بوکلی افزونهٔ نوبت‌دهی و رزرواسیون وردپرس | افزونه Bookly

بوکلی

بوکلی یک افزونه نوبت دهی و رزرواسیون رایگان وردپرس است که امکان رزرو آنلاین و خودکار سازی سیستم رزرو وب سایت شما را فراهم می کند. با استفاده از این افزونه می توانید تقویم رزرو، سرویس ها و پایگاه مشتری خود را مدیریت کرده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

Bookly برای رشد فروش آنلاین شما و ایجاد قرار ملاقات های آسان طراحی شده است. شما می توانید از این افزونه در سایت های رزرو آنلاین نوبت پزشکان و دندانپزشکان، سالن های آرایش و عکاسی، مدیریت حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

با نسخه رایگان Bookly می توانید به راحتی کار خود را شروع کرده و با رشد کسب و کارتان پلن خود را ارتقا دهید. توجه داشته باشید که در نسخه رایگان افزونه پرداخت های آنلاین، تعداد نامحدود کارمندان و خدمات و امکان نصب افزونه ها در دسترس نیست و تنها در نسخه Pro می توانید به این ویژگی ها دسترسی داشته باشید.

قبلاً با افزونه های دیگری که به ارتقا کسب و کار شما کمک می کنند مانند افزونه های نمایش نظرات مشتریان در وردپرس آشنا شده اید، در این مقاله افزونه بوکلی را آموزش داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه بوکلی و نحوه نوبت دهی و رزرواسیون در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • حداقل یک سرویس (خدمت) اضافه کنید.
  • حداقل یک کارمند مربوط به سرویسی که ارائه می دهید، اضافه کنید.
  • ظاهر فرم رزرو آنلاین خود را سفارشی سازی کنید.
  • فرم تماس رزرو را در وب سایت خود منتشر کنید.

پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Bookly به پیشخوان وردپرس اضافه می شود که در آن می توانید مراحل بالا را تنظیم کنید. در ادامه آموزش به بررسی نحوه انجام مراحل فوق می پردازیم اما برخی تنظیمات ضروری در افزونه بوکلی وجود دارد که قبل از انتشار فرم رزرواسیون باید آنها را پیکربندی کنید. ابتدا تنظیمات ضروری افزونه بوکلی را آموزش داده سپس به آموزش مراحل فوق می پردازیم.

تنظمیات افزونه بوکلی

برای دسترسی به صفحه تنظیمات افزونه بوکلی در پیشخوان وردپرس به مسیر Bookly » Settings بروید.

صفحه تنظیمات از تب های متعدد و گزینه های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

Settings » Company – در این صفحه می توانید نام ، لوگو و آدرس شرکت که در ایمیل ها وارد می شود را تنظیم کنید.

بوکلی

Settings » General » Time slot length– شما می توانید با این ویژگی مانند بلوک زمانی استاندارد خود رفتار کنید. به این ترتیب که کل 24 ساعت شبانه روز را به بخش های زمانی با طول وارد شده در این قسمت تقسیم کنید. پس از آن همه قرارها طبق این بازه های زمانی زمان بندی می شوند.

بوکلی

به عنوان مثال اگر time slot name را روی 15 دقیقه تعیین کنید، به مشتریان پیشنهاد می شود که قرار ملاقات های یک ساعته را در ساعت 10.00 یا 10.15 یا 10.30 و غیره رزرو کنند. همچنین می توانید برای هر سرویس مدت زمان را به طور جداگانه تنظیم کنید که در بخش مربوط به ایجاد سرویس ها در مورد آن توضیح داده خواهد شد.

Settings » Business Hours – در این تب می توانید روزها و ساعت های کاری پیش فرض (=> همه قرارها) را برای کارکنان خود تنظیم کنید. شما می توانید ساعات مربوط به هر یک از اعضای تیم را به صورت جداگانه مشخص کنید.

بوکلی

Settings > Payments > Currency: در این قسمت می توانید واحد پولی که در قیمت سرویس های خود مشخص می کنید را انتخاب کنید.

بوکلی

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

حال که افزونه بوکلی را طبق نیازهای خود سفارشی سازی کردید، در ادامه به آموزش مراحل ذکر شده در ابتدای مقاله می پردازیم.

اضافه کردن سرویس و خدمات

خدمات نوعی قرار ملاقات است که مشتری می تواند رزرو کند. سرویس ها می توانند توسط همه کارکنان یا فقط توسط اعضای خاص تیم تهیه شوند.

شما باید خدمات را به دسته های مختلف طبقه بندی کنید تا مشتریان قبل از انتخاب سرویس بتوانند از بین آنها انتخاب کنند. برای عملکرد صحیح افزونه، هر سرویس باید در یک دسته قرار گیرد. به این معنی که شما باید حداقل یک دسته (پیش فرض) ایجاد کنید و تمام سرویس ها را در آن قرار دهید.

شما می توانید دسته ها و سرویس ها را با رفتن به مسیر Bookly » Services در پیشخوان وردپرس ایجاد و ویرایش کنید.

بوکلی

برای ساخت یک دسته جدید روی پنجره Categories کلیک کنید. سپس یک پنجره به شما نشان داده می شود که دکمه Add Category درون آن قرار دارد. با کلیک بر روی این دکمه می توانید یک دسته جدید بسازید.

برای ساخت یک سرویس جدید روی دکمه Add Service کلیک کنید.

یک نام برای سرویس مورد نظر خود وارد کرده و روی دکمه Create Service کلیک کنید.

مرتب سازی سرویس ها در فرم رزرو

برای تنظیم نحوه نمایش لیست سرویس ها در فرانت اند سایت روی پنجره Services Order کلیک کنید و از کشیدن و رها کردن برای مرتب سازی خدمات خود استفاده کنید. در هر زمان که بخواهید می توانید این لیست را دوباره مرتب کنید.

بوکلی

برای انتخاب ستونهایی که می خواهید در جدول سرویس ها قرار گیرند روی دکمه با آیکون چشم در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید. در پنجره پاپ آپ باز شده با کشیدن و رها کردن می توانید ستون ها را مرتب کنید.

ویرایش سرویس ها

با کلیک بر روی دکمه Edit روبروی هر سرویس پنجره ای باز می شود که در آن می توانید سرویس مورد نظر خود را ویرایش کنید. پنجره ویرایش سرویس ها در نسخه رایگان افزونه بوکلی دارای دو تب General و Time است که در ادامه آموزش در مورد آنها توضیح می دهیم.

General

بوکلی
  • Title: در قسمت Title می توانید عنوان سرویس را ویرایش کنید.
  • Category: در قسمت Category می توانید سرویس خود را به یک دسته اختصاص دهید.
  • Color: فهرست بوکلی دارای یک تقویم است که می توانید قرار ملاقات های هر سرویس را در آن نمایش دهید. در این قسمت می توانید کد رنگی قرار ملاقات های این سرویس در تقویم فهرست بوکلی را انتخاب کنید.
  • Price: اگر می خواهید قیمت سرویس و خدمات خود را هنگام رزرو برای بررسی و تأیید رزرو به مشتری نشان دهید، می توانید در این قسمت آن را وارد کنید.
  • Providers: ارائه دهندگان اعضای کارکنان شما هستند که مشتریان می توانند از بین آنها یکی را به عنوان شخص ارائه دهنده خدمات انتخاب کنند. یک سرویس باید حداقل به یک ارائه دهنده اختصاص داده شود تا در منوی کشویی Service در فرم رزرو ظاهر شود.
  • Info: در این فیلد می توانید هر نوع متنی را بنویسید و سپس آن را به صورت خودکار در اعلان به مشتری ها، فرم رزرو فرم و غیره استفاده کنید.

در تب Time می توانید تنظیمات زیر را پیکربندی کنید.

بوکلی

Duration: اگر خدمات شما دارای مدت زمان مشخصی باشد (مانند قرار ملاقات های دندانپزشکی) در این قسمت می توانید طول قرار ملاقات را مشخص کنید. شما می توانید این مدت زمان را از 5 دقیقه تا 7 روز تنظیم کنید. همچنین می توانید زمان شروع و پایان ملاقات را برای خدمات با مدت زمان 1 روز یا بیشتر تنظیم کنید. این زمان در اعلان های مربوط به مشتریان نمایش داده می شود.

Time slot length: این گزینه به شما امکان می دهد که طول روز را به بخش های مختلف تقسیم کنید. تنظیمات این بخش، تنظیمات عمومی که در قسمت Settings> general> Time slot length پیکربندی کرده بودید را بازنویسی می کند. برای اعمال تنظیمات عمومی از پیش فرض استفاده کنید.

در انتها روی دکمه Save کلیک کنید.

حال که با نحوه ساخت و ویرایش سرویس ها آشنا شدید، در بخش بعد به آموزش نحوه اضافه کردن کارکنان می پردازیم.

اضافه کردن و ویرایش کارکنان

Staff Members در بوکلی اعضای تیم شما هستند که برای ارائه خدمات مستقیماً با مشتریان شما کار می کنند.

افزونه بوکلی نمی تواند بدون ایجاد حداقل یک حساب کاربری پیش فرض برای یک کارمند کار کند. اعضای تیم شما می توانند از طریق اکانت های وردپرس خود به تقویم های جداگانه خود در بوکلی دسترسی داشته باشند.

شما می توانید کارکنان خود را در مسیر Bookly » Staff members ایجاد و ویرایش کنید.

بوکلی

برای ایجاد یک عضو کارمند جدید روی دکمه Add staff کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

بوکلی

Full name: در این قسمت می توانید نام کارمند خود را وارد کنید. این نام هنگام رزرو برای مشتریان قابل مشاهده است.

User: اگر کارمندان به عنوان کاربران وردپرس در سایت شما ثبت نام کرده اند می توانید آنها را از فهرست کشویی این قسمت انتخاب کرده و بوکلی را با پروفایل کارکنان خود مرتبط کنید.

کاربر با نقش “Administrator” به تقویم ها و تنظیمات دیگر کارکنان دسترسی داشته و کاربر با نقش های دیگر فقط به تقویم و تنظیمات شخصی خود دسترسی خواهد داشت. اگر این قسمت را خالی بگذارید، کارمندی که در حال ساخت آن هستید نمی تواند با استفاده از بک اند وردپرس به تقویم شما دسترسی داشته باشد.

Email، Phone و Info: اطلاعاتی که در این قسمت ها وارد می کنید را می توانید به فرم رزرو یا اطلاعیه های مشتریان خود اضافه کنید. همچنین آدرس ایمیل می تواند برای اطلاع رسانی کارکنان استفاده شود.

این اطلاعات می تواند به فرم رزرو آنلاین شما نیز اضافه شود.

visibility: اگر حالت Private را انتخاب کنید، آن کارمند در اولین مرحله رزرو در لیست کارمندان شما ظاهر نمی شود. اما در تقویم بک اند می توانید قرار ملاقات با آن کارمند را اضافه کنید.

در انتها روی دکمه Save کلیک کنید.

مرتب سازی کارمندان

برای تنظیم نحوه نمایش لیست کارمندها در فرانت اند سایت خود روی پنجره Staff members order کلیک کنید و از کشیدن و رها کردن برای مرتب سازی خدمات خود استفاده کنید. در هر زمان که بخواهید می توانید این لیست را دوباره مرتب کنید.

بوکلی

برای انتخاب ستونهایی که می خواهید در صفحه کارکنان قرار گیرند روی دکمه با آیکون چشم در گوشه بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید. با کشیدن و رها کردن می توانید ستون ها را مرتب کنید.

حال که گام 1 و 2 را طی کرده اید نوبت به گام 3 یعنی تنظیمات ظاهر فرم رزرو و شخصی سازی آن متناسب با ظاهر سایت و برند شما می رسد.

تنظیمات ظاهر فرم رزرو با افزونه بوکلی

افزونه بوکلی به شما امکان می دهد رنگ بندی فرم رزرو را به گونه ای تغییر دهید که با ظاهر سایت و برند شما هماهنگی داشته باشد. برای این کار روی تب Appearance در منوی Bookly پیشخوان وردپرس کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

بوکلی

از باکس گزینش رنگ برای انتخاب رنگ فرم استفاده کنید.

شما می توانید روی هر متنی که زیر آن خط کشیده شده است کلیک کنید و در پنجره پاپ آپ باز شده آن را ویرایش کنید.

روی تب های مختلف در این صفحه کلیک کرده و تمام قسمت های فرم رزرو را به دلخواه خود تغییر دهید.

شما می توانید فیلدهای مختلف را فعال یا غیرفعال کنید تا به بهترین وجهی متناسب با نیازهای شما شود.

تغییرات بیشتر مانند حذف مراحل یا فیلدهای غیر ضروری رزرو هنگام افزودن فرم به سایت می تواند انجام شود.

اگر عنوان دکمه ها را تغییر دهید یا آنها را ترجمه کنید (به عنوان مثال دکمه Next)، برای اعمال تغییرات در نسخه موبایل Bookly باید از تلفن همراه خود به پیشخوان وردپرس وارد شوید سپس به مسیر Bookly » Appearance بروید و در هر مرحله متن مورد نیاز را وارد کنید. در پایان مطمئن شوید که همه تغییرات را ذخیره کرده اید.

تنظیمات اعلان های ایمیل در افزونه بوکلی

بوکلی می تواند ایمیل ها و پیام های متنی خودکار را برای مشتریان و کارکنان شما ارسال کند. از طرف شما نیازی به ادغام با هیچ سیستم ایمیلی نیست. ایمیل (و پیام های متنی یا SMS ها در نسخه Pro) می توانند با هر قرار ملاقات جدیدی که مشتری تعیین کرده است، راه اندازی شوند. این اعلان ها را در نسخه Pro می توان برای یادآوری قرار ملاقات آینده یا پیام تشکر بعد از قرار ملاقات زمان بندی کرد.

شما می توانید با رفتن به مسیر Bookly » Email Notifications همه متن ها را تنظیم و شخصی سازی کنید. همچنین متن ها می توانند شامل اطلاعات شخصی یا قرار ملاقات مشتری باشند.

نمایش فرم رزرو در نوشته ها و برگه های وردپرس

در گام آخر باید فرم رزرو بوکلی را در نوشته ها و برگه های سایت وردپرس خود نمایش دهید. برای این کار یک نوشته یا برگه جدید بسازید. در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس روی آیکون + که مربوط به اضافه کردن بلوک ها است کلیک کنید. بلوک Bookly Booking form را به صفحه ویرایشگر اضافه کنید.

بوکلی

پس از اضافه کردن بلوک روی دکمه انتشار کلیک کنید. فرم رزرو بوکلی در فرانت اند سایت شما نمایش داده می شود.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه بوکلی
صفحه افزونه بوکلی

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Ninja Forms

آموزش افزونه Ninja Forms و ساخت فرم های حرفه ای در وردپرس

قرار دادن فرم تماس با ما در سایت وردپرس راهی عالی است تا به کاربران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *