WPtouch افزونه رسپانسیو کردن قالب وردپرس و ساخت نسخه موبایل

WPtouch

اگر از یک قالب غیررسپانسیو وردپرس استفاده می‌کنید و نگران مشکلاتی هستید که با تغییر قالب ممکن است گریبان‌گیرتان شود هیچ نگران نباشید. افزونه WPtouch به صورت خودکار یک قالب موبایل ساده و زیبا را به بازدیدکنندگان نسخه موبایل وب‌سایت وردپرس شما نشان می دهد به صورتی که می‌توانید از تست‌های موبایل گوگل با موفقیت عبور کرده و مطمئن باشید که رتبه سئو شما پایین نمی‌آید.

اگر به می خواهید تغییراتی در قالب وردپرس خود ایجاد کرده و آن را سفارشی سازی کنید، مقاله بهترین افزونه های ویرایش قالب وردپرس را مطالعه کنید.

در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که در چه شرایطی از افزونه WPtouch برای رسپانسیو کردن قالب خود استفاده کنید. همچنین روش کار با این افزونه قدرتمند را آموزش می‌دهیم.

چرا استفاده از یک قالب رسپانسیو بهتر از WPtouch است؟

امروزه بهترین راه برای موبایل دوستانه کردن وب سایت وردپرس استفاده از یک قالب رسپانسیو است. مزیت این کار این است که برای تولید محتوای پاسخگو نیازی به اقدام دیگری نیست. اگر قالب شما پاسخگو باشد، وب‌سایت شما هم پاسخگو است. به این ترتیب، نیازی به نصب افزونه دیگری مانند WPtouch نیست.

علاوه بر این، مسئله اصلی در استفاده از WPtouch این است که هنگام مشاهده در دستگاه‌های تلفن همراه یک قالب کلی برای سایت شما تولید می‌کند که ممکن است با طرح قالب وردپرس شما متفاوت باشد. از طرف دیگر اگر یک قالب پاسخگو را انتخاب کنید، در همه دستگاه ها -اعم از دسکتاپ و موبایل- سازگار خواهد بود.

اما اگر قالب شما رسپانسیو نیست ممکن است نخواهید آن را تغییر دهید. تعویض قالب می‌تواند برخی تنظیمات سایت شما را پاک کند و منوها و ابزارک‎ها را بهم بریزد. در چنین شرایطی استفاده از افزونه WPtouch بهترین گزینه ممکن است.

افزونه WPtouch ممکن است بسیار سریعتر از یک قالب پاسخگو باشد. داشتن یک سایت با بارگذاری سریعتر می تواند به افزایش رتبه شما در نتایج جستجو کمک کند.

افزونه WPtouch چه مزیتی دارد؟

WPtouch

دو روش وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید سایت خود را رسپانسیو کرده و آن را برای تمام دستگاه‌ها مناسب کنید.

  • یک راه استفاده از یک طراحی پاسخگو است که از همان HTML طراحی دسکتاپ شما استفاده می‌کند اما نحوه نمایش صفحه را با استفاده از CSS تغییر می‌دهد. این روش مورد پسند موتورهای جستجو مانند گوگل است زیرا فقط یک URL برای هر صفحه وجود دارد.
  • روش دیگر ایجاد یک اپ موبایل برای بازدیدکنندگان است. با این کار می‌توانید نحوه نمایش محتوای خود را برای بازدیدکنندگان موبایل سفارشی سازی کنید اما به این معنی است که بازدیدکنندگان محتوای شما را با استفاده از همان URL موجود در دسکتاپ مشاهده نمی‌کنند.

هر روش مزایا و معایب خود را دارد.

استفاده از یک طراحی واکنش گرا برای بسیاری از سایت‌ها روش محبوبی است زیرا فقط نیاز به نگهداری یک وب سایت دارد. اما طراحی پاسخگو ممکن است با سرعت کمتری بارگیری شود زیرا نیاز است طراحی را بسته به دستگاهی که تشخیص می‌دهد، تنظیم کند.

داشتن یک سایت کاملاً مجزا برای تلفن همراه، کار بیشتری را برای صاحب وب سایت ایجاد می‌کند زیرا در یک زمان باید دو سایت را نگهداری و بروز کنند. اما اگر کاربران دسکتاپ و موبایل شما اهداف و نیازهای بسیار متفاوتی دارند، می‌تواند یک راه حل ایده آل باشد. همچنین می‌توانید سایت موبایل خود را طوری بهینه سازی کنید که سریعتر از نسخه دسکتاپ بارگذاری شود.

WPtouch بدون نیاز به استفاده از دامنه فرعی یا URL جداگانه، یک نسخه ساده موبایل از وب سایت شما را به صورت خودکار ایجاد می‌کند. این افزونه هیچ تغییری در نسخه دسکتاپ ایجاد نمی‌کند اما تمام داده‌های وب سایت شما را برای ایجاد نسخه موبایل استخراج می‌نماید.

نکته جالب توجه در مورد WPtouch این است که همان نوع رابطی را ارائه می‌دهد که شما از یک اپلیکیشن اختصاصی تلفن همراه انتظار دارید اما در عین حال یک قالب سفارشی را به بازدید کنندگان تلفن همراه نمایش می‌دهد. بنابراین تجربه کاربری بهبود یافته ای که بیشتر مرتبط با اپ‌های اختصاصی موبایل است را همراه با مزایای سئو که مربوط به طراحی‌های پاسخگو می‌باشد، ارائه می‌دهد.

این افزونه همچنین به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که WPtouch را غیرفعال کرده و طراحی دسکتاپ وب سایت شما را در تلفن هوشمند خود مشاهده کنند. این یک ویژگی مفید است زیرا بسیاری از تلفن‌های هوشمند دارای صفحه نمایش‌هایی با قطر 5 اینچ یا بزرگتر هستند بنابراین ممکن است بازدید کنندگان ترجیح دهند طراحی معمولی را مشاهده کنند.

در ادامه افزونه WPtouch را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را آموزش می‌دهیم.

آموزش افزونه WPtouch و نحوه پاسخگو کردن قالب وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه‌ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید.

زیبایی افزونه WPtouch در سادگی آن است. پس از نصب و فعال سازی، بلافاصله یک قالب جدید تلفن همراه به شما می‌دهد و این آسانترین راه برای موبایل دوستانه کردن سایت وردپرس شما است.

در تصویر زیر نمونه‌هایی از نحوه ارائه سه بخش اصلی هر وبلاگ یعنی نوشته/برگه، صفحه اصلی و دیدگاه‌ها توسط افزونه WPtouch نشان داده شده است:

WPtouch

شما به هیچ پیکربندی دیگری نیاز ندارید. با این حال به منظور سازگاری و شباهت هر چه بیشتر نسخه موبایل سایت با نسخه دسکتاپ آن توصیه می‌شود که بعضی تغییرات را اعمال کنید.

تنظیمات افزونه

برای پیکربندی تنظیمات افزونه روی منوی WPtouch در پیشخوان وردپرس کلیک کنید.

صفحه تنظیمات مشابه شکل زیر به شما نشان داده می‌شود:

WPtouch

به طور پیش فرض عنوان نسخه تلفن همراه سایت با عنوان وب سایت یکی است، با این وجود گزینه تغییر آن در اختیار شما قرار داده شده است. همچنین یک حالت پیش نمایش برای مدیران وجود دارد.

بسیاری از ویژگی‌های عالی و حرفه‌ای این افزونه مربوط به نسخه Pro آن است. به عنوان مثال در نسخه Pro می‌توانید هنگام استفاده از طرح تلفن همراه، شورت کد استایل دهی را غیرفعال کنید. اگر از کد کوتاهی استفاده می‌کنید که با ابعاد کوچکتر قالب تلفن همراه به خوبی کار نمی‌کند، این گزینه مفید است. همچنین یک باکس برای افزودن گوگل آنالیتیکس و سایر کدهای سفارشی در اختیار شما قرار داده می‌شود.

WPtouch

شما می‌توانید WPtouch را برای URL‌های خاصی غیرفعال کنید و مشخص کنید WPtouch در چه دستگاه‌هایی استفاده شود. اکثر دستگاه‌ها شامل iOS ،Android ،Blackberry و webOS از قبل تعریف شده اند.

WPtouch

شما می توانید تنظیمات فهرست نسخه موبایل سایت خود را پیکربندی کنید. کافی است در تب Customize Theme روی دکمه Go to Menu Settings کلیک کنید. سپس وارد صفحه ساخت فهرست در وردپرس شده و می‌توانید تنظیمات را اعمال کنید.

WPtouch

همچنین می توانید برای آیتم های منو آیکون قرار دهید و لینک ورود به سایت را در فهرست وارد کنید.

برای تنظیم شکل ظاهری قالب جدید موبایل دوستانه خود، روی تب Customize Theme کلیک کنید. سپس روی دکمه Go to the Customizer کلیک نمایید.

WPtouch

افزونه WPtouch نسخه موبایل سایت وردپرس شما را همراه با لیستی طولانی از گزینه‌های پیکربندی در سفارشی ساز وردپرس نشان می‌دهد.

در تب Header می‌توانید یک لوگوی سفارشی بارگذاری کنید تا در دستگاه‌های تلفن همراه نمایش داده شود. علاوه بر این می‌توانید یک نوار جستجو در هدر قرار دهید و انتخاب کنید که دکمه منو در کدام طرف نمایش داده شود:

WPtouch

در تب رنگ‌ها می توانید رنگهای استفاده شده توسط WPtouch را سفارشی سازی کنید. بهتر است یک طرح رنگی متناسب با طرح اصلی خود انتخاب کنید.

WPtouch

درتب Typography می‌توانید از بین تعدادی فونت مختلف یکی را انتخاب کنید. بهتر است فونتی را انتخاب کنید که با فونت وب سایت نسخه دسکتاپ شما هماهنگ باشد.

به همین ترتیب می توانید در تک تک تب های سفارشی ساز جستجو کرده و تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید.

جمع بندی

بیش از 80٪ از کاربران اینترنت دارای تلفن هوشمند هستند که این موضوع هیچ تردیدی در اهمیت داشتن یک وب سایت مناسب برای موبایل ایجاد نمی کند. نادیده گرفتن کاربران دستگاه های تلفن همراه می تواند فاجعه ای برای وب سایت شما به همراه داشته باشد زیرا آنها انتظار تجربه کاربری خوب از نسخه موبایل سایت را دارند و به محض کوچکترین نارضایتی سایت را ترک می کنند.

برای اطمینان از سازگاری وب سایت خود با تمام اندازه های صفحه نمایش یا از ابتدا با یک قالب پاسخگو شروع کنید یا افزونه WPtouch را نصب و سفارشی سازی کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WPtouch
صفحه افزونه WPtouch
5/5 - (1 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *