آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

در این مقاله به آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ می پردازیم. ویرایشگر گوتنبرگ، ویرایشگر مبتنی بر بلوک جدید وردپرس است که در ماه دسامبر سال 2018 همراه با نسخه 5 وردپرس و به عنوان ویرایشگر پیش فرض وردپرس عرضه شد.

برای آشنایی با نحوه استفاده از این ویرایشگر قدرتمند به مقاله آموزش ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس مراجعه کنید.

گوتنبرگ فقط یک ویرایشگر جدید برای وردپرس نیست بلکه شروع تحولات بزرگ تری است. در واقع گوتنبرگ زمینه را برای توسعه های پیشرفته تری فراهم می کند. گوتنبرگ مرحله اول استراتژی های سه گانه وردپرس است. ابتدا وردپرس یک ویرایشگر بلوک توسعه یافته را ارائه می دهد، پس از آن بر روی قالب های صفحه تمرکز می کند و در مرحله آخر وردپرس به یک سفارشی ساز کامل سایت تبدیل می شود.

بسیاری از کاربران وردپرس درباره کار با ویرایشگر گوتنبرگ نگران هستند زیرا گوتنبرگ یک تجربه کاملاً جدید برای کاربران قدیمی وردپرس است. اما چیزی که در مورد آن نباید نگران باشید، ایجاد مشکل برای مقاله های قدیمی شما است. مقاله های قبلی شما با ارتقا به ویرایشگر گوتنبرگ و نصب ورپرس 5 کاملاً در امان بوده و شما می توانید به راحتی آنها را با ویرایشگر گوتنبرگ ویرایش داده و بروزرسانی کنید.

در این آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس را با ویرایشگر گوتنبرگ بررسی کرده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه مقاله های قبلی خود را با گوتنبرگ، ویرایشگر مبتنی بر بلوک جدید وردپرس، آپدیت کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست و چه تفاوتی با ویرایشگر کلاسیک دارد؟

ویرایشگر جدید گوتنبرگ یک ویرایشگر مبتنی بر بلوک کامل است. شما با استفاده از این ویرایشگر تمام محتواها را به فرم بلوک در نوشته یا برگه خود اضافه می کنید. بلوک های گوتنبرگ به شما این امکان را می دهند که هنگام ایجاد یک نوشته یا برگه، چندین نوع محتوا و رسانه را بدون نیاز به افزونه های دیگر یا شورت کد، اضافه کنید. ویرایشگر گوتنبرگ شکلی مشابه تصویر زیر دارد.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

در ویرایشگر گوتنبرگ برای هر نوع محتوایی بلوک وجود دارد. شما می توانید بلوک های متن، عنوان، تصاویر، لیست ها و بسیاری دیگر را در نوشته یا برگه خود استفاده کنید.

بلوک ها قابل جابجایی و قابل تنظیم مجدد هستند. بنابراین ایجاد کردن محتوا در وردپرس انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کند. در حال حاضر وردپرس برای هر محتوایی یک بلوک استاندارد و منحصر به فرد جداگانه دارد. برخی از قالب های ویرایشگر گوتنبرگ عبارتند از:

 • متن یا پاراگراف
 • تصویر
 • دکمه
 • گالری
 • لیست
 • جدول
 • جاسازی ها
 • و بسیاری موارد دیگر

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس بلوک های پیشرفته تر و متفاوت تری دارد که در مقاله بلوک ستون، گفتاورد و کشیدن نقل قول می توانید با برخی از آنها آشنا شوید.

علاوه بر موارد فوق شما می توانید بلوک ها و ابزارک های بیشتری را با استفاده از افزونه ها و قالب های خود داشته باشید.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

اما ویرایشگر کلاسیک قدیمی وردپرس یک ویرایشگر متنی ساده است که شباهت زیادی با Word مایکروسافت دارد. این ویرایشگر تنها یک فیلد ویرایش با گزینه های قالب بندی در قسمت بالای صفحه دارد. ویرایشگر کلاسیک وردپرس مشابه شکل زیر است.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

برای ایجاد و ویرایش نوشته ها در ویرایشگر گوتنبرگ باید از بلوک ها استفاده کنید. همچنین برخی ویژگی های پیشرفته در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس وجود دارد که در مقاله آموزش پیشرفته ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس در مورد آنها توضیح داده شده است.

در ادامه مقاله به شما آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ را ارائه خواهیم داد.

5 کاری که قبل از بروزرسانی وردپرس باید انجام دهید

قبل از اینکه به آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس بپردازیم، 5 کاری که قبل از اینکه وردپرس خود بروزرسانی کنید، بهتر است انجام دهید را بررسی می کنیم.

 1. از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس برای گرفتن پشتیبان کامل از وب سایت خود استفاده کنید. انجام این کار اهمیت زیادی دارد و لازم است یک پشتیبان کامل از پایگاه داده وب سایت، فایل ها، کتابخانه رسانه، قالب ها و افزونه ها تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سایت خود را به راحتی بازیابی کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که قالب فعلی شما از وردپرس 5 پشتیبانی می کند. اگرچه ویرایشگر گوتنبرگ با بسیاری از قالب ها و افزونه های وردپرس به خوبی کار می کند اما با این حال ممکن است بعضی از آنها پشتیبانی از گوتنبرگ را نداشته باشند.
 3. اگر از شورت کدهای افزونه ها استفاده می کنید، مطمئن شوید که با وردپرس 5 کار می کنند.
 4. در صورت امکان وردپرس 5 را در یک محیط نمایشی آزمایش کنید تا مطمئن شوید که می خواهید از بلوک های گوتنبرگ در وب سایت خود استفاده کنید یا ترجیح می دهید از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنید.
 5. با دیگر کاربران عضو سایت که کار ایجاد و ویرایش نوشته ها را در وب سایت شما انجام می دهند در مورد تغییرات وردپرس 5 صحبت کنید.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی وردپرس با ویرایشگر گوتنبرگ

اگر وردپرس خود را به نسخه 5 یا نسخه های بعدی آن ارتقا داه اید، ویرایشگر پیش فرض شما ویرایشگر گوتنبرگ است. ممکن است این نگرانی برای شما به وجود آمده باشد که نوشته ها و برگه های قبلی خود را چگونه در وردپرس 5 بروزرسانی کنید. اما نگران این موضوع نباشید شما به راحتی می توانید نوشته های قدیمی وردپرس را با ویرایشگر گوتنبرگ بروزرسانی کنید. در این قسمت به آموزش این موضوع می پردازیم.

برای انجام این کار کافی است نوشته ها و برگه های قدیمی خود را به حالت ویرایش باز کنید. با کلیک بر روی دکمه ویرایش، نوشته یا برگه موردنظر به صورت خودکار در بلوک Classic ویرایشگر گوتنبرگ باز می شود.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

تمام نوشته ها و برگه های قبلی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ تبدیل به یک تک بلوک کلاسیک می شوند.

ویرایشگر مبتنی بر بلوک گوتنبرگ تغییری در محتوا نمی دهد و محتواهای پیشین مانند قبل در سایت نمایش داده می شوند. محتوای نشان داده شده در شکل بالا در ویرایشگر کلاسیک وردپرس شکلی مشابه زیر دارد.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

برای ویرایش و بروزرسانی نوشته ها و برگه های قدیمی وب سایت دو روش وجود دارد که در ادامه به آموزش آنها می پردازیم:

1- در همان بلوک کلاسیک ویرایش را انجام دهید.

بلوک کلاسیک همان رابط کاربری مشابه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را دارد و گزینه های قالب بندی آن مانند ویرایشگر کلاسیک در بالای صفحه قرار دارد. ویرایش در این بلوک دقیقاً مانند ویرایشگر کلاسیک وردپرس است.

2- محتوای قدیمی را به بلوک های جدید گوتنبرگ تبدیل کنید.

برای بروزرسانی و تبدیل نوشته های قدیمی به بلوک های جدید گوتنبرگ راه دیگری نیز وجود دارد که در این قسمت به آموزش آن می پردازیم.

ابتدا روی منوی سه نقطه در گوشه بالای سمت چپ بلوک کلاسیک کلیک کنید.

آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی

در منوی کشویی باز شده روی “تبدیل به بلوک ها” کلیک نمایید. محتوای قبلی به صورت خودکار به بلوک های متناسب با محتواهای درون آن تبدیل خواهد شد. به این ترتیب محتوای درون بلوک کلاسیک به چندین بلوک مختلف تقسیم بندی می گردد.

در طول فرآیند تبدیل، وردپرس تگ های HTML درون محتوای شما را با دقت زیاد اسکن کرده و هر بیت از محتوا را در بلوک مربوطه اش قرار می دهد.

حال شما می توانید محتوای قبلی خود را با استفاده از بلوک های جدید ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس ویرایش و بروزرسانی کنید. هر بلوک یک واحد مجزا با گزینه های قالب بندی، استایل دهی و طراحی منحصر به فرد است.

به عنوان مثال در شکل بالا یک بلوک تصویر و یک بلوک بند که همان پاراگراف است، وجود دارد.

برای ویرایش بلوک تصویر کافی است روی بلوک تصویر کلیک کنید تا بلوک انتخاب شود. سپس گزینه های ویرایش در بالا ظاهر می شوند.

همچنین می توانید گزینه های بیشتر ویرایش را در ستون سمت چپ صفحه، در تب بلوک مشاهده کنید. شما می توانید تصویر را مجدداً مرتب کنید، آن را به حالت تمام صفحه تبدیل نمایید، متن Alt اضافه کنید، ابعاد تصویر را عوض کنید، لینک اضافه کنید و بسیاری کارهای دیگر را انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر با بلوک تصویر می توانید مقاله آموزش بلوک تصویر در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس را مطالعه کرده و در بروزرسانی نوشته های قدیمی از آن بهره ببرید.

به همین ترتیب می توانید تمام بلوک ها را ویرایش کرده و نوشته خود را از لحاظ بصری زیبا سازید.

بعد از اینکه تمام ویرایش های لازم را اعمال کردید می توانید روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید تا تمام تغییرات ذخیره شود.

شما می توانید هر نوع بلوکی که می سازید را به صورت بلوک قابل استفاده مجدد در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس ذخیره کرده و در نوشته های دیگر از آن استفاده نمایید. با کلیک بر روی لینک می توانید به این آموزش دسترسی پیدا کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ یک راه آسان و انعطاف پذیر برای ایجاد محتوا در وردپرس ارائه می دهد. با این حال اگر شما هنوز آماده استفاده از آن نیستید، می توانید گوتنبرگ را غیرفعال کرده و از ویرایشگر کلاسیک استفاده نمایید. شما می توانید تا سال 2022 از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده نمایید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.


درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *