WP Dark Mode افزونه اضافه کردن حالت تاریک به وردپرس

WP Dark Mode

برای اینکه کاربران هنگام شب تجربه کاربری بهتری از بازدید سایت شما داشته باشند، می توانید حالت تاریک را به سایت وردپرس خود اضافه کنید. این کار در وردپرس بسیار راحت است و با افزونه WP Dark Mode به راحتی انجام می شود.

افزونه WP Dark Mode این امکان را به کاربران می دهد که هنگام مشاهده سایت شما حالت تاریک را روشن و خاموش کنند. همچنین به شما امکان کنترل بیشتر بر نحوه نمایش سایت در حالت تاریک را می دهد.

اگر شما با افزونه ای مانند افزونه LearnPress یک سیستم آموزش آنلاین ایجاد کرده باشید و بخواهید به داشجویان خود این امکان را بدهید که به منظور راحتی خود سایت شما را در حالت تاریک یا روشن قرار دهند، این افزونه به شما کمک می کند.

بعضی از دستگاه ها دارای حالت شب (Night Mode) هستند که نور آبی را فیلتر کرده و از رنگ های گرمتری استفاده می کند. حالت تاریک (Dark Mode) رنگهای تیره را در پس زمینه صفحه نشان می دهد و با حالت شب متفاوت است.

امروزه اپلیکیشن های وب بیشتر و بیشتری طرح “حالت تاریک” را همراه با حالت روشن به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهند یا ارائه دادن آن را در دستور کار خود قرار می دهند. به عنوان مثال یوتیوب، توییتر و فیسبوک مدت ها است که حالت تاریک را اجرا می کنند. برخی از برنامه های تلفن همراه از جمله ویکی پدیا هم این ویژگی را پیاده سازی کرده اند.

جالب است بدانید که حالت تاریک از روزهای اول کامپیوترها وجود داشته است. از لحاظ تاریخی، از صفحات فسفری برای رابط های کاربری کامپیوتر استفاده می شد. صفحه نمایش معمولاً از یک پس زمینه رنگی بسیار تیره تشکیل می شد که متن با رنگ سبز یا کهربایی بسته به نوع فسفر اعمال شده روی صفحه تک رنگ روی آن ظاهر می شد.

با ظهور تله تکست در اوایل دهه 70، طرح های مختلف رنگ متن اجرا شد و کمی بعد متن تیره روی پس زمینه روشن عادی شده و حالت تاریک به دانشمندان و هکرها واگذار شد. با این حال، ترندهای اخیر نشان می دهد که تعداد زیادی از وب سایت ها و کسب و کارها به دنبال حالت تاریک هستند.

برخی معتقدند که خواندن متن رنگی با پس زمینه تیره راحت تر است، زیرا روشنایی پایین باعث می شود چشم کمتر خسته شود. مقاله 2018 Popular Science نشان می دهد که حالت تاریک برای چشم راحت تر است و شش برابر باتری کمتری مصرف می کند. طبق مقاله ای از Phil Waknell، حالت تاریک باعث می شود بازدیدکنندگان برای بازگشت به وب سایت شما تشویق شوند و می تواند وبلاگ یا کسب و کار آنلاین شما را از بقیه متمایز کند.

اگر وب سایت ها بتوانند این ویژگی را به بازدیدکنندگان خود ارائه دهند، سودآوری بیشتری هم خواهد داشت. اینکه امکانی فراهم کنید که کاربر بتواند هر زمان که می خواهد حالت تاریک را روشن کرده یا آن را خاموش کند باعث می شود خوانندگان بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید، آنها را مجبور کنید زمان بیشتری را در صفحات شما بگذرانند و مقالات بیشتری بخوانند.

وردپرس محبوب ترین CMS در دنیا است و به لطف افزونه های متعدد و توسعه دهنگانی که تمرکز خود را روی وردپرس گذاشته اند، خود را با ترندهای جدید تطبیق می دهد. افزونه WP Dark Mode افزونه بسیار خوبی است که نه تنها امکان اضافه کردن حالت تاریک به فرانت اند سایت را می دهد بلکه انجام این کار در بک اند را هم امکان پذیر می کند.

در این مقاله به آموزش افزونه WP Dark Mode می پردازیم و نحوه کار با آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه WP Dark Mode و نحوه اضافه کردن حالت تاریک به وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، منوی جدیدی به نام WP Dark Mode در پیشخوان وردپرس اضافه می شود و به طور خودکار وارد صفحه تنظیمات افزونه شده و در تب General Settings قرار می گیرید.

تنظیمات عمومی افزونه WP Dark Mode

WP Dark Mode

گزینه “Enable Frontend Darkmode” به صورت پیش فرض فعال است و باعث می شود حالت تاریک در فرانت اند سایت شما فعال باشد. این بدان معناست که کاربران می توانند هر زمان که بخواهند حالت تاریک را در سایت شما فعال کنند، حتی اگر گزینه Dark Mode را در دستگاه خود فعال نکرده باشند.

Enable Backend Darkmode به صورت پیش فرض فعال نیست اما اگر می خواهید دکمه سوئیچ به حالت تاریک در پیشخوان وردپرس هم فعال باشد، این گزینه را فعال کنید.

تنظیم “Enable OS aware Dark Mode” هم به صورت پیش فرض فعال است و به این معناست که بازدیدکنندگان هنگام تنظیم دستگاه خود روی حالت تاریک یا با تغییر وضعیت دکمه سوئیچ حالت تاریک، نسخه حالت تاریک سایت شما را مشاهده می کنند.

حال اگر به وب سایت خود مراجعه کنید، یک دکمه با آیکون ماه را در گوشه پایین سمت راست صفحه مشاهده خواهید کرد. کابران برای تغییر فوری سایت شما به حالت تاریک می توانند روی آن کلیک کنند.

WP Dark Mode

تنظیمات پیشرفته

صفحه تنظیمات افزونه WP Dark Mode گزینه های مختلفی دارد اما تعدادی از آنها در نسخه Pro ارائه شده اند و برای استفاده از آنها باید نسخه پرمیوم افزونه را خریداری کنید.

در تب Advanced Settings می توانید گزینه Make Dark Mode Default را فعال کرده و حالت تاریک را حالت پیش فرض سایت خود کنید. با فعال کردن این گزینه، کاربران وقتی اولین بار وارد سایت شما می شوند حالت تاریک سایت را مشاهده می کنند.

WP Dark Mode

گزینه Time Based Dark Mode در نسخه Pro ارائه شده است و با فعال کردن آن می توانید یک محدوده زمانی را مشخص کنید که حالت تاریک طی آن فعال باشد.

تنظیمات رنگ

WP Dark Mode

در تب Color Settings می توانید گزینه Want to use color presets را روشن کنید. با فعال کردن این گزینه می توانید از دو رنگ طلایی و آبی تیره از پیش تنظیم شده رایگان حالت تاریک افزونه WP Dark Mode استفاده کنید.

اما برای استفاده از دیگر طرح های از پیش تنظیم شده، رنگ های سفارشی و تنظیم روشنایی، کنتراست و میزان قهوه ای بودن حالت تاریک باید از نسخه Pro افزونه استفاده کنید.

تنظیمات سوئیچ کننده با افزونه WP Dark Mode

WP Dark Mode

در تب Switch Settings می توانید استایل سوئیچ کننده شناور را تغییر داده و آن را از آیکون ماه به یک دکمه تغییر وضعیت روشن/تاریک تبدیل کنید. در نسخه Pro گزینه های دیگری هم در اختیار شما قرار می گیرد.

همچنین می توانید موقعیت دکمه شناور در فرانت اند را انتخاب کنید و آن را از پایین راست به پایین چپ تغییر دهید.

بقیه تنظیمات شامل نمایش سوئیچ کننده در فهرست، آیکون سفارشی، متن سفارشی، نمایش در بالای نوشته ها و برگه ها در نسخه Pro ارائه شده است.

باقی تب ها که شامل گزینه های سفارشی سازی بیشتری مانند اعمال حالت تاریک به نوشته های یک دسته خاص، شامل کردن یا حذف کردن حالت تاریک به المان های خاصی از صفحه، تنظیمات تصویر و CSS سفارشی است، در نسخه Pro افزونه WP Dark Mode ارائه شده است.

پس از انجام هرگونه تغییر مطمئن شوید که روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک کرده اید.

اضافه کردن حالت تاریک به بخش مدیریت سایت

افزونه WP Dark Mode نه تنها به شما اجازه می دهد حالت تاریک را برای فرانت اند فعال کنید، بلکه امکان این کار را در بک اند هم می دهد.

برای این کار کافی است در پیشخوان وردپرس به مسیر WP Dark Mod » Settings بروید و روی تب General Settings کلیک کنید. سپس کلید “Enable Backend Darkmode” را فعال کنید.

فراموش نکنید که روی دکمه ذخیره تنظیمات در پایین صفحه کلیک کنید.

پس از انجام این کار دکمه تغییر وضعیت در نوار ابزار بالای صفحه پیشخوان نمایش داده می شود.

WP Dark Mode

کافی است روی این کلید کلیک کنید تا قسمت مدیریت سایت به حالت تاریک تغییر وضعیت دهد.

اگر سایت شما چندین کاربر وردپرس دارد، هر شخص می تواند حالت تاریک را مطابق میل خود روشن و خاموش کند.

هنگام ایجاد نوشته در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس می توانید حالت تاریک را هم تغییر دهید. روی آیکون رنگ کوچک در بالا سمت راست کلیک کنید ، سپس حالت مورد نظر برای استفاده را انتخاب کنید:

WP Dark Mode

اکنون می توانید شب ها به راحتی در وب سایت خود بنویسید و کار کنید، بدون اینکه چشم خود را خسته کنید.

جمع بندی

افزونه WP Dark Mode یک افزونه قدرتمند برای اضافه کردن حالت تاریک به وب سایت وردپرس شما است که نه تنها حالت تاریک را در بک اند سایت شما فعال می کند بلکه امکان این کار در فرانت اند را هم می دهد. حالت تاریک یک ترنده رو به رشد در دنیای امروز است که بسیاری از اپلیکیشن ها و سایت ها از آن استفاده می کنند.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WP Dark Mode
صفحه افزونه WP Dark Mode

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded

آموزش افزونه Subscribe to Comments Reloaded و پاسخ دیدگاه وردپرس

یکی از مشکلات سیستم کامنت گذاری پیش فرض وردپرس این است که اگر کسی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *