آموزش افزونه Smart Slider 3 برای ساخت اسلایدرهای زیبا در وردپرس

آموزش افزونه Smart Slider 3

در این مقاله به آموزش افزونه Smart Slider 3 که یکی از قویترین و محبوب ترین افزونه های اسلایدر رایگان وردپرس است، می پردازیم.

Smart Slider 3 افزونه ای است که می توانید از آن برای ساخت اسلایدرها و قرار دادن آنها در هر جایی از سایت خود استفاده کنید. رابط کاربری سازنده این افزونه بسیار قدرتمند است و شما با استفاده از آن می توانید هر چیزی که می خواهید را در کنار هم قرار داده و یک اسلایدر جذاب و شگفت انگیز بسازید.

نسخه رایگان افزونه Smart Slider 3 بیش از 400000 نصب فعال دارد و از بین افزونه های اسلایدر رایگان موجود در مخزن وردپرس دارای بیشترین ویژگی ها است و جزء بهترین افزونه های اسلایدر وردپرس می باشد.

در این آموزش افزونه Smart Slider 3 را مورد بررسی قرار داده و نحوه ساخت یک اسلایدر را توضیح می دهیم.

آموزش افزونه Smart Slider 3 و نحوه ساخت اسلایدر در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Smart Slider در پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. روی آن کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه Smart Slider 3

برای ساخت اولین اسلایدر روی بلوک New Slider کلیک کنید. یک پنجره پاپ آپ مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در این پنجره می توانید نام اسلایدر، عرض و ارتفاع آن را مشخص کنید. بهتر است ارتفاع اسلایدر را روی 700px تنظیم کنید.

سپس طرح پیش فرض مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این آموزش طرح پیش فرض را روی حالت “عرض کامل” تنظیم کرده ایم. پس از آن روی دکمه “ایجاد” کلیک نمایید.

با کلیک بر روی دکمه “ایجاد” وارد صفحه ساخت اسلاید به صورت زیر می شوید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

برای اضافه کردن اسلایدها به اسلایدر روی گزینه New Slide کلیک کنید. صفحه ای به شکل زیر به شما نشان داده می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

 با کلیک کردن بر روی هریک از بلوک های بالای صفحه می توانید رسانه مورد نظر خود شامل تصاویر، ویدئوها، پست ها، پوشش استاتیک و دینامیک را به اسلایدها وارد کنید.

به عنوان مثال با کلیک بر روی بلوک تصویر می توانید تمام تصاویر مورد نظر خود را به یکباره از کتابخانه رسانه وردپرس انتخاب کرده و در اسلایدر وارد کنید یا تصاویر جدید آپلود نمایید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

پس از قرار دادن اسلایدها می توانید ترتیب قرارگیری آنها را با کشیدن و رها کردن مرتب کنید.

یکی از بلوک هایی که در افزونه Smart Slider 3 قرار دارد بلوک Library یا کتابخانه اسلایدها است. در این بلوک مجموعه ای شامل بیش از 100 اسلاید از پیش تعریف شده وجود دارد. در ادامه آموزش نحوه استفاده از کتابخانه برای ساخت اسلایدها را توضیح می دهیم.

با کلیک بر روی دکمه Library مجموعه اسلایدهای از پیش تعریف شده افزونه Smart Slider 3 را به صورت زیر می بینید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

این اسلایدها در مجموعه های مختلفی مانند Header، Feature، Media و … تقسیم بندی شده اند. هر اسلاید دارای نسخه تاریک/روشن است که در بالای صفحه با دایره های سفید و سیاه مشخص شده اند.

با انتخاب هر اسلاید می توانید آن را سفارشی سازی کنید. کافی است بر روی تصویر اسلایدی که انتخاب کرده اید در گوشه سمت راست صفحه کلیک کرده و از کتابخانه رسانه وردپرس تصویر دلخواه خود را جایگزین آن کنید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

همچنین با استفاده از نوارهای شفافیت و Blur در بالای صفحه وضوح و تاری تصویر را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.

توجه داشته باشید که محتوایی که در اسلایدر شما نشان داده می شود در کارایی آن نقش اساسی دارد. باید بدانید که چه نوع محتوایی را در اسلایدر خود قرار می دهید.

با استفاده از افزونه Smart Slider 3 می توانید هر چیزی را با لایه های موجود، انواع اسلایدرها، انیمیشن های پس زمینه و ویژگی های دیگر بسازید. در ادامه آموزش به بررسی لایه های مختلف و انواع مختلف محتوایی که می توانید به اسلایدر خود اضافه کنید و چگونگی اضافه کردن آنها می پردازیم.

آموزش ویرایش لایه ها در افزونه Smart Slider 3

برای اضافه کردن یک لایه محتوای جدید به اسلاید، موس را بر روی اسلاید مورد نظر خود قرار داده و با ظاهر شدن دکمه “ویرایش” روی آن کلیک کنید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

با کلیک بر روی دکمه ویرایش صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

به منظور آماده کردن تصویر برای پس زمینه اسلاید روی دکمه Background کلیک کنید. پنجره ای به شکل زیر باز می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در پنجره نشان داده شده می توانید میزان شفافیت و Blur تصویر، رنگ، گرادیان و بسیاری موارد دیگر را تنظیم کنید.

حال نوبت به اضافه کردن لایه ها می رسد.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در ابتدا اطمینان حاصل کنید که در مد Content قرار دارید. سپس روی آیکون سبز رنگ + در گوشه بالای سمت راست صفحه که مربوط به اضافه کردن لایه جدید است، کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی دکمه + پنجره ای مشابه شکل زیر باز می شود. این پنجره دارای دو تب Layer و Structure است.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در تب Layer انواع لایه های موجود در افزونه Smart Slider 3 نشان داده شده است. لایه های نشان داده شده در تصویر فوق مربوط به نسخه رایگان افزونه Smart Slider 3 است. در نسخه Pro این افزونه لایه های بیشتری وجود دارد.

در تب Layer می توانید لایه مورد نظر خود را انتخاب کنید یا از نوار ابزار سمت راست صفحه لایه مورد نظر خود را کشیده و در داخل ناحیه محتوا رها کنید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در تب Structure می توانید ناحیه محتوا را بر طبق نیازهای خود به ردیف ها و ستون های مختلف تقسیم بندی کنید و در هر ستون یک لایه قرار دهید.

در ادامه آموزش به بررسی لایه های موجود در افزونه Smart Slider 3 می پردازیم.

لایه Heading

لایه Heading یا عنوان بخصوص برای اسلایدهای محتوا بسیار مهم است زیرا اولویت خواندن را برای خوانندگان مشخص می کند. به عبارت دیگر عنوان بزرگتر باید در ابتدا خوانده شود زیرا معمولاً تمام آنچه که اسلاید می خواهد بگوید را در خود خلاصه کرده است.

با وارد کردن این لایه در ناحیه محتوا پنجره تنظیمات مربوط به آن باز می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

 این پنجره دارای سه تب ویرایش، رنگ بندی و تنظیمات است که می توانید همه موارد مربوط به استایل دهی عنوان شامل متن پیام، خانواده فونت، اندازه فونت، طرز قرارگیری، رنگ فونت، رنگ پس زمینه، انیمیشن، متن ابرپیوند (Hyperlink) و بسیاری موارد دیگر را با استفاده از آنها تنظیم کنید.

لایه Text

لایه متن بعد از عنوان قرار می گیرد و در این قسمت از آموزش به بررسی این لایه در افزونه Smart Slider 3 می پردازیم.

لایه عنوان خلاصه ای از محتوای موجود در اسلاید را بیان می کند و لایه Text یا متن توضیحات عمیق تری را ارائه می دهد. در این لایه همان کنترل هایی که در لایه عنوان داشتید را خواهید داشت. تفاوت اصلی در نحوه انتخاب متن در دستگاه های مختلف شامل دسکتاپ، تبلت و موبایل و اندازه صفحه نمایش است.

لایه Image

اگر از یک تصویر تمام صفحه یا پس زمینه ویدئو برای ناحیه محتوا استفاده نمی کنید می توانید از محتوای تصویر جزئی برای پر کردن اسلاید خود استفاده کنید. کافی است تصویر مورد نظر خود را آپلود کرده و در پنجره باز شده تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. شما در این پنجره می توانید تگ alt و عنوان تصویر را برای بهبود سئو تصاویر مشخص کنید

لایه Button

برای برخی طراحی های اسلایدر ممکن است نیازی به عناصر دکمه (یا فراخوان عمل) نداشته باشید. اما اگر از اسلایدر خود برای تبلیغ محصولات و خدمات استفاده می کنید یا می خواهید در مورد چیزی اطلاع رسانی کنید، اضافه کردن دکمه فرصت خوبی برای هدایت بازدیدکنندگان به گام بعدی و در نهایت تبدیل است. در این لایه می توانید متن دکمه را تغییر دهید، آن را لینک دار نمایید و بسیاری تنظیمات دیگر را انجام دهید.

لایه YouTube، Vimeo

دو گزینه مختلف برای اضافه کردن محتوای ویدئویی به اسلایدها وجود دارد که شامل Vimeo و YouTube است. هریک از این موارد فرآیند جاسازی محتوای ویدئویی از منابع دیگر را ساده می کند.

علاوه بر موارد فوق و قرار دادن لایه های مختلف در صفحه محتوا می توانید صفحه محتوا را نیز طبق نیازهای خود تنظیم کنید. در ادامه آموزش افزونه Smart Slider 3 به بررسی این موضوع می پردازیم.

برای تنظیم ناحیه محتوا کافی است روی صفحه کلیک کنید. با کلیک بر روی ناحیه محتوا پنجره ای مشابه شکل زیر باز می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در این پنجره می توانید تنظیمات مفیدی مانند Vertical align را انجام دهید. با قرار دادن موس بر روی صفحه می توانید مارجین (margin) و پدینگ (padding) عناصر صفحه را تنظیم کنید.

با کلیک بر روی آیکون دستگاه های نشان داده شده در بالای صفحه می توانید نتایج حاصل را در هریک از دستگاه ها مشاهده کنید و تغییرات لازم را در صورت نیاز برای هر دستگاه اعمال کنید.

افزونه Smart Slider 3 دو مد ویرایش بصری مختلف برای ساخت اسلایدها دارد که شامل مد محتوا (content) و مد بوم (canvas) است. در مد محتوا، اسلایدر مانند یک صفحه ساز عمل می کند در حالیکه در مد بوم آزادی کار کردن با لایه ها را به صورت نامحدود دارید. در مد Canvas می توانید لایه ها را در هر جایی از صفحه قرار دهید.

وقتی در حالت Canvas کار می کنید، لایه ها عناصر جداگانه ای هستند و با یکدیگر تعامل ندارند. در این حالت افزونه Smart Slider 3 یک سازنده کشیدن و رها کردن واقعی است.

هنگام کار در حالت Content، با لایه ها به عنوان بلوک کار می کنید. یک لایه به لایه های دیگری که آن را احاطه کرده است، متصل می شود. بنابراین کار کردن در این مد مانند کار کردن با بلوک ها است.

لایه ها در مد Content می توانند به مد Canvas منتقل شوند.

انتشار اسلایدر ساخته شده با افزونه Smart Slider 3 در یک نوشته یا برگه

برای انتشار اسلایدر ساخته شده در یک صفحه از سایت وردپرسی مجدداً به صفحه تنظیمات اسلایدر برگردید.

آموزش افزونه Smart Slider 3

در زیر اسلایدها چندین تب وجود دارد که اولین تب انتشار نام دارد. در تب انتشار می توانید راه های مختلفی برای جاسازی اسلایدر در یک صفحه مشاهده کنید که در ادامه آموزش به بررسی روش های مختلف قرار دادن اسلایدر در نوشته یا برگه با استفاده از افزونه Smart Slider 3 می پردازیم.

شورت کد

در اولین قسمت تب انتشار یک شورت کد در اختیار شما قرار گرفته است. شما می توانید این شورت کد را کپی کرده و در نوشته یا برگه مورد نظر خود پیست کنید.

توجه داشته باشید که در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس باید از بلوک شورت کد برای این کار استفاده کنید.

ویرایشگر نوشته یا برگه

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس با نصب و فعال سازی افزونه Smart Slider 3، بلوک جدیدی به همین نام اضافه می شود.

آموزش افزونه Smart Slider 3

شما می توانید از این بلوک استفاده کرده و اسلایدر خود را انتشار دهید.

PHP code

شما می توانید کد PHP که در قسمت سوم تب انتشار قرار دارد را کپی کرده و در فایل قالب خود پیست کنید. قبل از استفاده از این روش توصیه می شود از سایت خود پشتیبان تهیه کنید. برای این کار می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیری وردپرس استفاده کنید.

در پایان باید توجه داشته باشید که افزونه Smart Slider 3 دارای ویژگی های بسیار زیاد دیگری نیز هست که توضیح همه آنها در این مقاله نمی گنجد. بهترین کار این است که تمام قسمت های آن را بررسی کرده و تنظیمات را اعمال کنید و در نهایت بهترین حالت را انتخاب نمایید.

امیدواریم این آموزش در سایت مدیر وردپرس مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و توانسته باشید با افزونه قدرتمند Smart Slider 3 اسلایدرهای زیبا و چشم گیری بسازید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Post Grid

Post Grid افزونه نمایش شبکه ای نوشته ها در وردپرس

بیشتر قالب های وردپرس امکان نمایش نوشته ها به صورت شبکه ای را نمی دهند. …

۲ دیدگاه

  1. سلام
    افزونه smart slider 3 رو نصب کردم ولی فونت فارسی رو نمی تونم خوب اجرا کنم بریده بریده مینویسه!
    قالب سایت خودش فونت ایران سنس رو داره ولی تو این افزونه فونت فارسی نمیاره

    • اگر فونت ایران سنس به درستی در قالب وب سایت فراخوانی شده باشد، تنها کافیست در قسمت تنظیمات افزونه smart slider 3 نام فونت را در Font => Family وارد کنید، همین…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *