Members افزونه عضویت و مدیریت کاربر در وردپرس

Members

Members یک افزونه قدرتمند وردپرس است که کنترل شما را روی وبلاگ تان افزایش می دهد. این افزونه یک افزونه ویرایشگر کاربر، نقش و توانایی است که برای تبدیل وردپرس به یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمندتر ایجاد شده است. این افزونه از بهترین افزونه های مدیریت و محدودیت دسترسی کاربر در وردپرس است.

افزونه Members با فراهم کردن یک رابط کاربری برای سیستم نقش دهی قدرتمند وردپرس، کنترل شما را بر روی سطح دسترسی در سایت وردپرسی تان افزایش می دهد که در حالت عادی تنها برای توسعه دهندگان که با کدنویسی آشنا هستند، قابل انجام است.

برخی امکانات این افزونه عبارت است از:

 • ویرایشگر نقش: که به شما اجازه می دهد نقش ها و توانایی های آنها را ایجاد، ویرایش و حذف کنید.
 • نقش های کاربری چندگانه: که با استفاده از آن می توانید یک، دو یا حتی چند نقش را به هر کاربر اختصاص دهید.
 • قابلیت غیر فعال کردن توانایی ها: قابلیت های خاصی را برای نقش های کاربری خاصی غیرفعال کنید.
 • کلون کردن نقش ها: ساخت یک نقش جدید و کپی کردن نقش های موجود در آنها
 • مجوزهای محتوا: به شما امکان می دهد کنترل کنید که کاربران (براساس نقش) به چه محتوایی دسترسی دارند.
 • کد کوتاه: کد های کوتاه برای کنترل افرادی که به محتوا دسترسی دارند.
 • ابزارک ها: ابزارک فرم ورود به سیستم و ابزارک کاربران برای نمایش در نوار کناری سایت شما
 • سایت خصوصی: در صورت تمایل می توانید سایت و فید آن را کاملاً خصوصی کنید.
 • ادغام افزونه: بسیاری افزونه ها می توانند با افزونه Members ادغام شوند.

افزونه Members توسط توسعه دهندگان افزونه MemberPress عرضه شده است. اگر به دنبال ایجاد کسب و کار با عضویت پولی، خارج از سایت عضویت خود هستید، راهی بهتر از استفاده از MemberPress وجود ندارد. Members و MemberPress به خوبی با هم کار می کنند و به شما کمک می کنند تا سایت عضویت خود را شروع کرده و از آن درآمد کسب کنید.

در این مقاله افزونه Members را مورد بررسی قرار داده و ویژگی های مختلف آن را توضیح خواهیم داد. اما در ابتدا به بیان برخی مقدمات که برای کار با این افزونه لازم است، می پردازیم.

ارتباط کاربران، نقش ها و توانایی ها

Members

ارتباط بین نقش ها، کاربران و قابلیت ها بسیار مهم است و اگر شما با این مفاهیم آشنایی نداشته باشید نمی توانید درک خوبی از نحوه عملکرد این افزونه و دیگر افزونه های عضویت و مدیریت نقش کاربری وردپرس داشته باشید.

کاربران افرادی هستند که در سایت شما ثبت نام کرده اند. در وردپرس به کاربران نقش های خاصی داده می شود. این نقش ها مشخص می کنند که کاربران چه کاری را می توانند و چه کاری را نمی توانند انجام دهند.

نقش ها راهی برای گروه بندی کاربران هستند. هر کاربر در سایت شما نقش خاصی دارد. نقش ها مجموعه ای از توانایی ها هستند. توجه داشته باشید که نقش ها سلسله مراتبی نیستند. به عنوان مثال Administrator یا مدیر بالاتر از Subscriber یا مشترک در وردپرس نیست.

توانایی ها به نقش ها معنی می دهند و نوعی سیستم مجوز هستند. یعنی قابلیت ها روشی برای بیان این موضوع به نقش ها هستند که چه کاری را می توانند و چه کاری را نمی توانند انجام دهند. به عنوان مثال نقش A می تواند ویرایش نوشته ها (post_edits) را انجام دهد، نقش B نمی تواند افزونه ها را غیرفعال کند (activate_plugins) و بسیاری موارد دیگر.

حال که تا حدی با مفهوم کاربر، نقش و توانایی در وردپرس آشنا شدید، در ادامه آموزش به بررسی نحوه استفاده از افزونه Members می پردازیم.

آموزش افزونه Members و نحوه عضویت و مدیریت نقش ها در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، منوی جدیدی به نام Members در پیشخوان وردپرس اضافه می شود. در پیشخوان وردپرس به مسیر Members » Settings بروید. وارد صفحه تنظیمات افزونه مشابه شکل زیر می شوید.

Members

در این صفحه می توانید ویژگی هایی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب نمایید.

ویژگی های مدیریت نقش و نقش های کاربری چندگانه (که با استفاده از آن می توانید یک، دو یا چند نقش را به یک کاربر اختصاص دهید) به صورت پیش فرض فعال هستند. قابلیت مجوزهای محتوا نیز به صورت پیش فرض فعال است. در این صفحه می توانید پیام خطایی که برای نقش هایی که توانایی دسترسی به برخی مجوزها را ندارند، نشان داده می شود را سفارشی سازی کنید.

توصیه می شود که ویژگی “مدیریت نقش ها” را حتماً فعال کنید. این ویژگی قلب افزونه است و بسیاری از ویژگی های دیگر به نوعی به استفاده از آن نیاز دارند.

مدیریت نقش ها در افزونه Members

ویژگی مدیریت نقش به شما امکان ویرایش و اضافه کردن نقش های جدید و همچنین اضافه و حذف کردن توانایی های پیش فرض و توانایی های سفارشی را می دهد. سیستم مدیریت نقش افزونه Members بسیار قدرتمند است.

توجه داشته باشید که هر تغییری که با استفاده از ویژگی مدیریت نقش در کاربران و نقش ها ایجاد می کنید، تغییرات دائمی هستند. به این معنی که اگر این افزونه را غیرفعال یا uninstall کنید، تغییرات به حالت قبل بر نمی گردند. افزونه Members صرفاً یک رابط کاربری برای شما ایجاد می کند تا مستقیماً در پایگاه داده وردپرس خود تغییراتی ایجاد کنید. به همین دلیل باید با دقت از این ویژگی استفاده کنید.

ویرایش / اضافه کردن نقش ها

برای اضافه کردن یک نقش جدید و اختصاص توانایی های مختلف به آن، در پیشخوان وردپرس به مسیر Members » Add New Role بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

Members

اگر قصد ویرایش یک نقش را داشته باشید، می توانید در پیشخوان وردپرس به مسیر Members » نقش ها بروید و روی لینک ویرایش که با قرار دادن موس بر روی نقش مورد نظر ظاهر می شود، کلیک کنید.

Members

همچنین با کلیک بر روی لینک شبیه سازی می توانید نقش مورد نظر خود را کلون یا کپی کنید. به این ترتیب قابلیت های آن نقش به نقش جدید انتقال داده می شود.

با کلیک بر روی هر یک از لینک های فوق وارد صفحه ویرایش نقش مشابه صفحه ساخت نقش جدید می شوید.

هنگامی که می خواهید نقش جدیدی ایجاد کنید، باید در صفحه ساخت نقش جدید، ابتدا در قسمت “نام نقش را وارد کنید”، یک نام برای نقشی که می خواهید ایجاد کنید، وارد نمایید.

در باکس “ویرایش توانایی ها” باید چک باکس گزینه ای که می خواهید اعطا یا رد کنید را تیک بزنید.

هر توانایی می تواند یکی از سه “حالت” زیر را برای هر نقش داشته باشد.

 • توانایی به نقش اعطا شود.
 • توانایی برای نقش رد شود.
 • نقش هیچ گونه توانایی نداشته باشد.

اعطای توانایی به یک نقش به این معنی است که کاربران آن نقش اجازه انجام دادن توانایی داده شده را دارند.

رد یک توانایی به این معنی است که کاربرانی که آن نقش به آنها اختصاص داده شده است، مجوز توانایی را ندارند.

نقشی که توانایی نه به آن اعطا می شود و نه رد می شود، به این معنی است که این توانایی را ندارد.

توجه داشته باشید که هنگام اختصاص چند نقش به یک کاربر واحد که توانایی های متناقضی دارند، بهتر است که از طریق صفحه تنظیمات، رد کردن توانایی برای دیگر توانایی ها بازنویسی شود.

برای این کار باید در صفحه تنظیمات افزونه گزینه “توانایی های رد شده، همیشه بر توانایی های اعطا شده برتری داشته باشند” را فعال کنید.

Members

این کار سبب می شود که توانایی های رد شده همیشه باعث چشم پوشی از توانایی های اعطا شده شود. با غیرفعال کردن این تنظیمات، وردپرس بر اساس آخرین نقشی که به کاربر داده می شود، تصمیم گیری می کند. بسته به نقش هایی که کاربر می تواند داشته باشد، این رفتار می تواند بسیار متناقض باشد.

به یاد داشته باشید که هنگام اختصاص قابلیت های جدید به نقشها باید با احتیاط رفتار کنید.

در انتها روی دکمه “افزودن نقش” کلیک کنید تا نقش جدید برای شما ساخته شود.

ویژگی مجوزهای محتوا

ویژگی Content Permission یک متا باکس اضافی را در صفحه ویرایش پست اضافه می کند.

برای هر نوع پست عمومی (نوشته، برگه و غیره) ، یک متاباکس “مجوزهای محتوا” را در صفحه ویرایش پست مشاهده خواهید کرد. این متا باکس به شما امکان می دهد انتخاب کنید که کدام نقش ها می توانند محتوای نوشته/برگه را مشاهده کنند.

Members

اگر هیچ نقش انتخاب نشده باشد، هر کسی می تواند محتوا را مشاهده کند. نویسنده نوشته، کاربرانی که می توانند نوشته را ویرایش کنند و هر کاربری که نقشی با توانایی restrict_content دارد، همیشه می تواند بدون در نظر گرفتن نقش خود، نوشته را مشاهده کند.

شما می توانید یک پیام خطای سفارشی برای هر نوشته به صورت جداگانه اضافه کنید. در غیر این صورت، پیام خطا پیامی خواهد بود که به صورت پیش فرض در صفحه تنظیمات افزونه وارد کرده اید.

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که این ویژگی فقط محتوای نوشته، چکیده نوشته و کامنت های نوشته را مسدود می کند و هیچ گزینه دیگری را مسدود نمی نماید.

استفاده از کد کوتاه در افزونه Members

چندین کد کوتاه وجود دارد که می توانید آنها را در ویرایشگر نوشته/برگه یا هر ناحیه دیگری که می توان از شورت کد در آن استفاده کرد، به کار ببرید. این شورت کدها عبارتند از:

[memders_access] : کد کوتاه [memders_access] برای مخفی کردن محتوا از نقش ها و توانایی های خاصی استفاده می شود. هنگام استفاده از این کد کوتاه، باید محتوای خود را به صورت زیر ببندید:

[members_access role = “editor”] این محتوا را از همه کاربران غیر از ویرایشگران پنهان کن[/members_access]

افزونه پارامترهای زیر را می پذیرد:

 • role: نقش یا لیستی از نقش ها که با کاما از یکدیگر جدا شده اند. مانند [members_access role=”administrator,editor”] این محتوا را تنها به مدیران و ویرایشگران نشان بده [/members_access]
 • capability: یک توانایی یا لیستی از توانایی ها که با کاما از یکدیگر جدا شده اند.
 • user_name : نام کاربر به صورت تکی یا چندتایی که با کاما از یکدیگر جدا می شوند.
 • user_id: شناسه کاربر به صورت تکی یا چند تایی
 • user_email: آدرس ایمیل کاربر به صورت تکی یا چند تایی.
 • operator: اپراتور ! برای منفی کردن نقش یا توانایی.

توجه داشته باشید که پارامترهای capability و role با همدیگر استفاده نمی شوند. افزونه Members ابتدا توانایی را بررسی کرده سپس نقش را بررسی می نماید.

برای بررسی اینکه کاربر نقشی ندارد می توان از کد زیر استفاده کرد:

[members_access role = “administrator” operator = “!”] این محتوا را به هرکسی که مدیر نیست نشان دهید. [/ members_access]

[members_logged_in] :کد کوتاه [members_logged_in] برای بررسی این موضوع است که آیا کاربر در حال حاضر وارد سایت شده است یا خیر. اگر کاربر وارد نشده باشد، محتوا پنهان می شود.

[members_logged_in] این محتوا فقط برای کاربران وارد شده نشان داده شده است[/members_logged_in]

این کد کوتاه هیچ پارامتری ندارد.

[members_not_logged_in]: کد کوتاه [members_not_logged_in] برای نشان دادن محتوا به کاربرانی که وارد سایت نشده اند، استفاده می شود. اگر کاربر وارد سیستم شود، محتوا پنهان می شود.

[members_not_logged_in] این محتوا فقط برای بازدید کنندگان خارج از سیستم نشان داده شده است [/members_not_logged_in].

[members_login_form]: کد کوتاه [members_login_form] برای نشان دادن فرم ورود به صفحه استفاده می شود.

[members_login_form/]

این کد کوتاه هیچ پارامتری ندارد.

ابزارک ها

ابزارک هایی که افزونه Members ارائه می دهد را می توانید در هر ناحیه ابزارک که قالب شما فراهم می کند، استفاده کنید. ابزارک هایی که این افزونه ارائه می دهد شامل دو ابزارک اعضا:فرم ورود (ابزارک فرم ورود به سیستم) و اعضا:کاربران است.

ابزارک اعضا:فرم ورود

این ابزارک فرم ورود به سیستم را به شما می دهد و مخلوطی از یک ابزارک متن و فرم ورود است. همچنین می تواند آواتار شما را نشان دهد.

Members

ابزارک کاربران

ابزارک کاربران به شما امکان می دهد کاربران را در هر منطقه ابزارک های سایت خود لیست کنید.

Members

سایت خصوصی

ویژگی های سایت خصوصی اطمینان می دهد که فقط کاربران وارد شده می توانند هر چیزی را در سایت شما مشاهده کنند. اگر یک کاربر از سایت شما بازدید کرده و وارد سیستم نشده باشد، بلافاصله به صفحه wp-login.php (صفحه ورود به سایت وردپرس شما) هدایت می شوند. شما باید این ویژگی را در صفحه تنظیمات افزونه فعال کنید.

همچنین می توانید مشاهده محتوای فید را غیرفعال کرده و برای آیتم های فید  پیام خطا تنظیم کنید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Members
صفحه افزونه Members

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Post Grid

Post Grid افزونه نمایش شبکه ای نوشته ها در وردپرس

بیشتر قالب های وردپرس امکان نمایش نوشته ها به صورت شبکه ای را نمی دهند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *