آموزش افزونه Yoast SEO و کنترل دقیق سئو سایت در وردپرس

آموزش افزونه Yoast SEO

هر سایت وردپرسی به یک افزونه سئو نیاز دارد و وقتی صحبت از بهترین افزونه های سئو وردپرس به میان می آید، Yoast SEO محبوب ترین گزینه ممکن است. در این مقاله به آموزش افزونه Yoast SEO و استفاده از آن برای بهبود سئو سایت وردپرسی می پردازیم.

هرکس که مالک یک وب سایت است مطمئناً در مورد سئو شنیده است. حتماً می دانید که بسیار مهم است سایت شما سئوی خوبی داشته باشد. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که به خوبی کدگذاری شده و به همین دلیل به آن یک سیستم سئو دوستانه گفته می شود. اما سئو وردپرس بدون استفاده از افزونه سئوی آن یعنی افزونه Yoast SEO کامل نمی شود.

افزونه یواست یکی از بهترین افزونه های وردپرس است که هر وب سایت وردپرسی باید آن را داشته باشد. از آنجا که سئوی وردپرس موضوع پیچیده ای است، افزونه یواست تعداد زیادی ویژگی پیچیده دارد که امکان کنترل دقیق سئو سایت را می دهد. برخی از ویژگی های ارائه شده توسط افزونه Yoast SEO عبارت است از:

 • بررسی سایت ها در گوگل و بینگ
 • تنظیمات متا عنوان
 • پشتیبانی از گراف باز فیسبوک
 • ایجاد نقشه سایت
 • کنترل پیوند یکتای پیشرفته
 • ویرایش فایل htaccess. وردپرس
 • پنهان کردن تاریخ از اسنیپت های موتورهای جستجو
 • تنظیم فایل robots.txt
 • و بسیاری موارد دیگر

در این آموزش افزونه Yoast SEO را بررسی کرده و نحوه کنترل دقیق سئوی سایت با این افزونه را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Yoast SEO و نحوه کنترل سئو سایت در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس منوی جدیدی به نام سئو اضافه می شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

اگر برای اولین بار است که از این افزونه استفاده می کنید باید آن را به صورت درست پیکربندی کنید. در ادامه آموزش نحوه پیکربندی افزونه Yoast SEO را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

پیکربندی افزونه Yoast SEO

در پیشخوان وردپرس روی منوی سئو کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

در قسمت “پیکربندی سئو برای اولین بار” روی لینک “پیکربندی آسان” کلیک کنید. ویزارد راه اندازی افزونه یواست راه اندازی می شود. این ویزارد از چند بخش مختلف تشکیل شده است که در ادامه آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

1- محیط

اولین صفحه ای که در ویزارد راه اندازی با آن روبرو می شوید مربوط به تنظیمات محیط است.

آموزش افزونه Yoast SEO

در صفحه محیط همیشه باید گزینه A را انتخاب کنید مگر اینکه در حال کار کردن بر روی یک سایت در حال ساخت باشید.

2- نوع نوشته

آموزش افزونه Yoast SEO

در بخش نوع نوشته از بین گزینه های موجود گزینه ای که بیشترین تطابق را با سایت شما دارد، انتخاب کنید.

3- شخص یا شرکت

آموزش افزونه Yoast SEO

در گام بعدی مشخص کنید سایت شما متعلق به یک شرکت یا یک شخص است. اگر شرکت را انتخاب می کنید باید نام و لوگو شرکت را نیز آپلود کنید (بهتر است از لوگوی مربع شکل و حداقل 112*112 پیکسل استفاده کنید).

اگر شخص را انتخاب می کنید باید نام شخص را وارد نمایید.

اگر سایت شما متعلق به یک شرکت است، در قسمت پایین صفحه که مربوط به پروفایل شبکه های اجتماعی است سعی کنید آدرس پروفایل تمام شبکه های اجتماعی فعال را برای وب سایت خود وارد کنید.

اما اگر متعلق به یک شخص است اطلاعات مربوط به شبکه های اجتماعی شخص را باید در مسیر پیشخوان وردپرس » کاربران » شناسنامه شما وارد کنید.

پیکربندی درست تنظیمات این صفحه به افزونه Yoast SEO کمک می کند تا اطلاعات لازم را برای کارت گرافیک دانش گوگل فراهم کند. این کارت ها بسیار جذاب هستند و کوچکترین اطلاعاتی در آنها می تواند بسیار مفید باشد. نمونه ای از کارت گرافیک دانش را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

توجه داشته باشید که لازم نیست تمام قسمت ها را پر کنید. تنها پروفایل شبکه های اجتماعی که از آنها استفاده کرده و در آنها فعال هستید را وارد نمایید. ادامه آموزش مربوط به تنظیمات افزونه Yoast SEO برای موتورهای جستجو است.

4- قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو

آموزش افزونه Yoast SEO

در این قسمت شما می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید محتوای شما توسط موتورهای جستجو ایندکس شود یا خیر.

99.99% موارد تنظیمات این صفحه باید به حالت پیش فرض باقی بماند. فقط موقعی تنظیمات این بخش را تغییر دهید که از قبل دقیقاً می دانید چکار می کنید.

5- نویسندگان متعدد

آموزش افزونه Yoast SEO

اگر شما تنها شخصی هستید که در سایت محتوا منتشر می نمایید، افزونه Yoast SEO به صورت خودکار آرشیو نویسندگان وب سایت شما را به صورت noindex نشانه گذاری می کند تا از بروز خطای محتوای دوپلیکیت جلوگیری کند (noindex به موتورهای جستجو اعلام می کند که صفحه را ایندکس نکنند).

یواست این کار را به این دلیل انجام می دهد که در یک وبلاگ تک نویسنده، آرشیو نویسنده 100% با صفحه ایندکس واقعی وبلاگ یکسان است.

اگر از چندین نویسنده در وب سایت استفاده می کنید، بله را انتخاب کنید تا افراد بتوانند در نتایج جستجوی گوگل، آرشیو پست های نویسنده داشته باشند.

6- تنظیمات عنوان

آموزش افزونه Yoast SEO

عنوان چیزی است که در نتایج جستجوی گوگل (و تب جستجوی بازدیدکنندگان) ظاهر می شود. افزونه Yoast SEO به صورت پیش فرض عنوان را به صورت زیر نشان می دهد:

نام پست *جداساز* نام سایت

شما در این قسمت می توانید نام وب سایت و جداساز را انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر یک پست با عنوان “آموزش افزونه Yoast SEO ” داشته باشید و تنظیمات تصویر فوق را برای آن اعمال کنید، سایت شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهری شبیه زیر خواهد داشت.

آموزش افزونه Yoast SEO – تست

جمع بندی پیکربندی Yoast SEO

در مرحله 7 افزونه سعی دارد شما را در خبرنامه Yoast SEO مشترک کرده و شما را تشویق به خریداری نسخه پرمیوم افزونه کند. می توانید از این مرحله با زدن دکمه بعدی به سادگی عبور کنید تا به مرحله 8 برسید. صفحه 8 اتمام پیکربندی افزونه است. شما موفق شده اید افزونه یواست را پیکربندی کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

روی دکمه بستن کلیک کنید. پیکربندی افزونه در اینجا به پایان می رسد.

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO نحوه استفاده از متاباکس های این افزونه را توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از متاباکس های افزونه Yoast SEO

متاباکس های افزونه Yoast SEO مکان هایی هستند که شما در آنها بیشترین ارتباط را با افزونه خواهید داشت. متاباکس به شما در موارد زیر کمک می کند:

 • آنالیز محتوا برای بهبود کیفیت و خوانایی آن از نظر سئو
 • پیکربندی تنظیمات برای نمایش چگونگی عملکرد محتوای شما در گوگل و شبکه های اجتماعی

متاباکس در زیر ویرایشگر وردپرس ظاهر می شود (مکان دقیق آن به افزونه ها و قالب های دیگر شما بستگی دارد). دو روش مختلف برای ارتباط با متاباکس وجود دارد:

آموزش افزونه Yoast SEO
 1. سوئیچ بین آنالیز سئو، خوانایی و شبکه های اجتماعی
 2. دسترسی به گزینه های پیشرفته

آنالیز سئو افزونه Yoast SEO

در بخش آنالیز سئو شما می توانید یک “عبارت کلیدی کانونی” را وارد کنید تا محتوای شما بر طبق آن بهینه سازی شود.

آموزش افزونه Yoast SEO

در ابتدا شما باید در مورد کلمه کلیدی موردنظر خود تحقیقاتی انجام داده و بهترین کلمه کلیدی را انتخاب کنید. سپس آن کلمه کلیدی را در باکس ” عبارت کلیدی کانونی” وارد نمایید تا افزونه Yoast SEO محتوای شما را براساس آن کلمه کلیدی آنالیز کرده و میزان بهینه سازی محتوا را براساس کلمه کلیدی وارد شده بسنجد.

یواست دقیقاً می گوید کدام قسمت محتوای شما خوب است، کدامیک نیاز به اصلاح و بهبود داشته و کدامیک مشکل دارد.

علاوه بر آنالیز محتوا از نظر سئو، شما می توانید بر روی دکمه “ویرایش اسنیپت” کلیک کرده و به صورت دستی عنوان سئوی محتوا و توضیح متا را وارد نمایید.

آموزش افزونه Yoast SEO

همانطور که اطلاعات را وارد می کنید می توانید پیش نمایشی از آن را در قسمت بالای متن وارد شده، مشاهده کنید. این اطلاعات مهم هستند زیرا در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل نشان داده می شوند.

در قسمت آنالیز سئو بخش دیگری به نام پیشرفته وجود دارد که می توانید تنظیمات پیشرفته تر را در آن قسمت انجام دهید

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی تنظیمات پیشرفته این افزونه می پردازیم.

تنظیمات پیشرفته افزونه Yoast SEO

آموزش افزونه Yoast SEO

در بیشتر موارد لازم نیست به این تب مراجعه کنید. اما اگر می خواهید دو مورد زیر را انجام دهید باید در تب پیشرفته اقدام کنید.

 • درخواست از گوگل برای ایندکس نکردن یک محتوای خاص
 • مشخص کردن یک URL کانونیکال برای جلوگیری از محتوای تکراری (دوپلیکیت)

افزونه Yoast SEO برای تمام محتواهایی که اجازه ایندکس شدن از طرف موتورهای جستجو را دارند به صورت خودکار URL کانونیکال اضافه می کند. در 99.99% موارد لازم به هیچ تغییری در این قسمت نیست. اما اگر می خواهید آنها را عوض کنید باید بدانید که هر محتوایی دارای یک فیلد نشانی قانونی (Canonical) است که می توانید از آن قسمت آدرس کانونیکال مورد نظر خود را وارد کنید.

خوانایی افزونه Yoast SEO

قسمت آنالیز بیشتر در مورد چگونگی بهینه سازی محتوای شما برای موتورهای جستجو است. اما در تب خوانایی، افزونه Yoast SEO تلاش می کند این بهینه سازی را برای انسانها انجام دهد. در این قسمت افزونه نشان می دهد که محتوای شما چقدر برای انسان ها قابل خواندن است و پیشنهاداتی برای افزایش خوانایی محتوا ارائه می دهد.

آموزش افزونه Yoast SEO

البته آنالیز خوانایی افزونه یواست بیشتر با زبان انگلیسی تطبیق دارد و برای کاربران فارسی زبان چندان کاربردی نمی باشد. در ضمن پیشنهادات آن کامل نیست. بنابراین نیازی نیست از این قسمت نمره بالایی کسب کنید.

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی تب شبکه های اجتماعی می پردازیم.

شبکه های اجتماعی افزونه Yoast SEO

در تب شبکه های اجتماعی می توانید چگونگی نمایش محتوا هنگام به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر را به صورت دستی پیکربندی کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

اغلب اوقات نیازی به پیکربندی این اطلاعات به صورت دستی برای هر پست نیست و افزونه Yoast SEO به صورت خودکار آنها را براساس عنوان سئو و تصویر شاخص محتوای شما ایجاد می کند. اما اگر می خواهید مقادیر پیش فرض آن را تغییر دهید باید از این قسمت اقدام کنید.

آموزش متاباکس های افزونه Yoast SEO به پایان رسید. در ادامه آموزش به بررسی زیرمنوهای افزونه در پیشخوان وردپرس می پردازیم.

تنظیمات پیشخوان افزونه یواست

عمومی

برای دسترسی به زیرمنوی عمومی در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » عمومی بروید. این صفحه شامل سه تب مختلف است که در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی این تب ها می پردازیم.

پیشخوان

آموزش افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO در صفحه اصلی پیشخوان، هر نوع مسئله احتمالی مربوط به سئو در سایت را به شما هشدار می دهد.

همچنین یواست دستورالعمل هایی برای رفع این مشکلات به شما ارائه می دهد که می توانید با کلیک بر روی ضربدر از آنها صرف نظر کنید.

امکانات

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب می توانید ویژگی های خاص افزونه Yoast SEO را فعال یا غیرفعال کنید.

به عنوان مثال اگر متاباکس خوانایی را مفید نمی دانید می توانید از این قسمت آن را غیرفعال کنید.

همچنین در آخرین قسمت این صفحه می توانید امنیت را برای نویسندگان فعال یا غیرفعال کنید. بخش پیشرفته متاباکس افزونه یواست این امکان را به کاربر می دهد تا پست ها را از نتایج جستجو حذف کند یا کانونیکال را تغییر دهد. این گزینه به صورت پیش فرض امکان ویرایش موارد ذکر شده را به کسانی غیر از ویرایشگر و ویراستار نمی دهد. با خاموش کردن آن امکان تغییر این تنظیمات به همه کاربران داده خواهد شد.

در کنار هر ویژگی، آیکونی با نماد علامت سوال وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید اطلاعاتی راجع به آن ویژگی به دست آورید.

ابزارهای وبمستر

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب، افزونه یواست می تواند به شما در تایید سایت با استفاده از ابزارهای مختلف وبمستری موتورهای جستجو کمک کند.

به عنوان مثال برای دریافت کد تأیید سرچ کنسول گوگل کافی است در قسمت “گرفتن کد تأییدیه گوگل” روی لینک “کنسول جستجوی گوگل” کلیک کنید. سرچ کنسول گوگل یا گوگل وبمستر تولز یک ابزار گوگل است که به شما اجازه می دهد اطلاعات مربوط به عملکرد سایت در جستجوهای ارگانیک گوگل را مشاهده کنید.

ظاهر جستجو

در این قسمت از آموزش افزونه Yoast SEO زیرمنوی ظاهر جستجو را مورد بررسی قرار می دهیم. برای دسترسی به این زیرمنو در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » ظاهر جستجو بروید. این صفحه دارای چندین تب است که به بررسی تب های مهم آن می پردازیم.

عمومی

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب افزونه Yoast SEO شما را قادر می سازد جدا کننده عنوان را انتخاب کرده و قالب هایی را برای عنوان سئو و توضیحات متای صفحه اصلی سایت خود تنظیم کنید. همچنین می توانید داده های گراف دانش و Schema.org خود را ویرایش کنید.

از تاریخ 16 آوریل 2019 ، افزونه یواست از داده های ساختار یافته (Structured data) بیشتر از گذشته پشتیبانی می کند. به عنوان مثال JSON-LD به کد سایت شما اضافه شده است و از اسکیمای سازمان ها، اشخاص ، وب سایت ها، وب پیج ها و مقالات پشتیبانی می کند.

شما می توانید با استفاده از ابزار تست داده ساختاریافته گوگل، سایت وردپرسی خود را آزمایش کنید.

انواع محتوا

آموزش افزونه Yoast SEO

در این تب شما می توانید سئوی نوشته ها و برگه های سایت وردپرسی خود را پیکربندی کنید.

افزونه Yoast SEO به صورت پیش فرض تاریخ را از اسنیپت های موتورهای جستجو مخفی می کند که برای بلاگ هایی که محتوای بدون انقضا تولید می کنند، مناسب است. اگر سایت شما خبری است و می خواهید تاریخ انتشار پست ها در موتورهای جستجو نشان داده شود، باکس “تاریخ در پیش نمایش قطعه (snippet)” را فعال کنید.

طبقه بندی ها

آموزش افزونه Yoast SEO

تنظیمات این تب کاملاً به پلن سئو سایت شما بستگی دارد. براساس سیاست هایی که برای سئو سایت خود انتخاب کرده اید می توانید ایندکس کردن دسته ها و برچسب ها توسط موتورهای جستجو را غیرفعال کنید. همچنین می توانید نمایش جعبه متا را فعال /غیرفعال کنید.
یکی از ویژگی های جالب این بخش قابلیت حذف پیشوند دسته ها است. URL های دسته در وردپرس حاوی یک پیشوند هستند که این پیشوند معمولاً /category/ است. در قسمت دسته بندی لینک ها می توانید این پیشوند را برای دسته ها حذف می کند.

مسیر راهنما

مسیرهای راهنما (Breadcrumbs) یک ویژگی ناوبری مانند، شبیه تصویر زیر هستند.

آموزش افزونه Yoast SEO

آنها معمولاً برای کمک به کاربران در جهت یابی سایت شما مثبت هستند.

شما می توانید از طریق این بخش از افزونه یواست آنها را فعال کنید. اما برای این که ویژگی Breadcrumb در سایت شما کار کند باید یک اسنیپت کد را به قالب سایت خود اضافه کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

RSS

تب RSS به شما امکان می دهد تا محتوای اضافی را قبل یا بعد از نوشته در فید RSS خود وارد کنید. همچنین می توانید از بعضی متغیرها برای وارد کردن اطلاعات به صورت پویا مانند لینک دادن به وب سایت استفاده کنید:

آموزش افزونه Yoast SEO

در ادامه آموزش افزونه Yoast SEO به بررسی زیرمنوی ابزارها می پردازیم.

اجتماعی

اگر نماینده یک شرکت هستید، در بخش اجتماعی می توانید تنظیمات عمومی برای نحوه تعامل سایت با شبکه های اجتماعی مختلف را پیکربندی کنید. افزونه یواست یکی از بهترین افزونه ها برای تولید لید و جذب مخاطب هدفمند در وردپرس است.

معمولاً این صفحه به تنظیمات خاصی نیاز ندارد و می توانید آن را به حالت پیش فرض باقی بگذارید.

ابزارها

اگر افزونه یواست را در یک وب سایت وردپرس که از افزونه های دیگر سئو در آن استفاده شده است، نصب کرده اید پس از نصب و فعال سازی در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » ابزارها بروید و روی لینک “درون ریزی و برون بری” کلیک کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود. در صفحه نشان داده شده روی تب “درون ریزی تنظیمات از دیگر افزونه های SEO” کلیک کنید.

آموزش افزونه Yoast SEO

افزونه ای که می خواهید تنظیمات را از آن ایمپورت کنید، انتخاب نموده و پس از آن عملیات پاکسازی را شروع کنید. توجه داشته باشید که قبل از انجام پاکسازی حتماً از وردپرس پشتیبان بگیرید. برای این کار می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس استفاده کنید.

با بیشتر گزینه هایی که در این آموزش به بررسی آنها پرداخته شد تنها یکبار حین راه اندازی افزونه مواجه می شوید. چیزی که در افزونه یواست به صورت مکرر از آن استفاده می کنید متا باکس افزونه است.

برای هر نوشته حداقل باید یک عبارت کلیدی کانونی وارد کنید و عنوان سئو و توضیحات متا را پیکربندی کنید. لازم نیست تمام پیشنهادات افزونه یواست را انجام دهید، اما بهتر است برای گرفتن چراغ سبز تلاش کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. منتظر دریافت دیدگاه های شما هستیم.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه
5/5 - (9 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

8 دیدگاه

 1. ممنون مفید بود

 2. سلام
  وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم از خدمتتون
  در قسمت تنظیم مسیر راهنما گفتین که ” برای این که ویژگی Breadcrumb در سایت شما کار کند باید یک اسنیپت کد را به قالب سایت خود اضافه کنید”
  لطف در صورت امکان بفرمایی چگونه این کار رو انجام دهیم؟
  چون در سرچ کنسول ارور مربوط به Breadcrumb رو نشون میده. نمیدونستم چطور برطرفش کنم.

  • لطفا قطعه کد زیر رو در جای مناسب قرار دهید تا Breadcrumb یواست رو که فعال کردید نمایش داده بشه…


   <?php
   if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
   yoast_breadcrumb( '<p id="breadcrumbs">','</p>' );
   }
   ?>

 3. سلام من قبلا” این مشکل رو نداشتم ولی چند روزی هستش که داره ارور میده در قسمت Breadcrumb و نمیدونم چه کار کنم این کدی که بالا قرار دادید در کجای قالب باید قرار داده بشه البته سایت من داره این رو ولی نمیدونم چرا میاد…
  تشکر

  • قطعه کد فوق را در فایلهای single ، tag ، category جایگزین کد Breadcrumb فعلی قالب خود کنید و در سرچ کنسول گوگل از قسمت Breadcrumb تقاضای fix کردن ارور ها رو بدید، ظرف چندروز تمامی ارور های شما که مرتبط با Breadcrumb باشه کاملا رفع می گردد، توجه داشته باشید که باید در yoast این گزینه را فعال نمائید که توضیحات تکمیلی در پست موجود می باشد…

 4. سلام چگونه میشه Schema افزونه Yoastرا خاموش کرد تا از Schema افزونه دیگری استفاده کنیم ؟

  • برای افزونه yoast نسخه ۱۱ به بالا می توانید کد زیر را در فایل functions.php قالب قرار داده تا Schema Data را غیرفعال کند.
   add_filter( 'wpseo_json_ld_output', '__return_false' );
   همچنین برای نسخه های قبل از ۱۱ افزونه Yoast باید کد زیر را در functions.php قرار دهید
   function disable_yoast_schema_data($data){
   $data = array();
   return $data;
   }
   add_filter('wpseo_json_ld_output', 'disable_yoast_schema_data', 10, 1);

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *