افزونه LiteSpeed Cache |کش لایت اسپید برای افزایش سرعت وردپرس

LiteSpeed Cache

افزونه LiteSpeed Cache یکی از بهترین افزونه های کش وردپرس است که با بهره گیری از کش صفحه درون ساخته وب سرور LiteSpeed به بهبود عملکرد سایت وردپرس کمک می کند. کش صفحه، محتوا را از صفحاتی که به صورت پویا ایجاد شده اند، ذخیره می کند و در نتیجه زمان بارگذاری صفحه را کاهش می دهد.

افزونه کش لایت اسپید یک افزونه رایگان عالی کش وردپرس است که تنها چیزی که نیاز دارد این است که باید روی سرورهای LiteSpeed استفاده شود. در سرورهای غیر LS می توانید از همه ویژگی های آن به جز کش (که اصلی ترین ویژگی آن است) استفاده کنید.

بروزرسانی کش لایت اسپید به سرعت انجام می شود. توسعه دهندگان آن سریعاً هر گونه باگ و مشکلی را رفع می کنند و هرگونه مشکلی در عرض چند ساعت برطرف می شود.

نصب LSCWP آسان است ، و تنظیمات پیش فرض آن برای اکثر وب سایت ها مناسب است. با این حال ، این افزونه یک رابط کاربری جامع را در اختیار شما قرار می دهد که در صورت تمایل می توانید طیف گسترده ای از تنظیمات را پیکربندی کنید.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت است از:

 • کش سمت سرور (استفاده از سرور برای تولید صفحات کش به جای PHP کند)
 • کش شی
 • امکان کش صفحات خصوصی (کاربران وارد شده) و صفحات ادمین
 • بهینه سازی تصویر به صورت رایگان
 • سازگار با CDN
 • بهینه سازی پایگاه داده
 • QUIC.CLOUD – ویژگی جدید عالی برای ارائه صفحات کش از طریق CDN برای کسانی که از سرورهای LS استفاده نمی کنند.
 • و بسیاری موارد دیگر

در این مقاله ابتدا توضیح مختصری درباره سرور وب LiteSpeed داده سپس افزونه LiteSpeed Cache را به صورت کامل آموزش می دهیم.

 سرور وب LiteSpeed چیست؟

 • LiteSpeed​​ چهارمین وب سرور محبوبApache ، NGINX و Microsoft IIS است. از آنجا که هم سرعت NGINX را دارد و هم با آپاچی سازگار است، محبوبیت زیادی دارد.
 • شما می توانید نرم افزار Apache مانند WHM / cPanel را روی آن اجرا کنید. همچنین از پیکربندی های Apache مانند htaccess. استفاده کنید.
 • این نرم افزار هم برای کاربران در VPS و هم برای هاست های بزرگ تجاری که سرورهای اختصاصی را اجرا می کنند، مناسب است.
 • عملکرد عالی بدون نیاز به پیکربندی خاصی دارد.
 • با افزونه های کش وردپرس، جوملا، دروپال، مگنتو و غیره هماهنگی کامل دارد.
 • دارای امنیت داخلی در برابر حملات بروت فورس است و محافظت درون ساخته در برابر DDOS دارد.

آموزش افزونه LiteSpeed Cache (کش لایت اسپید)

قبل از استفاده از افزونه های کش از سایت خود یک پشتیبان تهیه کنید تا در صورت وقوع هر گونه اتفاق غیرمنتظره بتوانید سایت خود را بازیابی کنید. برای این کار از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس استفاده نمایید.

افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام LiteSpeed Cache در قسمت پیشخوان وردپرس اضافه شده و در نوار بالایی پنل وردپرس شما آیکون افزونه لایت اسپید که به شکل الماس است، اضافه خواهد شد.

روی منوی LiteSpeed Cache در پیشخوان وردپرس کلیک کنید. صفحه تنظیمات افزونه لایت اسپید را مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

LiteSpeed Cache

اگر روی دکمه “نمایش گزینه های پیشرفته” کلیک کنید می توانید تمام تنظیمات افزونه LightSpeed Cache را مشاهده کنید.

تنظیمات عمومی افزونه LiteSpeed Cache

در این تب می توانید افزونه لایت اسپید را فعال/غیرفعال کنید و تنظیمات مختلف TTL (Time-to-Live) را پیکربندی کنید. تنظیمات TTL مدت زمان ذخیره انواع مختلف محتوا در حافظه کش را کنترل می کند.

LiteSpeed Cache

تنظیمات این قسمت را به همان صورت پیش فرض باقی بگذارید.

گزینه ارتقا خودکار اگر خاموش باشد بهتر است اما می توانید آن را روشن کنید. افزونه LiteSpeed Cache مکرراً به روز رسانی می شود و اگر اجازه دهید بروزرسانی ها به صورت خودکار انجام شود کمتر شاهد دیدن پیام های بروزرسانی که ممکن است برای شما آزاردهنده باشد، هستید. البته گاهی اوقات ارتقا خودکار با ویژگی بهینه سازی تصویر مشکل ایجاد می کند. بنابراین اگر سایت شما به شدت به این ویژگی افزونه لایت اسپید متکی است بهتر است ارتقا خودکار را خاموش کنید.

تنظیمات کش در افزونه LiteSpeed Cache

تب کش شامل تنظیماتی است که کش کردن را برای انواع مختلفی از محتوا مانند صفحات لاگین و فراخوان های REST API، کنترل می کند.

LiteSpeed Cache
 • کش کاربران وارد شده: در بیشتر موارد بهتر است این گزینه در حالت خاموش باشد. این گزینه تنها در صورتی که تعداد کاربران فعال شده شما کم باشد و اطلاعات مختلفی را می بینند و به ندرت لاگین هستند می تواند در حالت روشن باشد. روشن بودن این ویژگی، اگر تعداد کاربران فعال شده شما زیاد باشد باعث می شود صفحات کش زیادی ایجاد شود که به ندرت استفاده می شوند.
 • کش نظر دهندگان: تأثیر زیادی ندارد و می توانید آن را خاموش کنید.
 • کش REST API: برای بیشتر کاربران صدق نمی کند. می توانید آن را روشن بگذارید.
 • کش صفحه ورود: بهتر است روشن باشد زیرا ربات ها اغلب به صفحه ورود به سیستم حمله می کنند. اما اگر این گزینه باعث شکستن صفحه ورود شما شود، آن را خاموش کنید. کسانی که آدرس url صفحه wp-login را تغییر داده اند، بهتر است این گزینه را خاموش کنند. سرورهای LiteSpeed به صورت محلی از url های ادمین محافظت می کنند. اگر به LS اجازه دهید در برابر حملات بروت فورس از شما محافظت کند، عملکرد بهتری را مشاهده خواهید کرد.
 • کش favicon.ico: این گزینه را روشن نگه دارید.
 • کش منابع PHP: این گزینه را روشن نگه دارید زیرا به قالب ها و افزونه های خوب کدگذاری نشده واقعاً کمک می کند.
 • کش موبایل:  برای بیشتر سایت ها این گزینه می تواند خاموش باشد. تنها در صورتی آن را روشن نگه دارید که AMP یا محتوا/طراحی مخصوص موبایل داشته باشید. سایت هایی که طراحی رسپانسیو دارند بهتر است این گزینه را خاموش کنند.
 • لیست نمایندگان تلفن همراه: این گزینه تنها در صورتی کاربرد دارد که کش موبایل فعال شده باشد.

در پایان روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

پاکسازی

تب پاکسازی شامل تنظیماتی برای پاکسازی محتوای ذخیره شده در کش است. به صورت پیش فرض افزونه LiteSpeed Cache به طور خودکار وقتی افزونه ها، قالب ها یا وردپرس بروزرسانی می شوند، کش را پاک می کند.

شما به صورت دستی نیز می توانید کش را پاک کنید. کافی است در تب پاکسازی نوع صفحه یا محتوایی که می خواهید پاکسازی کنید را مشخص نمایید.

LiteSpeed Cache
 • پاکسازی همه هنگام ارتقا: این گزینه را در حالت روشن باقی بگذارید.
 • قوانین پاکسازی خودکار برای انتشار یا بروزرسانی: تنظیمات پیش فرض این فیلد کاملاً مناسب است.
 • زمانبندی پاکسازی URL‌ها: از این گزینه برای پاک کردن URL های خاص در یک زمان مشخص استفاده کنید.
 • زمان زمانبندی پاکسازی: در این قسمت می توانید زمان دقیق برای پاکسازی های زمان بندی شده را مشخص کنید.

استثنائات

تب استثنائات شامل تنظیماتی است که مشخص می کند کدام نوع محتوا نباید کش شود.

LiteSpeed Cache
 • کش اجباری لینک ها: مجبور کردن صفحات بدون کش به کش شدن
 • URL ها را کش نکنید: برای مستثنی کردن صفحات از کش استفاده می شود.
 • رشته ای کوئری را کش نکنید: رشته های کوئری خاصی را از کش کردن مستثنی کنید.
 • دسته بندی ها را کش نکنید: دسته بندی های خاصی را از کش مستثنی کنید.
 • برچسب ها را کش نکنید: برچسب ها را از کش مستثنی کنید.
 • کوکی ها را کش نکنید: کوکی ها را از کش مستثنی کنید.
 • User Agents را کش نکنید: نمایندگان کاربر را از کش مستثنی کنید.
 • نقش ها را کش نکنید: نقش های کاربری خاصی را از کش مستثنی کنید.

بهینه سازی افزونه LiteSpeed Cache

تب بهینه سازی شامل تنظیماتی است که به میزان بیشتری سایت شما را بهینه سازی می کند.

LiteSpeed Cache

مینیفای کردن بار بیشتری روی سرور می گذارد و بازدید اولیه از سایت را کند می کند. اگر تعداد کاربران شما بسیار زیاد است می توانید از این ویژگی استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است مینیفای کردن را از طریق این افزونه انجام نداده و از طریق Cloudflare که این کار را در سطح DNS روی سرورهایش انجام می دهد، انجام دهید.

ترکیب CSS یا JS نیز می تواند باعث مشکلاتی در سایت شما شود و اگر سایت بزرگی ندارید، تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد نمی کند.

ایجاد CSS بحرانی در افزونه LiteSpeed Cache به صورت پیش فرض فعال است اما فقط در صورت فعال بودن “بارگذاری CSS ناهمگام” کار می کند. با فعال شدن هر دو گزینه، CSS بحرانی توسط سرور CCSS از راه دور LiteSpeed تولید شده سپس به افزونه LiteSpeed Cache ارسال می شود.

پس از تولید CSS بحرانی، ابتدا این CSS بارگیری شده سپس بقیه CSS ها همزمان با HTML به صورت غیر همزمان با یکدیگر بارگذاری می شوند. صفحه بدون فرمت بندی بارگیری نمی شود.

توجه داشته باشید که وقتی سایت شما هنوز CSS بحرانی را ایجاد نکرده است (یا پس از یک پاکسازی کلی) ، اولین بازدید کننده ای که درخواست بارگذاری صفحه را دارد، باید قبل از در دسترس بودن CSS بحرانی، منتظر مراحل فوق باشد. این فرآیند ممکن است چند ثانیه طول بکشد که برای بازدید کننده ناخوش آیند است.

برخی قالب های وردپرس نیز CSS بحرانی را برای شما ایجاد می کنند. در این حالت این گزینه را خاموش کنید.

ایجاد CSS بحرانی در پس زمینه را به حالت روشن باقی بگذارید زیرا کار کردن آن به تنظیمات دیگر شما بستگی دارد. هنگامی که این گزینه روشن باشد و از یک صفحه بازدید می شود، اگر CSS بحرانی برای آن نوع صفحه تعریف نشده باشد، صفحه بدون ایجاد CSS بحرانی بارگیری می شود.

گزینه InLine CSS Async Lib را نیز می توانید خاموش کنید. CSS واقعی باید رندر بلوک باشد.

گزینه بارگذاری JS با تأخیر اگر خاموش باقی بماند، امن تر است. این تنظیمات تمام اسکریپت ها را می گیرد و فقط پس از اتمام بارگذاری HTML آنها را بارگذاری می کند.

استثنا جی کوئری را به حالت روشن باقی بگذارید. این تنظیمات JQuery را از کلیه اقدامات بهینه سازی فوق مستثنی می کند. توصیه می شود این تنظیم همچنان روشن بماند، خصوصاً اگر جاوا اسکریپت درون خطی داشته باشید. اگر هنگام فعال کردن ترکیب JS خطایی دارید، فعال کردن این تنظیم باید آنها را از بین ببرد.

لیست واکشی اولیه DNS به صورت پیش فرض خالی است. با استفاده از این تنظیمات می توانید رزولوشن DNS را برای دامنه های لیست شده، قبل از درخواست، انجام دهید. با واکشی اولیه DNS، تأخیر به میزان قابل توجهی برای بازدید کنندگان شما هنگامی که روی لینک های خارجی کلیک می کنند، به خصوص در شبکه های تلفن همراه، کاهش می یابد. اگر نمی دانید چه URL هایی را در این قسمت وارد کنید، به مسیر Chrome Incognito > Inspect > Sources بروید و تمام منابع دامنه خارجی که مشاهده می کنی را وارد نمایید. دامنه ها باید هر کدام در یک خط وارد شوند.

گزینه حذف کامنت ها به صورت پیش فرض خاموش است و روشن کردن آن نیز تفاوت زیادی در سرعت ایجاد نمی کند. بیشتر به شما کمک می کند تا نمره Pingdom / GTmetrix خود را بهبود بخشید.

اگر هر یک از تنظیمات موجود در این صفحه را تغییر دادید، حتماً سایت خود را به طور کامل آزمایش کرده و مطمئن شوید که به درستی کار می کند. بهینه سازی بیش از حد تهاجمی می تواند عملکرد سایت را خراب کند.

تراز

LiteSpeed Cache
 • اولویت CSS ترکیبی: معمولاً خاموش است و اعمال نمی شود.
 • استثنائات CSS: لیست تمام فایل های CSS که نمی خواهید کوچک یا تلفیق شوند را می توانید در این باکس وارد کنید. شما می توانید نام رشته کامل آنها مانند “elementor-builder.css” یا نام رشته جزئی مانند “elementor” را ذکر کنید.
 • اولویت JS ترکیب شده: این گزینه نیز بهتر است خاموش باشد.
 • استثنائات JS: لیست تمام فایل های JS  که می خواهید از کوچک سازی / ترکیب حذف شوند را در باکس این قسمت وارد کنید.
 • حداکثر اندازه فایل ترکیبی: در این قسمت می توانید اندازه حداکثر فایل ترکیبی را کاهش داده و آن را در تکه های کوچکتر خرد کنید تا ببینید مرورگر شما می تواند سریعتر عمل کند.
 • حذف رشته هایQuery: اگر IMO را فعال کرده باشید، تأثیری روی بهبود سرعت نمی گذارد. بیشتر افراد این گزینه را فعال می کنند تا نمرات تست سرعت بهتری کسب کند. اگر هنوز در حال تنظیم طراحی خود هستید، بهتر است این گزینه را خاموش نگه دارید. در غیر این صورت با مسئله CSS / JS منسوخ شده روبرو خواهید شد.
 • بارگیری ناهمگام فونت های گوگل: روشن کردن آن تفاوت چندانی ایجاد نمی کند زیرا رایج ترین فونت های گوگل قبلاً در سایر سایت هایی که بازدید کرده اید، در مرورگر شما ذخیره شده است.
 • حذف فونت های گوگل: این گزینه را نیز خاموش نگه دارید.
 • قوانین CSS بحرانی: اگر از ویژگی “بارگذاری CSS ناهمگام” در تب بهینه سازی استفاده می کنید، تمام قوانین مهم CSS را در اینجا کپی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها ابتدا بارگیری می شوند.
 •  استثنائات JS تأخیری: در صورت استفاده از ویژگی “بارگذاری JS با تأخیر” در تب بهینه سازی، می توانید JS های خاصی را در اینجا مستثنی کنید تا بارگیری آنها مطابق معمول انجام شود.
 • حذف Emoji وردپرس: در صورت فعال کردن این گزینه، افزونه LiteSpeed Cache تنظیمات فایل جاوااسکریپت که برای افزودن پشتیبانی از اموجی ها در مرورگرهای قدیمی استفاده می شود را حذف می کند. بازدیدکنندگانی که از مرورگرهای مدرن استفاده می کنند و دارای پشتیبانی از ایموجی های بومی خود هستند، متوجه تفاوت آن نمی شوند. این گزینه می‌تواند نمره سرعت شما را در Pingdom ،GTmetrix و PageSpeed بهبود دهد.
 • استثنائاتURL: آدرس های URL ی که می خواهید از هر یک از این بهینه سازی ها حذف شوند را در این قسمت وارد کنید.
 • استثنائات نقش: شما می توانید همه بهینه سازی های اعمال شده را برای نقش های کاربری خاصی حذف کنید.

رسانه

LiteSpeed Cache
 • بارگذاری تنبل تصاویر: اگر می خواهید ویژگی بارگذاری تنبل تصاویر در سایت شما اعمال شود، این گزینه را روشن کنید.
 • استثنا تصاویر از بارگذاری تنبل: در این قسمت می توانید تصاویر را از بارگذاری تنبل خارج کنید.
 • استثنا نام کلاس تصویر از بارگذاری تنبل: یک روش هوشمندانه دیگر برای حذف تصاویر از بارگذاری تنبل با استفاده از لیست کلاس CSS آنها است.
 • نگهدارنده لود تنبل تصاویر: یک تصویر خاص یا رنگ بلوک را برای تصاویر بارگذاری تنبل شده مشخص می کند.
 • نگهدارنده واکنشگرا: اگر از ویژگی بارگذاری تنبل تصاویر استفاده می کنید بهتر است این گزینه را روشن کنید. این ویژگی فضا را برای تصاویر ذخیره می کند به طوری که وقتی کاربران به سمت پایین اسکرول می کنند ، لایوت صفحه پرش نمی کند.
 • رنگ پس‌زمینه نگهدارنده واکنشگرا: رنگ خاکستری رایج است اما اگر دوست دارید می توانید به رنگ دیگری تغییر دهید (مانند پس زمینه محتوا).
 • تولید کننده نگهدارنده واکنشگرا در پس‌زمینه: بهتر است این گزینه را روشن نگه دارید.
 • آی‌فریم لود تنبل: در صورتی که دارای iframes یا ویدئوهای جاسازی شده باشید، ایده خوبی است.
 • کتابخانه اینلاین بارگذاری تنبل تصاویر: بهتر است این گزینه را خاموش نگه دارید.
 • بهینه‌سازی خودکار: اگر تصاویر زیادی برای بهینه سازی دارید می توانید آن را روشن کنید.
 • بهینه‌سازی Cron: این گزینه را روشن نگه دارید.
 • بهینه‌سازی تصاویر اصلی: این گزینه را روشن نگه دارید.
 • حذف پشتیبان اصلی: بهتر است این گزینه را خاموش نگه دارید.
 • بهینه سازی نسخه های WebP: این گزینه را نیز خاموش نگه دارید.
 • بهینه‌سازی بدون کاهش کیفیت: راهی ایمن برای بهینه سازی است اما تفاوت چندانی برای تصاویر شما نخواهد داشت.
 • نگه داشتن اطلاعات EXIF/XMP: این گزینه را خاموش نگه دارید. مگر اینکه به آن اطلاعات نیاز داشته باشید یا بخواهید آن را در قسمت فرانت اند از طریق افزونه نمایش دهید.
 • تعویض تصویر WebP: حالت خاموش پیش فرض است. اما می توانید آن را روشن کنید.
 • مشخصه WebP برای جایگزینی: روشی مناسب برای کنترل اینکه کدام یک از انواع تصاویر با فرمت WebP جایگزین شوند.
 • WebP برای srcset اضافی: روشی مناسب برای فعال کردن جایگزینی تصویر WebP برای تصاویری که از طریق کتابخانه رسانه وردپرس مدیریت نمی شوند.

تنظیمات CDN

این تب مربوط به تنظیمات شبکه توزیع محتوا (CDN) است.

LiteSpeed Cache
 • فعالسازی CDN: در صورت استفاده از CDN این گزینه را روشن کنید.
 • نقشه برداری: CDN  آدرس اینترنتی CDN را در باکس این قسمت وارد کنید و انواع فایل ها را نیز شامل شود.
 • URL های اصلی: اگر سایت شما چندین آدرس اینترنتی (مانند چندین دامنه یا زیر دامنه) داشته باشد می توانید در این قسمت آنها را وارد کنید.
 • شامل دایرکتوری ها: پیش فرض ها معمولاً کافی هستند اما در صورت تمایل می توانید دایرکتوری های مورد نظر خود را وارد کنید.
 • حذف مسیر: برای حذف هر دایرکتوری که در فهرست های فوق قرار دارد، استفاده می شود.
 • بارگذاری JQuery از راه دور: اگر می خواهید جی کوئری را از یک سرویس CDN از راه دور به جای سرویس محلی بارگذاری کنید می توانید یکی از گزینه های موجود در این قسمت را انتخاب کنید.
 • Cloudflare API: فقط برای کاربران Cloudflare کاربرد دارد. ایمیل ، کلید API و نام دامنه خود را وارد کنید.

ESI

ESI یک تکنیک پیشرفته کش است که شما را قادر می سازد قسمتی از صفحات را کش کنید.

LiteSpeed Cache

تنظیمات پیشرفته افزونه LiteSpeed Cache

تب پیشرفته شامل برخی تنظیمات پیشرفته دیگر است.

LiteSpeed Cache

در تنظیمات این تب دقت لازم را به عمل آورید. بسته به پیکربندی سایت شما، تغییر این تنظیمات می تواند باعث شود سایت شما به طرز غیر منتظره ای رفتار کند یا حتی غیرقابل دسترس شود.

Object Cache در بیشتر سایت ها بهتر است خاموش باشد. تنها در صورتی آن را روشن کنید که اولاً  Memcache یا Redis را نصب کرده باشید و ثانیاً تعداد زیادی محتوای پویا یا کوئری های پایگاه داده داشته باشید. اگر این گزینه را فعال کرده اید، تنها کاری که معمولاً باید انجام دهید این است که Memcache یا Redis را انتخاب کرده و سایر تنظیمات را به همان صورتی که هست باقی بگذارید.

طول عمر پیش فرض باید به صورت پیش فرض باقی بماند یا مدت زمان کمی انتخاب شود زیرا اشیاء پایگاه داده معمولاً فقط برای کوتاه مدت کش می شوند. اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید بهتر است از کش شی استفاده نکنید. کش WP-admin با توجه به اینکه ناحیه مدیریت سایت در سایت های سنگین می تواند کند عمل کند، وسوسه انگیز است اما این ریسک وجود دارد که اطلاعات قدیمی نمایش داده شوند.

 • کش مرورگر: بهتر است این گزینه را روشن کنید.
 • کش مرورگر TTL: گزینه پیش فرض که 2592000 ثانیه (30 روز) است، مناسب می باشد.
 • کش پیشرفته: این گزینه را فعال کنید مگر اینکه از چندین افزونه کش به صورت همزمان استفاده می کنید که اکیداً بهتر است این کار را انجام ندهید.
 • کوکی ورود به سیستم: این ویژگی تنها در صورتی مورد نیاز است که شما چندین سایت دارید که نام دامنه مشابهی را (در زیر دایرکتوری ها) به اشتراک می گذارند. در این صورت ، یک سایت باید یک شناسه کوکی جستجوگر منحصر به فرد وارد کند تا افزونه LiteSpeed Cache بداند کدام بازدیدکننده به کدام سایت وارد می شود.
 • پاکسازی تمام هوک ها: گزینه های پیش فرض مناسب است اما می توانید هوک های دیگری که توسط قالب یا افزونه هایتان استفاده شده است را نیز اضافه کنید. اصولاً هنگامی که هر یک از هوک ها درگیر می شوند، کش افزونه LiteSpeed Cache پاک می شود.
 • بهبود سازگاری HTTP / HTTPS: این گزینه باید خاموش باشد و به هیچ وجه نباید از محتوای ترکیبی استفاده کنید زیرا وضعیت SSL شما را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • کلیک فوری: بهتر است این گزینه را خاموش کنید زیرا برای بسیاری از سایت ها ممکن است دردسرساز باشد و باعث استفاده زیاد از منابع سرور شود.

اشکال زدایی

تب اشکال زدایی شامل تنظیمات اشکال زدایی است که می توانید برای کمک به حل مشکلات از آنها استفاده کنید.

LiteSpeed Cache
 • غیرفعالسازی همه ویژگی‌ها: فقط در صورت بروز اشکال این گزینه را روشن کنید.
 • گزارش اشکال زدایی: فقط هنگام اشکال زدایی این گزینه را روشن کنید. اگر ترافیک زیادی دارید که موجب می شود گزارشهای اشکال زدایی بیش از حد بزرگ شوند، از گزینه “فقط IP مدیریت” استفاده کنید.
 • IP های مدیریت: IP خارجی خود را وارد کنید تا بتوانید اقدامات اشکال زدایی را از مرورگر خود اجرا کنید.
 • سطح اشکال زدایی: بسته به نیاز خود ، گزینه پایه ای یا پیشرفته را انتخاب کنید.
 • محدودیت سایز فایل گزارش: فقط در صورت نیاز آن را افزایش دهید.
 • Heartbeat: اگر عملکردهای سایت در هنگام اشکال زدایی خراب شود ، این گزینه را خاموش کنید.
 • گزارش کوکی ها: در صورت لزوم روشن کنید.
 • کاهش رشته‌های Query: در صورت لزوم روشن کنید.
 • فیلتر گزارش ها: در صورت لزوم روشن کنید.
 • حذف فیلترها: فیلترهایی که نمی خواهید را از گزارش اشکال زدایی خود حذف کنید. این گزینه برای توسعه دهندگان است.
 • حذف بخش فیلترها: روش دیگری برای حذف فیلترها از گزارش های مربوط به اشکال زدایی.

خزنده

این بخش تأثیر چندانی ندارد مگر اینکه شما سرور خود را داشته باشید، زیرا هاست ها به شما قدرت زیادی نمی دهند. معمولاً لازم نیست چیزی را در این صفحه تغییر دهید.

ووکامرس

اگر این برگه را در صفحه تنظیمات افزونه LiteSpeed Cache مشاهده نمی کنید، افزونه WooCommerce را بر روی سایت خود نصب و فعال سازی نکرده اید.

توصیه می شود که هنگام استفاده از ووکامرس ESI را فعال کنید. ESI امکان کش انعطاف پذیر داده های ترکیبی خصوصی و عمومی در محیط ای کامرس را فراهم می کند.

LiteSpeed Cache
 • بازه بروزرسانی محصول: اولین گزینه بهترین حالت ممکن است.
 • استفاده از TTL صفحه اول برای صفحه فروشگاه: فعال کردن این گزینه باعث می شود صفحه اول از تنظیمات TTL فرانت پیج استفاده کند.
 • کش خصوصی سبد خرید: اگر این گزینه فعال باشد، سبد خریدی که خالی نیست در کش خصوصی ذخیره می شود. اگر این گزینه خاموش باشد، سبد خرید کامل به هیچ عنوان کش نمی شود. بهتر است این گزینه را خاموش کنید.

پاکسازی کش در افزونه LiteSpeed Cache

در صورتی که پیکربندی تنظیمات افزونه LiteSpeed Cache را به درستی انجام داده باشید، به مدیریت کش نیاز نخواهید داشت. با این حال گاهی اوقات لازم است به هر دلیلی امور را به دست خود بگیرید.

برای مدیریت کش به صورت دستی، در پیشخوان وردپرس به مسیر LiteSpeed Cache » مدیریت بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

LiteSpeed Cache

گزینه های مختلفی برای پاک کردن کش وب سایت شما وجود دارد

پاکسازی صفحه اصلی: این گزینه باعث می شود کش صفحه اول پاک شود.

 پاکسازی صفحه ها: این دکمه تمام ورودی های کش که متعلق به صفحات هستند را پاک می کند.

 پاکسازی کش  CSS / JS : این دکمه همه فایل های CSS / JS مخلوط شده / ترکیبی را پاک می کند.

همچنین می توانید کش را برای صفحه های خطای 403 ، 404 و 500 پاک کنید.

گزینه “پاکسازی” تمام ورودی های کش مربوط به نصب وردپرس شما را پاک می کند. توجه داشته باشید که این گزینه، ورودی کش را از سایر افزونه های کش وردپرس حذف نمی کند.

با کلیک بر روی دکمه Empty Entire Cache ، تمام ورودی های کش کل سایت، شامل ورودی هایی از اپلیکیشن های وب دیگر را پاک می کند.

بهینه سازی تصاویر در افزونه LiteSpeed Cache

افزونه LiteSpeed Cache دارای قابلیت بهینه سازی تصاویر است که باعث می شود تصاویر سایت شما کوچک تر شده و سریع تر انتقال یابند.

توجه داشته باشید که از دیگر افزونه های فشرده سازی تصویر وردپرس به صورت همزمان با افزونه LSC استفاده نکنید.

گزینه های کمی وجود دارد که قبل از درخواست بهینه سازی تصاویر باید آنها را تنظیم کنید. به عنوان مثال افزونه LiteSpeed Cache به طور پیش فرض تصاویر JPG / PNG شما را بهینه سازی کرده و همچنین نسخه های WebP هر تصویر را ایجاد می کند. ممکن است بخواهید فقط نسخه های WebP ایجاد شود و از بهینه سازی JPG چشم پوشی کنید.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه تنظیمات افزونه و تب رسانه مراجعه کنید. تنظیمات بهینه سازی تصاویر را می توانید در زیر تنظیمات بارگذاری تنبل تصاویر پیدا کنید.

برای بهینه سازی تصاویر در پیشخوان وردپرس به مسیر LiteSpeed Cache » بهینه سازی تصویر بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

LiteSpeed Cache

اولین باری که وارد این صفحه می شوید، یک دکمه “شروع بهینه سازی” را مشاهده می کنید. با کلیک کردن بر روی این دکمه یک کلید API از سرور مرکزی دریافت می کنید که برای پردازش تمام درخواست های بهینه سازی تصاویر آینده استفاده می شود. این کلید نمایش داده نمی شود اما به عنوان بخشی از گزارش محیطی شما ذخیره می شود.

پس از کلیک بر روی دکمه “شروع بهینه سازی” صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

LiteSpeed Cache

اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده شده است عبارت است از: سطح ، اعتبار ، اطلاعات تصویر و خلاصه بهینه سازی.

اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه بعد از ارسال اولین درخواست شما تغییر خواهند کرد.

برای جلوگیری از اینکه سرور  بهینه سازی تصویر با درخواست های زیاد مواجه نشود، افزونه LiteSpeed Cache یک سیستم اعتباری را به صورت زیر پیاده سازی کرده است.

به هر سایت یک سطح اختصاص داده می شود. سطح از 1 شروع شده و با ادامه استفاده سایت از سرویس، به طور مرتب افزایش می یابد. در حال حاضر هفت سطح وجود دارد و هر سطح دارای یک اعتبار اختصاصی بهینه سازی تصویر است.

اعتبار، حداکثر تعداد تصاویری که در حال حاضر برای بهینه سازی ارائه داده شده است را نشان می دهد. اعتبار در تکمیل چرخه بهینه سازی بازتولید می شود.

هنگامی که به سطح 3 رسیدید، افزونه LiteSpeed Cache فرض را بر این می گذارد که سرور شما ارتباط خوبی با افزونه برقرار کرده است. در صورتی که در تنظیمات رسانه بهینه سازی خودکار را فعال کرده باشید، در این مرحله بهینه سازی تصویر به صورت خودکار اتفاق می افتد.

روی دکمه “ارسال درخواست بهینه سازی” کلیک کنید. در اولین درخواست فقط یک گروه از تصاویر ارسال می شود.

هیچ یک از اطلاعات وضعیت به طور خودکار به روز نمی شوند. بنابراین برای دیدن جدیدترین اطلاعات، باید روی آیکون فلش دایره ای در کنار خلاصه بهینه سازی کلیک کنید.

هنگامی که اولین گروه تصاویر بهینه سازی خود را تمام کرده و به سیستم خود بازگشتید (از طریق کرون یا با فشار دادن دکمه Pull Images) ، می توانید گروه های بزرگتری از تصاویر را ارسال کنید. برای این کار مجدداً دکمه “ارسال درخواست بهینه سازی” را فشار دهید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه LiteSpeed Cache
صفحه افزونه LiteSpeed Cache

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Notification Bars

WP Notification Bars افزونه نوار ابزار اطلاع رسانی وردپرس

افزونه WP Notification Bars یک افزونه نوار ابزار اطلاع رسانی و نوتیفیکیشن سفارشی وردپرس است …

۲ دیدگاه

 1. ممنون دوست عزیر . من از انفولد استفاده میکنم . این افزونه تاثیر زیادی ایجاد نکرد . البته خود انفولد قالب بهینه ایه .
  دو ساعت هم باید تنظیمات انجام بدی

  • هر افزونه ای که در جهت بهینه سازی وردپرس استفاده می شود، کارایی خاص خودش رو داره حالا LiteSpeed Cache یا غیره، در کنار این قضیه باید توجه داشته باشید تمامی قالب ها و افزونه ها از هماهنگی کامل برخوردار نیستند، چه بسا همین افزونه کارایی بالایی با دیگر قالب ها دارد، در مورد انفولد هم درست می فرمائید، خود قالب تقریبا بهینه و کامل کد نویسی شده است…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *