آموزش افزونه WP Smush و بهینه سازی تصاویر وردپرس

آموزش افزونه WP Smush

یکی از بهترین راه ها برای افزایش سرعت وردپرس این است که حجم تصاویر سایت را کاهش دهید و یکی از بهترین راه ها برای این کار، استفاده از افزونه های فشرده سازی تصویر است. در این مقاله به آموزش افزونه WP Smush که یکی از افزونه های قدرتمند وردپرس برای بهینه سازی تصویر است، می پردازیم.

تصاویر، وب سایت وردپرسی شما را زیبا و جذاب می کنند. اما همین تصاویر اگر برای استفاده در وب سایت بهینه سازی نشده باشند، می توانند تأثیر بدی در عملکرد سایت شما گذاشته و سرعت بارگذاری آن را کاهش دهند. همانطور که می دانید سرعت بارگذاری سایت یکی از فاکتورهای مهم گوگل برای رتبه بندی سایت ها است. به همین دلیل فشرده سازی تصویر یکی از کارهایی است که برای سئو سایت الزامی بوده و افزونه های فشرده سازی تصویر از جمله افزونه های سئو وردپرس نیز هستند.

فشرده سازی تصویر یکی از مهمترین کارهایی است که باید به صورت مرتب بر روی تصاویر صورت گیرد. خوشبختانه مجموعه ای از بهترین افزونه های فشرده سازی تصویر وجود دارند که تصاویر سایت وردپرسی شما را پردازش کرده و آنها را برای استفاده در وب بهینه سازی می کنند. افزونه WP Smush یکی از این افزونه ها است.

WP Smush افزونه ای است که به شما امکان بهینه سازی تصاویر سایت تان بدون تغییر دادن کیفیت آنها را می دهد. کار با این افزونه بسیار راحت است و به محض آپلود تصاویر، آنها را بهینه و فشرده سازی می کند. افزونه WP Smush ساده ترین و آسان ترین روش برای فشرده سازی تصاویر و بالا بردن عملکرد وب سایت برای مبتدی ها است.

برخی از ویژگی های اصلی این افزونه عبارتند از:

 • افزونه WP Smush توسط تیم WPMU Dev که یک تیم قدرتمند و قوی است، توسعه داده شده است. بنابراین قابلیت اطمینان بسیار بالایی دارد.
 • داده های بدون استفاده را بدون تأثیر گذاری بر کیفیت تصویر از بین می برد.
 • فشرده سازی دسته جمعی تصاویر قبلی وب سایت را ارائه می دهد. این افزونه می تواند تا 50 تصویر را به یکباره فشرده سازی کند.
 • فشرده سازی خودکار تصاویر به محض آپلود کردن در سایت. این بهینه سازی در پشت صحنه انجام می گیرد و کار شما را سرعت می بخشد. لازم نیست صبر کنید تا فشرده سازی تصویر قبلی تمام شود تا تصویر بعدی را آپلود کنید.
 • این افزونه کاملاً رایگان است و می توانید تصاویر نامحدودی را با آن فشرده سازی کنید.
 • شناسایی خودکار تصاویر با اندازه نادرست و تصاویری که تأثیر بدی بر عملکرد وب سایت دارند.
 • سازگار بودن با افزونه WPML و WP Retina 2X , Offload S3 همچنین افزونه WooCommerce و بسیاری موارد دیگر
 • اندازه تصاویری که این افزونه می تواند فشرده سازی کند محدود به 1MB است. اگر می خواهید تصاویر با اندازه بزرگتر را نیز فشرده سازی کنید باید نسخه Pro آن را خریداری نمایید.

در این آموزش افزونه WP Smush را مورد بررسی قرار داده و نحوه کار با این افزونه و فشرده سازی تصاویر با آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه WP Smush و نحوه فشرده سازی تصاویر

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام “Smush” در پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. روی آن کلیک کنید.

ویزارد راه اندازی افزونه Smush در یک پنجره پاپ آپ به شکل زیر نشان داده خواهد شد. روی دکمه شروع نصب کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Smush

در پنجره بعدی دکمه فشرده سازی خودکار تصاویر نشان داده خواهد شد. این دکمه به صورت پیش فرض فعال است. اگر بخواهید فشرده سازی تصاویر به صورت خودکار انجام نشود، این دکمه را غیرفعال کنید. سپس بر روی دکمه بعدی کلیک نمایید.

آموزش افزونه WP Smush

پنجره بعدی مربوط به متاداده EXIF است. دوربین های دیجیتال و دوربین موبایل های هوشمند به عکس های خود داده های دیگری مانند تاریخ، ساعت و حتی لوکیشن عکس برداری اضافه می کنند. این متا داده ها می توانند توسط افزونه WP Smush حذف شوند. با حذف این داده ها اندازه عکس ها کاهش پیدا می کند. برای حذف متاداده ها توسط افزونه WP Smush دکمه این صفحه باید در حالت فعال باشد.

آموزش افزونه WP Smush

سپس روی دکمه بعدی کلیک کنید.

پنجره بعدی مربوط به lazy load یا بارگذاری تنبل (آهسته) تصاویر است. با فعال کردن این ویژگی تصاویر تنها در صورتی لود می شوند که در صفحه نمایش کاربر نشان داده شوند. به این معنی که تصاویر با اسکرول کردن کاربر به سمت پایین صفحه بارگذاری می شوند. این ویژگی باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات می شود.

برای آشنایی بیشتر با این مفهوم و مشاهده دیگر افزونه های این دسته، مقاله بهترین افزونه های بارگذاری تنبل وردپرس را مطالعه کنید.

اگر می خواهید افزونه WP Smush ویژگی بارگذاری تنبل را برای تصاویر سایت وردپرس شما فعال کند، دکمه این صفحه را فعال کنید. سپس روی دکمه بعدی کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Smush

صفحه بعد مربوط به اجازه ردیابی داده های افزونه توسط توسعه دهندگان آن است تا بتوانند به نقاط ضعف افزونه پی برده و آن را بهبود دهند. سپس روی دکمه پایان راه اندازی افزونه کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Smush

پس از اتمام مراحل فوق، افزونه به صورت خودکار تمام تصاویر شما را پردازش کرده و تصاویری را که نیاز به فشرده سازی دارند در صفحه پیشخوان، مشخص می کند. پس از آن وارد صفحه پیشخوان افزونه می شوید.

حال در ادامه آموزش افزونه WP Smush با پیشخوان افزونه و نحوه فشرده سازی تصاویر بارگذاری شده قبلی آشنا می شویم.

پیشخوان افزونه Smush

پیشخوان افزونه Smush مجموع آمار فشرده سازی و یک مانیتورینگ از وضعیت فعلی سایت را در اختیار شما قرار می دهد که شما را از وضعیت ویژگی های فعال مطلع می کند.

پیشخوان Smush پس از فشرده سازی اولین تصاویر فعال می شود و پس از آن در بالای صفحه ماژول ظاهر می شود.

در صورت وجود تصاویر فشرده نشده در کتابخانه، یک نماد هشدار در کنار داده های “کل ذخیره سازی” ظاهر می شود. اگر چنین هشداری مشاهده کردید و می خواهید همه تصاویر را به صورت دسته جمعی فشرده کنید، به ماژول “فشرده سازی انبوه” بروید و روی دکمه “کل فشرده سازی در حال حاضر” کلیک کنید. تصاویر موجود در کتابخانه رسانه فشرده سازی می شوند.

آموزش افزونه WP Smush

نسخه رایگان افزونه WP Smush تنها اجازه فشرده سازی 50 تصویر با هر کلیک را می دهد. برای فشرده سازی تصاویر بیشتر باید بعد از فشرده سازی 50 تصویر اول، مجدداً بر روی دکمه کلیک کرده و فشرده سازی 50 تصویر بعدی را شروع کنید. برای فشرده سازی تمام تصاویر کتابخانه چندین بار این عمل را تکرار کنید.

با کلیک روی دکمه “عکس ها را دوباره بررسی کنید” در بالای صفحه می توانید هر زمان که بخواهید اسکن فوری کتابخانه تصاویر خود را آغاز کنید.

اگر می خواهید تصاویر را به صورت جداگانه فشرده سازی کنید، به کتابخانه رسانه بروید. برای این کار روی لینک آبی رنگ کتابخانه رسانه کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Smush

هنگامی که افزونه Smush نصب و فعال سازی شد، ویژگی هایی به کتابخانه رسانه شما اضافه می کند که به شما امکان می دهد تصاویر را بر اساس وضعیت Smush فیلتر کنید، تصاویر را به صورت انتخابی فشرده کنید و آمار Smush مربوط به هر تصویر را مشاهده نمایید.

از فیلتر Smush برای نمایش تمام تصاویر، تنها تصاویری که نادیده گرفته شده اند یا هنوز پردازش نشده اند استفاده کنید.

آموزش افزونه WP Smush

Smush فایلهای ویدیویی یا Gif را فشرده نمی کند. هر نوع تصویر نادیده گرفته شده دیگری می تواند نشانگر این باشد که شما از تمام ویژگی های فشرده سازی موجود به طور کامل استفاده نمی کنید.

Smush ستونی به کتابخانه رسانه اضافه می کند که نشان می دهد آیا یک تصویر فشرده شده است یا خیر. تصاویری که توسط Smush پردازش نشده اند می توانند با کلیک روی لینک Smush مربوط به آن تصویر فشرده شوند.

آموزش افزونه WP Smush

پس از پردازش یک تصویر ، می توانید روی لینک “مشاهده آمار” کلیک کنید تا لیستی از نسخه های کوچکی که وردپرس برای آن تصویر ایجاد کرده است، به همراه اندازه آن فایل قبل و بعد از فشرده سازی نشان داده شود.

آموزش افزونه WP Smush

آموزش تنظیمات افزونه WP Smush

در پایین صفحه پیشخوان می توانید تنظیمات افزونه Smush را مشاهده کنید.

اندازه تصویر

ویژگی اندازه تصویر به مدیران اجازه می دهد تا تصاویر بندانگشتی که می خواهند فشرده سازی شوند را انتخاب کنند و همچنین مشخص کنند که Smush از کدام تصاویر چشم پوشی کند.

آموزش افزونه WP Smush

وردپرس به منظور ارائه تصاویر در اندازه های مختلف، از هر تصویر آپلود شده چندین نسخه در اندازه های مختلف تولید می کند. برخی از قالب ها و افزونه ها نیز به کپی نیاز دارند. این نسخه ها که به آنها تصویر بندانگشتی گفته می شود، می توانند به سرعت زیاد شوند. بنابراین توصیه می شود همه تصاویر بندانگشتی را فشرده کنید.

برای مشاهده لیست اندازه عکسهایی که وردپرس در سایت شما ایجاد می کند، روی دلخواه کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Smush

روی اندازه تصاویری که نمی خواهید فشرده سازی شود کلیک کنید تا ضربدر آنها برداشته شود. اگر فشرده سازی خودکار را فعال کنید، اندازه های تصویری که انتخاب کرده اید هنگام بارگذاری به طور خودکار فشرده می شوند.

فشرده سازی خودکار

آموزش افزونه WP Smush

برای فعال کردن فشرده سازی خودکار، دکمه موجود در این بخش را فعال کنید. به این ترتیب به محض ایجاد هر کپی تصویر توسط وردپرس، افزونه Smush آن را به صورت خودکار فشرده می کند. Smush فقط اندازه عکس هایی که در تنظیمات اندازه تصویر در بالا انتخاب کرده اید را فشرده می کند.

متاداده

اگر سایت شما یک سایت عکاسی است، ممکن است بخواهید متاداده هایی که تجهیزات دیجیتال به طور مرتب به تصاویر شما اضافه می کنند را حذف کنید.

آموزش افزونه WP Smush

تغییر اندازه تصویر

افزونه WP Smush دارای این قابلیت است که تصاویر بیش از حد بزرگ را تشخیص داده و اندازه آنها را کاهش می دهد. برای استفاده از این قابلیت دکمه تغییر اندازه تصویر را فعال کنید.

آموزش افزونه WP Smush

اگر به تصاویر بزرگتر از 2560 پیکسل نیاز دارید می توانید این تنظیم را در فعال نکنید.

کار با این افزونه بسیار راحت است و به محض اینکه آن را نصب و فعال سازی کنید می توانید UI افزونه را فهمیده و به قابلیت های آن پی ببرید.

نسخه Pro افزونه WP Smush به شما اجازه می دهد قابلیت های بیشتری نسبت به نسخه رایگان داشته باشید. در این قسمت از آموزش افزونه WP Smush با برخی از ویژگی های نسخه Pro آشنا می شویم:

 • تبدیل png به jpeg
 • فشرده سازی فوق العاده (برای افزایش حافظه ذخیره سازی)
 • تهیه نسخه پشتیبان از تصاویر اصلی برای بازگرداندن آنها در صورت نیاز
 • فشرده سازی تصاویر با اندازه 32 مگا بایت
 • پشتیبانی 24 ساعته

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WP Smush
صفحه افزونه WP Smush

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded و پاسخ دیدگاه وردپرس

یکی از مشکلات سیستم کامنت گذاری پیش فرض وردپرس این است که اگر کسی در …

4 دیدگاه

 1. این افزونه خیلی بده…
  تمام عکس های سایت منو کم حجم کرده و از روی سرور خودش میخونه….
  خودشم که فیلتره…
  الان یک سایت دارم با کلی عکس که بدون فییلتر شکن باز نمیشه…
  شما خودتون تا حالا استفاده کردید؟

  • بله، از این افزونه بر روی چندین و چند وب سایت تا الان خود ما نصب و در حال استفاده از آن هستیم، لطفا دوباره آموزش افزونه WP Smush را مطالعه بفرمائید…

 2. ممنون از مقاله مفیدتان .کارم رو راه انداخت

 3. عرضه و پخش انواع شکلات

  خیلی ممنون از توضیحات بسیار جامع و کاربردی بود من تک تک مراحل پیش رفتم و بهینه سازی انجام شد ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *