آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions وردپرس

آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

در این مقاله به آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions می پردازیم. این افزونه یکی از افزونه های محبوب وردپرس برای بهینه سازی دیتابیس و افزایش سرعت وردپرس است.

اگر وب سایت شما تازه تأسیس است و محتوای زیادی در سایت خود ندارید، نیازی به این افزونه ندارید. اما اگر مالک یک وب سایت قدیمی هستید، اولین کاری که باید در وب سایت خود انجام دهید پاکسازی و حذف صدها یا هزاران رونوشت وردپرس است. با این کار حجم زیادی از دیتابیس را آزاد کرده و عملکرد و سرعت وب سایت را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهید.

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است که داده های اضافی و بی استفاده شامل موارد زیر را از دیتابیس وردپرس پاک می کند:

  • رونوشت ها: رونوشت ها نسخه های قدیمی نوشته ها و برگه های شما هستند. هر زمان که شما روی دکمه انتشار یا بروزرسانی کلیک می کنید یک رونوشت ایجاد می شود.
  • Pingback ها و Trackback ها: پینگ بک ها و ترک بک ها شبیه کامنت هستند و زمانی ایجاد می شوند که شما یا برخی سایت های دیگر در صفحات شان به صفحات سایت شما لینک می دهند.
  • آیتم های زباله دان: شامل مواردی هستند که حذف می کنید مانند نوشته های قدیمی، برگه ها، کامنت ها و پیش نویس های قدیمی
  • و سایر مواردی که در سایت خود دیگر به آنها نیازی ندارید.

هرچه سایت شما بزرگتر باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا وب سایت شما بارگذاری شود. بنابراین اگر وب سایت شما قدیمی است و کار زیادی روی آن انجام داده اید، این افزونه برای شما عالی است. با این حال وب سایت های جدید نیز با استفاده از این افزونه می توانند دیتابیس سایت خود را پاکسازی کرده و مانع از وقوع مشکلات احتمالی و کاهش سرعت سایت شوند.

در این آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions را مورد بررسی قرار داده و تنظیمات آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions و نحوه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس زیرمنوی جدیدی به نام Optimize Database اضافه خواهد شد.

آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

با کلیک بر روی این زیرمنو وارد صفحه تنظیمات افزونه می شوید.

شما می توانید با کلیک بر روی لینک تنظیمات افزونه Optimize Database after Deleting Revisions در صفحه افزونه های نصب شده به این صفحه دسترسی داشته باشید.

سپس صفحه تنظیمات افزونه مشابه شکل زیر نشان داده خواهد شد.

آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

در ادامه آموزش افزونه Optimize Database after Deleting revisions به بررسی گزینه هایی که در این صفحه ارائه شده است می پردازیم.

Delete revisions for the following (custom) post type(s):

در این افزونه به صورت پیش فرض گزینه های post، page، user_request، wp_block برای پاک شدن رونوشت هایشان فعال شده است.

Delete revisions older than: تنها رونوشت هایی که قدیمی تر از مقدار وارد شده در این گزینه هستند پاک می شوند.

حداکثر تعداد ذخیره رونوشت های اخیر به ازای هر پست / صفحه: در این قسمت می توانید مشخص کنید به ازای هر نوشته/برگه چه تعداد رونوشت می خواهید نگه دارید.

حذف موارد زباله دان: با انتخاب این گزینه تمام مواردی که وارد زباله دان شده اند پاک می شوند.

حذف اسپم ها: تمام مواردی که توسط ویرایشگر یا بعضی افزونه ها به عنوان اسپم نشانه گذاری شده اند، با انتخاب این گزینه پاک می شوند.  

حذف تگ های بی استفاده: با انتخاب این قسمت تگ هایی که در لیست تگ ها وجود داشته اما در سایت مورد استفاده قرار نمی گیرند حذف می شوند.

transient :Delete transient ها کوکی های موقتی هستند که در دیتابیس ذخیره می شوند. شما می توانید انتخاب کنید که هیچ transient ی پاک نشود، تمام transient ها پاک شوند یا تنها transient های منقرض شده پاک شوند.       

حذف پینگ ها و ترک بکها: با انتخاب این قسمت پینگ بک ها و ترک بک ها پاک می شوند.  oEmbed : Clear oEmbed cache ها فایل های رسانه هستند که در دیتابیس کش می شوند. این کار باعث می شود فایل های رسانه با سرعت بیشتری در سایت بارگذاری شوند. گاهی اوقات باقیمانده فایل های رسانه ای هستند که حذف شده اند. بنابراین بهتر است همیشه آنها را پاک کنید.

orphan :Clear orphans ها رکوردهایی در جدول POSTMETA هستند که به یک رکورد غیر موجود در جدول POSTS اشاره دارند. با انتخاب این گزینه می توانید آنها را در دیتابیس پاک کنید. 

Optimize InnoDB tables too: اگر دیتابیس شما از جدول های InnoDB به جای MyISAM استفاده می کند می توانید در این قسمت انتخاب کنید که این جداول بهینه سازی شوند یا خیر.

ذخیره گزارش: در این قسمت می توانید مشخص کنید که مایل هستید گزارشی از بهینه سازی نگه داری کنید یا خیر. گزارش ها در پایگاه داده ذخیره می شوند.

زمان بند: در این قسمت می توانید یک زمان بندی برای بهینه سازی انتخاب کنید و عملیات بهینه سازی را خودکار نمایید. گزینه های قابل انتخاب شدن شامل ساعتی، دو بار در روز، روزانه، هفتگی یا ماهانه هستند.       

حالت “یک کلیک” را در منو مدیریت نمایش بده: با فعال کردن این گزینه یک دکمه در بخش مدیریت (بالای پیشخوان) نشان داده می شود.        

در منو مدیریت یک آیکون نمایش بده: با فعال کردن این گزینه یک آیکون در بخش مدیریت (ستون سمت راست پیشخوان) نشان داده می شود.

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

در قسمت پایین صفحه تنظیمات افزونه Optimize Database after Deleting Revisions لیستی از جداول دیتابیس را مشاهده می کنید. در این قسمت از آموزش می توانید جدول هایی که نمی خواهید بهینه سازی شوند را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که جدول هایی که تیک خورده اند بهینه سازی نمی شوند.

سپس روی دکمه “برو به بهینه ساز” کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

در این صفحه می توانید تنظیماتی که در قسمت قبل اعمال کرده اید را مشاهده کنید.

اگر می خواهید تنظمیات قبلی را تغییر داده و تنظمیات جدیدی اعمال کنید روی دکمه تغییر تنظیمات کلیک کنید. در این صفحه چهار دکمه دیگر در اختیار شما قرار داده شده است:

Analyze (summary): دیتابیس را آنالیز کرده و شماری از آنچه که باید پاکسازی شود را ارائه می دهد.

Analyze (detail): دیتابیس را آنالیز کرده و گزارش دقیقی از آنچه که باید حذف شود را ارائه می دهد.

Optimize (summary): آیتم ها را حذف کرده و شماری از آنچه که حذف شده است را ارائه می دهد.

Optimize (detail): آیتم ها را حذف کرده و گزارش دقیقی از آنچه که حذف شده است را ارائه می دهد.

شما می توانید بهینه سازی را از این قسمت شروع کنید. اما اگر بهینه سازی زمان بندی شده را انتخاب کرده باشید به صورت خودکار عملیات بهینه سازی انجام خواهد شد. همچنین در صورت فعال سازی، با کلیک بر روی لینک بهینه سازی دیتابیس (1 کلیک) در قسمت بالایی پیشخوان وردپرس یا آیکون بهینه سازی در ستون سمت راست، عملیات بهینه سازی صورت خواهد گرفت.

امیدواریم آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Reset

WP Reset افزونه ریست کردن وردپرس و بازگشت به تنظیمات اولیه

اگر مدتی است که با وردپرس کار کرده اید، حتماً با شرایطی روبرو شده اید …

یک دیدگاه

  1. واقعا آموزش خوبی در مورد بهینه سازی دیتابیس بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *