Contextual Related Posts افزونه نمایش نوشته های مرتبط در وردپرس

Contextual Related Posts

Contextual Related Posts یک افزونه قدرتمند و از بهترین افزونه های نمایش نوشته های مرتبط وردپرس است که به شما امکان می دهد لیستی از پست های مرتبط را در وب سایت و فید خود نمایش دهید.

لیست پست های مرتبط بر اساس عنوان و یا محتوای نوشته ها ساخته می شود و به همین دلیل به محتوای متن بسیار نزدیک است. در نتیجه بیشتر مورد توجه خوانندگان قرار می گیرد و با استفاده از آن می توانید بازدید کنندگان خود را حفظ کنید، بونس ریت را کاهش دهید و با نمایش نوشته های قدیمی باعث زنده شدن آنها شوید.

اگرچه افزونه های زیادی برای نمایش نوشته های مرتبط وجود دارد، اما Contextual Related Posts یک افزونه بسیار غنی با پشتیبانی از تصاویر بندانگشتی، کد کوتاه ، ابزارک ، انواع پست های سفارشی و استایل های CSS است. کش درون ساخته این افزونه اطمینان می دهد که نمایش پستهای مرتبط بار اضافی روی سرور شما اعمال نمی کند.

استایل های درون ساخته پیش فرض افزونه به شما امکان می دهد تا لیست پست های مرتبط را با تصاویر بندانگشتی یا متن ساده نمایش دهید.

در این مقاله افزونه Contextual Related Posts را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه Contextual Related Posts و نمایش نوشته های مرتبط در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » Related Posts بروید.

صفحه تنظیمات افزونه به شما نشان داده می شود. در این صفحه می توانید افزونه را سفارشی سازی کنید.

صفحه تنظیمات از چند تب مختلف تشکیل شده است که در ادامه به آموزش آنها می پردازیم.

اولین تب، General یا تب عمومی است که در آن می توانید تنظیمات عمومی افزونه را پیکربندی کنید.

Contextual Related Posts
 • Cache posts only : فعال کردن این گزینه باعث می شود فقط پستهای مرتبط کش شوند و کل خروجی HTML کش نمی شود. اگر فقط پستهای مرتبط با همان مجموعه پارامترها را فراخوانی می کنید، از این ویژگی استفاده کنید.
 • Cache HTML output: این گزینه فقط در صورت غیرفعال بودن گزینه قبلی کار می کند. با فعال کردن آن، وقتی پست برای اولین بار بازدید می شود، کل HTML ایجاد شده کش می شود و فقط زمانی پاک شده و بروزرسانی می شود که پست ذخیره شود. فعال کردن این گزینه به خصوص در سایت های شلوغ توصیه می شود.  
   
 • Automatically add related posts to: در این قسمت می توانید مشخص کنید که لیست پست های مرتبط در کدام قسمت های سایت شما به صورت خودکار نشان داده شود. اگر نمی خواهید پست ها مرتبط به صورت خودکار نشان داده شوند و می خواهید به صورت دستی این کار را انجام دهید، کد زیر را به فایل template خود جایی که می خواهید نمایش داده شود، اضافه کنید.
  <?php if ( function_exists( 'echo_crp' ) ) { echo_crp(); } ?>
 • Display location priority: در این قسمت می توانید موقعیت نسبی پستهای مرتبط را در محتوای پست انتخاب کنید. اعداد بالاتر پست های مرتبط را دیرتر در محتوا پوش می کند. وارد کردن اعداد زیر 10 توصیه نمی شود. 
 • Insert after paragraph number: در این قسمت می توانید تعداد پاراگراف هایی که می خواهید پست های مرتبط بعد از آنها نشان داده شود را وارد کنید. اگر 0 وارد کنید، پست های مرتبط قبل از محتوای نوشته نمایش داده می شود و اگر -1 وارد کنید پست های مرتبط در پایان محتوا نشان داده می شود. اگر نوشته شما تعداد پاراگراف کمتری نسبت به عدد وارد شده داشته باشد ، پستهای مرتبط در پایان نوشته نمایش داده می شوند.
 • Disable on mobile devices: با فعال کردن این گزینه، پست های مرتبط در دستگاه های تلفن همراه نشان داده نمی شود.
 • Disable on AMP pages: با فعال کردن این گزینه، پست های مرتبط در صفحات AMP نمایش داده نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره AMP مقاله AMP چیست و معرفی افزونه ها را مطالعه کنید.
 • Delete options on uninstall: در صورت فعال بودن این گزینه، با غیرفعال یا حذف کردن افزونه تمام تنظیمات مربوط به افزونه از پایگاه داده حذف می شود.
 • Delete FULLTEXT indices on uninstall: افزونه Contextual Related Posts پس از نصب و فعال سازی، سه شاخص mySQL FULLTEXT برای post_content ، post_title و (post_title ، post_content) ایجاد می کند که برای یافتن پست های مرتبط در نوشته ها استفاده می شوند. اگر این گزینه را فعال کنید، پس از پاک کردن افزونه، شاخص های FULLTEXT تولید شده از پایگاه داده حذف می شوند.
 • Delete FULLTEXT indices on deactivate: اگر این گزینه را فعال کنید، در صورت غیرفعال کردن افزونه، شاخص های FULLTEXT تولید شده از پایگاه داده حذف می شوند.
 • Show metabox: با فعال کردن این گزینه، متاباکس Contextual Related Posts در صفحه ویرایش نوشته، برگه و انواع پست های سفارشی اضافه می شود. در قسمت های بعدی آموزش در مورد این متاباکس بیشتر توضیح می دهیم.
 • Limit meta box to Admins only: اگر گزینه قبل فعال باشد، در صورت فعال کردن این گزینه، متاباکس برای کاربرانی که نقش مدیر ندارند مخفی می شود.
 • Link to Contextual Related Posts plugin page: با فعال کردن این گزینه، یک لینک nofollow به صفحه اصلی افزونه Contextual Related Posts در آخرین پست مرتبط اضافه می شود.

تب بعدی مربوط به تنظیمات لیست پست های مرتبط است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

با کلیک بر روی تب List tuning مجموعه ای از تنظیمات مشابه شکل زیر ظاهر می شود.

Contextual Related Posts
 • Number of posts to display: در این قسمت می توانید حداکثر تعداد پستهایی که در لیست پست های مرتبط نمایش داده می شوند را مشخص کنید. این گزینه تنها در صورتی که تعداد پست ها را در ابزارک یا کد کوتاه مشخص نکرده باشید، استفاده می شود.
 • Related posts should be newer than: این گزینه یک دوره زمانی را برای نمایش پست ها تعیین می کند. به عنوان مثال، تنظیم آن بر روی 365 فقط پست های مربوط به سال گذشته را نشان می دهد. اگر می خواهید محدودیت زمانی برای نمایش پست ها تعیین نکنید، این گزینه را روی 0 قرار دهید.
 • Order posts: در این قسمت می توانید ترتیب نمایش پست ها را بسته به میزان ارتباط، تصادفی یا براساس تاریخ مشخص کنید.
 • Randomize posts : فعال کردن این گزینه، پست های مرتبط انتخاب شده را مخلوط می کند. اگر گزینه قبلی را براساس تاریخ (by date) تنظیم کرده باشید، ابتدا پست های مرتبط براساس تاریخ مرتب می شوند و موارد انتخاب شده مخلوط می شوند. اگر خروجی کش HTML فعال باشد، این گزینه کار نمی کند.
 • Related posts based on title and content : در صورتی که این گزینه را غیرفعال باقی بگذارید، فقط از عنوان نوشته برای ساخت لیست پست های مرتبط استفاده می شود. استراتژی هر سایت با دیگری متفاوت است. بنابراین این گزینه را تغییر دهید تا ببینید کدام تنظیم به شما پست های مرتبط با کیفیت تری می دهد.
 • Limit content to be compared: اگر گزینه قبل را فعال کرده باشید، در این قسمت می توانید حداکثر تعداد کلمات محتوا که پست های مرتبط باید با آن تطبیق پیدا کنند را تنظیم کنید. اگر عدد 0 را وارد کنید، هیچ محدودیتی در نظر گرفته نمی شود و حداکثر مقدار 250 کلمه است.
 • Post types to include: در این قسمت می توانید مشخص کنید که می خواهید کدام نوع پست ها را برای لیست پست های مرتبط انتخاب کنید. حداقل یک گزینه را باید در این قسمت فعال کنید.
 • Limit to same post type: در صورت فعال کردن این گزینه، پستهای مرتبط فقط از همان نوع پست انتخاب می شوند.
 • Limit to same author: در صورت فعال کردن این گزینه، پستهای مرتبط فقط از همان نویسنده پست فعلی انتخاب می شوند. 
 • Post/page IDs to exclude: در این قسمت می توانید ID های نوشته ها یا برگه هایی که نمی خواهید در لیست پست های مرتبط نشان داده شوند را وارد کنید. ID ها را با کاما از یکدیگر جدا کنید.
 • Exclude Categories: در این قسمت می توانید دسته هایی که می خواهید در لیست پست های مرتبط نمایش داده نشوند را مشخص کنید. این قسمت از طبقه بندی های سفارشی پشتیبانی نمی کند.   
 • Exclude category Ids: در این قسمت می توانید ID های دسته هایی که می خواهید از لیست پست های مرتبط مستثنی شوند را مشخص کنید.

در پایان روی دکمه Save Changes کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

تب بعدی مربوط به سفارشی سازی گزینه های خروجی است.

Contextual Related Posts

در این تب می توانید نحوه نمایش پست های مرتبط را مشخص کنید. در قسمت Heading of Post می توانید عنوانی که در بالای لیست پست های مرتبط نشان داده می شود را سفارشی سازی و فارسی کنید، همچنین متنی که در صورت نبود پست مرتبط نشان داده می شود را در قسمت Custom text مشخص کنید و برای نمایش آن گزینه Display Custom text را انتخاب کنید. می توانید انتخاب کنید که آیا چکیده پست ها نمایش داده شود یا خیر و چه مقدار از متن را به عنوان چکیده نمایش دهید. آیا نویسنده و تاریخ انتشار نشان داده شود و چه مقدار از عنوان پست نمایش داده شود. همچنین می توانید پست های مرتبط را در یک تب جدید مرورگر باز کنید یا آنها را nofollow کنید و نمایش در نوشته های خاص یا نوع خاصی از پست ها را مستثنی کنید.

پس از آن تنظیمات تصاویر بندانگشتی پست ها است.

Contextual Related Posts

نمایش تصاویر بندانگشتی در افزونه Contextual Related Posts به طور پیش فرض خاموش است اما اگر می خواهید از این ویژگی استفاده کنید می توانید محل تصاویر، حداکثر ارتفاع و عرض و یک تصویر کوچک پیش فرض و چند گزینه دیگر را سفارشی سازی کنید. در صورت فعال کردن تصاویر بندانگشتی ممکن است نیاز به استفاده از CSS برای هماهنگ کردن آنها با طرح بندی سایت خود داشته باشید.

در تب Styles می توانید استایل دلخواه خود را برای نمایش پست های مرتبط انتخاب کنید.

Contextual Related Posts
 • اگر می خواهید از استایل مورد نظر خود استفاده کنید، گزینه اول را انتخاب کنید. پس از آن در قسمت Custom CSS کدهای CSS سفارشی خود را وارد کنید.
 • اگر می خواهید فقط متن نمایش داده شده و تصاویر بندانگشتی نمایش داده نشوند، گزینه دوم را انتخاب کنید.
 • فعال کردن گزینه سوم باعث روشن شدن نمایش تصاویر بندانگشتی می شود. اگر نمایش نویسنده، چکیده ها و تاریخ را فعال کرده اید، فعال کردن این گزینه باعث خاموش شدن آنها می شود.

اگر در قسمت تنظیمات عمومی، وارد شدن خودکار لیست پست های مرتبط را در فید فعال کرده اید، گزینه های موجود در تب Feeds ، تنظیماتی که قبلاً اعمال کرده اید را برای فیدها بازنویسی می کند.

Contextual Related Posts

تنظیم پست های مرتبط در نوشته ها و برگه ها

اگر متاباکس افزونه Contextual Related Posts را در تنظیمات عمومی فعال کرده باشید می توانید تنظیمات لیست پست های مرتبط را از ویرایشگر نوشته یا برگه پیکربندی کنید.

برای این کار یک نوشته یا برگه جدید بسازید یا یکی از نوشته ها/برگه های موجود در سایت خود را به حالت ویرایش باز کنید.

در ویرایشگر نوشته به پایین صفحه اسکرول کنید تا باکس Contextual Related Posts را مشاهده نمایید.

Contextual Related Posts
 • Disable Related Posts display: با استفاده از این گزینه می توانید نمایش پست های مرتبط را برای نوشته مورد نظر خود غیرفعال کنید.
 • Exclude this post from the related posts list: با فعال کردن این گزینه می توانید نوشته مورد نظر خود را از نمایش در لیست پست های مرتبط مستثنی کنید.
 • Keyword: در این قسمت می توانید کلمه یا عبارتی که برای یافتن پست های مرتبط استفاده می شود را وارد کنید. در صورت وارد شدن، افزونه همچنان به جستجوی فیلد های “post_title” و “post_content” می پردازد اما به جای مقادیر عنوان و محتوای این نوشته از کلمه کلیدی وارد شده در این قسمت استفاده می کند.
 • Manual related posts: در این قسمت می توانید نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی که می خواهید به عنوان پست مرتبط این نوشته نشان داده شود را وارد کنید. لیست موجود در این قسمت به آنهایی که توسط افزونه Contextual Related Posts انتخاب می شود، ارجحیت دارد.
 • Location of thumbnail: در این قسمت می توانید آدرس URL تصویری که می خواهید به عنوان تصویر بندانگشتی این نوشته نشان داده شود را وارد کنید. این url در متا فیلد post_image ذخیره می شود.

ابزارک لیست پست های مرتبط در افزونه Contextual Related Posts

افزونه Contextual Related Posts یک ابزارک در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن می توانید لیست پست های مرتبط را در نواحی ابزارک های سایت خود (مانند نوار کناری، فوتر و …) نشان دهید.

برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » ابزارک ها بروید.

ابزارک Related Posts را پیدا کرده و در ناحیه مورد نظر خود قرار دهید.

Contextual Related Posts

پس از آن می توانید تنظیمات آن را سفارشی سازی کنید. پس از اعمال تنظیمات مورد نظر خود روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

نمایش لیست پست های مرتبط با استفاده از شورت کد

اگر می خواهید کنترل بیشتری در نمایش لیست پست های مرتبط در سایت خود داشته باشید و در هر جایی که می خواهید آنها را قرار دهید، افزونه Contextual Related Posts این امکان را به شما می دهد که پست های مرتبط را به صورت دستی اضافه کنید.

این افزونه یک شورت کد در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن می توانید لیست پست های مرتبط را در هر جایی از سایت خود که می خواهید نمایش دهید. این شورت کد به صورت زیر است:

[crp]

شورت کد دو پارامتر دارد که یکی limit برای محدود کردن تعداد پست های مرتبط است و دیگری heading است که تنها دو مقدار 0 یا 1 را برای نمایش یا عدم نمایش عنوان دریافت می کند. به عنوان مثال اگر می خواهید 7 پست را بدون عنوان نشان دهید باید از شورت کد زیر استفاده کنید.

[crp heading="0" limit="7"]

توجه داشته باشید که در این حالت نباید هیچ گزینه ای در قسمت Automatically add related posts to در صفحه تنظیمات عمومی فعال شده باشد.

حال می توانید به فرانت اند سایت خود مراجعه کرده و لیست پست های مرتبط را مشاهده کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Contextual Related Posts
صفحه افزونه Contextual Related Posts

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

اضافه کردن جستجوی گوگل به وردپرس با WP Google Search و به صورت دستی

اضافه کردن جستجوی گوگل به وردپرس با WP Google Search و بدون افزونه

یکی از خدماتی که گوگل به کاربران خود ارائه کرده است، استفاده از موتور جستجوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *