افزونه WPFront User Role Editor مدیریت نقش ها در وردپرس

WPFront User Role Editor

افزونه WPFront User Role Editor یک از بهترین افزونه های مدیریت و محدودیت دسترسی کاربر در وردپرس است که به شما اجازه می دهد نقش های کاربری وردپرس را مدیریت کنید. شما می توانید نقش های کاربری را بسازید، ویرایش یا حذف کنید و توانایی های نقش ها را مدیریت نمایید.

ظاهر و عملکرد این افزونه دقیقاً مشابه صفحه کاربران در وردپرس است.

در این مقاله افزونه WPFront User Role Editor را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می دهیم.

آموزش افزونه WPFront User Role Editor و مدیریت نقش ها در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس زیرمنویی به نام Roles اضافه می شود. با کلیک بر روی این زیر منو وارد صفحه نقش ها مشابه شکل زیر می شوید.

WPFront User Role Editor
  • Display Name: نامی است که وردپرس برای نمایش نقش ها از آن استفاده می کند.
  • Role Name: نامی است که وردپرس برای شناسایی نقش ها استفاده می کند (این نام باید یکتا باشد).
  • Type: این قسمت مشخص می کند که نقش درون ساخته وردپرس است یا توسط کاربر یا افزونه های دیگر ساخته شده است.
  • Users: تعداد کاربرانی که آن نقش را دارند، نشان می دهد.
  • Capabilities: تعداد توانایی هایی که نقش دارد را مشخص می کند.

اضافه کردن یک نقش جدید در افزونه WPFront User Role Editor

برای اضافه کردن یک نقش جدید، روی دکمه Add New در بالای صفحه All Roles یا همه نقش ها کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

WPFront User Role Editor

شما می توانید با رفتن به مسیر Roles » Add New در پیشخوان وردپرس نیز به این صفحه دسترسی پیدا کنید.

در قسمت های Display Name و Role Name نام هایی که می خواهید برای این نقش استفاده شود را وارد کنید. سپس توانایی های مورد نظر خود برای این نقش را انتخاب کرده و روی دکمه Add New Role در پایین صفحه کلیک کنید.

برای تنظیم نقش جدید در قسمت Display Name نام نمایشی نقش را وارد کنید. وردپرس از Display Name برای نمایش این نقش در سایت استفاده می کند. پر کردن این قسمت الزامی است.

در قسمت Role Name نام نقش را وارد کنید. وردپرس از نام نقش برای شناسایی این نقش در سایت شما استفاده می کند. نام نقش قابل تغییر نیست. پر کردن این قسمت الزامی است.

برای دسترسی آسان، توانایی ها در گروه های مختلف نمایش داده می شوند. بخش Roles توانایی های ایجاد شده توسط این افزونه را نشان می دهد. بخش Other Capabilities توانایی های غیر استاندارد را در سایت شما نشان می دهد. این قابلیت ها معمولاً توسط افزونه ها و قالب ها ایجاد می شوند. برای انتخاب قابلیت های مورد نیاز برای نقش جدید ، از چک باکس ها استفاده کنید.

می توانید با استفاده از پنجره کشویی Copy From می توانید، توانایی نقش های موجود را کپی کنید.

شما می توانید از دکمه های Select All یا Select None برای انتخاب همه توانایی ها یا عدم انتخاب هیچ یک از آنها استفاده کنید.

پس از پر کردن فیلدهای لازم و انتخاب توانایی ها، روی دکمه Add New Role کلیک کنید تا نقش جدید ایجاد شود.

ویرایش و حذف نقش های موجود

برای ویرایش نقش های موجود در افزونه WPFront User Role Editor ، موس را روی نقش مورد نظر خود در صفحه All Roles قرار دهید. سپس روی لینک edit که در زیر نام نقش نمایش داده می شود، کلیک کنید.

WPFront User Role Editor

به صفحه ای منتقل می شوید که بسیار شبیه صفحه “افزودن نقش جدید” است. شما می توانید همه فیلدها را به جز “نام نقش” تغییر دهید. توجه داشته باشید که نقش “Administrator” قابل تغییر نیست اما می توانید تمام توانایی های موجود را مشاهده کنید.

برای حذف یک نقش روی لینک Delete موجود در زیر نقش در صفحه “All Roles” استفاده کنید. “Administrator” و نقشی که کاربر فعلی به آن اختصاص داده شده است نمی توانند حذف شوند. همچنین می توانید با استفاده از اقدامات دسته جمعی (Bulk Actions) که در صفحه “All Roles” موجود است ، یک حذف دسته جمعی انجام دهید.

کلونینگ / کپی کردن نقش های موجود

برای کلون / کپی کردن نقش های موجود، از صفحه افزودن/ویرایش نقش استفاده کنید.

از پنجره کشویی Copy from استفاده کنید تا نقشی که می خواهید قابلیت ها را از آن کپی کنید، انتخاب نمایید.

WPFront User Role Editor

سپس روی دکمه Apply کلیک کنید. این کار باعث می شود تمام چک باکس هایی که مربوط به توانایی های نقش انتخاب شده هستند، فعال شوند. شما می توانید چک باکس ها را مطابق با قابلیتهای مورد نظر خود اصلاح کنید، سپس روی دکمه افزودن/ویرایش در پایین صفحه کلیک کنید تا نقش ایجاد یا ویرایش شود.

بازیابی نقش در افزونه WPFront User Role Editor

قابلیت بازیابی نقش به شما امکان می دهد تا نقش های پیش فرض را به حالت اصلی خود بازگردانید. قابلیت بازیابی فقط برای نقش های پیش فرض وردپرس در دسترس است. همچنین می توانید تصمیم بگیرید که آیا در حین بازگردانی تنظیمات، توانایی های غیر استاندارد را نیز حفظ کنید یا خیر.

برای بازیابی نقش ها در پیشخوان وردپرس به مسیر Roles » Restore بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

WPFront User Role Editor

با کلیک بر روی دکمه Restore روبروی هر نقش می توانید نقش مورد نظر خود را بازیابی کنید.

مجوزهای فهرست ناوبری

این قابلیت به شما امکان می دهد مجوز دسترسی را برای هریک از آیتم های فهرست (فهرست فرانت اند) تنظیم کنید. مجوز تعریف می کند که آیتم فهرست برای کدام کاربر نمایش داده شود.

برای مشاهده مجوزهای فهرست ناوبری، در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » فهرست ها بروید. اگر هرکدام از آیتم های فهرست را باز کنید می توانید فیلدهای مربوط به مجوزهای دسترسی افزونه WPFront User Role Editor را به صورت زیر مشاهده کنید.

WPFront User Role Editor

این فیلد ها به شما امکان می دهند مجوز دسترسی به آیتم موردنظر خود را تنظیم کنید.

انواع مجوزها

  • All Users: هنگامی که آیتم فهرست برای “All Users” یا همه کاربران فعال شود، آن آیتم برای همه بازدید کنندگان سایت قابل نمایش خواهد بود.
  • Logged in Users: هنگامی که یک آیتم فهرست برای کاربران وارد شده فعال شود، آن آیتم فقط برای بازدید کننده هایی که به سایت شما وارد شده اند نمایش داده می شود.
  • Guest Users: هنگامی که یک آیتم فهرست برای کاربران مهمان فعال شود، آن آیتم فقط برای بازدید کنندگانی که به سایت شما وارد نشده اند نمایش داده می شود.
  • Users by Role: این تنظیمات فقط در نسخه PRO افزونه موجود است. با انتخاب این گزینه، شما می توانید لیستی از نقش ها را انتخاب کنید و هر کاربر که به هر یک از نقش های انتخاب شده تعلق داشته باشد، می تواند آیتم فهرست را ببیند.

نقش سرپرست به طور پیش فرض انتخاب شده و قابل حذف نیست.

توجه داشته باشید که زیرمنو ها مجوز والد خود را با ارث می برند. به این معنی که اگر آیتم والد دارای سطح دسترسی “Logged in Users” باشد، زیرمنوها حتی اگر مجوز All Users را نیز داشته باشند باز هم تنها به کاربران وارد شده نمایش داده می شوند.

WPFront User Role Editor

در تصویر بالا اگرچه زیرمجموعه های اعضا و حساب کاربری من دارای سطح دسترسی All Users هستند اما تنها به کاربران وارد شده نشان داده می شوند. زیرا آیتم والد آنها که ثبت نام است دارای مجوز Logged in Users است.

مجوز ویرایش منوی ناوبری “edit_nav_menu_permission” برای دسترسی به بخش محدودیت های کاربر مورد نیاز است. این قابلیت توسط WPFront ایجاد شده و به طور پیش فرض برای Administrator فعال است. اگر کاربری قابلیت ویرایش فهرست را نداشته باشد، نمی تواند قسمت مجوز دسترسی را ببیند.

شما می توانید مجوزهای فهرست ناوبری را در صفحه تنظیمات افزونه غیرفعال کنید. در ادامه آموزش به بررسی تنظیمات افزونه WPFront User Role Editor می پردازیم.

 تنظیمات افزونه WPFront User Role Editor

برای دسترسی به تنظیمات افزونه WPFront User Role Editor در پیشخوان وردپرس به مسیر Roles » Settings بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

WPFront User Role Editor

Display Deprecated Capabilities: با فعال کردن این گزینه می توانید توانایی های مستهلک شده را در صفحه اضافه/ویرایش نقش نمایش دهید. این قابلیت ها به دلیل اینکه دیگر در وردپرس استفاده نمی شوند، غیرفعال شده اند.

در صورتی که این گزینه غیرفعال باشد، افزونه WPFront User Role Editor  از توانایی های کاربر برای تصمیم گیری در مورد مجوزهای دسترسی در صفحه نقش ها استفاده می کند. به عنوان مثال ، اگر یک کاربر توانایی لیست کردن کاربران را داشته باشد، توانایی لیست کردن نقش ها را نیز دارند یا اگر توانایی ایجاد کاربران را داشته باشند، توانایی ایجاد نقش را نیز دارد.

توجه داشته باشید که توانایی های جدید فقط توسط افزونه WPFront User Role Editor استفاده می شود.

Remove Non-Standard Capabilities on Restore: اگر می خواهید قابلیت های غیر استاندارد را هنگام بازیابی نقش حذف کنید، این گزینه را فعال کنید. قابلیت های غیر استاندارد معمولاً توسط افزونه ها/قالب ها ایجاد می شوند و در قسمت Other Capabilities در صفحه افزودن / ویرایش ظاهر می شوند. این گزینه همچنین قابلیت های نقش ایجاد شده توسط این افزونه را به جز نقش “Administrator” حذف می کند.

Override Edit Permissions: در صورتی که این گزینه را فعال کنید، فعال بودن تابع get_ediable_roles نادیده گرفته می شود. از آنجا که رفتار این تابع را می توان با استفاده از فیلتر editing_roles تغییر داد، برخی نقش ها در سایت شما بسته به افزونه ها و قالب های موجود، قابل ویرایش نیستند. اگر می خواهید همه نقش ها قابل ویرایش باشند، این گزینه را فعال کنید.

Disable Navigation Menu Permissions: در صورتی که این گزینه را فعال کنید، مجوزهای فهرست ناوبری به طور کامل غیرفعال می شود. عملکرد مجوزهای منوی ناوبری طوری تنظیم شده است که کمترین مشکلات تداخلی را ایجاد کند. اما اگر مجوزهای فهرست ناوبری با  هر یک از افزونه های موجود در سایت شما تداخل داشته باشد می توانید این قابلیت را فعال کنید.     

Override Navigation Menu Permissions: اگر تنظیمات مجوزها را در صفحه منوی ویرایش خود مشاهده نمی کنید، این گزینه را فعال کنید. وقتی افزونه های دیگر موجود در سایت یا قالب فعال شما با عملکرد مجوز منوی ناوبری تداخل دارد، یک پیام خطا نمایش داده می شود. برای رفع این مشکل این گزینه را فعال کنید.

Remove Data on Uninstall: فعال کردن این گزینه به شما امکان می دهد با uninstall کردن افزونه، تمام جداول و داده های ایجاد شده توسط این افزونه بر روی پایگاه داده را حذف کنید.

اضافه و حذف کردن توانایی ها

افزونه WPFront User Role Capabilities به شما امکان می دهد تا توانایی های جدیدی را به نقش های موجود در سایت وردپرس خود اضافه کنید یا توانایی ها را از نقش های سایت حذف کنید. با استفاده از توانایی های جدید می توانید تصمیم بگیرید که کدام نقش های کاربر توانایی مدیریت نقش ها را دارند.

برای اضافه/حذف کردن توانایی های جدید در پیشخوان وردپرس به مسیر Roles » Add/Remove Cap بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

WPFront User Role Editor

Action: در این قسمت گزینه “Add Capability” را برای افزودن توانایی جدید یا اختصاص توانایی موجود به نقش ها انتخاب کنید. “Remove Capability” را برای حذف توانایی از نقش ها انتخاب کنید.

Capability: از این قسمت استفاده کنید تا توانایی مورد نظر خود را اضافه یا حذف کنید.

Roles: در این قسمت می توانید گزینه “All Roles” را انتخاب کنید تا توانایی انتخاب شده برای تمام نقشهای موجود در سایت شما اعمال شود. اگر گزینه “Selected Roles” را انتخاب کنید می توانید نقش ها را به طور جداگانه از یک لیست انتخاب کنید. اگر گزینه “Selected Roles” را انتخاب کنید، نقش “Administrator” به طور پیش فرض در عملکرد “Add Capability” اضافه می شود و به طور پیش فرض در عمل “Remove Capability” حذف نمی شود.

پس از اعمال تنظیمات مورد نظر خود روی دکمه Add Capability کلیک کنید تا توانایی مورد نظر شما اضافه شود.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WPFront User Role Editor
صفحه افزونهWPFront User Role Editor

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Reset

WP Reset افزونه ریست کردن وردپرس و بازگشت به تنظیمات اولیه

اگر مدتی است که با وردپرس کار کرده اید، حتماً با شرایطی روبرو شده اید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *