آموزش افزونه WP Mail SMTP و حل مشکل ارسال ایمیل در وردپرس

آموزش افزونه WP Mail SMTP

یکی از مشکلات متداول در وردپرس مشکل ارسال و دریافت ایمیل است. اما این مشکل به راحتی با استفاده از افزونه WP Mail SMTP قابل حل است. در این مقاله به آموزش افزونه SMTP و نحوه استفاده از آن برای حل مشکلات ارسال و دریافت ایمیل و ارسال مطمئن و احراز اصالت شده ایمیل ها در وردپرس می پردازیم.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا در وردپرس ایمیل ها به درستی ارسال نمی شوند. دو دلیل اصلی برای عدم ارسال موفقیت آمیز ایمیل ها در وردپرس وجود دارد: تنظیمات سرور و فیلتر کردن اسپم ها.

وردپرس و افزونه های آن به صورت پیش فرض از تابع ()mail زبان برنامه نویسی PHP برای ارسال ایمیل ها استفاده می کنند. اما بسیاری از سرورهای هاستینگ وردپرس برای استفاده از تابع mail پیکربندی نشده اند یا این تابع را برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی کاملاً غیرفعال کرده اند. در هر دو حالت ایمیل های شما به درستی تحویل داده نخواهند شد.

ساده ترین و استانداردترین روش برای حل این مشکل استفاده از SMTP برای ارسال ایمیل های وردپرس است. SMTP (Secure Mail Transfer Protocol) یک پروتکل ارسال ایمیل امن است که مشکلات مربوط به ارسال ایمیل را با تغییر دادن روشی که ایمیل ها ارسال می شوند و احراز اصالت آنها رفع می کند.

برای ارسال ایمیل با استفاده از SMTP باید به یک سرور ایمیل لاگین کنید. همچنین وردپرس باید بتواند به سرور ایمیل شما متصل شود. به همین دلیل وردپرس به راه اندازی از طریق یک افزونه مانند WP Mail SMTP که از بهترین افزونه های SMTP وردپرس است، نیاز دارد.

افزونه WP Mail SMTP با وارد کردن اعتبار SMTP به شما اجازه ارسال ایمیل های وردپرس از طریق SMTP را می دهد. این افزونه قابل انعطاف ترین روش برای اتصال به سرویس های مختلف SMTP است و از افزونه های ضروری سایت های کسب و کار به شمار می رود. تیم پشتیبانی افزونه WP Mail SMTP همان تیم افزونه WP Forms است و بنابراین باید انتظار یک افزونه قوی و کارآمد را داشته باشید.

این افزونه روش های مختلفی برای نصب SMTP بر روی سایت شما دارد که عبارتند از:

 • Gmail یا G Suite: تنها با ایمیل های گوگل کار می کند، امنیت بالایی دارد و نیازی به اشتراک ندارد.
 • Mailgun: با هر نوع ایمیلی کار می کند، امنیت بالایی دارد و نیازمند ایجاد اشتراک است.
 • SendGrid: با هر نوع ایمیلی کار می کند، امنیت بالایی دارد و نیازمند ایجاد اشتراک است.
 • Other SMTP: با هر نوع ایمیلی کار می کند، امنیت آن پایین تر است و نیاز به اشتراک ندارد.

در این آموزش افزونه WP Mail SMTP را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن و روش های مختلف نصب SMTP بر روی سایت برای رفع مشکلات ارسال ایمیل را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه WP Mail SMTP و نحوه رفع مشکلات ارسال ایمیل در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس زیرمنوی جدیدی به نام ایمیل اضافه می شود.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در اولین گام باید در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » ایمیل رفته و وردپرس را برای استفاده از SMTP پیکربندی کنید.

در این صفحه گزینه های پیکربندی زیادی مشاهده می کنید که اولین قسمت تنظیمات افزونه است.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

این قسمت از تنظیمات برای تمام شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ مشابه است. حال در ادامه آموزش افزونه WP Mail SMTP به شما نشان می دهیم که چگونه تنظیمات را پیکربندی کنید. برای پیکربندی تنظیمات باید فیلدهای صفحه فوق را به ترتیب زیر پر کنید:

ایمیل ارسال کننده: در این قسمت باید آدرس ایمیلی که برای ارسال تمام ایمیل های وردپرس استفاده می کنید را وارد نمایید. توصیه می کنیم که یک آدرس ایمیل جداگانه در هاست خود (دایرکت ادمین، سی پنل یا کنترل پنل های دیگر) برای وب سایت وردپرسی خود ساخته و از آن استفاده کنید.

نام ارسال کننده: از این نام برای ارسال ایمیل ها استفاده می شود. توصیه می شود از نام وب سایت خود برای این قسمت استفاده کنید. اگر این فیلد را خالی بگذارید ایمیل ها با عنوان وردپرس ارسال خواهند شد.

ارسال کننده ایمیل: اگر از سرور SMTP هاست خود برای برای ارسال ایمیل ها استفاده می کنید گزینه SMTP های دیگر را انتخاب کنید. اما اگر مایل به استفاده از ارسال کننده های دیگر هستید باید ارسال کننده مورد نظر خود را در این قسمت انتخاب کنید.

مسیر بازگشت: با فعال کردن این گزینه اطلاعیه های ارسال ایمیل یا ایمیل های تحویل داده نشده را دریافت خواهید کرد.

افزونه WP Mail SMTP برخلاف دیگر افزونه های SMTP به شما اجازه نصب SMTP بر روی سایت خود با استفاده از چهار ارسال کننده مختلف ایمیل را می دهد.

در این قسمت از آموزش افزونه WP Mail SMTP طریقه نصب SMTP با استفاده از سرور SMTP هاست را توضیح می دهیم.

طریقه نصب SMTP در وردپرس با استفاده از سرور SMTP هاست

با انتخاب گزینه SMTP های دیگر باید تنظیمات سرور SMTP که شرکت هاستینگ شما در اختیارتان قرار می دهد را وارد کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

میزبان SMTP: در این فیلد معمولاً عبارت پیش فرض localhost وارد می شود. اما برای اطمینان بیشتر بهتر است آدرس هاست SMTP را از شرکت هاستینگ خود بپرسید.

رمزنگاری: در این قسمت باید روش رمزنگاری که سرور ایمیل شما برای ارسال ایمیل ها از آن استفاده می کند را انتخاب کنید. این قسمت را روی هیچ یک قرار دهید.

پورت SMTP: در این قسمت باید پورت SMTP سرور خود را وارد نمایید. پورت پیش فرض 25 می باشد اما بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست برای افزایش امنیت پروتکل SMTP آن را تغییر می دهند. بهتر است برای اطمینان بیشتر از هاستینگ خود در این مورد سوال کنید.

TLS خودکار: این گزینه باید به حالت فعال باشد.

احراز هویت: باید به حالت فعال باشد.

نام کاربری SMTP: در این قسمت معمولاً باید آدرس ایمیلی را وارد کنید که برای ارسال ایمیل از آن استفاده می کنید. اگر از ایمیلی که در هاست ایجاد کرده اید استفاده می کنید آدرس کامل آن را در این قسمت وارد کنید. مانند wordpress@examle.com

رمز عبور SMTP: پسورد ایمیل خود را در این قسمت وارد کنید. برای امنیت بیشتر می توانید رمز عبور خود را در تنظیمات وردپرس ذخیره کنید. برای این کار باید کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید.

define( ‘WPMS_ON’, true );
define( ‘WPMS_SMTP_PASS’, ‘your_password’ );

سپس بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک نمایید. می توانید از تب آزمایش ایمیل برای تست سرویس و صحت عملکرد آن استفاده کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در قسمت ارسال به یک آدرس ایمیل وارد کرده و بر روی دکمه ارسال ایمیل کلیک کنید تا یک ایمیل تست به آدرسی که وارد کرده اید ارسال شود.

حال که با طریقه نصب SMTP بر روی سایت وردپرسی خود با استفاده از سرور SMTP هاست آشنا شدید در ادامه آموزش افزونه WP Mail SMTP نحوه انجام این کار با استفاده از سرور SMTP جیمیل را توضیح خواهیم داد.

طریقه نصب SMTP در وردپرس با استفاده از سرور SMTP Gmail

در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » ایمیل بروید. صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما نشان داده می شود.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

می توانید فیلدهای ایمیل ارسال کننده و نام ارسال کننده را خالی بگذارید. زیرا گوگل به صورت خودکار مقادیر فیلدهای مذکور را با اکانت ایمیلی که در مرحله بعد وارد خواهد شد، تطبیق می دهد.

برای شروع مرحله نصب باید در قسمت ارسال کننده ایمیل، جیمیل را انتخاب کنید.

 توجه داشته باشید که  API گوگل که توسط ارسال کننده جیمیل استفاده می شود اجازه سفارشی سازی بخش های خاصی مانند پاسخ به آدرس های ایمیل را نمی دهد. اگر این مسأله برای شما مهم است باید از یک روش دیگر برای ارسال کننده ایمیل استفاده کنید

از فعال کردن باکس مسیر بازگشت صرف نظر کنید زیرا گوگل اجازه این تنظیمات را نمی دهد.

با انتخاب جیمیل به عنوان ارسال کننده ایمیل فیلدهایی مشابه شکل زیر برای شما نشان داده می شود که شامل Client ID، Client Secret و یک URL در فیلد Authorized redirect URI است.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

ابتدا باید داده های لازم برای پر کردن فیلدهای فوق را بدست آورید. برای این کار باید از طریق اکانت گوگل خود یک اپلیکیشن وب بسازید. در ادامه آموزش افزونه WP Mail SMTP دقیقاً به شما نشان می دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

ساخت App و تولید کلید API برای جیمیل

ابتدا باید در وب سایت Google Developer Console (کنسول توسعه دهندگان گوگل) یک پروژه جدید ایجاد کنید. با کلیک بر روی این لینک اگر به اکانت جیمیل خود متصل باشید فرمی با نام Register your application for Gmail API در کنسول API گوگل مشابه شکل زیر باز می شود.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در پنجره کشویی با لیبل Select a project where your application will be registered گزینه پیش فرض آن که Create a project است را به همان صورت نگه داشته و روی دکمه Continue کلیک کنید.

سپس صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که در آن عبارت The API is enabled نوشته شده است. برای ادامه روی دکمه Go to credentials کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در صفحه بعدی باید اعتباراتی که لازم دارید را مشخص کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در قسمت Which API are you using گزینه Gmail API را انتخاب کنید.

در قسمت Where will you be calling the API from گزینه web server (e.g. node.js, Tomcat) را وارد کنید.

در قسمت What data will you be accessing گزینه User data را انتخاب کنید.

سپس روی دکمه What credentials do I need کلیک کنید.

بعد از کلیک بر روی دکمه فوق یک پنجره پاپ آپ به شکل زیر نشان داده می شود. یک پنجره/تب جدید برای شما باز می شود. می توانید روی Not Now کلیک کرده و از این قسمت صرف نظر کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

حال در ادامه آموزش افزونه WP Mail SMTP به صفحه تنظیمات افزونه در وردپرس برگشته و مقدار فیلد Authorized redirect URI را کپی کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

 سپس به صفحه Google API بازگشته و در فیلد Authorized redirect URIs مقدار کپی شده را وارد کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

سپس روی دکمه Create Client کلیک نمایید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

شما موفق شده اید که یک اپلیکیشن وب گوگل را ایجاد کنید. حال در ادامه آموزش افزونه WP Mail SMTP باید جزئیات کامل را مشاهده کنید. در آخرین پنجره روی I’ll do this later کلیک کنید تا به صفحه Credentials بروید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در صفحه Credentials می توانید جزئیات اپلیکیشنی که ساخته اید را مشاهده کنید. برای مشاهده Client ID و Client Secret روی آیکون مداد کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

در صفحه باز شده تمام جزئیات App شامل Client ID و Client secret نشان داده می شود.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

هر دو مورد فوق را باید کپی کرده و در تنظیمات افزونه WP Mail SMTP در صفحه پیشخوان وردپرس وارد کنید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

پس از ذخیره کردن تنظیمات فوق، صفحه رفرش شده و دکمه ای با نام Allow plugin to send emails using your Google account ظاهر می شود. این دکمه برای تایید نهایی تنظیمات SMTP وردپرس و برقراری ارتباط با سرور ایمیل است.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

با کلیک بر روی این دکمه صفحه ای نشان داده خواهد شد که باید در آن آدرس جیمیل خود را تایید کنید. بر روی دکمه Allow کلیک نمایید.

آموزش افزونه WP Mail SMTP

یک پیام موفقیت آمیز در تنظیمات افزونه WP Mail SMTP نشان داده خواهد شد. پس از آن می توانید در تب آزمایش ایمیل یک ایمیل تست ارسال کرده و از صحت کار خود مطمئن شوید.

امیدواریم آموزش افزونه WP Mail SMTP در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه WP Mega Menu

آموزش افزونه WP Mega Menu و اضافه کردن مگامنو به وردپرس

در این مقاله به آموزش افزونه WP Mega Menu برای اضافه کردن مگامنوها به وردپرس …

۶ دیدگاه

 1. ساخت app خیلی خارق العاده بود کیف کردم فقط ای کاش یه اپلیکیشنی هم برای وب سایت ما میشد تنظیم کرد…

  • میشه اینکار رو کرد، می تونید به یک نفر که در این زمینه تخصص داره سفارش بدید تا اپلیکیشن مناسب سایت شما تولید بشه!

 2. من از وقتی که این افزونه رو نصب کردم . افزونه سئوم کار نمیکنه میشه راهنماییم کنید

  • با سلام
   افزونه wp mail smtp هیچگونه تداخلی با افزونه های سئو رایج نداره، اگر چنین اشکالی رو مشاهده می فرمائید لطفا وردپرس رو به آخرین نسخه آپدیت بفرمائید، صحت اورجینال بودن افزونه های نصب شده چک کنید، در آخر اگر مشکلی باشه قطعا از قالب شماست والا این مشکل شما به افزونه ها مرتبط نیست…

 3. سلام
  خسته نباشید من همه مراحل رو درست میرم اجاازه هم میدم بعد ارسال ایمیل آزمایشی که میزنم ارور میده…

  • لطفا اروری که هنگام کار با افزونه WP Mail SMTP دریافت می کنید رو بفرمائید تا بررسی کنیم و بهتون یه راهکار مناسب معرفی کنیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *