آموزش افزونه Formidable Forms و ساخت فرم تماس با ما در وردپرس

آموزش افزونه Formidable forms

در این مقاله به آموزش افزونه Formidable Forms که یکی از پیشرفته ترین و بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس است، می پردازیم.

اگر شما صاحب یک وب سایت وردپرسی هستید، نصب یکی از بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس و ایجاد یک فرم تماس با ما در سایت وردپرسی تان لازم است. با این روش بازدیدکنندگان سایت به جای اینکه از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشند می توانند اطلاعات مورد نیاز شما و نیز نقطه نظرات و دیدگاههای خود را از طریق یک صفحه حاوی فرم تماس با ما به اطلاع شما برسانند. به این ترتیب نه تنها از سایت شما خارج نمی شوند بلکه در وقت خود نیز صرفه جویی می نمایند.

افرونه Formidable Forms یک افزونه فرم ساز رایگان و عالی مخزن وردپرس است. رابط کاربری کشیدن و رها کردن این افزونه باعث شده است که بتوان با آن فرم های زیبا و سفارشی در کمترین زمان ممکن ساخت. توسعه دهندگان این افزونه معتقد هستند که در 60 ثانیه می توان با آن یک فرم تماس با ما ساخت و در سایت منتشر کرد. که ادعای درستی نیز هست. حتی با استفاده از این افزونه می توان با یک قالب از پیش تعیین شده، فرم ایجاد کرد.

نسخه رایگان این افزونه دارای تمام ویژگی هایی است که شما برای ایجاد یک فرم تماس با ما نیاز دارید. برخی از ویژگی های نسخه رایگان عبارت است از:

  • 7 نوع فیلد در نسخه رایگان
  • اطلاعیه های ایمیل نامحدود
  • استایل دهنده فرم بصری
  • توانایی مشاهده ارسال فرم از بک اند

در این آموزش افزونه Formidable Forms را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Formidable Forms و نحوه ساخت فرم تماس با ما در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Formidable در پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد.

آموزش افزونه Formidable forms

روی Forms (Lite) کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما نشان داده می شود.

آموزش افزونه Formidable forms

در این صفحه لیستی از فرم های موجود نشان داده شده است. افزونه Formidable Forms به محض فعال سازی، یک فرم تماس به صورت پیش فرض می سازد. شما می توانید این فرم را ویرایش کنید یا خودتان یک فرم تماس را از ابتدا بسازید.

برای ساخت یک فرم جدید، روی دکمه Add New کلیک کنید. صفحه ساخت فرم به شکل زیر برای شما باز خواهد شد.

آموزش افزونه Formidable forms

شما می توانید از قالب های پیش فرض موجود در افزونه Formidable Forms استفاده کنید یا یک قالب خالی را از ابتدا بسازید.

البته بیشتر قالب های پیش فرض موجود در نسخه پرمیوم افزونه عرضه شده اند و برای استفاده از آنها باید Formidable Forms Pro را خریداری کنید.

برای ساخت یک فرم از ابتدا روی Blank Form در بالای صفحه کلیک کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

باکسی مشابه شکل زیر باز می شود.

آموزش افزونه Formidable forms

در قسمت Form Name یک نام برای فرم خود انتخاب کنید و در صورت تمایل توضیحاتی درباره فرم در قسمت Form Description وارد کنید. سپس روی دکمه Create کلیک کنید.

پس از آن صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش افزونه Formidable forms

در این صفحه می توانید فیلدهای مورد نظر خود را با کشیدن و رها کردن به فرم اضافه کنید.

بعد از اضافه کردن هر فیلد می توانید در ساید بار سمت راست صفحه تنظیمات آن را انجام دهید. در قسمت های بعدی آموزش نحوه ساخت و ویرایش یک فرم جدید از ابتدا را با افزونه Formidable Forms به صورت کامل توضیح می دهیم.

در افزونه Formidable Forms می توانید از یک قالب از پیش ساخته برای ساخت فرم تماس استفاده کنید. در ادامه آموزش نحوه انجام این کار را توضیح می دهیم.

ایجاد فرم با استفاده از قالب از پیش ساخته

برای استفاده از قالب از پیش ساخته کافی است در فیلد های بالای صفحه، Contact Us را انتخاب کرده و در صورت تمایل فیلد عنوان را ویرایش و توضیحات را اضافه کنید. سپس روی دکمه Create کلیک نمایید.

فرم تماس با فیلدهای از پیش تعیین شده به شکل زیر ایجاد خواهد شد.

آموزش افزونه Formidable forms

شما می توانید فیلدهای موجود را با کلیک کردن بر روی آنها ویرایش کرده و در صورت تمایل فیلدهای بیشتری از سایدبار سمت راست صفحه به فرم خود اضافه کنید.

سپس روی دکمه Update در بالای صفحه کلیک کنید.

پس از اینکه فرم مورد نظر خود را ساختید می توانید آن را ویرایش کنید. کافی است در بالای صفحه روی تب Settings کلیک کنید. در تب های موجود در ساید بار سمت راست این صفحه می توانید تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید.

در تب General می توانید تنظیمات عمومی فرم را به صورت زیر پیکربندی کنید.

آموزش افزونه Formidable forms
آموزش افزونه Formidable forms
  •  On Submit : در این قسمت می توانید مشخص کنید که بعد از ارسال فرم چه اتفاقی بیفتد. با انتخاب هر گزینه تنظیمات مربوط به آن نشان داده می شود.
  •  AJAX : در این قسمت می توانید مشخص کنید که درخواست با AJAX (یعنی بدون لود صفحه) بارگذاری و ذخیره شود و نیز فرم با جاوااسکریپت اعتبار سنجی شود یا خیر.
  •  Messages : در این قسمت می توانید پیامی که بعد از ارسال فرم به کاربر نشان داده می شود را سفارشی سازی کنید.

در تب styling & Buttons می توانید استایل قالب و دکمه ارسال را سفارشی سازی کنید. در اینجا می توانید متن دکمه ارسال را فارسی نمایید.

آموزش افزونه Formidable forms

پس از اعمال تنظیمات مورد نظر خود روی دکمه Update کلیک کنید.

آموزش فعال کردن Captcha در افزونه Formidable Forms

reCAPTCHA یک سرویس رایگان است که وب سایت شما را از اسپم و سوء استفاده های احتمالی محافظت می کند. برای برخورداری از captcha در فرم خود کافی است در منوی Formidable پیشخوان وردپرس روی زیرمنوی Global Setting کلیک کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

سپس در قسمت reCAPTCHA روی لینک free reCAPTCHA key کلیک نمایید. بعد از دریافت کلید، Site Key و Private/Secret Key را در قسمت های مربوطه وارد کنید تا Captcha در فرم شما فعال شود.

ایجاد فرم به صورت دستی

در این قسمت از آموزش افزونه Formidable Forms به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید یک فرم تماس با فیلدهای انتخابی موجود بسازید.

برای این کار طبق توضیحات قسمت های قبل، روی Blank Form کلیک کرده و در قسمت عنوان یک نام برای فرم تماس خود وارد کنید. سپس روی دکمه Create کلیک کنید. صفحه ساخت فرم به صورت زیر باز می شود.

فیلدهای موردنظر خود را از پنل سمت چپ صفحه بکشید و در بدنه فرم رها کنید.

برای ایجاد فیلد نام باید روی Text کلیک کرده، آن را بکشید و در بدنه فرم رها کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

روی فیلد Text کلیک کنید. پس از آن می توانید در ساید بار سمت راست صفحه Text را به نام تغییر داده و تنظیمات آن را پیکربندی کنید.

به همین روش، فیلدهای Email و Paragraph را به ترتیب برای وارد کردن ایمیل و متن پیام به بدنه فرم اضافه کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

روی Create کلیک کنید تا مراحل ساخت فرم به پایان برسد. سپس مانند حالت قبل به صفحه Settings وارد شده و تنظیمات موردنظر خود را اعمال کنید.

یکی از قسمت هایی که لازم است تنظیمات آن برای یک فرم جدید پیکربندی شود، قسمت ایمیل است که در ادامه آموزش افزونه Formidable Forms به بررسی آن می پردازیم.

در ساید بار سمت راست صفحه Settings چند تب مشاهده می کنید. برای تنظیمات ایمیل روی تب Actions & Notifications کلیک کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

سپس پنجره کشویی مربوط به Send Email را باز نمایید.

در بخش From قسمت [sitename] را با فیلد نام جایگزین کنید. به این صورت که روی آیکون سه نقطه کلیک کنید. سپس با موس [sitename] را انتخاب کرده سپس روی نام در پنجره باز شده کلیک کنید. به صورت مشابه [admin_email] را با Email جایگزین کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

سپس روی Update کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شده به فرم شما اضافه شود.

اگر فرم را به همین صورت به صفحه تماس با ما اضافه کرده و انتشار دهید، فیلدها از چپ به راست نمایش داده خواهند شد. در این قسمت از آموزش افزونه Formidable Forms به شما نشان خواهیم داد که چگونه فیلدها را راست چین نمایید.

برای انجام این کار کافی است روی زیرمنوی Styles در منوی Formidable پیشخوان وردپرس کلیک کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

در قسمت سمت راست صفحه چندین تب را مشاهده می کنید. تب ها را یکی یکی باز کرده و در هر قسمتی که Alignment را مشاهده کردید، Left را به right تغییر دهید. روی Save Style کلیک کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

اضافه کردن فرم ساخته شده به صفحه تماس با ما

در این قسمت از آموزش افزونه Formidable Forms به شما نشان خواهیم داد که چگونه فرم ساخته شده را به صفحه تماس با ما اضافه کرده و در سایت نمایش دهید.

برای این کار نوشته یا برگه ای که می خواهید فرم خود را در آن قرار دهید، به حالت ویرایش باز کنید یا یک نوشته یا برگه جدید بسازید.

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس که با وردپرس 5 عرضه شده است بلوک جداگانه ای برای این افزونه در نظر گرفته شده است. بنابراین روی آیکون + که مربوط به اضافه کردن بلوک است کلیک کرده و بلوک Formidable Forms را انتخاب کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

بلوک به صورت زیر برای شما باز می شود. در پنجره کشویی موجود در این قسمت، فرم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

شما می توانید از طریق شورت کد نیز فرم را به سایت خود اضافه کنید.

برای این کار کافی است در منوی Formidable پیشخوان وردپرس روی زیرمنوی Forms (Lite) کلیک کنید تا صفحه فرم های ساخته شده برای شما باز شود. سپس در این صفحه شورت کد فرم مورد نظر خود را از قسمت shortcodes کپی کنید.

آموزش افزونه Formidable forms

سپس یک نوشته یا برگه جدید بسازید. روی آیکون اضافه کردن بلوک کلیک کرده و بلوک کد کوتاه را انتخاب کنید. سپس شورت کد کپی شده را در آن قسمت پیست نموده و صفحه را انتشار دهید.

آموزش افزونه Formidable forms

در ویرایشگر قدیمی وردپرس پس از نصب و فعال سازی افزونه یک دکمه Formidable به نوار ابزار بالای صفحه اضافه می شود.

آموزش افزونه Formidable forms

با کلیک بر روی آن یک صفحه پاپ آپ مشابه شکل زیر برای شما نمایش داده می شود.

آموزش افزونه Formidable forms

در قسمت Select a form فرم موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر مایلید عنوان فرم و توضیحات آن نمایش داده شود، گزینه های اول و دوم را فعال کنید. سپس روی دکمه Insert into Post کلیک نموده و پست را انتشار دهید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Formidable forms
صفحه افزونه Formidable forms

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

2 دیدگاه

  1. پیام ها کجا میاد که بشه از اطلاعات را خروجی گرفت

    • سلام دوست عزیز… وقت بخیر .. در قسمت Entries می تونین تمام پیام هایی که برای شما ارسال شده رو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *