Remove Dashboard Access افزونه محدودیت دسترسی پیشخوان وردپرس

Remove Dashboard Access

یکی از اقداماتی که می توانید برای افزایش امنیت وردپرس انجام دهید، محدود کردن دسترسی به پیشخوان وردپرس بسته به نقشی است که کاربر در سایت شما دارد. افزونه Remove Dashboard Access این کار را برای شما انجام می دهد.

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است که حدود 60٪ از کل وب سایت ها را پوشش می دهد. به همین علت سایت های وردپرس محبوب ترین هدف برای هکرها هستند و انجام اقداماتی برای افزایش امنیت وردپرس برای آنها بسیار ضروری است.

برای اطمینان از امنیت بیشتر در سایت وردپرس، محدود کردن دسترسی به پیشخوان و بروزرسانی فایلهای هسته وردپرس، افزونه ها و قالب های اصلی وردپرس برای کاربران و نقش های غیر مدیر بسیار مهم است. محدود کردن دسترسی به پیشخوان وردپرس به شما کمک می کند تا از بسیاری از تهدیدهای امنیتی خلاص شوید.

وقتی کاربر در سایت وردپرسی شما ثبت نام کرده و یک حساب کاربری ایجاد می کند، به منطقه مدیریت وردپرس که به آن پیشخوان نیز گفته می شود دسترسی پیدا می کند. اما بهتر است تنها به کاربرانی که به آنها اعتماد دارید، دسترسی به پیشخوان را بدهید.

شما می توانید هم از طریق فایل htaccess. و هم افزونه این کار را انجام دهید.

افزونه Remove dashboard Access یکی از بهترین افزونه های مدیریت کاربر و محدودیت دسترسی وردپرس است که به شما امکان می دهد:

  • اجازه دسترسی به پیشخوان وردپرس فقط به مدیر، مدیر + ویرایشگر ، مدیر + ویرایشگر + نویسنده یا کاربران با توانایی های خاص را بدهید.
  • URL ریدایرکت سفارشی انتخاب کنید.
  • دسترسی به پروفایل کاربر به صورت اختیاری داشته باشید.
  • یک پیام در صفحه ورود به صورت اختیاری نمایش دهید.

در این مقاله افزونه Remove Dashboard Access را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه Remove Dashboard Access برای محدود کردن دسترسی به پیشخوان وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » Dashboard Access بروید. صفحه کنترل افزونه مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

Remove Dashboard Access
  • Dashboard User Access: افزونه Remove Dashboard Access به شما امکان می دهد تا به نقش های خاصی دسترسی به پیشخوان را بدهید. شما می توانید مدیران، ویرایشگران و مدیران یا نویسندگان، ویرایشگران و مدیران را انتخاب کنید. صاحبان سایت ها نقش های کاربر را برای کنترل اینکه چه کسی قادر به نوشتن و ویرایش نوشته ها، ایجاد برگه ها و دسته ها ، مدیریت دیدگاه ها، مدیریت افزونه ها و سایر کاربران، سفارشی کردن قالب و تنظیمات سایت و موارد دیگر است، اختصاص می دهند.
  • Advanced: Limit by capability: از طرف دیگر ، شما می توانید دسترسی به پیشخوان را براساس توانایی و قابلیت کاربر محدود کنید. توانایی عملیاتی است که کاربر می تواند در سایت وردپرس شما انجام دهد. کافی است این گزینه را فعال کرده و در پنجره کشویی موجود در این قسمت، توانایی که نقش های کاربری در صورت داشتن آن از دسترسی به پیشخوان مسدود می شوند را انتخاب کنید.
  • Redirect URL: گزینه بعدی انتخاب URL تغییر مسیر است. این گزینه به شما امکان می دهد تا کاربرانی که مجوز دسترسی به پیشخوان را ندارند به یک برگه دلخواه در وب سایت خود ریدایرکت کنید.
  • User Profile Access: اگر می خواهید به کاربران اجازه دهید پروفایل های خود را ویرایش کنند ، باید این گزینه را فعال کنید. با انتخاب این گزینه، ویژگی تغییر مسیر URL  غیرفعال می شود. افزونه Remove Dashboard Access کاربرانی که مجوز دسترسی به پیشخوان را ندارند را به جای آدرسی که در قسمت قبل برای ریدایرکت کاربر وارد کرده اید، به صفحه ویرایش پروفایل هدایت می کند.
  • Login Message: در این قسمت می توانید یک پیام سفارشی برای ورود به سیستم وارد کنید. این پیام در بالای فرم ورود به سیستم در صفحه wp-login.php ظاهر می شود. در صورتی که این قسمت را خالی بگذارید، این ویژگی غیرفعال می شود.

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

اکنون فقط کاربرانی که نقش یا توانایی مورد نظر شما را دارند می توانند به پیشخوان وردپرس دسترسی پیدا کنند.

بعضی اوقات ممکن است بخواهید آنچه که کاربر می تواند در ناحیه مدیریت و پیشخوان وردپرس مشاهده یا ویرایش کند را محدود کنید. در واقع این توانایی را داشته باشید که آیتم های پیشخوان را آشکار/پنهان کنید.

افزونه Adminimize شما را قادر می سازد آنچه که کاربران می توانند در قسمت پیشخوان سایت وردپرس مشاهده کنند را مخفی کرده و کنترل کنید.

جدای استفاده از افزونه Remove Dashboard Access به عنوان یک اقدام مفید برای کنترل دسترسی کاربر به پیشخوان وردپرس بهتر است هنگام طراحی سایت با وردپرس، تنظیمات آن را به گونه ای پیکربندی کنید که کاربرانی که به تازگی در سایت وردپرس شما ثبت نام می کنند، به صورت پیش فرض نقش مشترک را داشته باشند.

این نقش کاربری به عنوان محدودترین نقش تنها قادر است محتواها را در فرانت اند سایت شما خوانده و پروفایل خودش را مدیریت کند.

برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » عمومی رفته و در قسمت عضویت مطمئن شوید که گزینه “نقش پیش فرض کاربر تازه” روی مشترک تنظیم شده باشد.

Remove Dashboard Access

بعد از تنظیم این نقش پیش فرض برای کاربر تازه، باید نقش های کاربران موجود را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تغییر دهید.

برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر کاربران » همه کاربران رفته و در قسمت “تغییر نقش به…” نقش مورد نظر خود را به کاربران اختصاص دهید.

Remove Dashboard Access

امیدواریم از این آموزش بهره لازم را برده باشید. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Remove Dashboard Access
صفحه افزونه Remove Dashboard Access

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Mashshare

آموزش افزونه MashShare و اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی

اگر یک افزونه قدرتمند برای اضافه کردن دکمه های اشتراک گذاری مطالب در شبکه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *