آموزش افزونه SNIP و استفاده از ریچ اسنیپت برای محصولات ووکامرس

آموزش افزونه SNIP

داده ساختار یافته و نشانه گذاری اسکیما چیزی است که موتورهای جستجو با استفاده از آن می توانند بفهمند که در سایت شما چه چیزی وجود دارد. اگر در رقابت سخت و شدیدی قرار دارید، داده ساختار یافته می تواند شما را جلو بیندازد. اما همانطور که می دانید افزونه ووکامرس با پشتیبانی نشانه گذاری اسکیما عرضه شده است. بنابراین چه احتیاجی به یک افزونه دیگر برای این کار دارید. در این مقاله به این پرسش پاسخ داده و به آموزش افزونه SNIP و نحوه راه اندازی اسنیپت برای محصولات ووکامرس می پردازیم.

گفتیم که افزونه ووکامرس دارای پشتیبانی درون ساخته داده ساختار یافته است و استفاده از یک افزونه ریچ اسنیپت همراه با آن باعث ایجاد تداخل می شود. با این حال داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس مورد رضایت همه کاربران نیست و ترجیح می دهند از افزونه دیگری استفاده کنند. بعضی از افزونه های Pro این امکان را برای کاربرانشان فراهم می کنند که داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس را غیر فعال کرده و آن را با افزونه مورد نظرشان جایگزین کنند.

لزوم استفاده از ریچ اسنیپت و نشانه گذاری اسکیما در مقاله بهترین افزونه های ریچ اسنیپت وردپرس به تفصیل شرح داده شد.

Schema.org به نقل از وب سایتش چیزی شبیه یک فرهنگ لغت است که می توانید با استفاده از آن هر چیزی را در وب سایت تان نشانه گذاری کنید. لیست کامل اسکیماهای نشان داده شده در این وب سایت نیز بیانگر همین مطلب است.

افزونه SNIP از اسکیمای محصولات موجود در Schema.org/Product برای نشانه گذاری محصولات ووکامرس استفاده می کند به طوریکه موتورهای جستجو می توانند بفهمند که این صفحه مربوط به محصولات است.

داده ساختار یافته از نظر ووکامرس چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت موتورهای جستجو به داده ساختار یافته برای فهمیدن اینکه چه چیزی در سایت شما وجود دارد، نیاز دارند.

ما به عنوان یک انسان با دیدن یک صفحه فروش به سرعت متوجه می شویم که صفحه مورد نظر مربوط به ارائه محصولات است زیرا علائم زیادی مانند تصویر محصول، قیمت، دکمه اضافه کردن به سبد خرید و بسیاری موارد دیگر دارد که صحت این موضوع را تأیید می کند. اما موتورهای جستجو چشم و دانش پی بردن به این موضوع را ندارند و برای اینکه بفهمند یک صفحه مربوط به فروش محصولات است به کمک بیشتری نیاز دارند. داده ساختار یافته در اینجا به کمک موتورهای جستجو می آید.

آیا نشانه گذاری اسکیما برای ووکامرس از نظر سئو مهم است؟

سئو بسیار کاربر گرا است اما نشانه گذاری اسکیما توسط کاربران دیده نمی شود (زیرا در سورس کد صفحه وارد می شود). پس این سوال پیش می آید که چرا برای سئو اینقدر مهم است.

در پاسخ به این سوال باید گفت SEO مخفف “Search Engine Optimization” به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. نشانه گذاری اسکیما توسط موتورهای جستجو قابل خواندن است و دقیقاً همان کاری را می کند که سئو می خواهد. بنابرین برای سئو بسیار مهم است.

چرا نباید از داده ساختار یافته پیش فرض ووکامرس استفاده کرد؟

می دانیم که ووکامرس استفاده از داده ساختار یافته Schema.org را به صورت درون ساخته برای محصولاتش ایجاد کرده است. اماگاهی داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس منطبق با نیازهای شما نیست. برخی از دلایلی که کاربران ترجیح می دهند از افزونه دیگری برای نشانه گذاری کردن محصولات خود استفاده کنند عبارت است از:

 • بسیاری از کاربران از این موضوع شکایت دارند که داده ساختار یافته خروجی ووکامرس داده های بسیار کمی را شامل می شود. همچنین امکان اضافه کردن خصوصیات اسکیمای جدید بدون داشتن دانش کد نویسی امکان پذیر نیست.
 • کدهایی که توسط تیم Woo اضافه می شوند گاهی اوقات قدیمی شده و در زمان معقول بروزرسانی نمی شوند (این مسأله در گذشته بارها اتفاق افتاده است). بنابراین لازم است شما به صورت مداوم کنترل کامل به عقب داشته باشید و مطمئن شوید ریچ اسنیپت های شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند و به خاطر خطاهای اتفاق افتاده پاک نشده اند.

اگر می خواهید از ریچ اسنیپت محصولات ووکامرس خلاص شده و از اسنیپت های خودتان برای محصولات استفاده کنید افزونه SNIP، افزونه Structured Data برای وردپرس، افزونه بسیار مناسبی است. در این آموزش افزونه SNIP و نحوه کار با آن را بررسی می کنیم.

آموزش افزونه SNIP و نحوه راه اندازی ریچ اسنیپت برای محصولات ووکامرس

افزونه SNIP یک افزونه غیر رایگان است. بنابراین ابتدا آن را خریداری کرده و در بخش افزونه های سایت خود نصب کنید. اگر منوی افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری نیاز دارید به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از اینکه افزونه SNIP را نصب کردید در اولین اقدام باید داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس را غیر فعال کنید. در ادامه آموزش نحوه انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

آموزش غیر فعال کردن داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس توسط افزونه SNIP

انجام این کار بسیار ساده است. برای غیر فعال کردن داده ساختار یافته درون ساخته ووکامرس کافی است وارد بخش مدیریت وردپرس شده و به مسیر snip » Settings بروید. در صورتی که ووکامرس در سایت شما فعال باشد افزونه به صورت خودکار آن را تشخیص داده و یک چک باکس در اختیار شما قرار می دهد که به شما امکان حذف کردن تمام داده Schema.org تولید شده توسط ووکامرس را می دهد.

آموزش افزونه SNIP

بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که چک باکس را فعال کرده و تغییرات خود را ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که بعد از حذف کردن تمام داده ساختار یافته تولید شده توسط ووکامرس تمام ریچ اسنیپت های شما برای محصولات ووکامرس در نتایج جستجوی گوگل حذف می شوند. بنابراین توصیه می شود ابتدا اسنیپت های خود را طبق دستورالعملی که در ادامه آموزش داده خواهد شد بسازید سپس در تنظیمات افزونه SNIP چک باکس فوق را فعال کرده و داده ساختار یافته ووکامرس را حذف کنید.

اما فراموش نکنید که چک باکس را فعال کنید. در غیر این صورت چندین اسکیما در یک صفحه خواهید داشت و این موضوع موتوهای جستجو را سردرگم می کند.

مورد دیگری که در صفحه تنظیمات افزونه باید بررسی کنید Post Types است. قسمت مربوط به Post Types باید شامل Posts و Pages باشد.

آموزش افزونه SNIP

آموزش راه اندازی اسکیمای جدید با استفاده از افزونه SNIP

حال شروع به ساخت اولین اسنیپت با افزونه SNIP می کنیم به این ترتیب می توانید برای محصولات ووکامرس خود ریچ اسنیپت دریافت کنید. اما قبل از آن باید به این نکته اشاره کنیم که افزونه SNIP دارای چندین Global Snippet پیش ساخته است که بیشترین استفاده را در میان عموم کاربران دارد. شما می توانید این اسنیپت ها را نصب کنید.

برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر Snip » Global Snippets بروید. در بالای صفحه پیامی به شما نشان داده می شود که اگر روی دکمه “Awesome! Install them please” کلیک کنید، این اسنیپت های از پیش تعریف شده نصب می شوند.

آموزش افزونه SNIP

حال با کلیک بر روی دکمه Add new global snippet یک اسنیپت جدید اضافه کنید.

نام این اسنیپت را Product قرار دهید. سپس روی دکمه Product کلیک کرده و افزونه شروع به لود کردن تمام Property هایی که گوگل در صفحات help خود توصیه کرده است می کند.

آموزش افزونه SNIP

آموزش پر کردن Property ها در افزونه SNIP

با کلیک بر روی دکمه Product لیستی از تمام property های توصیه شده توسط گوگل نشان داده می شود.

اگر نگاهی به property های توصیه شده توسط گوگل برای products یا محصولات بیندازید متوجه می شوید که برخی از property ها از نظر گوگل ضروری و بعضی از آنها توصیه شده است.

آموزش افزونه SNIP

Property های ضروری از نظر گوگل image و name هستند و بقیه property ها توصیه شده است.

name: این قسمت باید نام محصول باشد که در حالت عادی عنوان است. روی دکمه edit کلیک کنید. یک پنجره کشویی برای شما نشان داده می شود. از آنجا که نام محصول همان عنوان صفحه می شود از فیلد کشویی “Post title” را انتخاب کنید.

آموزش افزونه SNIP

image: این قسمت باید تصویر محصول باشد. بهترین چیزی که می توانید در این قسمت قرار دهید تصویر شاخص است. برای تصویر باید ImageObject را انتخاب کنید. بنابراین وقتی که روی پنجره کشویی کلیک می کنید از قسمت Related types گزینه ImageObject را انتخاب کنید.

پس از آن افزونه سه property جدید لود می کند که شامل موارد زیر هستند:

 • url
 • height
 • width

و باید موارد زیر را به ترتیب برای آنها انتخاب کنید.

 • Current post thumbnail URL
 • Current posts thumbnail height
 • Current posts thumbnail width

توجه داشته باشید که قبلاً اگر height اضافه می شد گوگل به ImageObject خطا می گرفت. اگر با همچین خطایی مواجه شدید height-property را حذف کنید.

description: در قسمت description همانطور که در قسمت property های توصیه شده توسط گوگل ملاحظه می کنید، گوگل انتظار دیدن text دارد. در این قسمت عموماً باید محتوای نوشته شما قرار گیرد. بنابراین روی دکمه edit کلیک کرده و گزینه Post content یا Post excerpt را انتخاب کنید.

brand property :brand نیاز به متنی دارد که نام برند در آن قرار گرفته است. ووکامرس چنین اطلاعاتی را برای شما فراهم نمی کند بنابراین باید چک باکس overridable را فعال کنید تا به شما اجازه اور راید کردن این اطلاعات در نوشته را بدهد.

review: این قسمت همانطوری که از نامش پیدا است بررسی محصول می باشد. ووکامرس دارای قابلیت درون ساخته برای امتیاز دهی به محصولات است. شما می توانید از قسمت Field Type گزینه “WooCommerce:product reviews” را انتخاب کنید. با این کار آخرین بررسی ها در اسنیپت ها ادغام می شود.

اگر کامنتی (یا بررسی) وجود نداشته باشد، review-property حذف خواهد شد زیرا منجر به پیغام خطای قرمز در Google Structured Data Tool می شود.

توجه داشته باشید که در افزونه SNIP تمام بررسی های محصول به اسنیپت اضافه نمی شود زیرا اگر تعداد کامنت ها زیاد باشد، این کار باعث فچ کردن داده های بسیار زیادی از دیتابیس می شود و سرعت بارگذاری صفحه و نیز سرعت خزیدن موتورهای جستجو را کاهش می دهد. در ادامه آموزش به بررسی باقی property ها می پردازیم.

aggregateRating :aggregateRating امتیازی است که یک محصول از خریدارانش دریافت می کند. در افزونه ووکامرس شما می توانید اجازه امتیاز دهی به محصولات را به خریدارن خود بدهید/ندهید. توصیه ما این است که حتماً این ویژگی را فعال کنید زیرا aggregateRating property یک property توصیه شده است که هر کس باید بتواند از آن استفاده کند.

کافی است از منوی کشویی گزینه “WooCommerce: Product review rating” را انتخاب کنید. افزونه به صورت خودکار تمام property های اسنیپت AggregateRting را لود می کند که شامل موارد زیر است:

 • ratingValue
 • bestRating
 • worstRating
 • ratingCount

توجه داشته باشید که در این مورد نیز مانند review-property اگر محصول مورد نظر امتیاز دهی نشده باشد aggregating-property حذف می شود زیرا باعث ایجاد پیغام خطا می شود.

offer property :offer یک یا چند پیشنهاد ارائه می دهد. راه اندازی دستی این گزینه دشوار است بنابراین افزونه یک تابع درون ساخته در اختیار شما قرار می دهد که تمام آنچه را که می خواهید برای شما فراهم می کند. برای استفاده از این تابع کافی است از منوی کشویی گزینه WooCommerce:Offers را انتخاب کنید.

sku : ووکامرس همچنین قابلیت مدیریت واحد انبار موجودی (Stock Keeping Unit) یا SKU را فراهم می کند. شما می توانید از منوی کشویی گزینه WooCommerce:Stock Keeping Unit را انتخاب کنید.

gtin8 | gtin13 | gtin14 | mpn: تمام موارد فوق شماره های شناسایی محصول هستند. گوگل توصیه می کند حداقل از یکی از این شناسه ها برای محصولات خود استفاده کنید. متاسفانه ووکامرس فیلد سفارشی برای اضافه کردن این اعداد را ندارد. بنابراین دو گزینه در اختیار دارید:

 • این Property را به صورت “overridable” نشانه گذاری کنید به طوریکه بتوانید آن را به صورت جداگانه برای هر محصول اور رایت کنید.
 • یک property جدید اضافه کنید و آن را در اسنیپت خود استفاده کنید.

به این ترتیب می توانید برای همه نوشته ها، برگه ها و صفحه های وب سایت خود داده ساختار یافته ایجاد کنید. اما در افزونه SNIP می توانید این کار را برای هر صفحه به صورت جداگانه نیز انجام دهید. نحوه انجام این کار نیز مشابه global snippets است با این تفاوت که در هر برگه به صورت جداگانه تنظیمات را اعمال می کنید. در ادامه آموزش به بررسی این موضوع می پردازیم.

در پیشخوان وردپرس به مسیر برگه ها » افزودن برگه رفته و یک برگه جدید ایجاد کنید. نام محصول و توضیحات آن را وارد کنید. به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و در باکس Rich Snippets روی دکمه Add a Rich Snippet کلیک کنید. باکسی مشابه شکل زیر باز می شود که مانند همان باکسی است که در قسمت قبل برای gobal snippet مشاهده کردید. نحوه ساخت اسنیپت مشابه حالت قبل است.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Simple Ajax Chat

Simple Ajax Chat ساخت چت روم در وردپرس برای چت گروهی کاربران

اگر یک وب سایت عضویت یا یک فروم آنلاین دارید و می خواهید یک اتاق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *