آموزش افزونه WP-Sweep و پاک سازی دیتابیس وردپرس

آموزش افزونه WP-Sweep

در این مقاله به آموزش افزونه WP-Sweep می پردازیم. این افزونه یکی از بهترین افزونه ها برای پاکسازی دیتابیس وردپرس است.

هر صفحه در وب سایت شما از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مسئولیت کنترل موارد زیر را بر عهده دارند:

 • ظاهر کلی سایت (قالب)
 • فونت هایی که استفاده می کنید (قلم، اندازه، رنگ)
 • ابزارک هایی که استفاده می کنید (و همچنین ابزارک هایی که در آن لحظه استفاده نمی کنید).
 • کامنت های منتشر شده
 • کامنت های در حال انتظار
 • کامنت های اسپم که حذف شده اند
 • نسخه وردپرسی که در حال اجرا بر روی سایت است و تمام نسخه های بروزرسانی
 • متن و تصاویر هر یک از نوشته ها
 • پیش نویس ها
 • و بسیاری موارد دیگر

در این قسمت از آموزش افزونه WP-Sweep توضیح مختصری راجع به عملکرد دیتابیس و لزوم پاکسازی آن ارائه می دهیم.

وقتی تمام این قطعات و کدها اسمبل شده و در کنار یکدیگر قرار می گیرند شما می توانید ظاهر وب سایت را مشاهده کنید. هنگامی که برای باز کردن یک صفحه درون سایت خود کلیک می کنید، PHP (که زبان برنامه نویسی وردپرس است) تمام بیت های کدی که نیاز دارد را فچ کرده و به صفحات زیبا و جذب تبدیل می کند که شما و کاربرانتان می توانید آنها را مشاهده کنید.

این اسنیپت های کد در پایگاه داده یا دیتابیس ذخیره می شوند. دیتابیس برای شما و بازدیدکنندگان سایت تان قابل رؤیت نیست. دیتابیس از جدول های مختلفی تشکیل شده است. این جدول ها مانند چارت هستند. درون این چارت ها تمام اطلاعاتی که PHP برای بالا آوردن یک صفحه وب نیاز دارد، ذخیره شده است.

اما مشکل اینجا است که در این جداول علاوه بر تمام اطلاعاتی که برای بالا آمدن سایت شما ضروری است، داده های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و باید حذف شوند. در غیر این صورت سرعت سایت وردپرسی شما به شدت کاهش پیدا می کند زیرا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سرور منابعی که می خواهد را پیدا کند.

بنابراین برای افزایش سرعت وردپرس لازم است دیتابیس خود را پاک سازی کنید. پاک سازی به معنی حذف کردن تمام اطلاعات غیر ضروری و بی استفاده از دیتابیس وردپرس است. برخی از مزایای پاک سازی دیتابیس به صورت زیر است:

 • افزایش سرعت بارگذاری سایت و در نتیجه افزایش بونس ریت
 • بک آپ های کوچکتر و بک آپ گیری های سریعتر
 • افزایش کارایی سایت

بهترین روش برای پاک سازی دیتابیس استفاده از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است. افزونه های زیادی برای این کار وجود دارد . یکی از افزونه های بسیار مناسب برای این کار افزونه WP-Sweep است که در این آموزش به بررسی آن می پردازیم.

افزونه WP-Sweep به جای کوئری های مستقیم SQL، از توابع delete که درون هسته وردپرس ساخته شده اند مانند wp_delete_post_revisions()، delete_post_meta()، wp_delete_cmment() و موارد دیگر استفاده می کند و پاک سازی را بسیار بهتر از دیگر افزونه های مشابه انجام می دهد.

آموزش افزونه WP-Sweep و نحوه پاک سازی دیتابیس وردپرس

کار با این افزونه بسیار راحت است و نیاز به داشتن اطلاعات تکنیکی خاصی ندارد. قبل از اینکه کار خود را با افزونه WP-Sweep شروع کنید بررسی کنید که پیش نویسی در سایت خود نداشته باشید زیرا با پاکسازی دیتابیس پیش نویس ها حذف می شوند. بنابراین یا برگه ها و نوشته های پیش نویس خود را منتشر کنید یا محتوای پیش نویس را کپی کرده و در محل دیگری غیر از وردپرس ذخیره کنید.

سپس افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر ابزارها » Sweep بروید.

آموزش افزونه WP-Sweep

صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه WP-Sweep

اولین چیزی که در بالای صفحه مشاهده می کنید دستورالعمل پشتیبان گیری از دیتابیس قبل از پاک سازی آن است. داشتن یک پشتیبان از دیتابیس یا در حالت ایده آل تر پشتیبان از کل سایت باعث می شود در صورتی که خطایی در عملیات پاک سازی رخ دهد بتوانید سایت خود را بازیابی کنید. برای پشتیبان گیری از دیتابیس می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیری وردپرس استفاده کنید.

در این صفحه یک نمایش کلی از تمام گزینه هایی که می توانند پاکسازی شوند به شما نشان داده می شود. این صفحه به صورت هوشمندانه ساختار بندی شده است تا بتوانید جدول ها را به صورت جداگانه بر طبق استفاده ای که از آنها می کنید، پاکسازی نمایید.

به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و گزارش های مربوط به Comments، Users، terms و options را مشاهده کنید.

اگر برای اولین بار است که دیتابیس خود را پاک سازی می کنید بهتر است از Sweep های جداگانه که روبروی هر جدول قرار دارد استفاده کنید. در این صورت سریعتر می توانید عملیات پاک سازی را انجام دهید. همچنین می توانید به پایین صفحه اسکرول کرده و با کلیک بر روی دکمه Sweep All تمام دیتابیس خود را تنها با یک کلیک پاکسازی کنید.

به عنوان مثال بخش Post sweep در افزونه WP-Sweep به صورت زیر است که مربوط به پاک سازی نوشته ها است و در این قسمت از آموزش به آن می پردازیم.

آموزش افزونه WP-Sweep
 • با کلیک بر روی Details می توانید تمام مقادیری که بعد از کلیک بر روی دکمه Sweep پاک می شوند را مشاهده کنید.
 • روی دکمه Sweep در مقابل گزینه هایی که می خواهید پاکسازی کنید، کلیک نمایید.
 • وردپرس از oEmbed برای گرفتن کد جاسازی از محتواهای جاسازی مختلف مانند ویدئوهای YouTube و Vimeo استفاده می کند. با این حال گاهی اوقات کد جاسازی که نصب ورپرس شما از طریق oEmbed دریافت می کند آسیب دیده است. در این حالت تنها راه حل این است که کش oEmbed خود را پاک کنید تا وردپرس بداند باید سعی کند یک کد جاسازی جدید فچ کند.

در بخش Term Sweep اگر مشاهده کردید که تعداد زیادی گزینه بدون استفاده دارید تنها زمانی دکمه Sweep را کلیک کنید که نوشته پیش نویس نداشته باشید.

آموزش افزونه WP-Sweep

 بخش Transient Options در افزونه WP-Sweep مانند یک سیستم کش اولیه است که توسط وردپرس استفاده می شود. حذف کردن این گزینه ها قبل از پشتیبان گیری کمک می کند تا فضای بیشتری در فایل های پشتیبان گیری شما ذخیره شود.

آموزش افزونه WP-Sweep

پس از پاک سازی تمام گزینه هایی که می خواهید حذف کنید روی دکمه sweep در “Database sweep” کلیک کنید.

امیدواریم این آموزش در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد و توانسته باشید از افزونه WP-Sweep برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

YITH WooCommerce Zoom Magnifier

YITH WooCommerce Zoom Magnifier زوم تصاویر محصول ووکامرس

افزونه YITH Woocommerce Zoom Magnifier افزونه ای است که با استفاده از آن می توانید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *