خانه / افزونه وردپرس / آموزش افزونه Yoast SEO و کنترل دقیق سئو سایت در وردپرس

آموزش افزونه Yoast SEO و کنترل دقیق سئو سایت در وردپرس

آموزش افزونه Yoast SEO

هر سایت وردپرسی به یک افزونه سئو نیاز دارد و وقتی صحبت از افزونه سئو به میان می آید، Yoast SEO محبوب ترین گزینه ممکن است. در این مقاله به آموزش افزونه Yoast SEO و استفاده از آن برای بهبود سئو سایت وردپرسی می پردازیم.

هرکس که مالک یک بلاگ یا وب سایت است مطمئناً در مورد سئو شنیده است. حتماً می دانید که بسیار مهم است سایت شما سئوی خوبی داشته باشد. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که به خوبی کدگذاری شده و به همین دلیل به آن یک سیستم سئو دوستانه گفته می شود. اما سئو وردپرس بدون استفاده از افزونه سئوی آن یعنی افزونه Yoast SEO کامل نمی شود.

سئوی وردپرس موضوع پیچیده ای است و Yoast SEO تعداد زیادی ویژگی پیچیده دارد که امکان کنترل دقیق SEO سایت را می دهد. برخی از ویژگی های ارائه شده توسط افزونه Yoast SEO عبارت است از:

 • بررسی سایت ها در گوگل و بینگ
 • تنظیمات متا عنوان
 • پشتیبانی از گراف باز فیسبوک
 • ایجاد نقشه سایت
 • کنترل پیوند یکتای پیشرفته
 • ویرایش فایل htaccess. وردپرس
 • پنهان کردن تاریخ از اسنیپت های موتورهای جستجو
 • و بسیاری موارد دیگر

در این آموزش افزونه Yoast SEO را بررسی کرده و نحوه کنترل دقیق سئوی سایت با این افزونه را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Yoast SEO و نحوه کنترل سئو سایت در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس از صفر تا صد برای مبتدی ها مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس منوی جدیدی به نام سئو اضافه می شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

اگر برای اولین بار است که از این افزونه استفاده می کنید باید آن را به صورت درست پیکربندی کنید. در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO نحوه پیکربندی این افزونه را توضیح خواهیم داد.

پیکربندی افزونه Yoast SEO

در منوی سئو پیشخوان وردپرس روی زیرمنوی عمومی کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

در قسمت “پیکربندی سئو برای اولین بار” روی لینک “پیکربندی آسان” کلیک کنید.

1- خوش آمدید

با کلیک بر روی لینک داده شده وارد صفحه خوش آمدگویی مشابه شکل زیر خواهید شد.

آموزش افزونه Yoast SEO

در اولین قسمت روی لینک “پیکربندی YOAST SEO ” کلیک کنید.

2- محیط

آموزش افزونه Yoast SEO

در صفحه محیط همیشه باید گزینه A را انتخاب کنید مگر اینکه در حال کار کردن بر روی یک سایت در حال ساخت باشید.

3- نوع نوشته

آموزش افزونه Yoast SEO

در بخش نوع نوشته از بین گزینه های موجود گزینه ای که بیشترین تطابق را با سایت شما دارد، انتخاب کنید.

4- شخص یا شرکت

آموزش افزونه Yoast SEO

در گام بعدی مشخص کنید سایت شما متعلق به یک شرکت یا یک شخص است. اگر شرکت را انتخاب می کنید باید نام و لوگو شرکت را نیز آپلود کنید. اگر شخص را انتخاب می کنید باید نام شخص را وارد نمایید.

این بخش به افزونه Yoast SEO کمک می کند تا اطلاعات لازم را برای کارت گرافیک دانش گوگل فراهم کند. این کارت ها بسیار جذاب هستند و کوچکترین اطلاعاتی می تواند بسیار مفید باشد.

آموزش افزونه Yoast SEO

5- پروفایل شبکه های اجتماعی

آموزش افزونه Yoast SEO

در پروفایل شبکه های اجتماعی سعی کنید پروفایل تمام شبکه های اجتماعی را برای وب سایت خود وارد کنید. این اطلاعات نیز مانند اطلاعات قبل به Yoast SEO کمک می کند تا جزئیات بیشتری برای کارت گرافیک دانش فراهم کند.

اگر وب سایت را برای یک شرکت ایجاد می کنید باید پروفایل شبکه های اجتماعی شرکت را در این قسمت وارد کنید و اگر آن را برای یک شخص ایجاد می کنید پروفایل شخص را وارد نمایید.

توجه داشته باشید که در این قسمت از آموزش افزونه Yoast SEO لازم نیست تمام قسمت ها را پر کنید. تنها پروفایل شبکه های اجتماعی که از آنها استفاده کرده و در آنها فعال هستید را وارد نمایید.

6- قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو

آموزش افزونه Yoast SEO

در این قسمت شما می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید محتوای شما توسط موتورهای جستجو ایندکس شود یا خیر.

99.99% موارد تنظیمات این صفحه باید به حالت پیش فرض باقی بماند. فقط موقعی تنظیمات این بخش را تغییر دهید که از قبل دقیقاً می دانید چکار می کنید.

7- نویسندگان متعدد

آموزش افزونه Yoast SEO

اگر شما تنها شخصی هستید که در سایت محتوا منتشر می نمایید، افزونه Yoast SEO به صورت خودکار آرشیو نویسندگان وب سایت شما را به صورت noindex نشانه گذاری می کند تا از بروز خطای محتوای دوپلیکیت جلوگیری کند (noindex به موتورهای جستجو اعلام می کند که صفحه را ایندکس نکنند).

Yoast SEO این کار را به این دلیل انجام می دهد که در یک بلاگ تک نویسنده، آرشیو نویسنده 100% با صفحه ایندکس واقعی بلاگ یکسان است.

اگر از چندین نویسنده در وب سایت استفاده می کنید، بله را انتخاب کنید تا افراد بتوانند در نتایج جستجوی گوگل، آرشیو پست های نویسنده داشته باشند.

8- کنسول جستجوی گوگل

آموزش افزونه Yoast SEO

سرچ کنسول گوگل یا گوگل وبمستر تولز یک ابزار گوگل است که به شما اجازه می دهد اطلاعات مربوط به عملکرد سایت در جستجوهای ارگانیک گوگل را مشاهده کنید. اگر قبلاً از سرچ کنسول گوگل استفاده کرده اید می توانید با کلیک کردن بر روی دکمه “دریافت کد تصدیق گوگل” و سپس وارد کردن این کد در قسمت “کد مجوز گوگل” به Yoast SEO اجازه دهید تا اطلاعات شما را ایمپورت کند.

اگر اطلاعاتی راجع به سرچ کنسول گوگل ندارید فقط کافی است بر روی دکمه بعدی کلیک کرده و از این بخش صرف نظر کنید. اگر چه سرچ کنسول گوگل ابزاری است که مطمئناً باید آن را به کار بگیرید اما برای عملکرد افزونه Yoast SEO الزامی نیست.

9- تنظیمات عنوان

آموزش افزونه Yoast SEO

عنوان چیزی است که در نتایج جستجوی گوگل (و تب جستجوی بازدیدکنندگان) ظاهر می شود. افزونه Yoast SEO به صورت پیش فرض عنوان را به صورت زیر نشان می دهد:

نام پست *جداساز* نام سایت

شما در این قسمت می توانید نام وب سایت و جداساز را انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر یک پست با عنوان “آموزش افزونه Yoast SEO ” داشته باشید و تنظیمات تصویر فوق را برای آن اعمال کنید، سایت شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهری شبیه زیر خواهد داشت.

آموزش افزونه Yoast SEO – تست

جمع بندی پیکربندی Yoast SEO

در بخش های 10 و 11، افزونه سعی دارد شما را در خبرنامه Yoast SEO مشترک کرده و شما را تشویق به خریداری نسخه پرمیوم افزونه کند. می توانید از هر دو این مراحل با زدن دکمه بعدی به سادگی عبور کنید تا به مرحله 12 برسید. صفحه 12 اتمام پیکربندی افزونه است. شما موفق شده اید افزونه Yoast SEO را پیکربندی کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

روی دکمه بستن کلیک کنید. پیکربندی افزونه در اینجا به پایان می رسد.

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO نحوه استفاده از متاباکس های این افزونه را توضیح خواهیم داد.

استفاده از متاباکس های افزونه Yoast SEO

متاباکس های افزونه Yoast SEO مکان هایی هستند که شما در آنها بیشترین ارتباط را با افزونه خواهید داشت. متاباکس به شما در موارد زیر کمک می کند:

 • آنالیز محتوا برای کیفیت و خوانایی آن از نظر سئو
 • پیکربندی تنظیمات برای نمایش چگونگی عملکرد محتوای شما در گوگل و شبکه های اجتماعی

متاباکس در زیر ویرایشگر وردپرس ظاهر می شود (مکان دقیق آن به افزونه ها و قالب های دیگر شما بستگی دارد). دو روش مختلف برای ارتباط با متاباکس وجود دارد:

 1. سوئیچ بین آنالیز SEO و خوانایی
 2. دسترسی به تنظیمات اضافی برای شبکه های اجتماعی و گزینه های پیشرفته
آموزش افزونه Yoast SEO

آنالیز سئو افزونه Yoast SEO

در بخش آنالیز سئو شما می توانید یک “عبارت کلیدی کانونی” را وارد کنید تا محتوای شما بر طبق آن بهینه سازی شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

در ابتدا شما باید در مورد کلمه کلیدی موردنظر خود تحقیقاتی انجام داده و بهترین کلمه کلیدی را انتخاب کنید. سپس آن کلمه کلیدی را در باکس ” عبارت کلیدی کانونی” وارد نمایید تا افزونه Yoast SEO محتوای شما را براساس آن کلمه کلیدی آنالیز کرده و میزان بهینه سازی محتوا را براساس کلمه کلیدی وارد شده بسنجد.

Yoast SEO دقیقاً می گوید کدام قسمت محتوای شما خوب است، کدامیک نیاز به اصلاح و بهبود داشته و کدامیک مشکل دارد.

علاوه بر آنالیز محتوا از نظر سئو، شما می توانید بر روی دکمه “ویرایش اسنیپت” کلیک کرده و به صورت دستی عنوان سئوی محتوا و توضیح متا را وارد نمایید.

آموزش افزونه Yoast SEO

همانطور که اطلاعات را وارد می کنید می توانید پیش نمایشی از آن را در قسمت بالای متن وارد شده، مشاهده کنید. این اطلاعات مهم هستند زیرا در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل نشان داده می شوند.

خوانایی افزونه Yoast SEO

قسمت آنالیز بیشتر در مورد چگونگی بهینه سازی محتوای شما برای موتورهای جستجو است. اما در تب خوانایی، افزونه Yoast SEO تلاش می کند این بهینه سازی را برای انسانها انجام دهد. در این قسمت افزونه نشان می دهد که محتوای شما چقدر برای انسان ها قابل خواندن است و پیشنهاداتی برای افزایش خوانایی محتوا ارائه می دهد.

آموزش افزونه Yoast SEO

البته آنالیز خوانایی افزونه Yoast SEO بیشتر با زبان انگلیسی تطبیق دارد و برای کاربران فارسی زبان چندان کاربردی نمی باشد. در ضمن پیشنهادات آن کامل نیست. بنابراین نیازی نیست از این قسمت نمره بالایی کسب کنید.

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی تب شبکه های اجتماعی می پردازیم.

شبکه های اجتماعی افزونه Yoast SEO

در تب شبکه های اجتماعی می توانید چگونگی نمایش محتوا هنگام به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر را به صورت دستی پیکربندی کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

اغلب اوقات نیازی به پیکربندی این اطلاعات به صورت دستی برای هر پست نیست و افزونه Yoast SEO به صورت خودکار آنها را براساس عنوان سئو و تصویر شاخص محتوای شما ایجاد می کند. اما اگر می خواهید مقادیر پیش فرض آن را تغییر دهید باید از این قسمت اقدام کنید.

تب پیشرفته افزونه Yoast SEO

در این قسمت از آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی تب پیشرفته می پردازیم.

آموزش افزونه Yoast SEO

در بیشتر موارد لازم نیست به این تب مراجعه کنید. اما اگر می خواهید دو مورد زیر را انجام دهید باید در تب پیشرفته اقدام کنید.

 • درخواست از گوگل برای ایندکس نکردن یک محتوای خاص
 • مشخص کردن یک URL کانونیکال برای جلوگیری از محتوای تکراری (دوپلیکیت)

افزونه Yoast SEO برای تمام محتواهایی که اجازه ایندکس شدن از طرف موتورهای جستجو را دارند به صورت خودکار URL کانونیکال اضافه می کند. در 99.99% موارد لازم به هیچ تغییری در این قسمت نیست. اما اگر می خواهید آنها را عوض کنید باید بدانید که هر محتوایی دارای یک فیلد نشانی قانونی (Canonical) است که می توانید از آن قسمت آدرس کانونیکال مورد نظر خود را وارد کنید.

آموزش متاباکس های افزونه Yoast SEO به پایان رسید. در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی زیرمنوهای افزونه در پیشخوان وردپرس می پردازیم.

عمومی

برای دسترسی به زیرمنوی عمومی در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » عمومی بروید. این صفحه شامل سه تب مختلف است که در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی این تب ها می پردازیم.

پیشخوان

آموزش افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO در صفحه اصلی پیشخوان، هر نوع مسئله احتمالی مربوط به سئو در سایت را به شما هشدار می دهد.

همچنین Yoast دستورالعمل هایی برای رفع این مشکلات به شما ارائه می دهد که می توانید با کلیک بر روی ضربدر از آنها صرف نظر کنید.

امکانات

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب می توانید ویژگی های خاص افزونه Yoast SEO را فعال یا غیرفعال کنید.

به عنوان مثال اگر متاباکس خوانایی را مفید نمی دانید می توانید از این قسمت آن را غیرفعال کنید.

در کنار هر ویژگی، آیکونی با نماد علامت سوال وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید اطلاعاتی راجع به آن ویژگی به دست آورید.

ابزارهای وبمستر

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب، افزونه Yoast SEO می تواند به شما در تایید سایت با استفاده از ابزارهای مختلف وبمستری موتورهای جستجو کمک کند.

ظاهر جستجو

در این قسمت از آموزش افزونه Yoast SEO زیرمنوی ظاهر جستجو را مورد بررسی قرار می دهیم. برای دسترسی به این زیرمنو در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » ظاهر جستجو بروید. این صفحه دارای چندین تب است که به بررسی تب های مهم آن می پردازیم.

عمومی

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب افزونه Yoast SEO شما را قادر می سازد جدا کننده عنوان را انتخاب کرده و قالب هایی را برای عنوان سئو و توضیحات متای صفحه اصلی سایت خود تنظیم کنید.

انواع محتوا

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب شما می توانید سئوی نوشته ها و برگه های سایت وردپرسی خود را پیکربندی کنید.

افزونه Yoast SEO به صورت پیش فرض تاریخ را از اسنیپت های موتورهای جستجو مخفی می کند که برای بلاگ هایی که محتوای بدون انقضا تولید می کنند، مناسب است. اگر سایت شما خبری است و می خواهید تاریخ انتشار پست ها در موتورهای جستجو نشان داده شود، باکس “تاریخ در پیش نمایش قطعه (snippet)” را فعال کنید.

طبقه بندی ها

آموزش افزونه Yoast SEO

تنظیمات این تب کاملاً به پلن سئو سایت شما بستگی دارد. براساس سیاست هایی که برای سئو سایت خود انتخاب کرده اید می توانید ایندکس کردن دسته ها و برچسب ها توسط موتورهای جستجو و نمایش جعبه متا برای آنها را فعال /غیرفعال کنید.

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی زیرمنوی ابزارها می پردازیم.

ابزارها

اگر شما افزونه Yoast SEO را در یک بلاگ وردپرس که از افزونه های دیگر سئو در آن استفاده شده است، نصب کرده اید پس از نصب و فعال سازی در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » ابزارها » درون ریزی و برون بری بروید.

آموزش افزونه Yoast SEO

در صفحه نشان داده شده روی تب “درون ریزی تنظیمات از دیگر افزونه های SEO” کلیک کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

افزونه ای که می خواهید تنظیمات را از آن ایمپورت کنید، انتخاب نموده و پس از آن عملیات پاکسازی را شروع کنید. توجه داشته باشید که قبل از انجام پاکسازی حتماً عملیات پشتیبان گیری در وردپرس را انجام دهید.

امیدواریم آموزش افزونه Yoast SEO در سایت مدیر وردپرس به شما کمک کرده باشد این افزونه قدرتمند سئو را در سایت وردپرسی خود نصب کرده و بتوانید سئوی سایت خود را بهبود دهید. افزونه Yoast SEO یکی از افزونه های ضروری کسب و کار سایت های وردپرسی در سال 2019 بوده و یکی از بهترین افزونه های جذب مخاطب هدفمند در وردپرس است.

دانلود افزونه

دانلود افزونه


صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Instagram Feed

آموزش افزونه Instagram Feed و نمایش مطالب اینستاگرام در وردپرس

در این مقاله به آموزش افزونه Instagram Feed که یکی از قدرتمندترین و بهترین افزونه …

۲ دیدگاه

 1. ممنون مفید بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *