آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

ویرایشگر گوتنبرگ چیزی بیش از مجموعه ای از بلوک ها است. این ویرایشگر به شما اجازه می دهد که با بکار گیری ستون ها صفحه خود را طرح بندی کرده و انعطاف بیشتری در طراحی صفحه داشته باشید. همچنین مجموعه ای از بلوک ها با کاربری هایی متفاوت از ویرایشگر کلاسیک وردپرس به این ویرایشگر اضافه شده که کار با آن را راحت تر کرده است. در این مقاله به آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس و چگونگی استفاده از آنها می پردازیم.

در ویرایشگر گوتنبرگ به غیر از بلوک های اصلی HTML (مانند پاراگراف، عنوان، لیست، تصویر و… ) که از قبل استایل و سبک خود را داشته اند، بلوک های پیچیده دیگری نیز وجود دارند که برای کاربران وردپرس چندان آشنا نیستند. بلوک هایی مانند گفتاورد، کشیدن نقل قول، رویه، دکمه و ستون جزء این دسته هستند. در آموزش بلوک تصویر در ویرایشگر گوتنبرگ از صفر تا صد با بلوک تصویر، رویه، گالری و رسانه و متن آشنا شدیم. در این آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول را بررسی می کنیم.

آموزش بلوک ستون در ویرایشگر گوتنبرگ

بلوک ستون به شما این امکان را می دهد که در ناحیه متنی خود طرح بندی چند ستونه ایجاد کنید و داخل هر ستون بلوک های دیگری را وارد کنید.

وقتی صفحه ویرایشگر گوتنبرگ را باز می کنید، روی آیکون + که مربوط به اضافه کردن بلوک ها است کلیک کنید. در قسمت عناصر طرح آیکون ستون ها را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

صفحه ای مشابه شکل زیر شامل یک ستون خالی که یک متن راهنما در آن نوشته شده مشاهده خواهید کرد.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

برای مشاهده تنظیمات بلوک ستون، موس را بر روی بلوک حرکت دهید تا کارد آبی رنگ در اطراف بلوک ستون دیده شود.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

به محض دیدن کادر آبی رنگ کلیک کنید. در سمت چپ صفحه تنظیمات بلوک ستون را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

با ایجاد بلوک ستون در ویرایشگر گوتنبرگ به صورت پیش فرض دو ستون ایجاد می شود. با حرکت دادن نشانگر ستون ها در قسمت تنظیمات بلوک ستون می توانید بر تعداد ستون ها اضافه کنید.

روی تب پیشرفته در قسمت تنظیمات ستون کلیک کنید. در این قسمت می توانید یک کلاس CSS اضافه کنید. با ایجاد یک کلاس CSS به عنوان مثال می توانید عرض ستون ها را کنترل کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ از شما می خواهد که بلوک مورد نظر خود را به ستون ها اضافه کنید. از آنجا که ستون خود یک بلوک است در واقع شما با این کار یک بلوک را داخل بلوک دیگری قرار می دهید. برای اضافه کردن بلوک دلخواه به یک ستون، موس را به داخل ستون موردنظر برده و روی آیکون + در داخل ستون کلیک کنید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

با کلیک بر روی آیکون + پنجره بلوک ها برای شما باز می شود و می توانید بلوک موردنظر خود را انتخاب کرده و وارد ستون کنید. همین کار را برای ستون های بعدی نیز انجام دهید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

اگر در داخل یک بلوک ستون، بلوک ستون دیگری ایجاد کنید می توانید ستون های تو در تو ایجاد کنید. کادرهای آبی رنگ کمک می کنند تا موقعیت ستون ها را به درستی تشخیص دهید.

باید توجه داشته باشید که ستون های گوتنبرگ کاملاً رسپانسیو هستند و در صفحه نمایش های کوچک تر مانند موبایل و تبلت نیز به خوبی نمایش داده می شوند.

اگرچه بلوک ستون ها در ویرایشگر گوتنبرگ عملکرد قابل قبولی دارد اما یک صفحه ساز کامل و جامع نیست. برای ایجاد صفحه های زیبا و کاربردی که باعث افزایش بازدیدکنندگان و جذب مخاطب هدفمند در وردپرس می شود، می توانید از یکی از بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس مانند Elementor استفاده کنید.

آموزش بلوک ستون در همینجا به پایان می رسد. در ادامه به آموزش بلوک گفتاورد که یکی دیگر از بلوک های جدید ویرایشگر گوتنبرگ است، می پردازیم.

آموزش بلوک گفتاورد در ویرایشگر گوتنبرگ

بلوک گفتاورد (Quote) به شما این امکان را می دهد که به صورت بصری بر روی یک متن نقل قول، تاکید بیشتری داشته باشید. در واقع بلوک گفتاورد یک بلوک متنی ساده است که نقل قول ها و مستندات آنها را هایلایت می کند. این روش یک راه حل خوب برای ایجاد یک تفاوت بصری در متن و  جالب تر کردن خواندن محتوا است. در ادامه مقاله و بعد از آموزش بلوک ستون به آموزش بلوک گفتاورد می پردازیم.

برای استفاده از بلوک گفتاورد روی آیکون + که مربوط به اضافه کردن بلوک است کلیک کنید. در قسمت بلاک های مشترک می توانید بلوک گفتاورد را پیدا کنید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

بلوک گفتاورد به صورت زیر باز می شود.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

1- نوشتن نقل قول و استناد: در قسمت نوشتن نقل قول، جمله ای که در نظر گرفته اید را وارد کرده و در قسمت نوشتن استناد، منبع مطلب به عنوان مثال نام شخص گوینده نقل قول را وارد کنید.

2- ابزارهای ویرایش گفتاورد: ابزارهای واقع شده در این قسمت به شما این امکان را می دهند که ترتیب قرار گیری متن و همچنین فرمت بندی آن را تغییر دهید. این ابزار ها به محض کلیک کردن در بلوک گفتاورد در بالای بلوک ظاهر می شوند.

3- پنل تنظیمات بلوک: در قسمت تنظیمات بلوک که در ساید بار سمت چپ صفحه واقع شده می توانید تنظیمات پیشرفته بلوک را انجام دهید.

ابزارهای ویرایش بلوک گفتاورد بسیار مشابه ابزارهای موجود در ویرایشگر کلاسیک وردپرس هستند. با این تفاوت که در بلوک گفتاورد دو گزینه استایل دهی جدید که مختص این بلوک می باشند، معرفی شده است.

این دو گزینه استایل دهی تنها در بلوک های گفتاورد دیده می شوند و شما می توانید از بین آنها مطابق سلیقه خود یکی را انتخاب کنید. کافی است بر روی آیکونی که شکل آیکون نقل قول را دارد کلیک کرده و از میان گزینه های ساده و بزرگ یکی را انتخاب کنید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

در گزینه ساده متن گفتاورد اندازه ای مشابه اندازه محتوای اصلی صفحه دارد اما به روش دیگری هایلایت می شود. در گزینه بزرگ، گفتاورد با اندازه ای بزرگتر از محتوای اصلی متن نمایش داده می شود.

بزرگ تر بودن اندازه می تواند هم به صورت بزرگتر بودن فونت نوشته ها و هم به صورت افزایش ارتفاع خط یا فضای خالی بین نوشته ها صورت بگیرد. این کاملاً به قالب شما بستگی دارد که چه روشی را برای بزرگتر کردن اندازه گفتاورد در نظر بگیرد.

هر دو استایل دهی فوق را در ویرایشگر گوتنبرگ امتحان کنید. ویرایشگر یک پیش نمایش فوری از استایل دهی ها را به شما نشان می دهد. به این ترتیب انتخاب و تصمیم گیری راحت تر صورت می گیرد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس، توانایی تغییر نوع بلوک ها است.

بلوک گفتاورد می تواند به بلوک های زیر تبدیل شود:

  • فهرست
  • بند
  • تیتر
  • کشیدن نقل قول

تبدیل بلوک گفتاورد به بند، دو بلوک بند ایجاد می کند. یکی برای نقل قول و دیگری برای استناد.

تبدیل بلوک گفتاورد به لیست، نقل قول و استناد را به آیتم های لیست تبدیل می کند.

تبدیل بلوک گفتاورد به تیتر، نقل قول را به بلوک تیتر تبدیل می کند و استناد زیر آن را به یک بلوک نقل قول جدید زیر بلوک تیتر می برد.

آموزش بلوک گفتاورد در اینجا به پایان می رسد. پس از آموزش بلوک ستون و گفتاورد نوبت به آموزش بلوک کشیدن نقل قول می رسد.

آموزش بلوک کشیدن نقل قول

بلوک “کشیدن نقل قول”، قطعه ای از متن را از محتوای اصلی صفحه گرفته و به صورت گرافیکی آن را برجسته می سازد.

تفاوت بلوک گفتاورد و کشیدن نقل قول در این است که بلوک گفتاورد یک نقل قول را از یک منبع خارجی گرفته و برجسته می کند اما بلوک کشیدن نقل قول قطعه ای از متن شما را نقل قول و برجسته می کند.

برای دسترسی به بلوک کشیدن نقل قول کافی است بر روی آیکون + کلیک کنید. در قسمت فرمت کردن می توانید بلوک کشیدن نقل قول را پیدا کنید.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

با کلیک بر روی این بلوک صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول

کشیدن نقل قول از جمله بلوک هایی است که تنظیمات اندکی دارد. ابزارهای ویرایش بلوک کشیدن نقل قول که در بالای بلوک قرار دارند مشابه ابزارهای بلوک گفتاورد است با این تفاوت که روشی که ابزارهای ردیف سازی بلوک با آن کار می کنند اندکی با بلوک گفتاورد متفاوت است.

در بلوک گفتاورد متن در چپ، راست یا وسط صفحه قرار می گیرد اما در بلوک کشیدن نقل قول تمام بلوک به سمت چپ یا راست می رود و بقیه محتوای صفحه در طرف دیگر آن قرار می گیرد.

در تنظیمات بلوک کشیدن نقل قول ، سمت چپ صفحه، می توانید رنگ نوشته ها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که بلوک نقل قول تنها بلوکی است که امکان تبدیل شدن به بلوک های دیگر را ندارد.

یکی از ویژگی های جالب ویرایشگر گوتنبرگ این است که در این ویرایشگر می توانید بلوک های دلخواه ایجاد کرده و آنها را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید. برای آشنایی با این ویژگی و اهمیت آن مقاله آموزش بلوک قابل استفاده مجدد در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس را مطالعه بفرمایید.

همچنین اگر از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می کنید و برای استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ نگران به وجود آمدن مشکل برای نوشته های قدیمی خود هستید، مقاله آموزش بروزرسانی نوشته های قدیمی در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس را مطالعه کنید.

امیدواریم آموزش بلوک ستون ، گفتاورد و کشیدن نقل قول در سایت مدیر وردپرس به شما کمک کرده باشد که با ویرایشگر گوتنبرگ و ویژگی های جدید آن بیشتر آشنا شده باشید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین افزونه های فروشگاه ساز وردپرس برای ساخت فروشگاه آنلاین

یکی از بهترین راه ها برای کسب درآمد از طریق اینترنت ساخت یک فروشگاه آنلاین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *