مدیریت و کوتاه کردن لینک ها در وردپرس با افزونه Pretty Links

افزونه Pretty Links

در این مقاله به معرفی افزونه Pretty Links که یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای مدیریت لینک ها، کوتاه کردن و بهینه سازی آنها است، می پردازیم.

احتمالاً تا به حال در مورد لینک های کوتاه شنیده اید. لینک کوتاه یا Shortlink در واقع یک URL جایگزین URL اصلی است. وقتی بازدیدکننده روی لینک کوتاه کلیک می کند، لینک کوتاه او را به URL اصلی ریدایرکت می نماید. شما می توانید شورت لینک ها را با استفاده ااز سرویس های رایگان مانند Bitly یا با استفاده از افزونه ها تولید کنید.

لینک های کوتاه مفید و مختصر هستند و به کاربران انگیزه بیشتری برای کلیک کردن می دهند. این موضوع بخصوص برای لینک های افیلیت اهمیت بیشتری دارد. زیرا هر چه بیشتر روی لینک کلیک شود، درآمد بیشتری حاصل می شود. به عنوان مثال دو لینک زیر را مقایسه کنید.

  • affiliatescheme.com/gp/product/A123ABCDEFref=ab_cd_ef_gh?ie=ABC123&camp=1234&creative=578&creativeASIN=A123ABCDEF&linkCode=ABC123&tag=ABCDEF123456
  • example.com/affiliate1

مطمئناً کاربران رغبت بیشتری برای کلیک کردن روی لینک دوم دارند. بنابراین استفاده از لینک های کوتاه می تواند درآمد شما را بیشتر کند. اما توجه داشته باشید که صداقت شرط اول موفقیت است. بهتر است از قبل به کاربران خود اطلاع دهید که روی یک لینک افیلیت کلیک می کنند زیرا هیچ کس دوست ندارد گول زده شود.

از طرف دیگر لینک های کوتاه برای شبکه های اجتماعی مانند توییتر بسیار مطلوب هستند. توییتر منبع مهمی برای ترافیک بسیاری از وب سایت ها است و استفاده از URL های کوتاه باعث می شود حرفه ای تر به نظر رسیده و پیام خود را بهتر منتقل کنید. مخصوصاً با محدودیت استفاده از 140 کاراکتر که توییتر قرار داده است استفاده از لینک های کوتاه بسیار بهتر از لینک های بلند است.

لینک های کوتاه کار مدیریت لینک ها را نیز بسیار راحت تر کرده و کنترل بیشتری روی ردیابی و مدیریت لینک ها ایجاد می کنند. این موضوع برای بازاریابان افیلیت اهمیت بسیار زیادی دارد.

افزونه Pretty Links یک افزونه قدرتمند و همه کاره و از بهترین افزونه های کوتاه کردن لینک ها در وردپرس است. این افزونه به شما اجازه می دهد URL های ساده و کوتاهی را در وب سایت وردپرسی خود ایجاد کرده و به هر URL دلخواهی ریدایرکت کنید. شما می توانید ریدایرکت ها را برای محتوای موجود در سایت خود یا برای لینک های خارجی مانند لینک های افیلیت ایجاد کنید. همچنین می توانید لینک ها را گروه بندی کرده و در پلتفرم های مختلف به اشتراک بگذارید. برخی از مهمترین ویژگی های افزونه Pretty Links عبارتند از:

  • شما با استفاده از افزونه Pretty Links می توانید لینک های بلند و نازیبای افیلیت را به لینک های کوتاه و زیبا تبدیل کنید. اگر یک وبلاگ نویس یا بازاریاب افیلیت هستید، این افزونه دارای چندین ویژگی است که شما را قادر می سازد لینک های افیلیت را در وردپرس اضافه کرده و سازمان دهی کنید.
  • افزونه Pretty Links دارای یک ابزار کوتاه کننده لینک است که به شما امکان می دهد نوشته ها و آدرس URL صفحات خود را کوتاه کرده و آنها را قابل اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و در کمپین ایمیل خود کنید. این افزونه برخلاف سایر سرویس های کوتاه کننده URL مانند TinyURL ، budurl و Bitly ، به شما اجازه می دهد لینک های کوتاه را از دامنه خودتان به وجود آورید.
  • افزونه Pretty Links چیزی بیش از یک ابزار مدیریت لینک است. این افزونه دارای یک ویژگی ردیابی لینک است که هر هیت را در URL کوتاه شما ردیابی کرده و گزارش کاملی از منبع ترافیک، مرورگر، سیستم عامل، هاست و غیره ارائه می دهد.

در این مقاله افزونه Pretty Links را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه Pretty Links و کوتاه کردن لینک ها در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Pretty Links در پیشخوان وردپرس اضافه شده و صفحه خوش آمدگویی افزونه به شکل زیر به شما نشان داده می شود.

افزونه Pretty Links

روی منوی Pretty Links در پیشخوان وردپرس کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

افزونه Pretty Links

برای ساخت اولین لینک روی دکمه “افزودن نوشته” کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده خواهد شد.

افزونه Pretty Links

در سمت راست صفحه یک سایدبار مشاهده می کنید که شامل سه تب Advanced، Basic و Pro است.

در تب Basic می توانید تنظیمات زیر را انجام دهید:

Redirection: در این قسمت می توانید یک نوع تغییر مسیر را انتخاب کنید. این افزونه از انواع مختلف تغییر مسیر شامل 301 دائمی، 302 و 307 موقت پشتیبانی می کند. گزینه ای که در این قسمت انتخاب می کنید بستگی به هدف شما از ساخت لینک دارد.

اگر می خواهید یک لینک افیلیت را زیبا و کوتاه کنید از ریدایرکت 307 یا 302 موقت استفاده کنید. ریدایرکت موقت به موتورهای جستجو می گوید که این لینک به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد به این ترتیب درگیر سئوی لینک نمی شوید. هنگامی که از یک لینک افیلیت استفاده می کنید حتی اگر لینک تغییری نکند بهتر است درگیر سئوی لینک نشوید و ریدایرکت موقت را انتخاب کنید. گزینه پیش فرض 307 است.

برای تغییرات دائمی URL داخلی بهتر است از ریدایرکت دائمی 301 استفاده کنید. به این ترتیب می توانید URL جدید را از نظر سئو تقویت کنید.

Traget URL: در این قسمت باید URL هدف را وارد کنید. می توانید یک لینک داخلی از میان نوشته های سایت خود یا یک لینک افیلیت خارجی را وارد کنید.

Pretty Link: در این قسمت می توانید Pretty Link یا لینک کوتاه و زیبای خود را ایجاد کنید. در این بخش یک نامک (slug) مشاهده می کنید که بصورت خودکار توسط افزونه Pretty Links تولید شده است. این نامک خودکار یک ترکیب تصادفی از سه یا چهار حرف است. شما می توانید نامک را ویرایش کرده و یک اسم به یادماندنی که خواندن آن آسان باشد را جایگزین نامک خودکار کنید.

Notes: در این قسمت می توانید به لینک خود یادداشت اضافه کنید.

پس از آنکه تنظیمات تب Basic را انجام دادید، در سایت بار سمت راست صفحه روی تب Advanced کلیک کنید.

افزونه Pretty Links

در این صفحه می توانید تنظیمات پیشرفته افزونه را پیکربندی کنید.

Nofollow: با فعال کردن این گزینه می توانید لینک خود را No Follow کنید. اگر لینک شما یک لینک افیلیت است بهتر است این گزینه را فعال کنید اما اگر یک ریدایرکت دائمی از یک URL داخلی است این چک باکس را خالی بگذارید. این گزینه به صورت پیش فرض فعال است. شما می توانید در مسیر Pretty Links » Options در پیشخوان وردپرس این گزینه را به صورت پیش فرض غیرفعال کنید.

Parameter Forwarding: با فعال کردن این گزینه می توانید گزینه فوروارد کردن پارامترها را انتخاب کنید. پارامترهای فوروارد از URL هدف به این لینک ارسال می شوند.

Tracking: اگر می خواهید رفتار بازدیدکننده را از طریق ردیاب درون ساخته افزونه Pretty Links مشاهده کنید گزینه Tracking را فعال باقی بگذارید.

تب Pro مربوط به تنظیمات پیشرفته افزونه است.

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه انتشار کلیک کنید.

شما می توانید با رفتن به مسیر Pretty Links » Pretty Links در پیشخوان وردپرس لیستی از تمام لینک های کوتاه ایجاد شده را ببینید.

افزونه Pretty Links

اگر نشانگر موس را روی لینک کوتاه قرار دهید، گزینه هایی را در زیر لینک مشاهده می کنید که شامل ریست لینک، آیکون اشتراک گذاری در توییتر، ایمیل، ویرایش لینک و موارد دیگر هستند.

اضافه کردن لینک های کوتاه به نوشته های وردپرس

افزونه Pretty Links به شما اجازه می دهد که لینک های کوتاه ایجاد شده را مستقیماً در نوشته های خود اضافه کنید. شما می توانید یک لینک کوتاه و زیبای جدید ایجاد کنید یا از لینک های موجود استفاده نمایید.

این ویژگی تا به این تاریخ تنها در ویرایشگر کلاسیک وردپرس قابل دسترسی است و در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس هنوز تمهیدی برای آن در نظر گرفته نشده است.

برای این کار یکی از نوشته های موجود در سایت خود را به حالت ویرایش باز کنید یا یک نوشته جدید بسازید.

افزونه Pretty Links

در نوار ابزار بالای صفحه آیکون افزونه Pretty Links را مشاهده خواهید کرد. روی این آیکون کلیک کنید. یک پنجره پاپ آپ باز خواهد شد که گزینه های اضافه کردن لینک کوتاه جدید را در آن مشاهده خواهید کرد.

افزونه Pretty Links

اگر می خواهید از یک لینک کوتاه ساخته شده استفاده کنید، روی گزینه Use Existing Pretty Link کلیک کنید.

سپس نوشته خود را انتشار دهید.

تنظیمات افزونه Pretty Links

شما می توانید تنظیمات افزونه Pretty Links را مطابق نیازهای سایت خود پیکربندی کنید. برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر Pretty Links » Options بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

افزونه Pretty Links

در سمت راست صفحه چند تب مختلف مشاهده می کنید که می توانید تنظیمات افزونه را در این تب ها پیکربندی کنید.

در تب Links  می توانید گزینه های پیش فرض لینک ها را پبکربندی کنید. در نسخه رایگان افزونه می توانید مقادیر پیش فرض نوع تغییر مسیر (Redirection)، فعال بودن/نبودن ردیابی درون ساخته، فعال بودن/نبودن Nofollow، فعال بودن/نبودن تعمیرات پیوندهای یکتا را تنظیم کنید.

افزونه Pretty Links

در تب Reporting در صفحه تنظیمات افزونه Pretty Links می توانید نوع ردیابی (ردیابی نرمال، ردیابی پیشرفته، ردیابی شمارش تعداد کلیک ها) را انتخاب کنید. همچنین می توانید آدرس های IP یا محدوده IP هایی که در شمارش تعداد کلیک ها و آمار شما نشان داده نشوند را وارد کنید.

با فعال کردن گزینه Auto-Trim Clicks تمام هیت های قدیمی تر از 90 روز به صورت خودکار پاک می شوند. انجام این کار باعث افزایش کارایی دیتابیس وردپرس می شود. توجه داشته باشید که این پاک شدن دائمی است و داده های پاک شده را نمی توان بازیابی کرد.

با فعال کردن گزینه Filter Robots، روبات های شناخته شده و مرورگرهای ناشناس از داده های کلیک، آمارها و گزارش ها فیلتر می شوند. این گزینه در صورتی که نوع ردیابی روی Extended Tracking تنظیم شده باشد، بهتر عمل می کند.

افزونه Pretty Links یک افزونه عالی برای ساخت لینک های زیبا در وردپرس است و همچنین جزء افزونه های ضروری وردپرس برای کسب و کارهای آنلاین می باشد. اما این افزونه زمانی شایستگی خود را نشان می دهد که بخواهید URL هدف را تغییر دهید. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است ID افیلیت شما تغییر کند یا بخواهید مورد دیگری را معرفی و توصیه کنید.

برای تغییر URL هدف کافی است لینک زیبایی که ایجاد کرده اید را به حالت ویرایش باز کرده و URL هدف را تغییر دهید. تمام لینک های کوتاه شما (داخلی و خارجی) به صورت خودکار به URL جدید هدایت می کنند. این کار نسبت به ویرایش دستی لینک ها باعث صرفه جویی در وقت شده و کار شما را بسیار آسان می کند.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Everest Forms

آموزش افزونه Everest Forms و ساخت فرم های زیبا در وردپرس

افزونه Everest Forms یکی از بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس برای ایجاد انواع فرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *