غیرفعال کردن جستجوی وردپرس با افزونه Disable Search و بدون افزونه

اگر ویژگی جستجو در سایت وردپرس شما غیرضروری است و ترجیح می دهید آن را غیرفعال کنید، خبر خوب این است که به راحتی می توانید هم با استفاده از افزونه Disable Search و هم به صورت دستی این کار را انجام دهید.

ویژگی جستجو در وردپرس یک ویژگی مفید است و به کاربران اجازه می دهد کوئری های مورد نظر خود را در سایت شما به راحتی پیدا کنند. شما حتی می توانید با استفاده از افزونه های جستجو در وردپرس این قابلیت را در سایت خود تقویت کنید.

اما بسیاری از وب سایت هایی که با وردپرس ساخته می شوند، یک وب سایت تجاری ساده با تعداد محدودی برگه هستند. همچنین در سال های اخیر تعداد سایت هایی که به صورت یک صفحه ای با ناوبری عمودی ساخته می شوند، افزایش یافته است.

این وب سایت ها محتوای زیادی ندارند. بنابراین فیلد جستجو در آنها غیرضروری است و حتی می تواند باعث سردرگمی کاربر و ایجاد تجربه بد کاربری شود. زیرا کاربران تصور می کنند وجود فیلد جستجو به معنی این است که اطلاعات دیگری در سایت وجود دارد که آنها نمی توانند مشاهده کنند. حذف ویژگی جستجو باعث پاکسازی وب سایت شما و ارائه تجربه کاربری بهتر می شود.

دلیل دیگر برای غیرفعال کردن باکس جستجوی پیش فرض وردپرس، اضافه کردن جستجوی گوگل به وردپرس است. در صورتی که حساب Adsense داشته باشید، جستجوی سفارشی گوگل به شما امکان می دهد از صفحات جستجوی خود درآمد کسب کنید.

خوشبختانه غیرفعال کردن جستجو در سایت وردپرس بسیار ساده است و هم از طریق افزونه ها و هم به صورت دستی و بدون استفاده از افزونه امکان پذیر است.

در این مقاله هر دو روش را بررسی می کنیم. ابتدا نحوه غیرفعال کردن جستجو در وردپرس با استفاده از افزونه Disable Search را توضیح می دهیم، سپس نحوه انجام این کار را بدون استفاده از افزونه آموزش می دهیم.

آموزش افزونه Disable Search برای غیرفعال کردن جستجو در وردپرس

استفاده از افزونه برای غیرفعال کردن جستجو در وردپرس راحت تر است و برای تمام کاربران توصیه می شود.

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. افزونه Disable Search بدون هیچگونه تنظیماتی کار می کند. این افزونه به محض نصب و فعال سازی، فرم جستجو را از قالب وردپرس شما حذف کرده و ابزارک جستجو را غیرفعال می کند. اگر کاربری بخواهد URL کوئری جستجو را مستقیماً وارد کند، این افزونه صفحه خطای 404 را برمی گرداند.

توجه داشته باشید که این افزونه بر عملکرد جستجوی قسمت مدیریت وردپرس تأثیری ندارد. شما هنوز هم می توانید نوشته ها و برگه های داخل پیشخوان وردپرس خود را جستجو کنید.

هر وقت خواستید ویژگی جستجو را در مجدداً در سایت خود فعال کنید کافی است افزونه Disable Search را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن دستی ویژگی جستجو در وردپرس

در این روش باید فایل functions.php قالب فعال سایت وردپرس خود را ویرایش کنید. به این منظور در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » ویرایشگر پوسته بروید.

حال فایل functions.php قالب خود را باز کرده و کد زیر را در آن وارد کنید.

function wpb_filter_query( $query, $error = true ) {
if ( is_search() ) {
$query->is_search = false;
$query->query_vars[s] = false;
$query->query[s] = false;
if ( $error == true )
$query->is_404 = true;
}
}
add_action( 'parse_query', 'wpb_filter_query' );
add_filter( 'get_search_form', create_function( '$a', "return null;" ) );
function remove_search_widget() {
    unregister_widget('WP_Widget_Search');
 
add_action( 'widgets_init', 'remove_search_widget' );

این کد به راحتی کلیه درخواستهای جستجوی مستقیم یا غیرمستقیم را به صفحه 404 هدایت می کند. همچنین فرم جستجوی قالب وردپرس شما را پنهان می کند.

اگر در کد بالا error$ را مساوی true قرار دهید، کاربر به صفحه 404 ریدایرکت می شود. بنابراین باید 404.php را در قالب خود داشته باشید. اگر آن را مساوی false قرار دهید، کاربر در صفحه ای که سعی در اجرا کردن جستجو دارد، باقی می ماند.

به این ترتیب بدون استفاده از افزونه Disable Search توانسته اید ویژگی جستجوی پیش فرض وردپرس را غیرفعال کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است فایل های قالب وردپرس خود را مستقیماً ویرایش نکنید. به جای آن یک قالب فرزند در وردپرس بسازید.

همچنین برای ویرایش فایل functions.php قالب سایت خود می توانید از افزونه My Custom Functions استفاده کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Disable Search
صفحه افزونه Disable Search

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Resize Image After Upload

Resize Image After Upload تغییر سایز خودکار عکس در وردپرس

نسخه موبایل سایت اهمیت بسیار زیادی برای گوگل دارد و اگر وب سایت شما به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *