خانه / افزونه وردپرس / آموزش افزونه WPForms برای ساخت فرم تماس با ما در وردپرس

آموزش افزونه WPForms برای ساخت فرم تماس با ما در وردپرس

آموزش افزونه WPForms

در این مقاله به آموزش افزونه WPForms که یکی از قوی ترین و مبتدی دوستانه ترین افزونه های ساخت فرم تماس با ما در وردپرس است، می پردازیم. ساخت فرم تماس با ما در وردپرس با افزونه WPForms یکی از ساده ترین راه ها برای ساخت فرمهای چند مرحله ای است. ضمناً افزونه WPForms یکی از افزونه های ضروری وردپرس برای سایت های کسب و کار می باشد.

تمام وب سایتها نیاز به یک کانال ارتباطی برای به اشتراک گذاری اطلاعات با کاربران خود دارند. برای اینکه یک وب سایت موفقیت آمیز باشد لازم است کاربر در آن وب سایت تجربه خوبی داشته باشد.

فرم ها بهترین راه برای گرفتن اطلاعات از کاربر و یک راه غیرمستقیم برای ایجاد یک رابطه صمیمانه با مشتریان آینده است. به همان اندازه که یک مدیر سایت برای آوردن کاربر به سایت خود زمان صرف می کند به همان اندازه باید برای بهبود تجربه کاربر از سایت نیز زمان بگذارد. این واقعیتی است که اکثراً نادیده گرفته می شود و باعث ایجاد فرم های پیچیده و خسته کننده می شود.

افزونه WPForms  برای ساختن فرم های چند مرحله ای بسیار مناسب است و باعث خستگی کاربر نمی شود. فرم های چند مرحله ای به فرم هایی می گویند که کاربر بعد از وارد کردن اطلاعات در مرحله اول وارد مرحله بعدی می شود و اطلاعات مورد نظر را تکمیل می کند .

WPForms به سه دلیل یکی از بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس برای ایجاد فرم های تماس با ما است:

۱- این افزونه مبتدی دوستانه ترین افزونه ارتباط با ما در میان افزونه های موجود است. با استفاده از این افزونه می توانید فرم مورد نظر خود را انتخاب و سپس با عمل گرفتن و کشیدن یک فیلد به داخل فرم، فیلدهای مورد نظر خود را به آن اضافه کنید.

۲- WPForms Lite صد در صد رایگان است و می توانید از آن برای ساختن فرم های ساده ارتباط با ما استفاده کنید.

۳- وقتی برای ویژگی های قدرتمند دیگر آن آماده شدید می توانید آن را به WPForms Pro ارتقا دهید.

در این آموزش افزونه WPForms را بررسی کرده و نحوه ایجاد یک فرم تماس با ما ساده را با این افزونه بررسی خواهیم کرد.

آموزش افزونه WPForms و نحوه ساخت فرم تماس با ما در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، منوی جدیدی به نام WPForms در پیشخوان وردپرس اضافه شده و یک صفحه خوش آمدگویی به شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه WPForms

در این صفحه می توانید ویدئوی آموزشی که نحوه ساخت یک فرم تماس با ما را نشان می دهد را مشاهده کنید. در غیر این صورت روی دکمه “Create Your First Form” کلیک کنید. همچنین می توانید با رفتن به مسیر WPForms » Add New اولین فرم تماس خود را بسازید.

آموزش افزونه WPForms

صفحه سازنده فرم تماس مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه WPForms

ابتدا برای فرم تماس خود یک نام انتخاب کنید. سعی کنید یک نام معنادار و مرتبط انتخاب کنید که در آینده به شما در شناسایی فرم کمک می کند.

سپس قالب فرم را انتخاب کنید می توانید از قالب های از پیش ساخته شده یا از یک قالب خالی استفاده کنید. بهتر است به جای فرم خالی (Blank) فرم تماس با ما ساده (simple) را انتخاب کنید.  این فرم شامل نام، ایمیل و فیلد گذاشتن پیام به شکل زیر است.

آموزش افزونه WPForms

برای ویرایش هر کدام از فیلدها کافی است روی آنها کلیک کنید. همچنین برای تغییر ترتیب فیلدها می توانید آنها را با موس کشیده و در جای مورد نظر خود رها کنید.

 • طبق تصویر بالا می توانید تنظیمات فیلد ” نام ” را در ستون سمت چپ مشاهده کنید. می توانید آن ها را برای خود فارسی کنید مثلا برای لیبل می توانید متن را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید.
 • در قسمت Format هم سه گزینه وجود دارد که می توانید نام را تنها در یک فیلد نمایش دهید یا اینکه نام و نام خانوادگی را نمایش دهید یا اینکه نام و نام وسطی و نام خانوادگی را به نمایش بگذارید. در صورت انتخاب هر کدام برای هر عدد یک فیلد ایجاد می شود که همه در یک خط می باشند.
 • گزینه ی Required هم مربوط به مهم بودن آن گزینه یا فیلد می باشد که با فعال کردن آن کاربر باید حتما آن فیلد را تکمیل کند.
 • قسمت Advanced Options هم مربوط به تنظیمات اضافه تر از جمله سایز فیلد، مقادیر پیش فرض نمایشی فیلدها و… می باشد.

اگر می خواهید فیلد جدیدی اضافه کنید، خیلی راحت از گزینه های بالای صفحه Add fields را انتخاب کرده و از زیرمنوهایی که باز می شود فیلدهای مورد نظر خود را اضافه کنید. برای اضافه کردن فیلدهای مورد نظر خود کافی است آنها را کشیده و در مکان مناسب رها کنید.

آموزش افزونه WPForms

فیلدهای قرار گرفته در این قسمت شامل سه قسمت Standard و Fancy و Payment هستند. فیلدهای موجود در قسمت Standard در نسخه رایگان افزونه قابل دسترسی است اما برای دسترسی به فیلدهای موجود در قسمت Fancy و Payment باید نسخه Pro افزونه را خریداری کنید.

هر فرمی که با افزونه WPForms ایجاد می کنید می تواند بصورت جداگانه تنظیم شود تا نیازهای شما را برآورده سازد. در ادامه آموزش به بررسی نحوه تنظیمات هر فرم می پردازیم

آموزش پیکربندی تنظیمات فرم تماس افزونه WPForms

برای مشاهده تنظیمات فعلی یا سفارشی سازی فرم خود کافی است روی تب Settings در صفحه فرم ساز کلیک کنید تا گزینه های پیکربندی فرم مورد نظر خود را مشاهده نمایید.

آموزش افزونه WPForms

همانطور که مشاهده می کنید تنظیمات در سه بخش General (عمومی)، Notification (اعلان) و Confirmation (تأیید) گروه بندی می شوند. در ادامه آموزش به بررسی این تب ها در صفحه تنظیمات افزونه WPForms می پردازیم.

general

آموزش افزونه WPForms

از طریق تنظیمات عمومی می توانید عنوان و توضیحات فرم را ویرایش کنید ، متن دکمه ارسال را تغییر دهید و ویژگی anti-spam honpot را فعال کنید. فعال کردن این ویژگی باعث می شود کاربران یک فیلد captcha را پر کنند و به این ترتیب به شما کمک می کند تا تعداد درخواست های اسپمی که دریافت می کنید را کاهش دهید.

در قسمت setting » general می توانید متن دکمه submit را به ارسال و sending.. را به در حال ارسال… یا هر متن دلخواه دیگری تغییر دهید.

وقتی کار شما به پایان رسید تغییرات را ذخیره نمایید.

حال که فرم تماس با ما در وردپرس با افزونه WPForms را در سایت خود ایجاد کرده اید لازم است که اطلاعیه ها و تاییدیه های فرم را به درستی تنظیم کنید. بهترین بخش افزونه WPForms این است که تنظیمات پیش فرض آن برای مبتدی ها ایده آل است. وقتی به بخش تنظیمات می روید، تمام فیلدها به صورت پویا پر شده اند. در ادامه آموزش به بررسی این دو تب می پردازیم.

notification

در این قسمت می توانید به تمام گزینه های اعلان برای فرم خود دسترسی پیدا کنید.

به طور پیش فرض ، اعلان ها برای فرم شما فعال هستند. اگر ترجیح می دهید از ارسال هرگونه اعلان برای این فرم جلوگیری کنید می توانید دکمه کشویی فعال کردن اعلان که سمت راست بالای صفحه قرار دارد را به حالت خاموش تغییر دهید.

آموزش افزونه WPForms

Form Notification یا اعلان فرم ایمیلی است که پس از ارسال فرم تماس در سایت وردپرس از طریق ایمیل دریافت می کنید.

در ادامه آموزش به بررسی جزئیات بیشتری از فیلدهای نوتیفیکیشن افزونه WPForms می پردازیم.

آموزش افزونه WPForms

Send To Email Address: در این فیلد می توانید آدرس ایمیل مورد نظر خود را به عنوان گیرنده اضافه کنید.

به طور پیش فرض Send To Email Address روی admin_email} Smart Tag} تنظیم می شود که ایمیل ادمین سایت را از تنظیمات وردپرس خارج کرده و در این فیلد قرار می دهد. اگر بخواهید اطلاعیه ها برای شخص دیگری ارسال شود می توانید آن را تغییر دهید. اگر مایل باشید اطلاعیه ها برای چندین نفر ارسال شود کافی است آدرس های ایمیل را وارد کرده و آنها را با کاما از یکدیگر جدا کنید.

Email Subject: هنگامی که فرم جدیدی ایجاد می کنید ، موضوع ایمیل به طور پیش فرض “New Entry” و به دنبال آن نام فرم قرار می گیرد.

اگر می خواهید این مورد را تغییر دهید ، می توانید متن و همچنین Smart Tag های مورد نظر خود را اضافه کنید. کافی است روی عبارت Show Smart Tags کلیک کنید و گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

From Name: در اکثر فرم ها این قسمت به صورت پیش فرض با یک Smart Tag تنظیم می شود که قسمت Name را از ورودی فرم بیرون می کشد.
اما در صورت ارسال اطلاعیه به شخصی که فرم را پر کرده است می توانید این مورد را به نام شرکت خود تغییر دهد.

From Email: به صورت پیش فرض فرم های شما فیلد From Email را روی {admin_email} Smart Tag تنظیم می کنند.

اگر برای اطمینان از ارسال ایمیل از یک افزونه SMTP مانند افزونه WP Mail SMTP استفاده می کنید، فیلد from Email باید با ایمیلی که برای راه اندازی SMTP استفاده کرده اید مطابقت داشته باشد.

Reply-To: آدرس ایمیل وارد شده در این قسمت به عنوان گیرنده هرگونه پاسخ به ایمیل ارسال شده استفاده خواهد شد. به عنوان مثال اگر در فیلد From Email آدرس ایمیل خود را قرار داده باشید می توانید فیلد Reply-To را روی Smart Tag ی تنظیم کنید که ایمیل کاربر را از ورودی بیرون بکشد.
اگر این فیلد را خالی بگذارید به صورت پیش فرض با ایمیلی که در قسمت “From Email” وارد کرده اید پر می شود.

Message: مرحله آخر تنظیم پیام اعلان یا بدنه پیام است. به طور پیش فرض ، پیام حاوی {all_fields} Smart Tag خواهد بود که تمام فیلدهای پر شده توسط کاربر (بعلاوه فیلدهای پنهان) و برچسب های آنها را نشان می دهد. اگر مایل هستید محتوای اعلان را شخصی سازی کنید ، می توانید متن دیگری را اضافه کنید یا از Smart Tag ها استفاده کنید. حتی از HTML یا CSS نیز می توانید در این قسمت استفاده کنید.

confirmation

تاییدیه فرم چیزی است که بازدیدکنندگان سایت شما بعد از اینکه فرم را ارسال کردند، مشاهده می کنند. این تاییدیه می تواند یک پیام تشکر و یا هدایت آنها با یک صفحه خاص باشد.

پیام تاییدیه به صورت پیش فرض پیام تشکر است اما شما می توانید آن را طوری تنظیم کنید که کاربر را به یک صفحه خاص هدایت کند. اگر مایلید پیام تشکر قرار دهید می توانید در اینجا آن را فارسی کنید.

آموزش افزونه WPForms

آموزش افزونه WPForms و اضافه کردن فرم تماس با ما در یک صفحه

در این قسمت از آموزش به شما نشان می دهیم که چگونه فرم ساخته شده با افزونه WPForms را در نوشته ها و برگه های سایت خود قرار دهید.

این کار را می توانید به دو صورت انجام دهید. اولین روش استفاده از شورت کد است. افزونه WPForms برای هر فرم تماس با ما یک شورت کد ایجاد می کند که می توانید از قسمت زیر آن را مشاهده کنید.

آموزش افزونه WPForms

سپس یک نوشته یا برگه جدید درست کنید یا یکی از نوشته ها یا برگه های موجود در سایت را که می خواهید فرم تماس با ما داشته باشد، به حالت ویرایش باز کنید و شورت کد کپی شده را در آن قرار دهید.

توجه داشته باشید که در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس باید این کار را از طریق بلوک کد کوتاه انجام دهید.

روش دیگر برای اضافه کردن فرم تماس با ما به نوشته ها و برگه های سایت وردپرسی به صورت زیر است.

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس روی دکمه افزودن فرم (Add Form) در بالای صفحه کلیک کنید.

آموزش افزونه WPForms

فرم مورد نظر برای اضافه کردن را انتخاب کنید. شورت کد فرم تماس با ما به محتوای صفحه شما اضافه خواهد شد.

آموزش افزونه WPForms

حال صفحه خود را برای پیش نمایش آن ذخیره کنید. کار شما تمام شده است.

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس روی آیکون + که مربوط به اضافه کردن بلوک ها است کلیک کنید. بلوک WPForms را جستجو کرده و روی آن کلیک کنید.

آموزش افزونه WPForms

سپس فرم مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را به نوشته یا برگه اضافه کنید.

در اینجا آموزش افزونه WPForms به پایان می رسد و شما موفق به ساخت یک فرم ساده با افزونه WPForms شده اید. فرمی که در صفحه ظاهر می شود به شکل زیر خواهد بود.

آموزش افزونه WPForms

بعد از زدن دکمه ارسال پیام زیر برای شما نمایش داده خواهد شد.

آموزش افزونه WPForms

در ادامه آموزش به برخی تنظیماتی که می تواند به شما در مدیریت ساخت فرم ها و اعلان های فرم در افزونه WPForms کمک کند، اشاره می کنیم.

آموزش ایجاد اعلان پاسخ به همه با استفاده از فیلد CC در افزونه WPForms

اگر می خواهید اعلان های فرم ایمیل شما دارای ویژگی پاسخ به همه باشند می توانید از ویژگی Carbon Copy یا CC email افزونه WPForms استفاده کنید. در ادامه آموزش نحوه استفاده از این ویژگی را توضیح خواهیم داد.

برای افزودن فیلد CC به اعلان های فرم در پیشخوان وردپرس به مسیر WPForms » Settings بروید و روی تب Email کلیک کنید.

صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه WPForms

به پایین صفحه اسکرول کنید و باکس Carbon Copy را فعال نمایید. به این ترتیب قسمت CC فعال می شود. پس از ذخیره تنظیمات و بازگشت به سازنده فرم یک قسمت جدید CC را مشاهده خواهید کرد که می توانید آدرس های ایمیل را در آن وارد کنید.

آموزش افزونه WPForms

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از قسمت CC حتماً فقط یک ایمیل را در قسمت Send To Email Address وارد کنید. در غیر این صورت ، هر ایمیل اضافی در این فیلد منجر به کپی شدن اعلان ارسال شده به هر آدرس در قسمت CC می شود.

سفارشی سازی اعلان ها

در افزونه WPForms روشهای زیادی برای شخصی سازی اعلان های شما وجود دارد. در ادامه آموزش به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

سوئیچ کردن به ایمیلهای متن ساده

به طور پیش فرض ، تمام ایمیل ها با فرمت HTML هستند زیرا این فرمت اجازه استایل دهی و تصویر سازی را می دهد.

اگر ترجیح می دهید به اعلان های متنی ساده بروید ، باید در پیشخوان وردپرس به مسیر WPForms  » Settings بروید و برگه ایمیل را انتخاب نمایید.

از صفحه ایمیل ، می توانید اعلان های Plain Text را انتخاب کرده و تنظیمات خود را ذخیره کنید.

آموزش افزونه WPForms

در تصویر زیر می توانید نمونه ای از ظاهر یک ایمیل متنی ساده را مشاهده کنید.

آموزش افزونه WPForms

تنظیم تصویر هدر ایمیل

با استفاده از افزونه WPForms می توانید یک تصویر هدر یا لوگو به ایمیل های اعلان خود اضافه کنید در ادامه آموزش نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد.

برای اضافه کردن تصویر هدر یا لوگو به اعلان ایمیل در پیشخوان وردپرس به مسیر WPForms » Settings بروید و تب ایمیل را باز کنید.

به بخش Header Image اسکرول کنید. در این بخش می توانید یک فایل تصویری را بارگذاری کنید.

آموزش افزونه WPForms

برای نمایش بهترین تصویر در تمام اندازه های صفحه نمایش توصیه می شود از تصویری استفاده کنید که دارای 300 پیکسل عرض و 100 پیکسل ارتفاع یا کمتر باشد.

پس از ذخیره تنظیمات ، این تصویر به کلیه ایمیل های اعلان سایت شما اضافه می شود.

تغییر رنگ پس زمینه ایمیل

به طور پیش فرض ، همه ایمیل ها دارای رنگ پس زمینه خاکستری روشن هستند.

اگر می خواهید این رنگ را تغییر دهید می توانید در پیشخوان وردپرس به مسیر WPForms » Settings بروید و تب ایمیل را باز کنید. در آنجا گزینه‌ای با عنوان Background Color را مشاهده خواهید کرد. با کلیک کردن در این زمینه یک انتخابگر رنگی باز می شود یا می توانید مقدار هگزا را تایپ کنید.

آموزش افزونه WPForms

آموزش ایمیل زدن به شخص پر کننده فرم در افزونه WPForms

ارسال ایمیل به کاربری که فرم را ارسال کرده است روش بسیار سریع و خوبی برای اعلام دریافت ایمیل است.

برای تنظیم این گزینه ، سازنده فرم خود را باز کرده و به تب Settings »Notifications بروید. سپس به سمت راست Send To Notification بروید و روی Show Smart Tags کلیک کنید.

آموزش افزونه WPForms

این لینک لیستی را نشان می دهد که تمام فیلدهای ایمیل موجود در فرم شما را نشان می دهد. با انتخاب قسمت ایمیل یک Smart Tag به صورت خودکار به قسمت Send To Email Address اضافه می شود.

با ارسال ایمیل ، این Smart Tag به طور خودکار ایمیلی که کاربر در فرم وارد کرده است را بیرون می کشد.

تست ایمیل های اعلان

اگر تنظیمات را به درستی انجام داده باشید ایمیل های اعلان به محض ارسال فرم به صورت خودکار ارسال می شوند.

با این حال گاهی ایمیل ها به دلیل مشکلات پیکربندی سرور و /یا فیلترینگ اسپم توسط ارائه دهنده ایمیل گیرنده به صورت موفقیت آمیز ارسال نمی شوند.

برای تست این موضوع بهترین کار این است که فرم را ارسال کنید. سپس بررسی کنید تا مطمئن شوید که ایمیل ارسال شده است.

اگر ایمیل اعلان فرم برای شما ارسال نشده است یا در پوشه اسپم قرار گرفته است توصیه توسعه دهندگان افزونه این است که از یک افزونه SMTP در سایت خود استفاده کنید. استفاده از SMTP باعث می شود ایمیل های شما به صورت موفقیت آمیز ارسال شوند. برای این کار می توانید از بهترین افزونه های SMTP وردپرس استفاده کنید.

امیدواریم آموزش افزونه WPForms در سایت مدیر وردپرس به شما کمک کرده باشد یک فرم تماس با ما برای وب سایت وردپرسی خود بسازید. ساختن فرم چند مرحله ای با این افزونه نیازمند نصب نسخه Pro آن است. اما اگر می خواهید یک فرم چند مرحله ای با یک افزونه رایگان بسازید به راهنمای ما در مورد نصب و آموزش فرم تماس چندمرحله ای با Contact Form 7 Multi-Step Forms مراجعه کنید.

دانلود افزونه

دانلود فایل
صفحه-افزونه

 

امتیاز شما به این نوشته...
پنج ستاره بالاترین رای می باشد

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

افزونه Advanced Random Posts Widget

افزونه Advanced Random Posts Widget و نمایش تصادفی نوشته وردپرس

برای وبلاگ نویسان و مالکان سایت ها بسیار مهم است که بتوانند بازدیدکنندگان خود را …

۱۱ دیدگاه

 1. سلام من افزونه را دانلود کردم و نصب کردم….اسم و متن فیلد هارو نمایش نمیده لطفا راهنمایی کنید.

  • افزونه تست شده و موردی که شما می فرمائید مشاهده نشد، بهتره دوباره آموزش نصب و استفاده از افزونه رو مطالعه کنید، احتمالا تداخلی برای سایت شما وجود داره…

 2. من دانلود و نصب کردم
  افزونه بسیار خوبیه
  ولی نظرسنجیش آمار نشون نمیده

  بعد از ثبت نظر و یا پرکردن فرم ها ایمیل هم ارسال نمیکنه ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • الان دوباره تست کردیم، مشکلی نیست…
   بهتره قسمت notification آموزش رو دوباره مطالعه بفرمائید.

 3. سلام
  این پیام های رو که کاربر در فیلد ها وارد میکنه یه کجا ارسال میشه..
  ایا ارسال میشه به ایمیل من ؟

  یا در سایتی در جای نشون داده میشه

  ممنون میشم در مورد توضیح بدید

  • مینا قدسی

   سلام دوست عزیز..فرمی که کاربر ارسال می کنه به صورت پیش فرض به ایمیل ادمین سایت ارسال می شه..تنظیمات مربوط به این قسمت رو میشه در بخش Notifications و فیلد Sent to Email Address تغییر داد. اگر با وجود تنظیمات درست اعلان های ایمیل برای شما ارسال نمیشه توسعه دهندگان افزونه استفاده از افزونه های SMTP رو توصیه می کنند.

   • سلام رو ز بخیر
    توسعه دهندگان افزونه استفاده از افزونه های SMTP رو توصیه می کنند.

    چی کار کنم ؟
    افزونه ی خاصی رو نصب کنم ؟

    • مینا قدسی

     سلام … WP Mail SMTP رو امتحان کنید. تیم توسعه دهنده هر دو افزونه یکی هست احتمال اینکه هماهنگی بیشتری با هم داشته باشند بیشتره. آموزش افزونه WP Mail SMTP توی سایت هست.

 4. من چطوری ازتون تشکر کنم؟

 5. از اینکه اینگونه با صراحت و زبانی شیوا آموزش های لازم را برای درک سریع و کاربردی بیان می نمایید، سپاسگذاریم.
  این افزونه WPForms کمک زیادی به ما کرد برای اینکه بتوانیم فرم تماس با ما خوبی طراحی کنیم…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *