Ultimate Dashboard افزونه سفارشی سازی پیشخوان وردپرس

Ultimate Dashboard

اگر برای مشتریان خود سایت وردپرس طراحی می کنید، بسیار مهم است که تجربه کاربری را در نظر داشته باشید. پیشخوان های شلوغ و پر از ابزارک های مختلف می تواند باعث گیجی مشتریان شما شده و تأثیر منفی روی تجربه کاربری آنها داشته باشند. همچنین ممکن است به تمام قابلیت هایی که در پیشخوان در اختیار آنها قرار داده می شود، نیاز نداشته باشند. Ultimate Dashboard – Custom WordPress Dashboard یک افزونه ساده و سبک است که به شما امکان می دهد پیشخوان سایت وردپرس را برای خود یا مشتریان تان سفارشی سازی کنید.

افزونه های زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند قدرت مدیریت سایت وردپرس خود و کاربران آن را افزایش دهید، در مقاله بهترین افزونه های مدیریت کاربر وردپرس می توانید با این افزونه ها آشنا شوید.

با استفاده از این افزونه می توانید یک داشبورد سفارشی داشته باشید که فقط ابزارک هایی که مورد نیاز شما است درون آن وجود داشته باشد. به این منظور می توانید تمام ابزارک های پیش فرض وردپرس را حذف کرده و فقط ابزارک های سفارشی خودتان را ساخته و در پیشخوان وردپرس قرار دهید. همچنین می توانید صفحه ورود به سیستم پیش فرض وردپرس را سفارشی سازی کرده و یک صفحه ورود با لوگو و فیلدهای دلخواه خود داشته باشید.

برخی ویژگی های دیگر افزونه Ultimate Dashboard عبارتند از:

 • عنوان داشبورد وردپرس را جایگزین کنید.
 • برای ابزارکهای Ultimate Dashboard خود یک متن/آیکون و رنگ عنوان تعیین کنید.
 • نوار مدیریت وردپرس را از فرانت اند پنهان کنید.
 • ابزارک ها و تنظیمات پیشخوان را درون ریزی و برون بری کنید.
 • داده ها را هنگام uninstall حذف کنید.

همچنین این افزونه دارای نسخه Pro است که قابلیت های پیشرفته تری شامل موارد زیر در اختیار شما قرار می دهد:

 • حذف ابزارک های 3rd party که با نصب و فعال سازی افزونه های دیگر در پیشخوان اضافه می شود.
 • محدود کردن صفحه ابزارک های پیشخوان و صفحات مدیریت برای کاربران و نقش های کاربری خاص
 • White Label و برندسازی مجدد وردپرس
 • ویژگی های سفارشی ساز پیشرفته ورود
 • ساخت صفحات سفارشی ادمین در المنتور و Beaver Builder
 • ساخت ابزارک های ویدئو
 • ساخت ابزارک های فرم تماس
 • ویرایشگر فهرست و نوار ابزار مدیریت

در این مقاله افزونه Ultimate Dashboard را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه Ultimate Dashboard و نحوه سفارشی سازی پیشخوان وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Ultimate Dashboard در پیشخوان وردپرس اضافه می شود.

وقتی نشانگر موس خود را روی این منو قرار می دهید، تعدادی گزینه به شما نشان داده می شود. در ابتدا برای پیکربندی تنظیمات افزونه روی زیرمنوی Settings کلیک کنید.

تنظیمات افزونه

با کلیک بر روی زیرمنوی Settings صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

Ultimate Dashboard

در این صفحه لیستی از ابزارکهای پیشخوان وجود دارد. این ابزارک ها به طور استاندارد با اکثر وب سایت های وردپرس ارائه می شود و عبارتند از:

 • پنل خوش آمدگویی
 • فعالیت
 • در یک نگاه
 • پیش نویس سریع پیش نویس های اخیر شما
 • وضعیت سلامت سایت
 • رویدادها و اخبار وردپرس

در زیر آن، ابزارک های 3rd Party که توسط پلاگین های دیگر اضافه شده اند، نشان داده شده است.

موارد فوق لیستی از ابزارک هایی است که در حال حاضر پیشخوان شما را تشکیل می دهد. این ابزارک ها اگرچه بسیار مفید هستند اما ممکن است برای مشتریان شما گیج کننده باشند.

ابزارک هایی که برای نمایش انتخاب می کنید کاملاً به نیازهای شما و سطح مشتریان شما بستگی دارد. شما می توانید چند مورد یا همه ابزارک ها را بردارید. به عنوان مثال ممکن است نخواهید مشتری خود را با آخرین اخبار و رویدادهای وردپرس گیج و سردرگم کنید اما فکر می کنید ابزارک فعالیت یا پیش نمایش سریع می تواند مفید باشد.

همه ابزارک ها را به جز مواردی که می خواهید نگه دارید، انتخاب کنید. سپس به پایین صفحه بروید و روی ذخیره کلیک کنید. حال می توانید به پیشخوان وردپرس خود مراجعه کرده و تغییرات را مشاهده کنید.

اگر می خواهید کار را تا آنجا که ممکن است برای مشتریان خود ساده کنید، می توانید از ابتدا شروع کنید.

برای این کار، چک باکس Remove All Widgets که در بالای صفحه تنظیمات قرار دارد را علامت بزنید. سپس تغییرات را ذخیره کنید. حال فضای بیشتری برای کار دارید.

توجه داشته باشید که در این حالت هنوز هم ابزارک های 3rd Party مانند ابزارک افزونه Yoast SEO همچنان وجود خواهند داشت. برای خلاص شدن از این ابزارک ها باید  Ultimate Dashboard PRO را خریداری کنید.

ایجاد ابزارک های جدید

اکنون زمان ایجاد ابزارک هایی است که مشتری شما قرار است از آنها استفاده کند. از منوی Ultimate Dashboard گزینه  “افزودن” را انتخاب کنید. با این کار به صفحه ایجاد ابزارک مشابه شکل زیر وارد می شوید.

Ultimate Dashboard

در بالای صفحه، عنوان ابزارک جدید خود را وارد کنید. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید با استفاده از ابزارک یک روش ساده برای اضافه کردن یک پست جدید به مشتری خود ارائه دهید. در این حالت می توانید ابزارک جدید را “افزودن پست” بنامید.

عنوان را تایپ کنید و سپس به سمت پایین ابزارک بروید. در قسمت Icon می توانید یک آیکون برای ابزارک خود انتخاب کنید. هنگام استفاده از نسخه رایگان می توانید “ابزارک متن” یا “ابزارک HTML” را هم انتخاب کنید.

آیکونی که در این قسمت انتخاب می کنید، در پیشخوان همراه با ابزارک ایجاد شده نمایش داده می شود. در قسمت Icon، روی منوی کشویی Select Icon کلیک کرده و گزینه هایی که به شما داده شده است را بررسی کنید.

با اسکرول به سمت پایین، بخشی را مشاهده می کنید که به عنوان Tooltip مشخص شده است. در این قسمت می توانید دستورالعمل هایی برای مشتری خود بنویسید. به عنوان مثال اگر ابزارکی که در حال ساختن آن هستید به مشتریان شما کمک می کند تا یک پست جدید ایجاد کنند، می توانید متنی مانند ” برای ایجاد یک پست جدید می توانید از این قسمت استفاده کنید” را در این قسمت بنویسید.

در قسمت Link می توانید لینکی را وارد کنید که وقتی روی آیکون ابزارک کلیک می شود، به آن هدایت شود. به عنوان مثال اگر این ابزارک به مشتری شما در ایجاد یک پست جدید کمک می کند، می توانید لینک ایجاد پست جدید را در قسمت Link وارد کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که در ساید بار سمت راست پیشخوان روی افزودن نوشته جدید کلیک راست کرده و URL را با کلیک روی Copy link address کپی کنید.

پس از پایان کار، روی انتشار در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید.

ابزارک جدید در پیشخوان سفارشی نمایش داده می شود. اگر نشانگر موس را روی علامت سوال کوچک در گوشه بالا سمت چپ ابزارک قرار دهید، نکات راهنمای درج شده در قسمت Tooltip را مشاهده می کنید.

این روند را برای هر ابزارک دیگری که فکر می کنید ممکن است به آن نیاز داشته باشید، تکرار کنید.

این ابزارک ها را می توانید در صفحه تنظیمات به دلخواه خود سفارشی سازی کنید. همچنین می توانید کدگذاری رنگی آنها را هم تغییر دهید و آنها را مطابق با برند سایت خود کنید.

سفارشی سازی صفحه ورود به وردپرس با افزونه Ultimate Dashboard

برای شروع سفارشی سازی صفحه ورود به وردپرس، در منوی Ultimate Dashboard، زیرمنوی “Login Customizer” را انتخاب کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

Ultimate Dashboard

در این صفحه، نمونه ای از صفحه ورود به سیستم وردپرس نشان داده شده است. اگر صفحه ورود به سیستم وردپرس خود را تغییر نداده باشید با صفحه پیش فرض که یک میلیون بار آن را دیده اید، مواجه خواهید شد.

با استفاده از آیتم هایی که در سایدبار سمت راست صفحه نشان داده شده است می توانید این صفحه را سفارشی سازی کنید. به عنوان مثال می توانید اندازه لوگو را تغییر دهید یا حتی لوگوی مورد نظر خود را به جای لوگوی پیش فرض وردپرس قرار دهید. همچنین می توانید پس زمینه، فرم های ورود به سیستم، فیلدهای ورودی و موارد دیگر را شخصی سازی کنید.

هنگامی که تغییرات مورد نظر خود را اعمال کردید، روی دکمه انتشار در بالای صفحه کلیک کنید و از مزایای  صفحه ورود به وردپرس سفارشی جدید خود استفاده کنید.

جمع بندی

افزونه Ultimate Dashboard یک افزونه ساده و سبک برای سفارشی سازی پیشخوان وردپرس است. اگر می خواهید ناحیه مدیریت سایت را برای خود یا مشتریانتان سفارشی سازی کنید، این افزونه یک انتخاب خوب است. همچنین با استفاده از آن می توانید صفحه ورود به سیستم وردپرس را شخصی سازی کنید. با خریداری Ultimate Dashboard Pro می توانید ویژگی های بیشتری داشته باشید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Ultimate Dashboard
صفحه افزونه Ultimate Dashboard
5/5 - (1 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *