آموزش افزونه Max Mega Menu و اضافه کردن مگامنو به وردپرس

آموزش افزونه Max Mega Menu

مگامنو یک پنل بزرگ محتوا است که تمام اطلاعات سایت شما را در زیر فهرست ناوبری وب سایت نشان می دهد. به این ترتیب دسترسی کاربران به اطلاعات سایت راحت تر شده و می توانند محتواها و مطالب موردنظر خود را به راحتی پیدا کنند. در این مقاله به آموزش افزونه Max Mega Menu می پردازیم و نحوه کار با این افزونه را توضیح خواهیم داد.

اگر بخواهید یک مگامنو در قالب وردپرس خود ایجاد کنید به دو روش می توانید این کار را انجام دهید. اگر سطح برنامه نویسی شما پیشرفته است می توانید برنامه آن را نوشته و در سایت خود اعمال کنید یا از بهترین افزونه های مگامنو وردپرس استفاده کرده و در کمترین زمان ممکن و به ساده ترین روش یک مگامنو زیبا و جذاب به سایت وردپرسی خود اضافه کنید.

Max Mega Menu با بالاترین کیفیت استانداردهای کدنویسی نوشته شده و به همین دلیل یک افزونه سریع و کارآمد است. همچنین باعث شده است که ادغام این افزونه با بسیاری از قالب های وردپرس به آسانی صورت بگیرد.

Max Mega Menu قابلیت سفارشی سازی بالایی دارد و دارای بیش از 100 گزینه سفارشی سازی است. در این آموزش افزونه Max Mega Menu را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن و اضافه کردن مگامنوهای جذاب و تعاملی را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Max Mega Menu و نحوه اضافه کردن مگامنو به وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » فهرست ها بروید. مشاهده می کنید که در تب ویرایش فهرست ها در سمت چپ صفحه یک باکس تنظیمات Max Mega Menu اضافه شده است. همچنین با هاور کردن بر روی هریک از آیتم های فهرست یک دکمه با متن مگامنو ظاهر می شود.

آموزش افزونه Max Mega Menu

پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس گزینه جدیدی به نام مگامنو نیز اضافه خواهد شد که با کلیک بر روی آن وارد صفحه تنظیمات افزونه می شوید. در این صفحه می توانید قالب های منو را بسازید و گزینه های افزونه را مدیریت کنید. تنظیمات پیش فرض افزونه Max Mega Menu کاملاً مناسب است و با استفاده از همین تنظیمات می توانید

ابتدا در اولین قسمت آموزش افزونه Max Mega Menu نحوه فعال سازی این افزونه برای یک فهرست وردپرس را توضیح خواهیم داد.

آموزش اضافه کردن مگامنو در افزونه Max Mega Menu

در منوی نمایش پیشخوان وردپرس روی فهرست ها کلیک کنید. اگر تا به حال فهرستی در وردپرس نساخته اید ابتدا باید یک فهرست ایجاد کنید. برای انجام این کار روی لینک “یک فهرست جدید ایجاد نمایید” کلیک کرده و یک نام برای فهرست خود انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه ساخت فهرست کلیک نمایید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

سپس باید فهرست خود را به یک مکان داخل سایت اختصاص دهید. برای انجام این کار بر روی تب “مدیریت جایگاه ها” کلیک کرده و بسته به قالب خود یک مکان برای قرار دادن فهرست انتخاب کنید. در این مثال ما فهرست ساخته شده را در موقعیت فهرست بالایی قرار داده ایم. پس از آن بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

مجدداً به تب ویرایش فهرست برگردید. آیتم های موردنظر خود را به فهرست اضافه کنید.

در قسمت سمت راست صفحه یک باکس با نام تنظیمات مگامنو مشاهده می کنید. تیک گزنیه فعال را زده و روی دکمه Save کلیک کنید. منویی که ایجاد کرده اید برای موقعیت مربوطه اش تبدیل به مگامنو می شود.

آموزش افزونه Max Mega Menu

راه اندازی اولیه افزونه Max Mega Menu کامل شده است. حال در ادامه آموزش افزونه Max Mega Menu قابلیت های افزونه که شامل اضافه کردن ابزارک ها و آیکون ها به فهرست و اعمال استایل سفارشی به افزونه است را پیاده سازی می کنیم.

پیاده سازی قابلیت های افزونه

هنگامی که گزینه “فعال” را تیک می زنید و افزونه مگامنو را فعال سازی می نمایید، دکمه مگامنو با هاور کردن بر روی هر آیتم فهرست ظاهر می شود. با کلیک بر روی این دکمه یک صفحه مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش افزونه Max Mega Menu

در این صفحه سه تب مگامنو، تنظیمات و آیکون وجود دارد که در ادامه آموزش افزونه Max Mega Menu به بررسی آنها می پردازیم.

مگامنو

مگامنو نامی است که به یک پنل بزرگ محتوا داده می شود. این پنل وقتی بر روی آیتم های منو کلیک کرده یا هاور می کنید، در زیر آیتم ها نشان داده می شود. مگامنوها می توانند شامل آیتم های زیرمنو و ابزارک ها باشند.

آیتم های زیرمنو به صورت پیش فرض در یک منوی آبشاری (یا آکاردئونی flyout) در سایت نشان داده می شوند. برای تبدیل منوی آبشاری به مگامنو، بر روی دکمه مگامنو در هر یک از آیتم های سطح بالای افزونه کلیک کرده و در باکس کشویی “حالت نمایش زیرمنو” منو آبشاری را به هریک از حالت های Mega Menu-Grid Layout یا Mega Menu-Standard Layout تغییر دهید. پس از آن هریک از آیتم های زیرمنو در یک ویرایشگر مگامنو نمایش داده می شود.

آموزش افزونه Max Mega Menu

تغییر دادن تعداد ستون ها

در افزونه Max Mega Menu اگر طرح بندی استاندارد (standard layout) را انتخاب کرده باشید، می توانید مگامنوها را طوری تنظیم کنید که بین 1 تا 8 ستون محتوا را نشان دهند. زیرمنوها و ابزارک ها در این ستون ها قرار می گیرند. از سلکتور کشویی که در گوشه بالای صفحه قرار دارد استفاده کرده و تعداد ستون های مگامنو را تغییر دهید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

اگر طرح بندی شبکه (Grid Layout) را انتخاب کرده باشید می توانید ردیف های مختلف ایجاد کرده و در هر ردیف تا 4 ستون قرار دهید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

در ادامه آموزش افزونه Max Mega menu نحوه اضافه کردن ابزارک ها به مگامنو را توضیح خواهیم داد.

نمایش ابزارک ها در مگامنو

یک ابزارک برای اضافه کردن به مگامنو انتخاب کنید. این کار را می توانید با استفاده از باکس”یک ابزارک برای اضافه کردن به پنل انتخاب کنید” در بالای صفحه سمت راست، انجام دهید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

انتخابگر ابزارک ها تمام ابزارک های نصب شده در سایت وردپرسی شما را نشان خواهد داد.

برای ویرایش یک ابزارک روی آیکون آچار شکل کلیک کنید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

تنظیمات

در این قسمت از آموزش افزونه Max Mega Menu به بررسی تب تنظیمات می پردازیم. این تب از دو قسمت تنظیمات عناصر منو و تنظیمات زیر منو تشکیل شده است.

آموزش افزونه Max Mega Menu

در قسمت تنظیمات منو می توانید:

 • با فعال کردن گزینه “متن مخفی”، متن آیتم های منو را مخفی کنید. این گزینه برای آیتم های شبکه های اجتماعی در منو که نیاز به متن ندارند، کاربرد دارد.
 • با فعال کردن گزینه “پنهان کردن arrow ” می توانید نشانگر های بالا، پایین، چپ و راست آیتم های منو را پنهان کنید.
 • با فعال کردن گزینه از کار انداختن لینک، لینک ها را از کار بیندازید.
 • مگامنو را در صفحه نمایش موبایل یا دسکتاپ پنهان کنید.
 • چینش منو ها را از حالت پیش فرض چپ چین به حالت راست چین تغییر دهید که این قسمت برای کاربران فارسی زبان بسیار مفید است. برای آیتم های شبکه های اجتماعی می توانید این چینش را عوض کرده و در حالت پیش فرض چپ قرار دهید.
 • موقعیت قرار گیری آیکون در کنار آیتم های منو را تعیین کنید.

در قسمت تنظیمات زیرمنو دو گزینه وجود دارد: چینش زیرمنوها و مخفی کردن زیرمنو در تلفن همراه

 در باکس چینش زیر منو ها می توانید تنظیمات منوی آبشاری یا آکاردئونی (Flyout) را انجام دهید.

همانطور که قبلاً بیان شد، آیتم های سلسله مراتبی منو به صورت پیش فرض به حالت آکاردئونی نمایش داده می شوند و برای استفاده از این منو احتیاج به پیکربندی خاصی نیست. کافی است آیتم های منو خود را به صورت سلسله مراتبی در ویرایشگر منو وردپرس ایجاد کنید.

منوهای آکاردئونی در یک زمان تنها یک سطح از منوها را نمایش می دهند و با کلیک کردن کاربر یا قرار دادن موس بر روی آیتم ها، زیر منوها نمایش داده می شوند.

زیرمنوهای آکاردئونی به صورت پیش فرض در سمت چپ والدشان ظاهر می شوند. اگر بخواهید جهت نمایش آنها را به سمت راست برگردانده و زیرمنوها را در سمت راست ایجاد کنید در قسمت چینش زیر منو ها باید لبه سمت راست والد را انتخاب نمایید.

در پایان بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید. در ادامه آموزش افزونه Max Mega Menu به بررسی تب آیکون می پردازیم.

 آیکون

Max Mega Menu به شما اجازه می دهد برای هر آیتم منو یک آیکون قرار دهید. برای این کار باید در صفحه فهرست ها روی هر یک از آیتم های منو قرار گرفته و بعد از کلیک بر روی دکمه آبی رنگ مگامنو وارد تب آیکون شوید. Dashicon های موجود قابل انتخاب هستند.

آموزش افزونه Max Mega Menu

تا اینجا پیاده سازی قابلیت های افزونه به پایان می رسد. در ادامه آموزش افزونه Max Mega Menu به بررسی منوی جدید مگامنو که با نصب و فعال سازی افزونه در مسیر پیشخوان وردپرس » مگامنو در دسترس است، می پردازیم.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، تنظیمات پیش فرض افزونه Max Mega Menu کاملاً مناسب است و می توانید از همین تنظیمات برای ایجاد مگامنو ها استفاده نمایید. اما اگر می خواهید مگامنو خود را سفارشی سازی نمایید مثلاً رنگ بندی مگامنو را با رنگ بندی کلی سایت هماهنگ کنید و موارد دیگر باید از منوی مگامنو که در مسیر پیشخوان » مگامنو در دسترس است، استفاده کنید.

تنظیمات عمومی افزونه Max Mega Menu

با استفاده از گزینه های پیکربندی این بخش می توانید رفتار کلی افزونه Max Mega Menu (به جای رفتار هریک از منوها یا آیتم های منو) را کنترل کنید. برای دسترسی به این بخش در پیشخوان وردپرس به مسیر مگامنو » تنظیمات عمومی بروید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

پوسته منو

در این قسمت یک ویرایشگر پوسته وجود دارد که به شما اجازه ویرایش ظاهر منوها را می دهد. Max Mega Menu تنها یک قالب پیش فرض دارد اما شما می توانید قالب های خودتان را بسازید.

ویرایشگر قالب اجازه ویرایش و اصلاح قسمت های مختلف استایل دهی منو مانند رنگ، اندازه و ارتفاع منو ها را می دهد.

برای ایجاد یک پوسته یا قالب جدید روی لینک ساخت یک پوسته کلیک کنید. تنظیمات خود را اعمال کرده و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

برای اعمال قالب جدید به مگامنو باید مجدداً به مسیر نمایش » فهرست ها بازگشته و از باکس تنظیمات مگامنو، قالب جدید را در منوی کشویی مربوط به قالب قرار دهید.

آموزش تنظیمات رنگ مگامنو ها در افزونه Max Mega Menu

برای سفارشی سازی رنگ مگامنو و هماهنگ سازی آن با رنگ قالب سایت باید در صفحه پوسته منو وارد تب نوار منو شوید.

در قسمت پس زمینه منو رنگ کلی قالب سایت خود را وارد کرده و تغییرات را ذخیره کنید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

نکته: برای تعیین رنگ قالب وب سایت می توانید از ابزار Inspect Element در فایرفاکس یا  Inspect در گوگل کروم استفاده کنید.

آموزش افزونه Max Mega Menu

امیدواریم آموزش افزونه Max Mega Menu در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد. دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه WP Mega Menu

آموزش افزونه WP Mega Menu و اضافه کردن مگامنو به وردپرس

در این مقاله به آموزش افزونه WP Mega Menu برای اضافه کردن مگامنوها به وردپرس …

۳ دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید
  لینکی که گذاشتید، Max Mega Menu نیست بلکه افزونه چند زبانه کردن سایته!
  لطفا لینک رو اصلاح بفرمایید.

  با تشکر

 2. سلام، من وقتی می خوام تصویر در ساب منو اضافه کنم عنوان تصویر اضافه می شه ولی خود تصویر دیده نمی شه ولی سایز منو تغییر می کنه، می تونید راهنمایی کنید چکار می تونم بکنم؟

  • سلام دوست عزیز…آیا بعد از اضافه کردن تصویر روی دکمه ذخیره کلیک می کنید؟ اگر ذخیره سازی رو انجام ندید تصویر نشان داده نمی شه ولی عنوان تصویر رو مشاهده می کنید..همچنین بعد از درست کردن فهرست روی دکمه ذخیره فهرست کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *