آموزش افزونه WP-Sweep و پاکسازی دیتابیس وردپرس

آموزش افزونه WP-Sweep

آیا به دنبال افزایش سرعت وب سایت وردپرس خود هستید؟ همانطور که می دانید سرعت یکی از فاکتورهایی است که گوگل و دیگر موتورهای جستجو در رتبه بندی سایت ها به آن اهمیت می دهند. یکی از کارهایی که می توانید برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس خود انجام دهید، پاکسازی پایگاه داده وردپرس است. این کار عملکرد سایت شما را نیز بهبود می دهد. در این مقاله به آموزش افزونه WP-Sweep می پردازیم. این افزونه یکی از بهترین افزونه ها برای پاکسازی دیتابیس وردپرس است.

پاکسازی دیتابیس یکی از ده ها کاری است که باید برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس خود انجام دهید. در مقاله راهنمای جامع افزایش سرعت وردپرس می توانید با دیگر راه ها آشنا می شوید.

اما قبل از اینکه به آموزش افزونه WP-Sweep بپردازیم، ببینیم چرا لازم است دیتابیس سایت وردپرس خود را پاکسازی کنید.

چرا باید پایگاه داده وردپرس را پاکسازی کنید؟

هر صفحه در وب سایت شما از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مسئولیت کنترل موارد زیر را بر عهده دارند:

 • ظاهر کلی سایت (قالب)
 • فونت هایی که استفاده می کنید (قلم، اندازه، رنگ)
 • ابزارک هایی که استفاده می کنید (و همچنین ابزارک هایی که در آن لحظه استفاده نمی کنید).
 • کامنت های منتشر شده
 • کامنت های در حال انتظار
 • کامنت های اسپم که حذف شده اند
 • نسخه وردپرسی که در حال اجرا بر روی سایت است و تمام نسخه های بروزرسانی
 • متن و تصاویر هر یک از نوشته ها
 • پیش نویس ها
 • و بسیاری موارد دیگر

قبل از اینکه نحوه کار با افزونه WP-Sweep را آموزش دهیم، توضیح مختصری راجع به عملکرد دیتابیس و لزوم پاکسازی آن ارائه می کنیم.

وقتی تمام این قطعات و کدها اسمبل شده و در کنار یکدیگر قرار می گیرند شما می توانید ظاهر وب سایت را مشاهده کنید. هنگامی که برای باز کردن یک صفحه درون سایت خود کلیک می کنید، PHP (که زبان برنامه نویسی وردپرس است) تمام بیت های کدی که نیاز دارد را فچ کرده و به صفحات زیبا و جذب تبدیل می کند که شما و کاربرانتان می توانید آنها را مشاهده کنید.

این اسنیپت های کد در پایگاه داده یا دیتابیس ذخیره می شوند. دیتابیس برای شما و بازدیدکنندگان سایت تان قابل رؤیت نیست. دیتابیس از جدول های مختلفی تشکیل شده است. این جدول ها مانند چارت هستند. درون این چارت ها تمام اطلاعاتی که PHP برای بالا آوردن یک صفحه وب نیاز دارد، ذخیره شده است.

اما مشکل اینجا است که در این جداول علاوه بر تمام اطلاعاتی که برای بالا آمدن سایت شما ضروری است، داده های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و باید حذف شوند. در غیر این صورت سرعت سایت وردپرسی شما به شدت کاهش پیدا می کند زیرا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سرور منابعی که می خواهد را پیدا کند.

بنابراین برای افزایش سرعت وردپرس لازم است دیتابیس خود را پاک سازی کنید. پاک سازی به معنی حذف کردن تمام اطلاعات غیر ضروری و بی استفاده از دیتابیس وردپرس است. برخی از مزایای پاک سازی دیتابیس به صورت زیر است:

 • افزایش سرعت بارگذاری سایت و در نتیجه افزایش بونس ریت
 • بک آپ های کوچکتر و بک آپ گیری های سریعتر
 • افزایش کارایی سایت

بهترین روش برای پاک سازی دیتابیس استفاده از افزونه است. افزونه های زیادی برای این کار وجود دارد . یکی از افزونه های بسیار مناسب برای پاکسازی پایگاه داده وردپرس، افزونه WP-Sweep است که در این آموزش به بررسی آن می پردازیم.

افزونه WP-Sweep به جای کوئری های مستقیم SQL، از توابع delete که درون هسته وردپرس ساخته شده اند مانند wp_delete_post_revisions()، delete_post_meta()، wp_delete_cmment() و موارد دیگر استفاده می کند و پاک سازی را بسیار بهتر از دیگر افزونه های مشابه انجام می دهد.

در مقاله بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس می توانید با افزونه های دیگری که این کار را برای شما انجام می دهند، آشنا شوید.

آموزش افزونه WP-Sweep و نحوه پاک سازی دیتابیس وردپرس

کار با این افزونه بسیار راحت است و نیاز به داشتن اطلاعات تکنیکی خاصی ندارد. قبل از اینکه کار خود را با افزونه WP-Sweep شروع کنید بررسی کنید که پیش نویسی در سایت شما وجود نداشته باشد. زیرا با پاکسازی دیتابیس، پیش نویس ها حذف می شوند. بنابراین یا برگه ها و نوشته های پیش نویس خود را منتشر کنید یا محتوای پیش نویس را کپی کرده و در محل دیگری غیر از وردپرس ذخیره کنید.

سپس افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر ابزارها » Sweep بروید.

آموزش افزونه WP-Sweep

صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه WP-Sweep

اولین چیزی که در بالای صفحه افزونه WP-Sweep مشاهده می کنید دستورالعمل پشتیبان گیری از دیتابیس قبل از پاک سازی آن است. داشتن یک پشتیبان از دیتابیس یا در حالت ایده آل تر پشتیبان از کل سایت باعث می شود در صورتی که خطایی در عملیات پاکسازی رخ دهد بتوانید سایت خود را بازیابی کنید. برای پشتیبان گیری از دیتابیس می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس استفاده کنید.

در این صفحه یک نمایش کلی از تمام گزینه هایی که می توانند پاکسازی شوند به شما نشان داده می شود. این صفحه به صورت هوشمندانه ساختار بندی شده است تا بتوانید جدول ها را به صورت جداگانه بر طبق استفاده ای که از آنها می کنید، پاکسازی نمایید.

به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و گزارش های مربوط به Comments، Users، terms و options را مشاهده کنید.

اگر برای اولین بار است که دیتابیس خود را پاک سازی می کنید بهتر است از Sweep های جداگانه که روبروی هر جدول قرار دارد استفاده کنید. در این صورت سریعتر می توانید عملیات پاکسازی را انجام دهید. همچنین می توانید به پایین صفحه اسکرول کرده و با کلیک بر روی دکمه Sweep All تمام دیتابیس خود را تنها با یک کلیک پاکسازی کنید.

به عنوان مثال بخش Post sweep در افزونه WP-Sweep به صورت زیر است که مربوط به پاکسازی نوشته ها است و در این قسمت از آموزش به آن می پردازیم.

آموزش افزونه WP-Sweep
 • با کلیک بر روی Details می توانید تمام مقادیری که بعد از کلیک بر روی دکمه Sweep پاک می شوند را مشاهده کنید.
 • روی دکمه Sweep مقابل گزینه هایی که می خواهید پاکسازی کنید، کلیک نمایید.
 • وردپرس از oEmbed برای گرفتن کد جاسازی از محتواهای جاسازی مختلف مانند ویدئوهای YouTube و Vimeo استفاده می کند. با این حال گاهی اوقات کد جاسازی که نصب ورپرس شما از طریق oEmbed دریافت می کند آسیب دیده است. در این حالت تنها راه حل این است که کش oEmbed خود را پاک کنید تا وردپرس بداند باید سعی کند یک کد جاسازی جدید فچ کند.

در بخش Term Sweep اگر مشاهده کردید که تعداد زیادی گزینه بدون استفاده دارید تنها زمانی دکمه Sweep را کلیک کنید که نوشته پیش نویس نداشته باشید.

آموزش افزونه WP-Sweep

 بخش Transient Options در افزونه WP-Sweep مانند یک سیستم کش اولیه است که توسط وردپرس استفاده می شود. حذف کردن این گزینه ها قبل از پشتیبان گیری کمک می کند تا فضای بیشتری در فایل های پشتیبان گیری شما ذخیره شود.

آموزش افزونه WP-Sweep

پس از پاک سازی تمام گزینه هایی که می خواهید حذف کنید روی دکمه sweep در “Database sweep” کلیک کنید.

جمع بندی

پاکسازی دیتابیس می تواند به شما کمک کند که سرعت سایت وردپرس خود را افزایش داده و عملکرد آن را بهبود دهید. افزونه WP-Sweep یک گزینه عالی به این منظور است.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WP-Sweep
صفحه افزونه WP-Sweep
4.4/5 - (7 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

2 دیدگاه

 1. سلام
  من توی مقاله های منتشر شدم که قالبمم Avada هست با صفحه سازش یکسری تصاویر رو ایجاد کردم که کد ایجاد کرده و قالبمو میخام انتقال بدم تمام این کدها توی مقالم میمونن متاسفانه…
  حالا افزونه ای هست که با صفحه ساز Avada توی مطالبم ایجاد کردم رو یکجا حذف کنم کدهایی باقی موندن؟

  • خیر…
   اگر از صفحه ساز اختصاصی قالب خودتون استفاده کردید، تنها راه سرچ در دیتابیس یا نوشته ها هستش برای پاک کردن دسته جمعی!
   ولی بنده به شما توصیه می کنم، صرفا بصورت دستی اقدام به ویرایش و پاک کردن کدهای اضافه نمائید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *