21 ترفند، تاکتیک و اصول سئو در تولید محتوا در سال 2021

اصول سئو در تولید محتوا

آیا گوگل دورنمای جستجوی طبیعی را در سال 2021 تغییر داده است؟ به عنوان یک بازاریاب محتوا چه تاکتیک هایی برای رعایت اصول سئو در تولید محتوا در سایت وردپرس خود باید در نظر بگیرید؟

گوگل هم مانند هر بازاریاب خوبی روی نیازهای مخاطبان خود یعنی کسانی که این موتور را برای جستجو انتخاب کرده اند، متمرکز شده است. این موتور جستجو که مشتاق نمایش نتایج مرتبط است، دائماً فناوری خود را ارتقا داده و برای پشتیبانی از نتایج به هوش مصنوعی متکی است. به عنوان مثال در الگوریتم BERT روی پردازش زبان طبیعی (NLP)، شامل هدف جستجوگر و متن کوئری های جستجو تمرکز دارد.

اگر می خواهید با ابزارهایی که گوگل برای آنالیز و بهبود سئو سایت در اختیار کاربرانش قرار می دهد و همچنین دیگر ابزارهای کاربردی و مهم آشنا شوید، مقاله بهترین ابزارهای سئو وردپرس را مطالعه کنید.

علاوه بر ابزارهایی که گوگل برای آنالیز سایت در اختیار شما قرار می دهد، این شانس را دارید که به عنوان مدیر یک سایت وردپرس از افزونه هایی که به این منظور توسعه داده شده اند، استفاده کنید. در مقاله بهترین افزونه های سئو وردپرس می توانید با این افزونه ها آشنا شوید.

براساس داده های BrightEdge، در سال 2019 جستجوی ارگانیک 53٪ از بازدید وب سایت را به خود اختصاص داده است و به نظر نمی رسد این آمار از سال 2019 تا به حال تغییر زیادی کرده باشد.

برای اینکه بتوانید محتوای وب سایت وردپرس خود را هرچه بیشتر برای گوگل و دیگر موتورهای جستجو بهینه کنید و سئو محتوا سایت وردپرس خود را بهبود دهید، در این مقاله 21 نکته و اصول سئو در تولید محتوا آماده کرده ایم. مطالب این مقاله از وب سایتcontent marketing institute  اقتباس شده و نویسنده آن آقای Mike Murray است.

محتویات فهرست

محتوای سئو شده در سال 2021 چیست؟

آماده هیاهوی بیشتر درباره Core Web Vitals باشید

اصول سئو در تولید محتوا

Core Web Vitals استاندارد توسعه وب سایت است که تجربه کاربر از وب سایت شامل سرعت، ثبات صفحه و رسپانسیو بودن کلی آن را ارزیابی می کند. در واقع این معیار ماندن یا خروج کاربر از صفحه را تعیین می کند. شما می توانید از سرچ کنسول گوگل و اکستنشن های مربوط به آن برای مشاهده اینکه سایت شما چگونه با Core Web Vitals اندازه گیری می شود، استفاده کنید.

در مقاله آموزش سرچ کنسول گوگل می توانید اطلاعات کاملی درباره این ابزار قدرتمند گوگل و نحوه استفاده از آن به دست آورید.

انتظار می رود که گوگل هسته حیاتی اش را با دیگر سیگنال های متمرکز بر کاربر شامل وب سایت های موبایل دوستانه، مرور امن، intrusive interstitials و امنیت HTTPS ترکیب کند. برای بازاریابان محتوا این امر به این معنا است که گوگل اهمیت بیشتری به تجربه کاربری می دهد و یکی از اصول اساسی سئو در تولید محتوا است.

گوگل تأکید می کند که: “فاکتور رتبه بندی تجربه صفحه (page experience) به صدها سیگنالی که گوگل هنگام تولید نتایج جستجو در نظر می گیرد، اضافه می شود.”

طبق گفته مرکز جستجوی گوگل (Google Search Central)، در حالی که تجربه صفحه مهم است، گوگل در کل همچنان به دنبال رتبه بندی صفحات با بهترین اطلاعات است حتی اگر تجربه صفحه زیر حد متوسط باشد. تجربه عالی صفحه، داشتن محتوای عالی را نادیده نمی گیرد.

به یاد داشته باشید براساس الگوریتم Mobile First Index،  اولویت اول گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها نسخه موبایل و اولویت دوم نسخه دسکتاپ است. تجربه ضعیف کاربر می تواند برای SEO مضر باشد. اما حتی با وجود Mobile First Index، مهمترین چیز برای رتبه بندی سایت ها موارد ضروری یعنی مرتبط بودن با کوئری جستجو، استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه، هدرها، بک لینک ها و موارد دیگر است.

بنابراین یکی از اصول سئو در تولید محتوا در سال 2021، توجه به هسته حیاتی سایت و تجربه موبایل است که باید آنها را در اولویت خود قرار دهید.

از مزایای passage indexing بهره ببرید

اصول سئو در تولید محتوا

در ماه اکتبر سال 2020، گوگل اعلام کرد که اکنون نه تنها می تواند صفحات وب را ایندکس کند بلکه متن داخل صفحه را نیز ایندکس می کند.

یک صفحه وب سایت با 15 پاراگراف را تصور کنید. قبل از این تغییر، بند 14 محتوا از نظر گوگل ارزش کمی داشت. زیرا این بند قسمت کوچکی از محتوا و نزدیک پایین صفحه است و حداکثر ممکن است به تعریف چند نکته کلی از محتوای صفحه کمک کند. با این حال آن پاراگراف ممکن است پاسخ سؤالی که کاربر جستجو می کند، باشد.

گوگل می گوید اکنون می تواند آن قسمت مفید که صفحه را در رتبه بندی بالاتر می برد را مشخص کند. نحوه توصیف Google به صورت زیر است:

“با درک بهتر ارتباط متن های خاص و ویژه، و نه فقط کل صفحه، ما اکنون می توانیم اطلاعاتی که شما به دنبال آن هستید و مانند سوزن در انبار کاه است را پیدا کنیم. این تکنولوژی، 7٪ از کوئری های جستجو در همه زبانها را بهبود می بخشد زیرا ما آن را در سطح جهانی گسترش می دهیم. “

توجه به زیرموضوعات از اصول سئو در تولید محتوا است

اصول سئو در تولید محتوا

گوگل انتظار دارد نتایج بهتری را برای موضوعات دقیق تر ارائه دهد.

گوگل اعلام کرده است: “اگر موضوعی مانند” تجهیزات ورزش در خانه “را جستجو کنید، اکنون می توانیم زیرموضوعات مربوط به آن مانند بودجه تجهیزات، انتخاب های برتر یا ایده های فضای کوچک را درک کنیم و محتوای وسیع تری را برای شما در صفحه نتایج جستجو نشان دهیم.”

آنچه از این گفته نتیجه می شود این است که کسب رتبه برای عبارات کلی سخت تر شده است اما در عوض رتبه بندی برای عبارات “دم بلند” (long-tail) آسان تر خواهد بود.

سایت شما برای موفقیت در زیرموضوعات باید از کلمات کلیدی دم بلند استفاده کند. با توجه به پیشرفت های اخیر machine-learning و هوش مصنوعی، برای رعایت اصول سئو در تولید محتوا دیگر نیازی به تکرار عبارت طولانی در محتوا نیست. کافی است آن را در محتوا بگنجانید، سپس با استفاده از عبارات مشابه از آن پشتیبانی کنید.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما “وسایل مورد نیاز برای دویدن در زمستان و هوای سرد” باشد، آن را در عنوان صفحه، هدر و غیره کار کنید. اما از عبارات مرتبط مانند “بارانی” و “دویدن در زیر باران” در محتوا، نام و متن alt تصویر استفاده کنید.

پاسخ ویژه (Featured Snippet) بدست آورید

اصول سئو در تولید محتوا

اگر در یک پاسخ ویژه یا برجسته گوگل نمایش داده شوید، این نمایان بودن می تواند مزیت شما نسبت به سایر وب سایت ها در سئو محتوا بوده و به تنهایی جوابگوی شما باشد. درست است که برخی جستجوگران هنگامی که پاسخ ویژه به سوال آنها پاسخ می دهد، دیگر کلیک نخواهند کرد اما از هر کلیک که از این طریق به دست می آورید می توانید بهره مند شوید.

برای اینکه شانس خود را برای نمایش در Featured Snippets گوگل افزایش دهید، از انواع مختلف محتوا شامل پاراگراف، جدول، لیست، نمودار و غیره در محتوای سایت وردپرس خود استفاده کنید و سعی کنید محتوای شما به صورت پرسش و پاسخ و کاملاً پاسخ دهنده به سوال مورد نظر باشد.

در سال 2020، Ahrefs که بیش از 110 میلیون کلمه کلیدی در پایگاه داده خود دارد، یافته های دقیق تحقیق در مورد پاسخ هایی ویژه خود را منتشر کرد. یک یافته جالب نشان می دهد که 12.3٪ کوئری های جستجو، SERP هایی که دارای پاسخ ویژه هستند را برمی گردانند.

اصول سئو در تولید محتوا

بنابراین از دیگر اصول سئو در تولید محتوا در سال 2021 تلاش برای نمایش داده شدن در اسنیپت های برجسته است.

از جایگاه صفحات برتر خود محافظت کنید

اگر صفحاتی دارید که از قبل رتبه خوبی دارند، از آنها محافظت کنید. عملکرد آنها را ردیابی کنید، اما حریص نشوید و سعی نکنید آنها را طوری دستکاری کنید که رتبه بهتری کسب کنند.

بهترین راه محافظت از آنها این است که چیزی را در آن صفحات تغییر ندهید. اگر باید چند کلمه را تغییر دهید یا برای مقاصدی غیر از سئو محتوا متن اضافه کنید، این کار را انجام دهید. اما از تغییر عنوان و تغییر هدرها خودداری کنید.

اگر ریسک می کنید و عناصر SEO را تغییر می دهید، پیگیری کنید که چگونه تغییرات بر رتبه سایت شما تأثیر می گذارد.

محتوای جدید را با در نظر گرفتن اصول سئو در تولید محتوا ایجاد کنید

محتوای جدید فرصتی تازه برای درست کردن همه چیز به شما می دهد. هنگام ایجاد یک نوشته جدید، در مورد عنوان نوشته، هدرهای درون محتوای نوشته، زیرعنوان ها، نام فایل های تصویری و غیره بسیار فکر کنید.

کلمات یا به صورت دقیق تر، عبارات کلیدی دم بلند که معمولاً دارای سه یا چند کلمه هستند، ارجحیت دارند و به شما این فرصت را می دهند که به هدف جستجوگر نزدیک تر شوید. به این ترتیب احتمال دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا مانند بازدید از وب سایت، برندینگ، تبلیغات و فروش را افزایش خواهید داد.

در نوامبر سال 2020 ، Ahrefs یافته های جذابی از کلمات کلیدی دم دراز از 1.9 میلیارد کوئری جستجو را به اشتراک گذاشت.

اصول سئو در تولید محتوا

نه محتوای بلند، نه کوتاه، طول متناسب با نوع محتوا

مطالعات زیادی راجع به اینکه محتوای فرم بلند چگونه می تواند بازدیدکنندگان و همینطور بک لینک جذب کند، منتشر شده است.

اما لازم نیست تمام محتوای وب سایت شما طولانی باشد. در صورتی که مقالات، پیام شما را از قبل منتقل کرده اند، آنها را طولانی نکنید. با این کار احتمال اینکه بازدیدکنندگان به مطالعه ادامه ندهند، افزایش پیدا می کند.

در صورت لزوم طولانی بنویسید و در صورتی که ضرورتی وجود ندارد، کوتاه و مختصر پیام را منتقل کنید.

صفحات پرسش و پاسخ نمونه بارز این موضوع هستند. حتماً تا به حال صفحات کوتاه FAQ را مشاهده کرده اید که تنها به سوالات بسیار اساسی پاسخ می دهند. بین این محتوای کوتاه با محتوایی که درمورد موضوعی توضیح می دهد، تعادل برقرار کنید تا بتوانید به پرسش های بیشتری پاسخ دهید. این ترکیب محتوای کوتاه و فرم بلند که از اصول سئو در تولید محتوا است، هم مورد پسند مخاطبان شما و هم موتورهای جستجو است.

تنظیمات آنالیتیکس سایت خود را بررسی کنید

اصول سئو در تولید محتوا

آیا اهداف شما تعریف شده اند؟ آیا ترافیک ارگانیک اعتبار لازم برای لید و فروش را کسب می کند؟ Google Tag Manager به شما امکان می دهد بفهمید ترافیک ارگانیک شما چند بار منجر به دانلود PDF شده یا بازدیدکنندگان جستجوی ارگانیک چند بار لینک های وب سایت را برای آدرس های ایمیل @info و @sales دنبال می کنند.

با استفاده از افزونه Google Tag Manager می توانید این ابزار قدرتمند را به وب سایت وردپرس خود متصل کنید.

ابزار قدرتمند گوگل آنالیتیکس را برای آنالیز و تحلیل وب سایت وردپرس خود فراموش نکنید. در مقاله آموزش گوگل آنالیتیکس می توانید با این ابزار قدرتمند و نحوه استفاده از آن به طور کامل آشنا شوید.

بررسی کنید که گوگل در صفحات شما خزیده باشد

کنسول جستجوی گوگل نشان می دهد که آیا گوگل به صفحات اصلی سایت شما دسترسی پیدا کرده است یا خیر. اگر گوگل به صفحات شما دسترسی ندارد، استراتژی لینک سازی داخلی خود را بازبینی کنید. همچنین باید راه هایی برای لینک دادن به آن صفحات از صفحات محبوب وب سایت پیدا کنید.

یخ نزنید

اغلب اوقات نویسندگان، محتوا را پشت سر هم تولید کرده، “بهینه سازی” می کنند و دیگر به آن بر نمی گردند. اگرچه احتمالاً نمی توانید این کار را برای هر صفحه انجام دهید، اما یکی از اصول سئو در تولید محتوا این است که حتماً قسمتی از وقت خود را برای بهینه سازی صفحات اصلی و هر صفحه نزدیک به رتبه بندی در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل اختصاص دهید.

بهینه سازی عنوان نوشته از اصول سئو در تولید محتوا است

عنوان صفحه مکانی است که باید برای بهینه کردن آن تلاش کنید.

استفاده از رویکردهای مختلف برای عنوان صفحه (به عنوان مثال استفاده از خط تیره، پایپ های عمودی یا عدم استفاده از جدا کننده) می تواند در کسب رتبه بهتر نقش داشته باشد.

نکته اصلی این است که عناوین را به مرور زمان بر اساس داده های رتبه بندی، ارتباط کلمات کلیدی و حجم جستجو تغییر دهید  و سپس تغییرات را آزمایش کنید. فقط آزمایش نشان می دهد که کدام یک بهتر کار می کنند.

هدرهای موجود در محتوای صفحه را به روز کنید

 برای کسب نتایج بهتر در رتبه بندی، هدرهای محتوای صفحه را آپدیت کنید.

به عنوان مثال اگر نوشته شما درباره حمل و نقل باشد، ممکن است از هدر “مدیریت سفارش و پردازش سفارش: چرا برای کسب و کار شما بسیار مهم هستند” استفاده کنید.

آیا کلمات “چرا”، “برای” و “مهم” برای سئو محتوا مهم هستند؟ و آیا لزومی دارد که کلمه “سفارش” دوبار در هدر ذکر شود؟

شما نمی توانید هدر را به صورت افراطی ساده کنید و فقط بگویید: مدیریت سفارش. اما رویکردهای مختلف باید آزمایش شوند. به عنوان مثال می توانید از هدرهای زیر استفاده کنید.

  • مدیریت سفارش: برای کسب و کار مهم است؟
  • آیا مدیریت سفارش برای تجارت مهم است؟
  • مدیریت و پردازش سفارش: بله، آنها برای کسب و کار مهم هستند

کیفیت ضامن موفقیت نیست

گوگل سال هاست که بر اهمیت تولید محتوای با کیفیت تأکید می کند. به نوبه خود، بازاریابان محتوا هم سال ها است که از کیفیت بعنوان برگ برنده در SERP ها استفاده می کنند. با این حال شما می توانید محتواهای با کیفیت بالای زیادی را ببینید که نتوانسته اند رتبه خوبی کسب کنند.

دلیل آن این است که تنظیم دقیق کلمات کلیدی، عنوان صفحه، هدرها، بک لینک ها، لینک ها و سایر موارد، همواره از اصول سئو در تولید محتوا بوده و هنوز هم مهم هستند.

در انتخاب کلمه کلیدی واقع بین باشید

اگر 10 کلمه کلیدی برتر موجود شما به طور معمول 50 تا 300 بار در ماه جستجو می شوند، آیا منطقی است که به دنبال کلمات کلیدی بروید که 5000 بار در ماه جستجو می شوند؟

نقطه مطلوب شما برای اهداف SEO، برقراری ارتباط بین رتبه بندی گوگل و حجم جستجوی ماهانه است. به این مثال از کلمات کلیدی سایت Manpower’s نگاهی بیندازید.

اصول سئو در تولید محتوا

بر اساس داده های SEMrush، این سایت برای عبارات کلیدی جستجو شده از 90 تا 4400 بار در ماه، در میان 10 جستجوی برتر گوگل قرار دارد.

در مقاله آموزش SEMrush می توانید با این ابزار تحلیل گر قوی آشنا شوید.

برای بررسی گزینه های کلمات کلیدی وقت بگذارید و به صورت دوره ای مجموعه کلمات استراتژیک خود را به روز کنید. اگر باید فراتر از نقطه مطلوب خود باشید، ایجاد محتوای جدید به احتمال زیاد بهترین گزینه برای شما است. یک صفحه جدید و صفحات مرتبط با آن با عبارات کلیدی ترجیحی خود ایجاد کنید.

احتمالاً با Google Keyword Planner و سرویس های معروف SEMrush ،Moz ،Ahrefs و Majestic آشنا هستید. چند ابزار و منبع دیگر هم وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید:

  • Ubersuggest ایده های کلمات کلیدی را ایجاد می کند.
  • Keyword Tool ایده های کلمات کلیدی را ارائه می دهد.
  • Google Trends محبوبیت یک عبارت کلیدی را در طول زمان ردیابی می کند.
  • Google People Also Ask مایه دردسر متخصصان سئو است زیرا یکی از عناصر SERP است که نتایج ارگانیک را به پایین صفحه می کشاند. اما سوالات ذکر شده در آن بخش ممکن است هنگام جستجوی کلمات کلیدی بسیار ارزشمند باشند.
  • Keyword Sheeter از ویژگی تکمیل خودکار گوگل استفاده کرده و مجموعه ایده های مختلفی را ارائه می دهد. از فیلترهای منفی و مثبت استفاده کنید.
  • KWFinder متخصص در انواع کلمات کلیدی دم بلند و کلمات کلیدی مرتبط که مردم از آنها استفاده می کنند. عبارات کلیدی دم بلند اغلب رقابت کمتری دارند، بنابراین رتبه بندی آن آسان تر است.

تغییرات محتوای استراتژیک برای کمک به اصول سئو در تولید محتوا

گاهی اوقات تغییرات کوچک نتایج بزرگی دارند. یک اصلاح کوچک استراتژیک می تواند باعث بهبود رتبه بندی شود. به عنوان مثال در سایت زیر اضافه کردن کلمات “دستور العمل ما” به بالای صفحات کمک زیادی به سایت کرده است.

اصول سئو در تولید محتوا

بر سرعت بارگذاری صفحه تمرکز کنید

سرعت یک مسئله فنی (و تجربی) است که باید به آن بپردازید. از ابزاری مانند   GTmetrix یا Google’s PageSpeed Insights برای درک سرعت سایت خود استفاده کنید.

در مقاله راهنمای جامع افزایش سرعت وردپرس می توانید با تمام روش هایی که می توانید سایت وردپرس خود را سریع تر کنید، آشنا شوید.

پیگیری بک لینک از اصول سئو در تولید محتوا است

کیفیت و تعداد بک لینک های سایت شما مستقیماً بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد. Backlinko در سال 2020 دریافت که حدود 95٪ از کل صفحات وب سایت هیچ بک لینکی از سایت های دیگر یا صفحاتی که به آنها ارجاع می دهند، ندارند. شما می توانید از طریق روابط موجود و محتوای عالی (مانند یک مجموعه ویدیویی، تحقیقات اصلی، مقاله سفید یا دایرکتوری های مفید) بک لینک را دنبال و جذب کنید.

URL های کوتاه و تمیز استفاده کنید

URL ها هنوز هم روی رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر دارند. به همین دلیل باید آنها را کوتاه کنید. اطمینان حاصل کنید که چند کلمه ای که در URL استفاده می کنید، بیشترین وزن را دارند. با قرار دادن 12 کلمه ازعنوان خود، ساختار URL را آبکی نکنید. احتمال اینکه کاربران روی URL های کوتاه در SERP کلیک کنند، بیشتر است.

در مقاله بهترین افزونه های کوتاه کردن لینک ها در وردپرس لیستی از بهترین افزونه ها برای انجام این کار معرفی شده اند.

تصاویر، نام فایل ها و متن alt را برای رعایت اصول سئو در تولید محتوا بهینه کنید

با کوچک کردن اندازه فایل های تصویری می توانید به بارگیری سریع صفحات وب سایت کمک کنید. برای این کار می توانید از بهترین افزونه های بهینه سازی تصاویر وردپرس استفاده کنید.

مطمئن شوید که از کلمات کلیدی در نام فایل استفاده کرده و آنها را با متن alt تکمیل می کنید.

از جستجوی داخلی اطلاعات کسب کنید

با بررسی کلمات کلیدی که افراد هنگام جستجو در وب سایت شما استفاده می کنند، به راحتی می توانید ایده هایی برای کلمات کلیدی و به کار بردن اصول سئو در تولید محتوا به دست آورید.

ابتدا مطمئن شوید که ردیابی جستجوی سایت را در Google Analytics فعال کرده اید. اگر تنظیمات آن به درستی پیکربندی شده باشد، شکلی مشابه زیر مشاهده می کنید:

اصول سئو در تولید محتوا

سپس می توانید گزارش ها را اجرا کنید تا بفهمید چه عباراتی در سایت وردپرس شما جستجو می شوند. در Google Analytics به دنبال جستجوی سایت زیر عنوان Behavior باشید.

اصول سئو در تولید محتوا

در مقاله آموزش تحلیل رفتار کاربر با گوگل آنالیتیکس می توانید با نحوه آنالیز رفتار کاربران در سایت وردپرس خود آشنا شوید.

اضافه کردن نوشته برای ویدئوها از اصول سئو در تولید محتوا است

فیلم ها می توانند مفید باشند و به تعامل وب سایت کمک کنند. اما محتوای شنیداری و تصویری یک بهینه ساز مستقیم نیست. شما می توانید پتانسیل سئو یک صفحه را با نوشته افزایش دهید. متن اضافی را می توان با سرویس های شخص ثالث مانند Speechpad تولید کرد.

جمع بندی

سئو و تولید محتوا همیشه دست در دست هم بوده اند و تولید محتوای غنی وقدرتمند همراه با رعایت اصول سئو در تولید محتوا می تواند شما را به بسیاری از اهداف بازاریابی خود برساند. از آنجا که گوگل مدام در حال آپدیت کردن الگوریتم هایش است و سعی می کند رضایت کاربرانش را فراهم کند، شما هم باید از آخرین تغییرات و ترندهای سئو محتوا آگاه باشید و آن را در سایت وردپرس خود به کار بگیرید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را حتماً با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *