Query Monitor افزونه آنالیز افزونه ها و قالب های وردپرس

Query Monitor

Query Monitor یک افزونه رایگان اشکال زدایی و توسعه وردپرس است که می توانید از آن برای شناسایی و اشکال زدایی کوئری های آهسته دیتابیس، AJAX call ها، درخواست های REST API و موارد دیگر استفاده کنید. اگر با خطایی در وردپرس مواجه شده اید که با فعال سازی اشکال زدایی وردپرس نتوانسته اید آن را حل کنید، این افزونه برای شما مناسب است.

برای تشخیص خطاهای وردپرس ، توسعه دهندگان معمولاً به صورت معکوس کار می کنند. آنها با حذف بخش هایی از کد که ممکن است باعث بروز مشکل شده باشد، شروع کرده و سپس مناطق را به صورت جداگانه ارزیابی می کنند. به طور کلی، برای وب سایت های وردپرس ، عمده نگرانی ها عبارتند از تنظیمات PHP ، فایل htaccess ، فایل wp-config ، کوئری های پایگاه داده و تنظیمات DNS.

افزونه Query Monitor ، ابزاری فوق العاده و حرفه ای برای کشف آنچه که در وب سایت وردپرس شما اتفاق می افتد، است. این افزونه اطلاعات مفصلی را ارائه می دهد که توسعه دهندگان می توانند از آنها برای محدود کردن مناطق دارای مشکل کد ها استفاده کنند.

با نصب افزونه Query Monitor می توانید مشکلات وردپرس شامل خطاهای رایج وردپرس را با سرعت و با دقت بیشتری مشخص کنید.

آموزش افزونه Query Monitor و نحوه بررسی و آنالیز افزونه و قالب وردپرس

قبل از نصب و فعال سازی افزونه  توجه داشته باشید که Query Monitor به خودی خود به منابع قابل توجهی نیاز دارد. شما باید این افزونه را فعال کنید تا مشکلات عملکرد را شناسایی کرده و بعداً آن را غیرفعال نمایید.

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید.

فعال کردن کوکی های تأیید اعتبار

افزونه Query Monitor به شما امکان می دهد عملکرد سایت خود را از دید بازدیدکنندگان (نه فقط به عنوان مدیر سایت) مشاهده کنید و این کار را با استفاده از کوکی تأیید اعتبار انجام می دهد.

در صفحه افزونه های نصب شده روی لینک Settings که در قسمت پایین افزونه Query Monitor قرار دارد، کلیک کنید.

Query Monitor

پنجره افزونه در پایین صفحه باز می شود. روی دکمه Set authentication cookie کلیک کنید.

Query Monitor

نحوه استفاده از افزونه Query Monitor

پس از فعال سازی افزونه مشاهده می کنید که تعدادی عدد در نوار ابزار مدیریت بالای صفحه مشابه زیر نشان داده می شود.

این اعداد نشان دهنده زمان بارگذاری صفحه، حافظه استفاده شده، زمان درخواست های پایگاه داده و تعداد درخواست های پایگاه داده است.

Query Monitor

با هاور کردن بر روی این اطلاعات، فهرست کشویی Query Monitor مطابق شکل بالا باز می شود. اگر روی هریک از آیتم های فهرست کلیک کنید، یک پنل شامل اطلاعات بیشتر در پایین صفحه برای شما باز می شود.

تمام داده های تولید شده توسط Query Monitor در یک گزارش که در انتهای صفحه قرار دارد، نشان داده می شود. این گزارش به چند بخش مختلف تقسیم می شود. با کلیک بر روی هر یک از موارد موجود در لیست کشویی می توانید به بخش مربوطه در گزارش Query Monitor منتقل شوید.

در ادامه آموزش به بررسی قسمت های مختلف گزارش افزونه می پردازیم.

Overview

Query Monitor

تب Overview یک نمایش کلی از وب سایت شما ارائه می دهد. گزارش های موجود در این قسمت به شما زمان تولید صفحه، پیک استفاده از حافظه ، زمان کوئری های پایگاه داده و کوئری های پایگاه داده را نشان می دهد.

PHP errors

Query Monitor

در این تب می توانید خطاهای PHP موجود در سایت وردپرس خود در صورت وجود مشاهده کنید.

Database Queries

Query Monitor

هر زمان که کاربر درخواست هرگونه اطلاعاتی را داشته باشد یا سعی کند اطلاعات را ارسال کند، یک کوئری پایگاه داده ایجاد می شود. Query Monitor این کوئری را ردیابی کرده و آن را در داخل گزارش ها نمایش می دهد به طوری که شما به عنوان کاربر می توانید ببینید که کدام کوئری با موفقیت اجرا شده و کدام کوئری اجرا نشده است. همچنین می توانید کوئری ها را براساس نوع و مؤلفه فیلتر کنید.

برای تست عملکرد سایت وردپرس خود، آیتم Queries جالب ترین آیتم است. اگر روی آن کلیک کنید، پنلی باز می شود که اطلاعات مهمی درباره کوئری های پایگاه داده در آن نشان داده شده است.

مهمترین راه برای بررسی کوئری های پایگاه داده در وردپرس استفاده از کلاس WP_Query است. شما می توانید کوئری ها را براساس مرتبه، تعداد ردیف های تحت تأثیر و زمان مرتب کنید. مرتب سازی بر اساس زمان به شما امکان می دهد تا ابتدا روی سنگین ترین کوئری ها تمرکز کنید.

Query Monitor

به عنوان مثال سنگین ترین کوئری سایت تست ما از () wp_load_alloptions  و WP_Query->get_posts است.

مورد اول تمام گزینه های افزونه ها و قالب ها را بارگذاری می کند و از هسته وردپرس است. درخواست دوم از ()get_posts است. از آنجا که ما در حال حاضر در صفحه فروشگاه WooCommerce قرار داریم ، این کوئری مربوط به این افزونه است.

شما می توانید کوئری ها را براساس مؤلفه ها (افزونه ها) فیلتر کنید.

Query Monitor

وقتی عملکرد سایت را تحلیل می کنید بهتر است ابتدا بفهمید که کدام افزونه بیشترین زمان درخواست پایگاه داده را می گیرد. چنین افزونه ای را غیرفعال کنید ، یا آن را با افزونه های بهتر جایگزین کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام افزونه سایت شما را کند می کند ، می توانید به طور موقت افزونه ها را یک به یک غیرفعال کنید و تاثیر آن را بر عملکرد سایت مشاهده کنید.

همچنین سعی کنید قالب را به صورت پیش فرض تغییر دهید و تأثیر عملکرد را ببینید.

Requests

Query Monitor

ویژگی Request متغیر کوئری را برای کاربر فعلی نشان می دهد و کوئری سفارشی را هایلایت می کند. همچنین رشته کوئری های مرتبط را در داخل یک درخواست نشان می دهد.

Admin Screen

Query Monitor

این بخش فعالیتهایی که در پنل مدیریت وردپرس اتفاق می افتد را نشان می دهد. این قسمت مؤلفه هایی را که از پنل مدیریت دسترسی داشته اید لیست می کند و برای عدم دسترسی به هر فایل PHP خطایی را نشان می دهد.

Scripts

Query Monitor

هنگامی که وارد تب Scripts در Query Monitor می شوید، تمام اسکریپت ها و استایل های موجود در داخل درخواست را لیست می کند. همچنین ، هر اسکریپت شکسته یا بی پاسخ را هایلایت می کند.

Styles

Query Monitor

کاملاً ممکن است که در بعضی مواقع، فایل CSS خاصی بارگیری نشود و طرح بندی صفحه وب شما را بشکند. این بخش به استایل شیت های CSS Style پرداخته و به شما در شناسایی فایلهای منبع در پشت هر کوئری کمک می کند.

Hooks and Actions

Query Monitor

هوک ها و اقدامات نقش مهمی در هر سایت وردپرس ایفا می کنند ، زیرا به شما امکان می دهد با استفاده از کنترل های از پیش تعریف شده توسط خود وردپرس ، یک عملکرد دلخواه ایجاد کنید. با انجام این کار ، بعضی اوقات می توانید وب سایت خود را خراب کنید و عیب یابی خطا می تواند کار خسته کننده ای باشد.

Query Monitor دارای یک ابزار داخلی برای شناسایی خطاهای ناشی از هوک ها و اقدامات است. این ابزار به شما امکان می دهد اقدامات و هوک ها را بر اساس هسته، قالب یا افزونه فیلتر کنید. همچنین نام کامل و مرجعی که می تواند در هسته برای اهداف اشکال زدایی یافت شود را ارائه می دهد.

Languages

در صورتی که یک وب سایت چند زبانه دارید، تب Language هر فایل شکسته یا غیر قابل دسترسی را مشخص می کند و همچنین تنظیمات زبان را نمایش می دهد.

HTTP API Calls

این تب تمام کوئری های سمت سرور را نشان می دهد و همچنین کد پاسخ، گزارش وقفه و درخواست های ناموفق را نشان می دهد. این ویژگی شما را قادر می سازد که پاسخ را در زمان واقعی مشاهده کنید و به شما کمک می کند تا کد سمت سرور را به صورت کارآمد رفع اشکال کنید.

Transient Updates

وردپرس قادر است پاسخ API را در پایگاه داده خود کش کند زیرا برخی از API ها فقط در یک زمان مشخص تعداد مشخصی از درخواست ها را اجازه می دهند. تب Transient Updates این گذارها را نشان داده و همچنین اندازه و مؤلفه را نمایش می دهد.

Capability Checks

این ویژگی به طور پیش فرض غیرفعال است و می توانید با قرار دادن کد درون فایل wp-config.php آن را فعال کنید. این تب بررسی قابلیت ها را برای هر کاربر در این صفحه انجام داده و پارامترها را همراه با نتایج نشان می دهد.

Environment

این تب یک مرور کلی از محیط وردپرس است و شامل سه بخش برای PHP ، Database و WordPress می باشد. در داخل هر بخش ، اطلاعات مفیدی در مورد محیط مانند نسخه MySQL ، حد حافظه PHP ، نسخه WordPress و غیره نمایش داده شده است.

Conditionals

همه شرط های وردپرس را طبق درخواست فعلی نشان می دهد.

با اندکی دقت متوجه می شوید که آخرین آیتم های موجود در لیست از یک صفحه به صفحه دیگر تغییر می کنند. این آیتم ها که به رنگ سبز نشان داده شده اند ، کوئری تگ های شرطی برای صفحه فعلی هستند.

جمع بندی

افزونه Query Monitor روی اشکال زدایی متمرکز شده و کلیه اطلاعات مرتبط را با روشی که به راحتی بتوان آنها را درک کرد، ارائه می دهد. این افزونه برای شناسایی سریع افزونه ها ، مضامین یا عملکردهایی که بر عملکرد وب سایت تأثیر می گذارند ایده آل است.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Query Monitor
صفحه افزونه Query Monitor

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

AccessPress Social Icons

AccessPress Social Icons افزونه نمایش آیکون شبکه های اجتماعی وردپرس

AccessPress Social Icons افزونه ای است که به شما امکان می دهد آیکون های شبکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *