List category posts افزونه نمایش لیست نوشته های یک دسته در وردپرس

List category posts

یکی از دلایل اصلی محبوبیت بسیار زیاد وردپرس، ظرفیت بالای سفارشی سازی آن است. هر قالب یا افزونه ای که در سایت وردپرس خود نصب و فعال سازی می کنید می تواند ظاهر متفاوت و قابلیت های ویژه ای به سایت شما بدهد. اگر بخواهید نوشته های یک دسته خاص را در یک نوشته یا برگه وردپرس لیست کنید، افزونه List category posts امکان این کار را به شما می دهد.

این افزونه بدون نیاز به ساخت صفحات پیچیده و دقیق و ایجاد تغییرات اساسی در سایت وردپرس، تنها با استفاده از یک کد کوتاه امکان لیست کردن نوشته های یک دسته خاص را در هریک از نوشته ها و برگه های وردپرس می دهد. به این ترتیب نه تنها در وقت شما صرفه جویی می کند بلکه امکان کنترل بیشتر روی شخصی سازی ظاهر وب سایت را نیز به شما می دهد.

کدهای کوتاه اسنیپت هایی هستند که وردپرس از آنها برای انجام عملیات خاصی استفاده می کند. وردپرس از سیستم براکت برای جدا کردن عملکرد شورت کد از بقیه مطالب وب سایت شما استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش شورت کد در وردپرس مراجعه کنید.

افزونه List category posts دارای لیست بزرگی از پارامترها است که می توانند ظاهر ایده آلی را برای کاری که می خواهید انجام دهید، ایجاد کنند. شما می توانید ظاهر لیست نوشته های خود را به هر صورتی که بخواهید سفارشی سازی کنید.

در این مقاله افزونه List category posts را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه List category posts و نمایش لیست نوشته های دسته در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » List Category Posts بروید. صفحه تنظیمات افزونه را مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

List category posts

در قسمت Number of Posts، تعداد پستهایی که می خواهید به طور پیش فرض نمایش دهید را انتخاب کنید. این گزینه به صورت پیش فرض روی 10 تنظیم شده است. شما می توانید این گزینه را تغییر داده و مثلاً آن را روی 8 تنظیم کنید. به این ترتیب وردپرس هشت پست را برای دسته نشان می دهد.

توجه داشته باشید که وقتی “numberposts” را به کد کوتاه اضافه می کنید، این تنظیمات نادیده گرفته می شود. به عنوان مثال ، “[castlist numberposts=6]” بدون توجه به آنچه در صفحه تنظیمات افزونه List category posts پیکربندی کرده اید، تنها شش پست را در دسته نشان می دهد.

اگر عدد 0 را وارد کنید ماکزیمم تعداد نوشته ها را در هر صفحه نشان می دهد و اگر عدد 1 را وارد کنید، تمام پست ها را بدون محدودیت نمایش می دهد.

بقیه تنظیمات را به همان صورتی که هست باقی بگذارید و روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

حال یک نوشته جدید در سایت وردپرس خود بسازید. در ویرایشگر نوشته، کد زیر را در انتهای محتوای خود قرار دهید:

[catlist]
List category posts

این شورت کد لیستی از عناوین جدیدترین نوشته های سایت شما را فهرست وار نشان می دهد. اما اگر بخواهید تنها نوشته های یک دسته خاص نشان داده شود باید از ویژگی ها (attributes) استفاده کنید.

نام دسته ای که می خواهید نوشته های آن نمایش داده شود را به صورت زیر در کد کوتاه وارد کنید. هنگام اختصاص نام دسته در کد کوتاه، برای راحت تر کردن کار از نامک دسته استفاده کنید. یعنی به جای categoryname در کد زیر، نامک دسته را وارد کنید.

[catlist name=categoryname]

برای پیدا کردن نامک دسته های وردپرس کافی است در پیشخوان وردپرس به مسیر نوشته ها » دسته ها بروید. نامک هر دسته روبروی آن نوشته شده است. با کلیک بر روی هر دسته، صفحه ای باز می شود که می توانید نامک را کپی کرده و در شورت کد بالا پیست کنید.

List category posts

با استفاده از این شورت کد، هشت مورد از آخرین نوشته های آن دسته خاص را مشاهده می کنید.

افزونه List category posts امکان نمایش پست های یک دسته از طریق ID آن دسته را نیز می دهد. اگر ID دسته مورد نظر خود را می دانید می توانید از شورت کد زیر برای نمایش نوشته های آن دسته استفاده کنید.

[catlist id=1]

اگر می خواهید بیش از یک دسته استفاده کنید، می توانید یک “+” بین نام دسته ها قرار دهید.

[catlist name=category01+category02+category03]

نمایش نوشته های یک دسته با استفاده از ابزارک

برای نمایش نوشته های یک دسته خاص در ناحیه ابزارک های سایت وردپرس خود، در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » ابزارک ها بروید.

ابزارک List Category Posts را کشیده و در ناحیه ابزارک های سایت وردپرس خود (مانند نوار کناری) رها کنید.

List category posts

در قسمت تنظیمات ابزارک گزینه های مختلفی برای سفارشی سازی نمایش نوشته های دسته ها وجود دارد.

شما می توانید مواردی مانند دسته ای که می خواهید در ابزارک نشان دهید، تعداد نوشته ها ، ترتیب نمایش نوشته ها، نمایش/عدم نمایش تصویر بندانگشتی همراه با اندازه آن، نمایش/عدم نمایش صفحه بندی، تاریخ، تاریخ ویرایش، نویسنده و سایر تنظیمات را تغییر دهید. پس از اعمال تنظیمات مورد نظر خود، روی دکمه “ذخیره” کلیک کنید.

مواردی که ذکر شد تنها تعداد انگشت شماری از کارهایی است که می توانید با این افزونه انجام دهید. افزونه List Category Posts اتربیوت های بسیار زیادی دارد که با استفاده از آنها می توانید هر آنچه که می خواهید را در سایت وردپرس خود نمایش دهید. به عنوان مثال می تواند پست ها را با توجه به تاریخ ، نویسندگان ، برچسب ها و حتی چکیده ها نشان دهید.

لیست کامل شورت کدهای افزونه در مستندات آن موجود است که لینک آن در صفحه افزونه در مخزن رسمی وردپرس وجود دارد.

در ادامه آموزش برخی از کارهایی که می توانید با استفاده از این افزونه انجام دهید را بیان می کنیم.

ایده هایی برای استفاده از کد کوتاه در نمایش نوشته ها

افزونه List category posts گزینه های سفارشی سازی بسیار زیادی دارد. حتی با استفاده از آن می توانید نوشته های مرتبط با یک نوشته خاص را نمایش دهید تا بازدید کنندگان شما  بتوانند مطالب مرتبط با نوشته ای که در حال خواندن آن هستند را آسانتر پیدا کنند.

در ادامه چند ایده که ممکن است در شروع کار به شما کمک کند را بیان می کنیم.

ساخت لینک های داخلی

اگر نوشته ها را با توجه به برچسب ها و دسته های خاص نمایش دهید، می توانید لینک های داخلی مرتبط در سایت وردپرس خود ایجاد کنید.

افزونه List Category Posts با استفاده از شورت کد زیر امکان نمایش لیست نوشته هایی که یک برچسب خاص دارند را نیز می دهد.

[catlist tags="tagname"]

اگر می خواهید چند برچسب را به کار ببرید، مانند دسته ها از + بین آنها استفاده کنید.

[catlist tags="tagname1+tagname2"]

 از آنجا که این افزونه جدیدترین نوشته ها را به صورت پیش فرض نشان می دهد، این لینک ها همیشه به روز خواهند بود. بنابراین دیگر نیازی به افزونه های نمایش مطالب مرتبط در وردپرس نخواهید داشت.

نمایش نویسنده

با استفاده از کد کوتاه زیر می توانید نوشته های یک نویسنده خاص را نشان دهید.

[catlist author_posts="authornickname"]

توجه داشته باشید که به جای authornickname از لقب نویسنده استفاده کنید. برای پیدا کردن لقب نویسنده، در پیشخوان وردپرس به مسیر کاربران » همه کاربران بروید. سپس روی نویسنده مورد نظر خود کلیک کنید تا صفحه ویرایش شناسنامه او باز شود. در انتهای صفحه می توانید لقب نویسنده را پیدا کنید.

List category posts

نمایش تصویر بندانگشتی

با اضافه کردن “thumbnail” به کد کوتاه ، می توانید تصویر شاخص نوشته ها را نیز وارد کنید.

[catlist thumbnail=yes]

جمع بندی

کد کوتاه یک بخش ارزشمند در سفارشی سازی وب سایت وردپرس است. نه تنها استفاده از آن آسان است بلکه از تطبیق پذیری بالایی نیز برخوردار است. این که آیا می خواهید نوشته هایی را از یک برچسب خاص نشان می دهید یا محتوای تولید شده در طی یک ماه مشخص را نمایش دهید، با افزونه List category posts می توانید کارهای زیادی انجام دهید. کافی است شورت کد مناسب کار مورد نظر خود را کشف کرده و قابلیت های سایت وردپرس خود را تقویت کنید.

امیدواریم از این آموزش بهره لازم را برده باشید. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه List category posts
صفحه افزونه List category posts

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Simple Ajax Chat

Simple Ajax Chat ساخت چت روم در وردپرس برای چت گروهی کاربران

اگر یک وب سایت عضویت یا یک فروم آنلاین دارید و می خواهید یک اتاق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *