آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمیدر این مقاله به آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ می پردازیم. ویرایشگر گوتنبرگ، ویرایشگر مبتنی بر بلوک جدید وردپرس است که در ماه دسامبر سال 2018 همراه با نسخه 5 وردپرس و به عنوان ویرایشگر پیش فرض وردپرس نسخه 5 عرضه شد.

بسیاری از کاربران وردپرس درباره کار با ویرایشگر گوتنبرگ نگران هستند زیرا گوتنبرگ یک تجربه کاملاً جدید برای کاربران قدیمی وردپرس است. اما چیزی که در مورد آن نباید نگران باشید، ایجاد مشکل برای مقاله های قدیمی شما است. مقاله های قبلی شما با ارتقا به ویرایشگر گوتنبرگ و نصب ورپرس 5 کاملاً در امان بوده و شما می توانید به راحتی آنها را با ویرایشگر گوتنبرگ ویرایش داده و بروزرسانی کنید.

در این آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس را با ویرایشگر گوتنبرگ بررسی کرده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه مقاله های قبلی خود را با گوتنبرگ، ویرایشگر مبتنی بر بلوک جدید وردپرس، آپدیت کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ چیست و چه تفاوتی با ویرایشگر قدیمی وردپرس دارد؟

ویرایشگر جدید گوتنبرگ یک ویرایشگر مبتنی بر بلوک کامل است. شما با استفاده از این ویرایشگر تمام محتواها را به فرم بلوک در نوشته یا برگه خود اضافه می کنید. بلوک های گوتنبرگ به شما این امکان را می دهند که هنگام ایجاد یک نوشته یا برگه، چندین نوع محتوا و رسانه را بدون نیاز به افزونه های دیگر یا شورت کد، اضافه کنید. ویرایشگر گوتنبرگ شکلی مشابه تصویر زیر دارد.آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

در ویرایشگر گوتنبرگ برای هر نوع محتوایی بلوک وجود دارد. شما می توانید بلوک های متن، عنوان، تصاویر، لیست ها و بسیاری دیگر را در نوشته یا برگه خود استفاده کنید.

بلوک ها قابل جابجایی و قابل تنظیم مجدد هستند. بنابراین ایجاد کردن محتوا در وردپرس انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کند. در حال حاضر وردپرس برای هر محتوایی یک بلوک استاندارد و منحصر به فرد جداگانه دارد. برخی از قالب های ویرایشگر گوتنبرگ عبارتند از:

  •       متن یا پاراگراف
  •       تصویر
  •       دکمه
  •       گالری
  •      لیست
  •     جدول
  •       جاسازی ها
  •      و بسیاری موارد دیگر

علاوه بر موارد فوق شما می توانید بلوک ها و ابزارک های بیشتری را با استفاده از افزونه ها و قالب های خود داشته باشید.آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

اما ویرایشگر کلاسیک قدیمی وردپرس یک ویرایشگر متنی ساده است که شباهت زیادی با ورد مایکروسافت دارد. این ویرایشگر تنها یک فیلد ویرایش با گزینه های قالب بندی در قسمت بالای صفحه دارد. ویرایشگر کلاسیک وردپرس مشابه شکل زیر است.آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

برای ایجاد و ویرایش نوشته ها در ویرایشگر گوتنبرگ باید از بلوک ها استفاده کنید. در ادامه مقاله به شما آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس را با ویرایشگر گوتنبرگ ارائه خواهیم داد.

5 کاری که قبل از بروزرسانی وردپرس نسخه 5 باید انجام دهید

در این قسمت از آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس به این مبحث می پردازیم که قبل از اینکه وردپرس خود را به نسخه 5 بروزرسانی کنید، بهتر است چه کارهایی را انجام دهید:

1.    از یک افزونه پشتیبان گیر وردپرس برای گرفتن پشتیبان کامل از وب سایت خود استفاده کنید. انجام این کار اهمیت زیادی دارد و لازم است یک پشتیبان کامل از پایگاه داده وب سایت، فایل ها، کتابخانه رسانه، قالب ها و افزونه ها تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سایت خود را به راحتی بازیابی کنید.

2.    اطمینان حاصل کنید که قالب فعلی شما از وردپرس 5 پشتیبانی می کند. اگرچه ویرایشگر گوتنبرگ با بسیاری از قالب ها و افزونه های وردپرس به خوبی کار می کند اما با این حال ممکن است بعضی از آنها پشتیبانی از گوتنبرگ نداشته باشند.

3.    اگر از شورت کدهای افزونه ها استفاده می کنید، مطمئن شوید که با وردپرس 5 کار می کنند.

4.    در صورت امکان وردپرس 5 را در یک محیط نمایشی آزمایش کنید تا مطمئن شوید که می خواهید از بلوک های گوتنبرگ در وب سایت خود استفاده کنید یا ترجیح می دهید از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنید.

5.    با دیگر کاربران عضو سایت که کار ایجاد و ویرایش نوشته ها را در وب سایت شما انجام می دهند در مورد تغییرات وردپرس 5 صحبت کنید.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ

اگر وردپرس خود را به نسخه 5 یا نسخه های بعدی آن ارتقا داه اید، ویرایشگر پیش فرض شما ویرایشگر گوتنبرگ است. ممکن است این نگرانی برای شما به وجود آمده باشد که نوشته ها و برگه های قبلی خود را چگونه در وردپرس 5 بروزرسانی کنید. در این قسمت از آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس به این مبحث می پردازیم.

برای انجام این کار کافی است نوشته ها و برگه های قدیمی خود را در حالت ویرایش باز کنید. با کلیک بر روی دکمه ویرایش، نوشته یا برگه موردنظر به صورت خودکار در بلوک Classic ویرایشگر گوتنبرگ باز می شود. آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

تمام نوشته ها و برگه های قبلی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ تبدیل به یک تک بلوک کلاسیک می شوند.

ویرایشگر مبتنی بر بلوک گوتنبرگ تغییری در محتوا نمی دهد و محتواهای پیشین مانند قبل در سایت نمایش داده می شوند. محتوای نشان داده شده در شکل بالا در ویرایشگر کلاسیک وردپرس شکلی مشابه زیر دارد.آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

حال برای ویرایش نوشته ها و برگه های قبلی وب سایت دو روش وجود دارد:

1- در همان بلوک کلاسیک ویرایش را انجام دهید.

بلوک کلاسیک همان رابط کاربری مشابه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را دارد و گزینه های قالب بندی آن مانند ویرایشگر کلاسیک در بالای صفحه قرار دارد. ویرایش در این بلوک دقیقاً مانند ویرایشگر کلاسیک وردپرس است.

2- محتوای قدیمی را به بلوک های جدید گوتنبرگ تبدیل کنید.

برای تبدیل محتوای قبلی به بلوک های جدید گوتنبرگ باید روی منوی سه نقطه در گوشه بالای سمت چپ بلوک کلاسیک کلیک کنید. آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

در منوی کشویی باز شده روی Convert to Blocks کلیک نمایید. محتوای قبلی به صورت خودکار به بلوک های متناسب با محتواهای درون آن تبدیل خواهد شد. به این ترتیب محتوای درون بلوک کلاسیک به چندین بلوک مختلف تقسیم بندی می گردد.

در طول فرآیند تبدیل، وردپرس تگ های HTML درون محتوای شما را با دقت زیاد اسکن کرده و هر بیت از محتوا را در بلوک مربوطه اش قرار می دهد.

حال شما می توانید محتوای قبلی خود را با استفاده از بلوک های جدید ویرایشگر گوتنبرگ ویرایش و بروزرسانی کنید. هر بلوک یک واحد مجزا با گزینه های قالب بندی، استایل دهی و طراحی منحصر به فرد است.

به عنوان مثال در شکل بالا یک بلوک image و یک بلوک paragraph وجود دارد.

برای ویرایش بلوک image کافی است روی بلوک تصویر کلیک کنید تا بلوک انتخاب شود. سپس گزینه های ویرایش در بالا ظاهر می شوند.

همچنین می توانید گزینه های بیشتر ویرایش را در ستون سمت چپ صفحه، در تب بلوک مشاهده کنید. شما می توانید تصویر را مجدداً مرتب کنید، آن را به حالت تمام صفحه تبدیل نمایید، متن Alt اضافه کنید، ابعاد تصویر را عوض کنید، لینک اضافه کنید و بسیاری کارهای دیگر.

به همین ترتیب می توانید تمام بلوک ها را ویرایش کرده و نوشته خود را از لحاظ بصری زیبا سازید.

بعد از اینکه تمام ویرایش های لازم را اعمال کردید می توانید روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید تا تمام تغییرات ذخیره شود.

در ویرایشگر گوتنبرگ شما می توانید هر نوع بلوکی را که می سازید به صورت بلوک قابل استفاده مجدد ذخیره کرده و در نوشته های دیگر از آن استفاده نمایید.

ویرایشگر گوتنبرگ یک راه آسان و انعطاف پذیر برای ایجاد محتوا در وردپرس ارائه می دهد. با این حال اگر شما هنوز آماده استفاده از آن نیستید، می توانید گوتنبرگ را غیرفعال کرده و از ویرایشگر کلاسیک استفاده نمایید. شما می توانید تا سال 2022 از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنید.

امیدواریم آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ در سایت مدیر وردپرس برای شما مفید بوده باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد وردپرس 5 و ویرایشگر پیش فرض آن یعنی ویرایشگر گوتنبرگ مقاله بررسی ویژگی های جدید وردپرس ۵ و آموزش جامع ویرایشگر گوتنبرگ را مطالعه بفرمایید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین افزونه های فروشگاه ساز وردپرس برای ساخت فروشگاه آنلاین

یکی از بهترین راه ها برای کسب درآمد از طریق اینترنت ساخت یک فروشگاه آنلاین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *