آموزش افزونه W3 Total Cache برای افزایش سرعت وردپرس

آموزش افزونه W3 Total Cache

یکی از قدرتمندترین و عالی ترین راه ها برای افزایش سرعت سایتهای وردپرسی استفاده از افزونه های کش وردپرس است. در این مقاله به آموزش افزونه W3 Total Cache که یکی از قدرتمند ترین افزونه های کش وردپرس است می پردازیم.

سرعت یکی از مهمترین فاکتورهای SEO است. وب سایت های سریعتر در گوگل رتبه بندی بالاتری دارند و این به معنای بازدیدکنندگان بیشتر برای وب سایت کسب و کار شما و نرخ تبدیل بیشتر است. به همین دلیل است که افزونه های کش وردپرس جزء بهترین افزونه های سئو وردپرس نیز هستند.

افزونه W3 Total Cache از بهترین افزونه های کش وردپرس است که به شما این امکان را می دهد که فایل های فشرده و کش شده را به بازدیدکنندگان خود ارائه دهید. این کار باعث کاهش بار سرور شده و به این ترتیب وب سایت شما سریعتر می گردد.

سیستم عملکرد کش به این صورت است که صفحات موردنظر افزونه یا مدیر سایت بصورت یک نسخه کش روی دیسک ذخیره میگردد. هنگامی که کاربر آن صفحه را درخواست می کند، صفحه دیگر توسط وب سرور پردازش نشده و نسخه کش شده آن به کاربر نشان داده می شود. این عمل باعث می شود زمانی برای پردازش صرف نشود و بنابراین صفحه موردنظر با سرعت بیشتری برای کاربر نمایش داده شود. نصب یک افزونه کش برای هر سایت وردپرسی لازم است و جزء افزونه های ضروری وردپرس مخصوصاً برای سایت های کسب و کار می باشد.

 عمل کش علاوه بر افزایش سرعت بارگذاری سایت، در میزان استفاده از منابع سرور نیز تاثیر زیادی دارد. همین امر باعث می شود که سایت در بازدید های بالا، مصرف بهینه ای از منابع داشته باشد و در نتیجه سرور و یا هاست سایت شما پاسخگوی تعداد درخواست های بیشتری باشد.

افزونه W3 Total Cashe، افزونه قدرتمندی است و گزینه های تنظیم در آن بسیار پیشرفته تر از دیگر افزونه های مشابه مانند افزونه WP Super Cache است. در این آموزش افزونه W3 Total Cache را مورد بررسی قرار داده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه این افزونه را در سایت خود تنظیم کرده و شاهد افزایش سرعت سایت وردپرسی خود باشید.

آموزش افزونه W3 Total Cache و نحوه افزایش سرعت وردپرس

قبل از نصب و فعالسازی افزونه، بهتر است با ابزاری مانند GTmetrix یک تست سرعت صفحه انجام دهید. این کار شما را قادر به مقایسه پیشرفت سرعت سایت بعد از استفاده از افزونه W3 Total Cache می سازد.

افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعالسازی افزونه، منوی جدیدی به نام Performance در پیشخوان وردپرس نشان داده می شود.

آموزش افزونه W3 Total Cache

این لیست بزرگ می تواند ترسناک باشد، اما خبر خوب این است که شما ممکن است با بسیاری از آیتم ها، به خصوص در هاست مشترک، سر و کار نداشته باشید. در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی مهمترین زیرمنوهای این لیست می پردازیم.

Dashboard

پیشخوان مکانی برای پاک کردن ماژول های کش و بررسی سازگاری افزونه- سرور است.

آموزش افزونه W3 Total Cache

برای شروع، روی compatibility check کلیک کنید. نتایج نشان می دهد که افزونه با پیکربندی فعلی سرور شما چه کاری می تواند و چه کاری نمی تواند انجام دهد. بر اساس نتایج، شما می توانید گزینه های افزونه را فعال کنید و بررسی کنید که آیا برای برخی از تنظیمات نیاز به سرور اضافی دارید یا خیر.

آموزش افزونه W3 Total Cache

با هاست مشترک، بعید است نتوانید هر گونه مسئله مربوط به سازگاری را حل کنید. بنابراین نگران نباشید.

حال در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی تنظیمات و پیکربندی افزونه می پردازیم.

General Settings

بخش General Setting مربوط به تنظیمات عمومی افزونه است. شما در این بخش می توانید توابع فردی افزونه را فعال یا غیر فعال کنید.

آموزش افزونه W3 Total Cache

با کلیک بر روی هریک از لینک های بالای صفحه، مستقیماً به بخش تنظیمات مربوط به آن برده می شوید.

برخی از تنظیمات مانند Opcode Cache و Fragment Cache فقط در نسخه Pro این افزونه قابل استفاده هستند و بعضی دیگر مانند Reverse Proxy بیشتر مربوط به محیط سرور خصوصی می باشند و یا ممکن است نیاز به نرم افزار اضافی (مونیتورینگ) داشته باشند.

صفحه تنظیمات عمومی افزونه شامل قسمت های مختلفی است که در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی هریک از این قسمت ها می پردازیم.

۱- General

آموزش افزونه W3 Total Cache
آموزش افزونه W3 Total Cache

حالت پیش نمایش یا Preview به شما کمک می کند تغییرات را قبل از اعمال آنها، امتحان کنید. شما می توانید تغییرات را در یک مرورگر جداگانه مشاهده نمایید و تا زمانی که آنها را به کار نگیرید یعنی روی دکمه Deploy کلیک نکنید، اثری روی سایت شما نخواهند گذاشت.

بهتر است در ابتدا همیشه از حالت پیش نمایش استفاده کنید، چون توابعی مانند minifying  گاهی اوقات می توانند سایت شما را بشکنند.

۲- Page cache

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه حقیقتاً قلب افزونه است. اینجا مسئول ایجاد صفحات کش استاتیک برای هر صفحه ای است که بارگذاری می شود. در این صورت هر بار که صفحه ای درخواست می شود، صفحه ی کش به صورت ایستا بارگذاری خواهد شد و زمان بارگذاری صفحه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

خوشبختانه، راه اندازی آن آسان است. کافی است باکس Enable را فعال کرده و برای روش کش کردن Disk: Enhanced  را انتخاب کنید. روش Disk:Enhanced بهترین روش برای هاست های اشتراکی در وردپرس است.

۳- Minify

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه این امکان را به شما می دهد که کدهای موجود در صفحات سایت خود را که شامل صفحات HTML، CSS و JS هستند، فشرده سازی کنید. با فشرده شدن این فایل‌ها و کاهش حجم صفحات، سرعت لود سایت شما بهینه‌تر می شود.

فشرده سازی گاهی اوقات سایت شما را می شکند، بنابراین باید با احتیاط عمل کنید.

در ابتدا باکس Minify را فعال کرده و برای Minify mode گزینه Auto یا حالت خودکار را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این تنظیم حتماً حالت پیش نمایش را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که فشرده سازی هیچ مشکلی در سایت شما ایجاد نکرده است.

۴- Database cache

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه کوئری ها و درخواست های ارسال شده به پایگاه داده را کش می کند. البته چنین قابلیتی کاربردی نیست و باعث می شود داده‌های دیتابیس در بیشتر مواقع به درستی آپدیت نشوند و همچنین بر روی سرور فشار وارد آید. توصیه می شود از این گزینه صرف نظر کنید.

۵- Object Cache

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه نیز مانند حات قبل می تواند به شدت منابع سرور را درگیر کند. بنابراین بهتر است آن را در هاستینگ های اشتراکی غیر فعال کنید.

۶- Browser cache

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه به مرورگرهای بازدید کننده اعلام می کند که یک کپی از صفحه را ذخیره کنند. کاربر در مراجعه بعدی، به جای اینکه فایل های مربوط به آن صفحه را از هاست لود کند از محل ذخیره شده این کار را انجام می دهد و همین امر موجب افزایش سرعت در سایت خواهد شد. شما قطعاً باید این گزینه را فعال کنید.

۷- Content delivery network (شبکه تحویل محتوا)

آموزش افزونه W3 Total Cache

اگر از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده می کنید، این گزینه را فعال کنید. CDN به شما این امکان را می دهد که محتوای ثابت خود را نه فقط از طریق یک سرور میزبانی وب بلکه از طریق چندین سرور انبوه، ارائه کنید. با این کار، بارگذاری سرور کاهش یافته و سرعت وب سایت افزایش می یابد. با پشتیبان CDN خود درباره چگونگی ورود اطلاعات مشورت کنید. این فرآیند بستگی به CDN دقیق دارد.

۸- Miscellaneous

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه دسته ای از تنظیمات را پوشش می دهد. اولین مورد باعث فعال شدن ویجت داشبورد سرعت صفحه گوگل می شود و نیاز به یک کلید API دارد. فعال کردن آن اختیاری است، زیرا همیشه می توانید صفحات را به صورت دستی تست کنید.

تمام تنظیمات دیگر این صفحه را در حالت پیش فرض قرار دهید.

۹- Debug

فعال کردن این گزینه اطلاعات دیباگ کردن را در انتهای هر صفحه اضافه می کند. بهتر است آن را غیرفعال کنید. فقط ماژول هایی که در تنظیمات عمومی فعال کرده اید، در این قسمت موجود هستند.

۱۰- Import export

آموزش افزونه W3 Total Cache

این گزینه برای تکرار تنظیمات W3 Total Cache در یک وب سایت دیگر کاربرد دارد. روی Download کلیک کنید تا یک فایل حاوی تنظیمات فعلی فعال برای شما ایجاد شود. سپس این فایل را در یک سایت دیگر آپلود کنید تا مجدداً یک پیکربندی مشابه ایجاد شود. همچنین این فایل می تواند به عنوان پشتیبان برای تنظیمات W3 Total Cache  دوباره ذخیره شود. برای این کار روی دکمه Restore Default Settings کلیک کنید.

پس از فعال کردن گزینه های مختلف General Settings، می توانید گزینه های فعال شده را با کلیک کردن بر روی هریک از موارد در منوی افزونه در پیشخوان وردپرس با جزئیات بیشتری تنظیم کنید. در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی زیرمنوی Page Cache یا کش صفحه می پردازیم.

Page cache

Page Cache نیز مانند حالت قبل دارای قسمت های مختلفی است که در این بخش از آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

General:

آموزش افزونه W3 Total Cache

این قسمت را به شکل زیر پیکربندی کنید.

Cache posts page : در اکثر سایت ها و بلاگ ها، برگه ی نوشته ها، پر بازدید ترین بخش سایت است، با فعال کردن این گزینه میتوانید کش را برای این صفحه فعال کنید.

Don’t Cache front page :  اگر مایل نیستید صفحه ی اصلی سایت شما کش شود، این گزینه را فعال کنید.

Cache feeds : در صورتی که بخواهید فید کش بخش های مختلف سایت از جمله فید اصلی، دسته ها، برچسب ها و دیدگاه ها در اختیار کاربران قرار بگیرد، از این گزینه استفاده کنید. استفاده از این گزینه حتی در صورت استفاده از سرویس های واسطه مثل FeedBurner نیز توصیه می شود و می تواند بار روی سایت را کاهش دهد.

Cache SSL Requests : برای کش کردن درخواست های انجام شده روی SSL این گزینه را فعال کنید. به طور کلی استفاده از این گزینه توصیه می شود. cache  SSL را فقط اگر SSL را در سایت خود اجرا کرده باشید، فعال کنید.

Cache URIs with query string variables : این گزینه به شما اجازه میدهد که صفحاتی که دارای رشته های کوئری هستند را کش کنید. مثلا فرض کنید در یک بازه ی زمانی کوتاه، تعداد زیادی افراد (یا حتی ربات ها) در حال مشاهده ی نتایج جستجو برای یک عبارت خاص هستند. این مسئله ممکن است در آن بازه ی زمانی، بار بسیار زیادی را بر روی سایت شما بگذارد. کش کردن این درخواست ها و پاسخ دادن به آنها به صورت استاتیک میتواند بار روی سایت را کاهش داده و در عین حال باعث افزایش سرعت پاسخ دهی به این نوع درخواست ها شود.

Cache 404 Pages : اگر مایلید در صورت موجود نبودن یک صفحه، پاسخ ۴۰۴ آن از طریق افزونه کش شود، میتوانید از این گزینه استفاده کنید. این گزینه بار روی سرور را کاهش می دهد ولی در حالتی که کش صفحه را روی disk: enhanced قرار داده باشید، بجای پاسخ ۴۰۴ پاسخ ۲۰۰ را باز می گرداند که ایده آل نیست. بنابراین به طور عمومی، استفاده از این گزینه را به شما پیشنهاد نمی کنیم، مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشید و از تنظیم خاص دیگری در بخش تنظیمات دیسک در کش صفحه استفاده کرده باشید.

Don’t cache pages for logged in users : اگر میخواهید هیچ یک از بخش های سایت برای کاربرانی که وارد اکانت کاربری خود شده اند، کش نشود، میتوانید از این گزینه استفاده کنید. طبعاً این گزینه برای سایت هایی که تعداد کاربر زیادی دارند توصیه نمی شود اما برای سایت های دارای چند نویسنده/چند مدیر، میتواند گزینه ی مفیدی باشد.

Don’t cache pages for the following user roles : در این قسمت می توانید تعیین کنید که سایت برای نقش خاصی از کاربران، کش نشود. مثلا میتوانید تعیین کنید که مدیران یا نویسندگان، سایت را به صورت کش نشده مشاهده نمایند.

Aliases:

این گزینه برای اکثر وب سایت ها مفید نیست، بنابراین از آن صرف نظر کنید.

Cache preload:

آموزش افزونه W3 Total Cache

فعال کردن این گزینه باعث به وجود آمدن یک کش، بصورت خودکار، حتی قبل از اینکه بازدیدکننده درخواست کند، می شود. لازم است که شما URL سایت مپ وب سایت خود را وارد کنید.

Preload the post cache upon publish events اطمینان می دهد که نسخه کش شده هر زمان که شما انتشار جدیدی می دهید، به روز رسانی می شود.

Purge policy:

این بخش مشخص می کند که هنگام انتشار یک پست جدید یا ویرایش یکی از پستهای قدیمی کدام صفحات کش باید پاک شوند.

Advanced:

آموزش افزونه W3 Total Cache

علاوه بر این، شما می توانید برخی از مرورگر ها را از دریافت نسخه های کش شده مستثنی کنید. Compatibility mode را فعال کنید و بقیه را به صورت پیش فرض باقی بگذارید.

Minify

این قسمت از آموزش افزونه W3 Total Cache به تنظیمات Minify اختصاص دارد. از آنجا که ما در تنظیمات عمومی گزینه Auto را برای Minify فعال کرده ایم، در این قسمت کار زیادی برای انجام دادن نداریم.

General:

آموزش افزونه W3 Total Cache

نویسنده افزونه توصیه می کند که با تنظیمات پیش فرض پیش بروید، هرچند می توانید گزینه Minify error notification را فعال کنید.

HTML & XML:

آموزش افزونه W3 Total Cache

همه چک باکس ها به جز Don’t minify feeds را فعال کنید.

JS و CSS:

تنظیمات را به حالت پیش فرض باقی بگذارید.

Advanced:

آموزش افزونه W3 Total Cache

در اینجا می توانید از فشرده کردن صفحات و فایل ها جلوگیری کنید، فاصله زمانی بروز رسانی را تنظیم کرده و زمان حذف داده های کش منقضی را مشخص کنید. تنظیمات پیش فرض این گزینه خوب است اما اگر بخواهید می توانید مقادیر را تغییر دهید.

در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی زیرمنوی کش مرورگر می پردازیم.

Browser cache

این بخش مربوط به تنظیمات کش مرورگر است. تنظیمات کش مرورگر نیز دارای بخش های مختلفی است که در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache به بررسی آنها می پردازیم.

General:

آموزش افزونه W3 Total Cache

مطمئن شوید که گزینه Last Modified Header را فعال کنید.

همچنین، فشرده سازی gzip را برای فشرده سازی فایل های متنی و Prevent caching of objects after settings change را برای اینکه مرورگر ها بتوانند فایل های ذخیره شده جدید را شناسایی کنند،فعال کنید.

بقیه تنظیمات کش مرورگر را به صورت پیش فرض باقی بگذارید.

بقیه زیرمنوهای پیشخوان وردپرس که در ادامه توضیح داده می شوند، به شما اجازه می دهد که کاربران خاصی را به صورتی متفاوت، اداره کنید. لازم نیست که حتماً این کار را انجام دهید. اما قابلیت انجام این کار به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهد. در ادامه آموزش افزونه W3 Total Cache نحوه تنظیمات آنها را بررسی خواهیم کرد.

User agent groups

آموزش افزونه W3 Total Cache

شما می توانید یک گروه، مثلاً برای کاربران تلفن همراه، ایجاد کنید. Enable را فعال کرده و موضوع مربوطه را انتخاب کنید. هنگام ایجاد گروه های متعدد، مهمترین گروه را در بالاترین قسمت قرار دهید.

برای هدایت یک گروه (به عنوان مثال، کاربران اندرویدی) به یک سایت کاملا متفاوت، نشانی اینترنتی این وبسایت را در قسمت Redirect Users To URL وارد کنید.

Manage referrer groups

آموزش افزونه W3 Total Cache

تنظیمات این قسمت، کاربرانی را که از منابع مختلف مانند Google یا Bing می آیند به صفحات وب کش شده که برای آن دسته از کاربران مشخص شده، هدایت می کند.

Cookie groups

آموزش افزونه W3 Total Cache

با استفاده از این تنظیمات می توان مجموعه های مختلف کوکی ها را ایجاد و آنها را به گروه های خاصی مانند مشترکین و یا کاربران تلفن همراه اختصاص داد تا برای هر کدام یک کش منحصر به فرد ایجاد شود.

امیدواریم آموزش افزونه W3 Total Cache در سایت مدیر وردپرس مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد و بتوانید نهایت استفاده را از این افزونه ببرید. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه WP Smush

آموزش افزونه WP Smush و بهینه سازی تصاویر وردپرس

یکی از بهترین راه ها برای افزایش سرعت وردپرس این است که حجم تصاویر سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *