آموزش افزونه Loco Translate برای فارسی کردن وردپرس

آموزش افزونه Loco Translate

ترجمه قالب ها و افزونه های سایت یکی از ضروری ترین کارها برای محلی سازی وب سایت است. در این مقاله افزونه Loco Translate که یکی از افزونه های قدرتمند وردپرس برای محلی سازی و ترجمه سایت است را آموزش می دهیم.

بسیاری از صاحبان وب سایت های ایرانی دوست دارند قالب یا افزونه ای را در سایت خود استفاده کنند که به زبان فارسی یا زبان محلی خودشان است.

دو راه برای ترجمه قالب ها و افزونه های وردپرس وجود دارد:

 • با استفاده از یک افزونه محلی سازی وردپرس
 • روی PC و با استفاده از نرم افزاری به نام Poedit

اگرچه نرم افزار Poedit برای ترجمه اپلیکیشن ها و وب سایت ها بسیار مناسب بوده و کمک زیادی به مالکان سایت ها می کند، اما می خواهیم یکی از افزونه های وردپرس که می توان با استفاده از آن قالب ها، افزونه ها و حتی هسته وردپرس را به زبان دیگری ترجمه کرد را به شما آموزش دهیم. این افزونه Loco Translate نام دارد و یکی از بهترین افزونه های ترجمه کردن سایت در وردپرس است.

افزونه Loco Translate یک افزونه رایگان مخزن وردپرس است که به شما امکان ترجمه قالب ها و افزونه های وردپرس را از پیشخوان وردپرس می دهد. این افزونه مناسب ترجمه قالب ها و افزونه ها به زبان هایی است که به صورت ارجینال برای آنها نوشته نشده اند (که معمولاً انگلیسی است). به علاوه این افزونه دارای ابزارهای محلی سازی برای استخراج رشته ها و ساخت قالب ها است و برای توسعه دهندگان که نیاز به قابلیت های بیشتری دارند مناسب است.

برخی از ویژگی های مهم این افزونه عبارت است از:

 • ویرایشگر درون ساخته ترجمه
 • ساخت و بروزرسانی مستقیم فایل های ترجمه
 • پشتیبانی ویژگی های PO
 • دایرکتوری زبان محافظت شده
 • بک آپ های PO قابل تنظیم
 • کدهای محلی درون ساخته وردپرس
 • ویرایشگر فایل PO با پشتیبانی میانبر صفحه کلید

در این آموزش افزونه Loco Translate را مورد بررسی قرار داده و نحوه ترجمه قالب ها و افزونه های وردپرس را توضیح می دهیم.

آموزش افزونه Loco Translate و ترجمه قالب ها و افزونه ها در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Loco Translate به پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد.

منوی Loco Translate از چندین زیرمنوی مختفل تشکیل شده است که هر یک مربوط به ترجمه قسمتی از سایت است. به عنوان مثال زیرمنوی Plugins مربوط به ترجمه افزونه های فعال یا غیر فعال موجود در سایت، زیرمنوی Themes مربوط به ترجمه قالب و زیرمنوی WordPress مربوط به ترجمه هسته وردپرس است. در ادامه آموزش به بررسی هریک از زیرمنو های افزونه Loco Translate و نحوه کار با آنها می پردازیم.

Home

با کلیک بر روی این زیر منو صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

home آموزش افزونه Loco Translate

در این صفحه قالب فعال سایت خود و لیستی از افزونه های فعال نصب شده بر روی سایت را مشاهده خواهید کرد. از همین صفحه می توانید اقدام به ترجمه قالب یا افزونه ی مورد نظر خود نمایید. اگر روی قالب یا افزونه ای که می خواهید ترجمه کنید کلیک نمایید به صفحه Themes یا Plugins دایرکت می شوید و می توانید کار ترجمه آنها را در آنجا دنبال کنید. آموزش مربوط به نحوه ترجمه در افزونه Loco Translate را در زیرمنوی مربوط به قالب ها توضیح خواهیم داد.

Themes

با کلیک بر روی زیرمنوی Themes لیستی از قالب های فعال و غیر فعال نصب شده بر روی سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

themes آموزش افزونه Loco Translate

هر قالب وردپرس که بر روی سایت شما نصب شده است دارای زبان های درون ساخته خاصی است. بعضی از قالب ها دارای زبان های در دسترس زیادی هستند و تعداد زبان های برخی دیگر کمتر است. برای اینکه بتوانید قالب خود را با استفاده از افزونه Loco Translate به زبان دیگری ترجمه کنید، باید مطمئن شوید که قالب تان با آن زبان تطبیق داده شده است.

بنابراین در ابتدا باید بررسی کنید که آیا قادر هستید قالب را به زبان مورد نظر خود ترجمه کنید یا خیر. برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » عمومی بروید.

سپس به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و قسمت “زبان سایت” را پیدا کنید. زبانی که در باکس “زبان سایت” قرار دارد زبانی است که سایت شما برای آنها تنظیم شده است. همانطور که مشاهده می کنید زبان سایت برای قالب دو هزار و هفده که قالب پیش فرض این سایت است، فارسی می باشد.

pubilc آموزش افزونه Loco Translate

منوی کشویی باکس “زبان سایت” را باز کنید. زبان هایی که در این منو مشاهده می کنید به دو دسته تقسیم شده اند. زبان های نصب شده و زبان های در دسترس. زبان های نصب شده زبان هایی هستند که در سایت نصب شده اند و زبان های در دسترس زبان هایی هستند که مطابق با قالب وردپرس برای نصب آماده اند.

اگر زبانی که می خواهید قالب سایت خود را به آن ترجمه کنید در بخش نصب شده قرار ندارد، زبان مورد نظر خود را از قسمت در دسترس انتخاب کرده و روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید. در این آموزش زبان کوردی را انتخاب کرده و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک می کنیم.

هنگامی که وردپرس تمام پک های هسته زبان را دانلود کرد، زبان انتخاب شده در قسمت زبان های نصب شده قرار خواهد گرفت.

سپس در پیشخوان وردپرس مجدداً به مسیر LocoTranslate » Themes بروید. برای شروع کار، روی قالبی که می خواهید ترجمه کنید، کلیک نمایید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

creat themplate آموزش افزونه Loco Translate

نکاتی درباره افزونه Loco Translate وجود دارد که قبل از اینکه شروع به ترجمه قالب کنید لازم است در مورد آنها بدانید و در این بخش از آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

در ابتدا مطمئن شوید که فولدر زیر در سایت شما وجود دارد و توسط وب سرور قابل نوشتن است. این فولدر محل ذخیره فایل های ترجمه است:

wp-content/languages/loco/themes

اگر بروزرسانی های خودکار را فعال کرده باشید فولدر wp-content/languages از قبل در سایت شما وجود خواهد داشت. زیر فولدر “loco” برای این است که از ترجمه های سفارشی شما در برابر بروزرسانی های خودکار ترجمه محافظت کند. در این صورت فایل های شما از بین نخواهد رفت.

افزونه Loco Translate به شما اجازه می دهد ترجمه ها را در فولدر wp-content/themes نیز ذخیره کنید. اما این گزینه فقط برای توسعه دهندگان قالب است. فایل هایی که در این فولدر قرار می گیرند با بروزرسانی های وردپرس پاک می شوند. بنابراین بهتر است چیزی در این فولدر ذخیره نکنید.

البته فایل های ترجمه می توانند مستقیماً وارد سورس کد شما نیز بشوند و افزونه Loco Translate این کار را برای شما انجام می دهد اما بهتر است این کار را نیز انجام ندهید.

در مرحله بعد باید بررسی کنید که فولدر wp-content/themes دارای یک فایل POT باشد. این فایل به نرم افزار ترجمه می گوید که چه رشته هایی در آن موجود است. در واقع فایل POT شامل تمام رشته های ترجمه ای است که قالب تعریف می کند.

وجود این فایل را می توانید در فولدر زیر بررسی کنید:

wp-content/themes/your-theme/languages/your-theme.pot

اگر قالب شما این فایل را نداشته باشد، افزونه Loco Translate به شما هشدار خواهد داد.

حال به ادامه آموزش برگشته و کار ترجمه را با افزونه Loco Translate شروع می کنیم.

روی دکمه Create template در بالای صفحه کلیک کنید. اگر قالب شما فایل POT نداشته باشد صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما نشان داده می شود.

آموزش افزونه Loco Translate

مجدداً روی دکمه Create Template کلیک کنید. به صفحه قبل برمی گردید اما این بار Create template به Edit Template تغییر کرده است.

language آموزش افزونه Loco Translate

روی لینک New Language کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

new language آموزش افزونه Loco Translate

Choose a language: ساده ترین راه برای انتخاب یک زبان این است که آن را از لیستی که در قسمت WordPress language قرار دارد و شامل زبان هایی است که وردپرس آنها را می شناسد، انتخاب کنید. اگر زبان مورد نظر شما در این لیست قرار ندارد می توانید کد محلی (Locale code) آن را در قسمت Custom language وارد کنید.

Choose a location: در افزونه Loco Translate این امکان به شما داده شده است که موقعیت فایلی که فایل های جدید در آن ذخیره می شوند را انتخاب کنید. اگر با محلی سازی وردپرس آشنایی نداشته باشید این قسمت می تواند برای شما گیج کننده باشد. گزینه هایی که در این قسمت وجود دارد شامل موارد زیر است:

Custom: فولدر محافظت شده افزونه Loco است که در آدرس wp-content/languages/locoقرار دارد. این فولدر در برابر بروزرسانی های خودکار امن است و توصیه می شود این گزینه را انتخاب کنید.

System: فایل هایی که در این قسمت قرار دارند می توانند توسط نصب کننده زبان وردپرس اور رایت شوند. بهتر است فایل ها را در اینجا ذخیره نکنید مگر اینکه بروزرسانی های خودکار را غیر فعال کرده باشید.

Author: فولدری است که قالب یا افزونه در آن نصب شده است. بروزرسانی خودکار فایل های این قسمت را اور رایت خواهند کرد. بنابراین تنها در صورتی از این گزینه استفاده کنید که یا توسعه دهنده بوده یا دلیل خوبی برای انجام این کار داشته باشید.

سپس روی دکمه Start translating کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه وارد صفحه ترجمه به شکل زیر می شوید.

Source Text آموزش افزونه Loco Translate

در این صفحه لیستی از تمام رشته های متنی انگلیسی که در قالب وجود دارند، نشان داده شده است. رشته هایی که در لیست Source Text قرار دارند را یک به یک انتخاب کرده و ترجمه آنها را در ناحیه متنی زیر آن وارد کنید.

به عنوان مثال اگر بخواهیم عبارت “next” را به کوردی ترجمه کنیم باید در ابتدا از لیست Source Text عبارت next را پیدا کرده و روی آن کلیک کنیم و متن ترجمه را در ناحیه متنی زیر آن وارد کنیم.

آموزش افزونه Loco Translate

برای پیدا کردن سریع تر عبارت مورد نظر خود می توانید از فیلتر بالای صفحه استفاده کنید.

بعد از اضافه کردن کلمه یا عبارت در بخش مربوطه مشاهده خواهید کرد که در لیست Source Text عبارت به رنگ آبی درآمده و ترجمه آن نیز در روبرویش قرار گرفته است.

ستاره ای که در کنار عبارت اصلی قرار دارد نشان دهنده این است که تغییرات هنوز ذخیره نشده اند.

سپس روی دکمه Save در بالای صفحه کلیک کنید. پس از کلیک کردن بر روی Save عبارات ترجمه شده به رنگ خاکستری در می آیند.

توجه داشته باشید که تا وقتی تنظیمات زبان وردپرس را که در قسمت تنظیمات » عمومی قرار دارد انجام نداده باشید متن ترجمه شده در فرانت اند سایت نمایش داده نخواهد شد.

اگر اخیراً قالب خود را بروزرسانی کرده اید قبل از اینکه کار ترجمه را شروع کنید روی دکمه Sync کلیک کنید. این عملیات تمام رشته هایی که قبلاً از دست رفته اند را بروزرسانی می کند. همچنین اگر متوجه شدید بعضی ترجمه ها آنطور که انتظار دارید، کار نمی کنند روی دکمه Sync کلیک کنید. این دکمه ترجمه های قدیمی را با ترجمه های جدید همگام سازی می کند.

نحوه ترجمه افزونه ها و هسته وردپرس نیز به همین ترتیب است و تفاوتی با ترجمه قالب ندارد.

امیدواریم آموزش افزونه Loco Translate در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد و توانسته باشید استفاده لازم را از این افزونه ببرید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Post Views Counter

Post Views Counter افزونه نمایش تعداد بازدید مطالب وردپرس

اگر می خواهید نوشته های منتشر شده در سایت وردپرس خود را ردیابی کنید و …

۴ دیدگاه

 1. همه چی رو گفتید جز اینکه بلاخره چطوری باید ترجمه ها رو اعمال کرد…!؟

  • با سلام…
   درون همین آموزش، کاملا نحوه ی ترجمه ی قالب و اضافه کردن زبان رو توضیح داده، به اختصار عرض می کنم از طریق منوی LocoTranslate گزینه ی Themes رو بزنید و از طریق Create Template اقدام به انجام کار مورد نظر خود نمائید، بازم بصورت دقیق اگر آموزش رو بخونید، احاطه بیشتری به این موضوع پیدا می کنید…

 2. سلام،
  در فروشگاه اینترنتی، عبارت from که برای نشان دادن قیمت بکار میرود را چگونه میتوان حذف کرد؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *