بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

بهترین ابزارهای سئو

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و از تکنیک ها و تکنولوژی هایی مانند هوش مصنوعی برای حذف محتواهای ضعیف و صفحات کم ارزش استفاده می کند. این مسئله چالش های مهمی در برقراری استراتژی های موثر SEO و کسب نتایج جستجوی خوب به وجود می آورد. بهترین ابزارهای سئو به شما در بهبود سئو سایت کمک کرده و باعث رتبه بندی بهتر شما در جستجوی گوگل می شوند.

برای آشنایی با افزونه هایی که برای بهبود سئو سایت های وردپرس و مختص آنها طراحی شده اند، مقاله بهترین افزونه های سئو وردپرس را مطالعه کنید.

جستجوی ارگانیک (Organic search) چگونگی ورود بازدیدکنندگان به وب سایت شما از طریق اجرای یک کوئری جستجو است. مهمترین منبع آن گوگل است که طبق آمار StatCounter نود درصد بازار جستجو را متعلق به خود کرده است. محصولات و خدمات شما هر چه که باشد، قرار گرفتن در صدر نتایج جستجوی گوگل یک هدف اصلی برای شما به عنوان صاحب کسب و کار آنلاین است.

در این مقاله بهترین ابزارهای سئو وردپرس که به شما کمک می کنند استراتژی های مؤثرتری برای سئو سایت وردپرس خود به کار بگیرید و نتایج بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کنید را معرفی می کنیم.

5 ابزاری که در ابتدای این لیست معرفی می شوند توسط گوگل ارائه شده اند. گوگل ابزارهای مفید بسیاری برای سئو فراهم کرده است که همگی رایگان، ساده و سبک هستند و استفاده از آنها به همه وبمستران و سئوکاران توصیه می شود.

معرفی بهترین ابزارهای سئو وردپرس

Google Analytics (بهترین ابزارهای سئو وردپرس برای تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل)

بهترین ابزارهای سئو

آنچه که بسیاری از مردم در مورد ابزارهای سئو گوگل نمی دانند این است که گوگل با ارزش ترین داده های شما را از قبل در اختیارتان قرار داده است. فقط کافی است ابزار مربوط به آن را به درستی نصب کرده و نحوه استفاده از آن را بدانید.

گوگل آنالیتیکس که به نام گوگل آنالیتیک و گوگل آنالیز هم شناخته می شود، نرم افزار رایگان آنالیتیکس وب سایت گوگل و از بهترین ابزارهای سئو است. شما در ابتدا باید در این نرم افزار یک حساب کاربری رایگان ایجاد کرده، سپس کد داده شده را در وب سایت خود نصب کنید تا بتوانید داده ها را دریافت نمایید. شما می توانید نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس را بدون استفاده از افزونه انجام دهید. اما توصیه می شود از افزونه هایی که اختصاصاً برای اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس ایجاد شده اند استفاده کنید. بهترین افزونه برای انجام این کار افزونه MonsterInsights است.

داشتن یک حساب کاربری گوگل آنالیتیکس برای هر کس که صاحب یک وب سایت است واجب و ضروری می باشد. این نرم افزار هر نوع اطلاعاتی که راجع به کاربران و بازدیدکنندگان سایت بخواهید و نحوه ارتباط و تعامل آنها با سایت را در اختیار شما قرار می دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله نحوه تحلیل رفتار کاربر با گوگل آنالیتیکس مراجعه کنید.

داده های بسیار زیادی در گوگل آنالیتیکس برای تجزیه و تحلیل، غربال و طبقه بندی کردن وجود دارد. یک قانون کلی سئو این است که اگر در حال گرفتن تعداد زیادی ترافیک در اطراف یک موضوع هستید باید بیشتر روی آن کار کنید. همچنین می توانید صفحات فرود سایت خود را زیر نظر داشته باشید و صفحات برتر که بیشتر بازدیدکنندگان در ابتدا در آنجا فرود می آیند را تشخیص دهید. همچنین می توانید ببینید کدام نوشته ها و برگه های سایت شما نتایج بهتری در جستجوی گوگل دارند و روی آنها بیشتر کار کنید. تمام این اطلاعات و بسیاری از داده های ارزشمند دیگر در ابزاری به نام سرچ کنسول گوگل در اختیار شما قرار داده شده است.

با مطالعه مقاله آموزش گوگل آنالیتیکس می توانید اطلاعات بیشتری درباره این ابزار قدرتمند به دست آورید.

جستجوی گوگل (بهترین ابزارهای سئو گوگل)

بهترین ابزارهای سئو

نتایج جستجوی گوگل قلب سئو هستند. با چند روش مختلف می توان از نتایج جستجوی گوگل برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت استفاده کرد که در ادامه مقاله به معرفی این روش ها می پردازیم.

اولین روش استفاده از نتایج جستجوی گوگل برای پیدا کردن کلمات کلیدی است. شما می توانید از جستجوی آنی گوگل (Google Instant) برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده کنید. مطمئناً جستجوی آنی گوگل را تا به حال بارها دیده اید اما ممکن است متوجه ارزش آن نشده باشید. زمانی که به وب سایت گوگل Google.com وارد شده و جستجوی خود را آغاز می کنید، گوگل به شما پیشنهاداتی شامل جستجوهای دیگر کاربران می دهد. شما می توانید از این پیشنهادات برای پیدا کردن پراستفاده ترین کلمات کلیدی استفاده کنید.

بهترین ابزارهای سئو

ویژگی فوق هنگامی که شما در حال جستجو هستید مناسب است اما زمانی که شما به دنبال یک قالب کلمه کلیدی برای استفاده در پست ها و صفحات جدید هستید، داشتن این اطلاعات حیاتی است.

استفاده از جستجوی آنی گوگل نه تنها به شما در پیدا کردن عبارات مورد استفاده کاربران برای جستجوی محتوا کمک می کند بلکه به شما امکان دسترسی به کلید واژه دم بلند (Long-tail) را نیز می دهد تا کلمات کلیدی خاص تر و قابل دستیابی بیشتری پیدا کند.

پس از پیدا کردن کلمه کلیدی مورد نظر نوبت آن می رسد که از جستجوی گوگل برای بررسی سایت های رقیب استفاده کنید. برای این کار باید نتایج جستجو را نگاه کنید تا ببینید در چه صورت وبلاگ یا وب سایت شما می تواند جزء نتایج جستجو باشد.

این مرحله احتیاج به کمی دید سئوکارانه دارد. برای انجام این کار از خود بپرسید اگر شما آن جستجو را انجام داده بودید روی کدام لینک کلیک می کردید. اگر نتایج خوبی نشان داده نشود این شانس را دارید که یک محتوای با ارزش ایجاد کنید.

باید به این نکته توجه کنید که گوگل چه نتایجی را نشان می دهد. اگر گوگل نتایج قدیمی، پست های فروم ها یا سایت هایی با پاسخ انبوه را نشان می دهد به این معنی است که مطلب خوبی برای ارائه ندارد و لازم است یک محتوای با ارزش برای گوگل ایجاد کنید.

حال که در مورد پیدا کردن کلمه کلیدی با جستجوی آنی گوگل دانستیم و ایده هایی در مورد رقابت به دست آوردیم در ادامه معرفی بهترین ابزارهای سئو به این پرسش پاسخ می دهیم که چگونه تعداد افرادی که کلمه کلیدی مورد نظر ما را جستجو کرده اند را بدست آوریم؟ پاسخ این پرسش استفاده از ابزار Google Keyword Planner است.

Google Keyword Planner

بهترین ابزارهای سئو

شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری رایگان AdWords در adwords.google.com به Keyword Planner دسترسی پیدا کنید.

Keywords Planner کاربردهای شگفت انگیز بسیاری دارد اما عمدتاً از آن برای بدست آوردن ایده و پیدا کردن تخمینی از حجم جستجوی کلمات کلیدی مختلف در هر ماه استفاده می شود. کافی است کلمات کلیدی بالقوه یا دسته بندی محصولات خود را در فیلدهای مشخص شده قرار داده و سپس عملیات جستجو را انجام دهید.

همچنین می توانید عملیات فیلتر یا مرتب کردن را انجام دهید تا ایده های بیشتری از کلمات کلیدی به دست آورید.

اما اگر بخواهید از کلمات کلیدی پیشی گرفته و درباره ترندها بنویسید چه عبارات و مباحثی از همه مهمتر است؟ Google Trends پاسخ این پرسش را می دهد که در ادامه معرفی بهترین ابزارهای سئو به معرفی آن می پردازیم.

Google Trends

بهترین ابزارهای سئو

Google Trends یک ابزار بسیار مفید برای سئوکاران مبتدی و حرفه ای است. این ابزار داده های جستجوی گوگل را گرفته و آنها را طبق تاریخ ترسیم می نماید.

شما از این ابزار می توانید برای پیدا کردن ترندهای مورد علاقه و مقایسه آنها بین موضوعات و کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید.

Google Trends ترندها را براساس کشورهای مختلف تقسیم بندی کرده و به شما اجازه می دهد نگاهی به موضوعات رو به رشد داشته و بدانید توجهات در حال گرایش یافتن به سمت چه موضوعات خاصی است.

ابزارهایی که در قسمت های قبل مقاله معرفی شدند نیاز به تجزیه و تحلیل کمی دارند و شما ممکن است بسته به اهداف شخصی و شغلی خود نخواهید سئو را به عنوان فاکتوری در استراتژی محتوای خود داشته باشید. اما مطمئناً به یک ابزار تکنیکی که فقط خطاهایتان را از یک دیدگاه فنی تر به شما گوشزد کند، احتیاج خواهید داشت. این ابزار همان سرچ کنسول گوگل است که در ادامه معرفی بهترین ابزارهای سئو به معرفی این ابزار مهم و با ارزش می پردازیم.

Google Search Console (سرچ کنسول گوگل)

بهترین ابزارهای سئو

سرچ کنسول گوگل که با نام وبمستر تولز (Webmaster Tools) هم شناخته می شود، مجموعه ابزارها، داده ها و امکانات عیب یابی گوگل است که به شما کمک می کند یک سایت سالم و گوگل دوستانه داشته باشید.

مقاله آموزش سرچ کنسول گوگل اطلاعات کاملی درباره نحوه استفاده از این ابزار و اطلاعاتی که دارد در اختیار شما قرار می دهد.

سرچ کنسول گوگل مانند گوگل آنالیتیکس یک سرویس رایگان گوگل است که می توانید یک حساب کاربری رایگان در آن ایجاد کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. برای دریافت داده ها باید سایت خود را با وصل کردن آن به اکانت گوگل آنالیتیکس، آپلود کردن یک فایل تایید یا با اعمال یک برچسب در سایت خود، احراز اصالت کنید.

هنگامی که سایت خود را تایید کردید گوگل شروع به ارائه اطلاعات بسیار ارزشمندی مربوط به سئو سایت شما می کند. این ابزار به شما می گوید که ربات های گوگل چه تعداد از صفحات سایت شما را ایندکس کرده اند، اگر صفحاتی از سایت شما خطا یا هرگونه مشکلی داشته باشد سرچ کنسول گوگل آن را به اطلاع شما می رساند و بسیاری اطلاعات ارزشمند دیگر را در اختیار شما قرار می دهد . از همه مهمتر در بخش Search Analytics که با نام Search Performance در سرچ کنسول گوگل شناخته می شود داده های عملکرد کلمه کلیدی و سرچ را در اختیار شما قرار می دهد.

در مقاله آموزش Search Performance در سرچ کنسول گوگل می توانید اطلاعات کاملی درباره داده هایی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهد، به دست آورید.

داده های سرچ کنسول بسیار ضروری هستند. این ابزار نه تنها برای داده هایی که در اختیار شما قرار می دهد اهمیت دارد، بلکه به دلیل اینکه به شما کمک می کند تا درک بهتری از گوگل، سئو و نحوه بوت شدن سایت داشته باشید، بسیار ارزشمند است و از بهترین ابزارهای سئو به شمار می رود.

سرچ کنسول گوگل تنها مکانی است که در آن می توانید اطلاعات مورد نیاز برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را مستقیماً از خود گوگل دریافت کنید.

سرچ کنسول گوگل (وبمستر تولز) رایگان است و هر وب سایتی می تواند از آن استفاده نماید. اما نصب آن به تنهایی نمی تواند سئو یا ترافیک ارگانیک سایت شما را بهبود دهد. سرچ کنسول یک مجموعه ابزار است که شما باید بدانید چگونه به صورت مؤثر از آن استفاده کنید تا شاهد تغییر در رتبه بندی سایت خود و افزایش ترافیک ارگانیک آن باشید.

Google Site Kit افزونه فعال سازی ابزارهای تحلیلی گوگل در وردپرس

بهترین ابزارهای سئو

Google Site Kit یک افزونه رسمی برای کاربران وردپرس است که برای یکپارچه سازی و ساده کردن کار با ابزارها و پلتفرم هایی که گوگل ارائه کرده توسط خود او، ایجاد شده است. این افزونه می تواند به شما کمک کند از یک مکان واحد در پیشخوان خود به داده هایی که اهمیت زیادی دارند دسترسی داشته باشید. Google Site Kit به شما امکان می دهد وب سایت وردپرس خود را به شش سرویس گوگل شامل گوگل آنالیتیکس، AdSense،  PageSpeed Insights، Optimize وصل کنید.

برای آشنایی کامل با این افزونه و نحوه کار آن، مقاله آموزش افزونه Google Site Kit را مطالعه کنید.

در ادامه آموزش به معرفی بهترین ابزارهای سئو که بیشتر به عنوان سرویس های پرداختی و غیر رایگان عرضه شده اند، می پردازیم.

SEMRush

بهترین ابزارهای سئو

SEMRush یک ابزار خاص برای یافتن کلمات کلیدی سودمند است. بسیاری از وبلاگ نویسان قدیمی و جدید از این برنامه برای بهینه سازی سایت های خود، تولید محتوای مورد نظر مخاطبان و ایجاد یک تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگانشان استفاده می کنند.

طرفدارن SEMRush از این ابزار برای جمع آوری آنالیتیکس و داشتن درکی از رفتار مخاطبان برای بهبود سئو سایت استفاده می کنند. شما با این ابزار می توانید اطلاعات زیادی در مورد کلمات کلیدی ارگانیک برای رتبه بندی، مکان هایی که می توانید از آنها بک لینک دریافت کنید، درک استراتژی های تبلیغاتی رقیبان و بسیاری موارد دیگر دریافت کنید.

برای استفاده از سرویس SEMRush باید اشتراک آن را خریداری کنید. این ابزار توسط هزاران نفر از متخصصان سئو در سراسر دنیا استفاده شده و ازجمله بهترین ابزارهای سئو است و می تواند داده های ارزشمند زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

اگر شما به این ابزار ارزشمند دسترسی دارید، به مقاله آموزش SEMrush مراجعه کرده و با نحوه استفاده از آن آشنا شوید.

Ahrefs (بهترین ابزارهای سئو وردپرس)

بهترین ابزارهای سئو

Ahrefs یکی از قدرتمندترین مجموعه رسانه های اجتماعی و بهترین ابزارهای سئو است. بیشتر سئوکاران آن را یک چک کننده بک لینک می دانند که قابل رقابت با ابزارهای قدرتمند و پیشرفته آنالیتیکس با شاخص های کوچکتر مانند Moz و SEMRush است. اما نگاه کردن به این ابزار به عنوان بررسی کننده بک لینک، Ahrefs را در سطح یک مجموعه مارکتینگ پایین می آورد.

Ahrefs هرچیزی که از یک ابزار سئو انتظار می رود را دارا می باشد: آنالیز رقابت، تحقیقات کلمه کلیدی، تحقیقات بک لینک، تحقیقات محتوا، ردیابی رنکینگ و مونیتورینگ وب. نتایج بازرسی ها در قالب های گرافیکی رنگی، قابل فهم و قابل چاپ در دسترس شما قرار می گیرد.

برای استفاده از سرویس های قدرتمند Ahref باید اشتراک آن را خریداری کنید اما قطعاً ارزش هزینه کردن را دارد.

Moz Open Site Explorer

بهترین ابزارهای سئو

Moz به خاطر استفاده آن در متریک قدرت دامنه بسیار مشهور است. از آنجا که گوگل بروزرسانی پیج رنک را متوقف کرده است، بسیاری از سئوکاران از متریک های دیگری مانند قدرت دامنه (domain authority) از Moz و رتبه بندی دامنه (domain rating) از Ahrefs برای تعیین میزان قدرتمندی سایت استفاده می کنند.

با استفاده از سرویس Moz Open Site Explorer شما می توانید داده ها را برای هر نام دامنه ای جستجو کنید، می توانید ببینید که چه کسی به آن دامنه لینک داده است و از چه انکر تکست هایی استفاده می کند. همچنین داده های ارزشمندی مانند صفحات برتر، دامنه های لینک دهنده، کدام صفحات در سایت شما لینک داده شده اند و بسیاری موارد دیگر را برای شما فراهم می کند.

بسیاری از قسمت های سرویس Moz Open Site Explorer رایگان است اما مقدار داده هایی که می توانید بدون ارتقا مشاهده کنید، محدود است. برای دسترسی به تمام ویژگی های این سرویس باید اشتراک Moz Pro را خریداری کنید.

OutreachPlus

بهترین ابزارهای سئو

OutreachPlus بهترین نرم افزار توسعه ایمیل برای دستیابی به اهداف بازاریابی شما است. برای پی بردن به اهمیت ایمیل در دنیای امروز، به مقاله افزایش لیست ایمیل در وردپرس مراجعه کنید.

این سرویس ویژگی های قدرتمندی مانند شخصی سازی هوشمند، پاسخ دهی خودکار، نرخ باز شدن، لینک های کلیک خورده و جواب داده شده و بسیاری موارد دیگر را دارا می باشد.

استفاده از این سرویس بسیار آسان است و یک مشتری ایمیل درون ساخته دارد که تضمین می کند محتوای ایمیل شما سر از اسپم درنیاورد. شما می توانید چندین اکانت ایمیل اضافه کنید، انتظارات را پیگیری کنید و یک دید 360 درجه ای از کمپین های خود داشته باشید.

OutreachPlus یک ابزار عالی برای دستیابی به بک لینک ها، جلب توجهات و برقراری ارتباط با اینفلوئنسرها است. این ابزار به شما کمک می کند اعتبار و نفوذ خود را افزایش داده و ترافیک بیشتری را برای سایت خود به ارمغان آورید.

جمع بندی

سئو (SEO) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یکی از اقدامات اساسی برای تمام سایت ها و کسب و کارهای آنلاین است که با به کار گرفتن آن می توانید سایت خود را در رأس نتایج جستجو نشان دهید. ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند این فرآیند را ساده تر کرده و آمارهای کلیدی و حیاتی سایت خود که برای اتخاذ استراتژی مناسب سئو لازم هستند را داشته باشید. در این مقاله به معرفی این ابزارها پرداختیم.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. شما چه ابزارهای دیگری می شناسید که جزء بهترین ابزارهای سئو می باشند. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

4.9/5 - (8 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

افزودنی های فرم تماس 7

افزودنی های جانبی فرم تماس 7 | افزونه های Contact Form 7

افزونه فرم تماس 7 یکی از بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس است که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *