش مشخص شده، روی 36 یورو تنظیم شده است. اسلایدررا به سمت چپ بکشید تا روی صفر قرار بگیرد.

سپس اطلاعات خود شامل آدرس ایمیل (معتبر باشد چون برای شما ایمیل ارسال می کند)، نام و نام خانوادگی، آدرس URL سایت را وارد کنید و سه چک باکس که تأکید می کند شما روی سایت خود تبلیغات ندارید، محصول یا خدمتی نمی فروشید و کسب و کاری ندارید را فعال کرده و روی دکمه Continue with personal subscription کلیک کنید.

Akismet یک کد به ایمیلی که وارد کرده اید می فرستد. شما باید این کد را کپی کرده و در باکس مربوطه وارد کنید.

آموزش افزونه Akismet

بعد از اینکه کد صحیح را وارد کردید، Akismet کلید API را به ایمیل شما ارسال می کند. این کلید را کپی کنید.

در ادامه آموزش به شما نشان می دهیم که چگونه از این کلید در سایت خود استفاده کرده و از مزایای افزونه Akismet بهره مند شوید.

به پیشخوان وردپرس سایت خود بازگشته و روی لینک Manually enter an API key کلیک کنید.

آموزش افزونه Akismet

اگر به این صفحه دسترسی ندارید، در پیشخوان وردپرس به صفحه افزونه های نصب شده بروید و روی لینک تنظیمات زیر افزونه ضد هرزنامه کلیک کنید.

با کلیک روی لینک فوق باکسی مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش افزونه Akismet

کلید API را در این باکس وارد کرده و روی دکمه “ارتباط با کلید API” کلیک کنید.

در صفحه نشان داده شده تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کرده و روی دکمه “ذخیره تنظیمات” کلیک کنید.

آموزش افزونه Akismet

دسترسی به این صفحه تنظیمات از طریق مسیر تنظیمات » ضد هرزنامه در پیشخوان وردپرس امکان پذیر است.

با وارد کردن کلید API، افزونه Akismet شروع به کار در پشت صحنه سایت شما می کند و نیاز به پیکربندی هیچ تنظیمات دیگری ندارد.

اگر کلید Akismet API خود را فراموش کردید می توانید از طریق این لینک کلید API خود را بازیابی کنید.

در ادامه آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه کامنت هایی که توسط افزونه Akismet به اشتباه به صورت اسپم نشانه گذاری شده اند را از حالت اسپم خارج کنید.

خارج کردن کامنت ها از وضعیت اسپم

Akismet بیشتر کامنت های اسپم را فیلتر می کند. با این حال کاربران از مواردی انتقاد کرده اند که این افزونه کامنت های کاملاً قانونی را به صورت اسپم گزارش کرده است. به این کامنت ها مثبت کاذب گفته می شود.

کامنت های اسپم در بخش دیدگاه ها در تب “جفنگ” قابل مشاهده هستند. برای خارج کردن کامنت های مثبت کاذب از پوشه جفنگ، کامنت را پیدا کرده و موس خود را روی آن قرار دهید. سپس روی لینک “جفنگ نیست” کلیک کنید.

آموزش افزونه Akismet

به این ترتیب می توانید به Akismet اطلاع دهید که این کامنت به اشتباه اسپم تشخیص داده شده است. اما مشکل اینجا است که اکثر کاربران به قسمت دیدگاه های جفنگ نگاه نمی کنند. بسیار دشوار است که شما بخواهید از بین کامنت های اسپم دنبال موارد اشتباه بگردید.

اگر کامنتی توسط افزونه Akismet به صورت اسپم نشانه گذاری شده باشد، نویسنده کامنت در کنار دیدگاه خود اعلان “در انتظار بررسی” را نخواهد دید. بنابراین اگر کامنتی در یک سایت ارسال کردید و اعلان در انتظار بررسی را ندید باید به مالک سایت اطلاع دهید تا آنها بتوانند دیدگاه شما را معتبر کنند. در این صورت Akismet دیگر دیدگاه شما را به صورت اسپم در نظر نخواهد گرفت.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Akismet
صفحه افزونه Akismet

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded و پاسخ دیدگاه وردپرس

یکی از مشکلات سیستم کامنت گذاری پیش فرض وردپرس این است که اگر کسی در …

6 دیدگاه

 1. سلام
  چرا وقتی در سایت اکیسمت دکمه تنظیم حساب می‌زنم صفحه باز نمیشه و پیغام secure connection failed می‌آید…
  آیا به خاطر تحریم است؟

  • این ارور معمولا برای سایت هایی به وجود می آید که مجوز عبور نیاز دارند و یا ssl آنها با مرورگر شما بصورت کامل همخوانی ندارد یا اشکالی به وجود آمده است…
   بهتر است از مرورگر دیگری استفاده نمائید (ترجیحا فایرفاکس یا کروم که حتما آپدیت شده باشند) یا تنظیمات مرورگر اینترنت خود را چک بفرمائید، اگر درست نشد، حتما ip خود را تغییر دهید و از ip کشورهای دیگر استفاده نمائید…

 2. سلام و عرض ادب
  مشکل بنده در تنظیم افزونه اکیسمت و دریافت کد هستش به اینصورت که در مرحله پایانی وقتی قیمت free رو انتخاب می کنم در پایین قسمت Please verify by checking each box: سه گزینه داره تا تیک را نزنم کد را نمیده…
  خواستم بدونم اگر تیک ها رو بزنم و کد رو دریافت کنم بعدا برای سایت ما مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  • نه دوست من مشکلی پیش نمیاد، خیال راحت قوانین Akismet رو بپذرید و کد رو دریافت کنید و افزونه ضد هرزنامه رو فعال کنید…

 3. سلام ببخشید من وقتی میخام ip را دریافت کنم میگوید اول باید حساب akismet را درست کنم و وقتی وارد قسمت تنظیم حساب akismet میشوم یک صفحه ی دیگر میاید. خواستم راهنمایی کنید.

  • مینا قدسی

   سلام دوست عزیز .. وقت بخیر ..درست می فرمایید .. در آپدیت افزونه تنظیمات اون تغییراتی داشته.. آموزش رو بروزرسانی کردم میتونید مقاله رو مجدداً مطالعه کرده و افزونه را فعال سازی کنید.. متشکرم از اینکه اطلاع دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *