آموزش افزونه WP-DBManager برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

آموزش افزونه WP-DBManager

در این مقاله به آموزش افزونه WP-DBManager که یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس برای افزایش سرعت سایت و بهبود عملکرد آن است، می پردازیم.

مدیریت دیتابیس وب سایت وردپرسی برای بهبود عملکرد سئو سایت بسیار مهم است. اگر دیتابیس شما داده های بی استفاده و غیر ضروری زیادی داشته باشد در عملکرد وب سایت شما تأثیر زیادی خواهد داشت و سرعت بارگذاری آن را بسیار کم خواهد کرد.

امروزه سرعت نقش بسیار مهمی در رضایت کاربران دارد. اگر کاربری درخواست بازدید از سایت شما را داشته باشد و مدت زمان زیادی طول بکشد تا صفحه بارگذاری شود احتمال زیادی وجود دارد که قید بازدید از سایت را زده و از آن خارج شود. به عبارت دیگر سرعت سایت یکی از فاکتورهای رنکینگ سئو است. بارگذاری با سرعت کم به رنکینگ وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل آسیب می زند.

یکی از کارهایی که می توانید به عنوان مالک وب سایت وردپرسی برای افزایش سرعت وردپرس انجام دهید بهینه سازی دیتابیس وردپرس است. افزونه WP-DBManager که در این آموزش به بررسی آن می پردازیم افزونه ای است که می توانید از آن برای بهینه سازی، تعمیر، پشتیبان گیری و بازیابی دیتابیس خود استفاده کنید.

آموزش افزونه WP-DBManager و نحوه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس منوی جدیدی به نام Database اضافه خواهد شد.

آموزش افزونه WP-DBManager

همانطور که از نام این افزونه پیدا است، افزونه WP-DBManager یک افزونه دیتابیس وردپرس است که از طریق پیشخوان وردپرس دسترسی به دیتابیس را برای شما آسان می کند. بهترین قسمت افزونه این است که رابط کاربری آن برای افراد غیر متخصص بسیار مناسب است و می توانند بدون اینکه با تعداد بسیار زیادی گزینه گیج شوند از آن استفاده نمایند.

منوی Database افزونه WP-DBManager از زیرمنوهای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

Database

آموزش افزونه WP-DBManager

در این قسمت اطلاعات مربوط به دیتابیس وردپرس مانند هاست و نام دیتابیس، نام کاربری، نوع و نسخه دیتابیس و جدول های آن و اطلاعاتی مانند Data Usage، Index Usage و Overhead نشان داده شده است.

در این قسمت می توانید به سرعت تشخیص دهید که کدام جدول دیتابیس از رکوردهای بسیار زیادی استفاده می کند. اگر یکی از افزونه های شما رکوردهای زیادی در دیتابیس وردپرس اضافه می کند می توانید از این قسمت آن را پیدا کنید.

Backup DB

آموزش افزونه WP-DBManager

این قسمت از آموزش افزونه WP-DBManager به پشتیبان گیری افزونه اختصاص دارد. این بخش به شما اجازه می دهد از دیتابیس وب سایت خود پشتیبان تهیه کنید. همچنین می توانید از gZip استفاده کنید یا پشتیبان گیری را بدون فشرده سازی انجام دهید. توصیه می شود اگر دیتابیس شما بزرگ است از gZip استفاده کنید.

Manage Backup DB

آموزش افزونه WP-DBManager

در این قسمت می توانید تعداد کل پشتیبان های دیتابیس را ببینید و آنها را دانلود، ایمیل و حذف کنید. همچنین می توانید برای بازیابی وب سایت خود از یک دیتابیس موجود استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از پشتیبان بدون فولدر WP-content امکان پذیر نخواهد بود. شما می توانید آن را از طریق FTP دانلود کنید.

Optimize DB

آموزش افزونه WP-DBManager

این ویژگی امکان بهینه سازی دیتابیس را به شما می دهد. همچنین در این قسمت امکان انتخاب یا عدم انتخاب جداولی که نمی خواهید بهینه سازی شوند را دارید. بهتر است هر ماه عملیات بهینه سازی دیتابیس را انجام دهید.

Repair DB

آموزش افزونه WP-DBManager

گاهی اوقات پیش می آید که صفحه اصلی وب سایت شما هیچ نوشته ای را نشان نمی دهد. این اتفاق در بسیاری موارد به خاطر یک اختلال در دیتابیس به وجود می آید. با استفاده از این ویژگی می توانید به سرعت پایگاه داده خود را تعمیر کنید.

Empty Drop tables

آموزش افزونه WP-DBManager

در این قسمت از آموزش به بررسی زیرمنوی Empty Drop tables در افزونه WP-DBManager می پردازیم. با استفاده از این ویژگی می توانید رکوردهای هر جدول در دیتابیس را خالی کنید یا جداول را از دیتابیس خود حذف نمایید. از این ویژگی با احتیاط استفاده کنید زیرا ممکن است باعث شکسته شدن سایت خود شوید. بهتر است قبل از استفاده از ویژگی Empty Drop table از دیتابیس خود پشتیبان تهیه کنید.

این ویژگی زمانی مفید است که شما می خواهید ورودی های لاگین را از هر افزونه موجود پاک کنید (به عنوان مثال افزونه های ریدایرکت کردن یا 404) و یا می خواهید جدول افزونه های غیرفعال را حذف کنید. توجه داشته باشید که عملیات خالی و حذف کردن جداول دیتابیس قابل برگشت نیست. پس تنها زمانی این کار را انجام دهید که دقیقاً می دانید چه می کنید یا از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

Run SQL Query

آموزش افزونه WP-DBManager

هنگامی که نیاز به اجرای کوئری های SQL دارید، این ویژگی افزونه WP-DBManager به شما کمک می کند مستقیماً از طریق پیشخوان وردپرس اقدام به انجام این کار نمایید. در این آموزش دو تا از کوئری هایی که برای کاهش اندازه دیتابیس بهتر است در وب سایت خود اجرا کنید را ارائه می کنیم:

DELETE FROM wp_commentmeta WHERE comment_id NOT IN (SELECT comment_id FROM wp_comments);
DELETE FROM wp_commentmeta WHERE meta_key LIKE '%akismet%';

توجه داشته باشید که در بعضی نصب های وردپرس ممکن است نام جداول دیتابیس با آنچه که در این کد آمده است متفاوت باشد. ممکن است چیزی مانند “wp_commentsmeta” باشد. بنابراین حتماً نام جداول دیتابیس خود را بررسی کرده و نام درست را در کد بالا وارد کنید.

DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = "_edit_lock";
DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = "_edit_last";

DB Options

آموزش افزونه WP-DBManager

در این قسمت می توانید گزینه های پشتیبان گیری شامل مسیری که می خواهید از دیتابیس پشتیبان بگیرید را پیکربندی کنید. همچنین در این بخش می توانید مشخص کنید هر چند وقت یکبار دیتابیس به صورت خودکار پشتیبان گیری، بهینه سازی و تعمیر شود. بهتر است از ویژگی های بهینه سازی و تعمیر به صورت خودکار استفاده نکنید و هر ماه خودتان این کار را به صورت دستی انجام دهید.

اگر می خواهید فایل های پشتیبان برای شما ارسال شود یک ایمیل در این قسمت وارد کنید.

امیدواریم این آموزش در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته و توانسته باشید از افزونه WP-DBManager برای بهینه سازی دیتابیس سایت خود استفاده کنید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Reset

WP Reset افزونه ریست کردن وردپرس و بازگشت به تنظیمات اولیه

اگر مدتی است که با وردپرس کار کرده اید، حتماً با شرایطی روبرو شده اید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *