بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی به طور دستی

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

بهینه سازی دیتابیس وردپرس بسیار مهم و ضروری است. هدف اصلی بهینه سازی دیتابیس وردپرس افزایش سرعت وردپرس و بهبود عملکرد سایت با پاکسازی داده های بی استفاده و کاهش اندازه دیتابیس است. فرآیند بهینه سازی دیتابیس بسیار ساده است. در این مقاله بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس را معرفی می کنیم.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس به اندازه بهینه سازی فرانت اند وب سایت مهم است. این کار با تسریع پاسخ گویی به کوئری های دیتابیس عملکرد دیتابیس وردپرس را بهبود می بخشد.

یک وب سایت جدید با نصب پیش فرض وردپرس دارای مجموعه جدول های کامنت است. با نصب و فعال سازی قالب و افزونه ها در وب سایت تعداد جداول دیتابیس افزایش یافته و اندازه دیتابیس بزرگتر می شود. حتی اگر تعدادی از افزونه های وردپرس را غیرفعال کرده یا پاک کنیم، جدول ها در دیتابیس باقی مانده و پاک نمی شوند. با بزرگ تر شدن دیتابیس لازم است اطلاعات بی استفاده و قدیمی از آن پاک شده و دیتابیس بهینه سازی شود.

افزونه های رایگان و پرمیوم زیادی در وردپرس وجود دارند که می توانید با کمک آنها پایگاه داده وب سایت خود را بهینه سازی کنید. اما با این حال این کار را می توانید به صورت دستی و از طریق phpMyAdmin نیز انجام دهید. در این مقاله ابتدا توضیح مختصری راجع به دیتابیس وردپرس داده و بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق phpMyAdmin را آموزش می دهیم. سپس بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس را معرفی می کنیم.

ساختار دیتابیس وردپرس

وردپرس از MySQL برای ذخیره سازی محتوای دینامیکی و اطلاعات کاربران استفاده می کند. وردپرس به صورت پیش فرض دارای تعدادی جدول در دیتابیس است. این تعداد با نصب قالب ها و افزونه های جدید زیادتر می شوند زیرا قالب ها و افزونه ها جدول های جدیدی را در دیتابیس ایجاد می کنند.

ساختار دیتابیس پیش فرض وردپرس به صورت زیر است:

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

پسوند _wp قبل از نام هر جدول پسوند پیش فرض دیتابیس وردپرس است که می توانید آن را در حین نصب وردپرس تغییر دهید. این کار برای افزایش امنیت وردپرس به شدت توصیه می شود.

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

قبل از معرفی بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توان از طریق phpMyAdmin دیتابیس را بهینه سازی کرد.

آموزش استفاده از phpMyAdmin برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

phpMyAdmin یک ابزار منبع باز است که به ساخت، ویرایش، مدیریت و حذف جداول دیتابیس کمک می کند. این ابزار یک رابط گرافیکی است که به مدیریت دیتابیس MySQL کمک می کند.

پس از اینکه مدتی از وردپرس استفاده کردید، دیتابیس وردپرس فرگمنت (fragment) می شود و اجرای کوئری ها به دلیل سربار (overhead) شدن حافظه افزایش می یابد. شما می توانید دیتابیس را با استفاده از یک فرمان ساده بهینه سازی کنید.

برای بهینه سازی پایگاه داده با استفاده از phpMyAdmin مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به phpMyAdmin بروید. (https://www.phpmyadmin.net)
 • پایگاه داده ای که می خواهید بهینه سازی کنید را انتخاب نمایید.
 • در صفحه لیست جداول روی Check All کلیک کنید تا همه جدول ها انتخاب شوند.
 • از منوی کشویی “With Selected” جدول Optimize را انتخاب کنید.

جدول های دیتابیس با دفرگمنت کردن جداول بهینه سازی می شوند.

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

چند گزینه پیکربندی برای حذف داده های غیر ضروری در دیتابیس

همراه با بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق phpMyAdmin می توانید دیتابیس را با تغییر مقادیر ثابت در فایل پیکربندی وردپرس (wp-config.php) بهینه سازی کنید.

 • ذخیره سازی خودکار

وردپرس به صورت خودکار پس از مدت زمان مشخصی نوشته ها و برگه ها را ذخیره می کند. یعنی هر وقت یک مقاله می نویسید وردپرس بعد از چند ثانیه آنها را به صورت خودکار ذخیره می کند. شما می توانید خط زیر را در فایل wp-config.php وارد کرده و این دوره زمانی را با وارد کردن مدت زمان دلخواه افزایش دهید.

( ‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 300);
 • خالی کردن زباله دان

وردپرس به صورت پیش فرض آیتم های حذف شده/پاک شده را برای 30 روز در دیتابیس نگه می دارد. شما می توانید با وارد کردن خط زیر در فایل wp-config.php در تعداد روزهای کمتری زباله دان را به صورت خودکار خالی کنید. این کار زمان اجرای کوئری ها را کاهش می دهد.

( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 5);
 • تعداد رونوشت ها (Revisions)

یکی از مفید ترین ویژگی های وردپرس رونوشت ها هستند. رونوشت ها به تولید کنندگان محتوا کمک می کنند در صورتی که اختلالی به وجود آید بتوانند نسخه قبلی مقاله خود را لود کنند. اگرچه هیچ محدودیتی در تعداد نسخه های ذخیره شده در دیتابیس وجود ندارد، تعداد این رونوشت ها می تواند 5، 10 و حتی 30 باشد. شما می توانی تعداد نسخه ها را با قرار دادن خط زیر در wp-config.php محدود کنید.

( ‘WP_POST_REVISIONS’, 5);

بهینه سازی وردپرس به صورت دستی و با استفاده از phpMyAdmin می تواند وقت گیر و برای مبتدی ها تا حدی پیچیده باشد. اما افزونه های رایگان و پرمیوم زیادی برای وردپرس وجود دارند که این فرآیند را بسیار راحت کرده اند. با استفاده از این افزونه ها دیگر نیازی به اینکه به صورت دستی بهینه سازی ها را انجام دهید وجود ندارد. به علاوه افزونه ها گزینه های زیادی ارائه می دهند که به بهینه سازی وردپرس کمک زیادی می کنند.

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس

افزونه WP-Optimize (بهترین افزونه های رایگان بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

WP-Optimize از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و یک ابزار مؤثر برای پاکسازی خودکار آن است به طوری که پس از استفاده از این افزونه وب سایت با حداکثر کارایی اجرا خواهد شد.

افزونه WP-Optimize توسط تیم توسعه دهنده افزونه UpdraftPlus که یکی از بهترین افزونه های پشتیبان گیری وردپرس است، طراحی شده است. این افزونه رایگان است اما نسخه Pro آن نیز موجود می باشد. اگر یک وب سایت کسب و کار کوچک یا یک وبلاگ کوچک دارید نسخه رایگان این افزونه کاملاً برای شما مناسب است. فرآیند بهینه سازی با این افزونه ساده و سریع است.

افزونه WP-Optimize می تواند تمام داده های نامطلوب شامل Trackback ها، Pingback ها و کامنت هایی که دیگر نیاز ندارید را حذف کند. همچنین می تواند جداول دیتابیس را دیفراگ کند و به شما اجازه کنترل بهینه سازی با جزئیات زیاد را می دهد.

توجه داشته باشید که اگر جداول دیتابیس MySQL با موتور InnoB ساخته شده باشند، این افزونه بهینه سازی جداول دیتابیس را انجام نخواهد داد. شما باید بهینه سازی را به صورت دستی از طریق phpMyAdmin انجام دهید.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت است از:

 • حذف تمام داده های غیر ضروری (مانند کامنت های اسپم/تأیید نشده/زباله دان، Pingback ها، Trackback ها و دیگر گزینه های منقضی شده)
 • دیفراگ و فشرده کردن جدول های MySQL با فشار دادن یک دکمه
 • کنترل دقیق بهینه سازی
 • اجرای پاکسازی های هفتگی، ماهانه و …

راهنمای ما در مورد آموزش افزونه WP-Optimize و نحوه نصب و تنظیمات آن را مطالعه بفرمایید.

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و با بیش از 100000 نصب فعال یکی از محبوب ترین آنها است که تنها با یک کلیک دیتابیس شما را پاک کرده و بهینه سازی می کند.

مانند دیگر افزونه های ذکر شده در این مقاله این افزونه نیز رونوشت های پست، کامنت های غیر ضروری، تگ ها و بسیاری موارد دیگر را پاک می کند. پس از پاک کردن دیتابیس با این افزونه می توانید کوئری های دیتابیس را سریع تر کنید.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارتند از:

 • پاکسازی رونوشت پست ها، صفحه ها و/یا انواع پست های سفارشی (می توانید به تعداد دلخواه از رونوشت های اخیر را نگه داشته و قدیمی تر از آنها را پاک کنید).
 • حذف نوشته ها، صفحات و کامنت های زباله دان
 • حذف کامنت های اسپم
 • حذف تگ های بی استفاده و بسیاری موارد دیگر
 • بهینه سازی جداول دیتابیس (به صورت اختیاری می توانید بعضی از جدول ها یا حتی نوشته ها/برگه ها را از بهینه سازی مستثنی کنید).
 • بهینه سازی قابل زمان بندی به صورتی که بهینه سازی به صورت خودکار ساعتی، دو بار در روز، یک بار در روز یا هفتگی در یک زمان خاص انجام می شود.
 • و بسیاری موارد دیگر

راهنمای ما در مورد آموزش افزونه Optimize Database after Deleting Revisions و نحوه نصب و تنظیمات آن را مطالعه بفرمایید.

افزونه WP-DBManager (بهترین افزونه های رایگان بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

افزونه WP-DBManager یک افزونه چند منظوره و از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است که می تواند برای پشتیبان گیری از دیتابیس، حذف پشتیبان ها، بازیابی پشتیبان ها و بهینه سازی و تعمیر دیتابیس مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید پشتیبان گیری خودکار را زمان بندی کرده و جدول های دیتابیس را خالی کنید و کوئری های دیتابیس را مستقیماً از رابطی که توسط افزونه فراهم شده است، اجرا کنید.

این افزونه به صورت خودکار یک فولدر به نام پشتیبان دیتابیس می سازد که اطمینان می دهد تمام فایل های بسیار مهم در یک ناحیه جداگانه برای بازیابی نگه داری می شوند. بیشتر گزینه های پاکسازی این افزونه در بهترین حالت ممکن نیستند. این افزونه بیشتر برای بازیابی و مدیریت طراحی شده است.

راهنمای ما در مورد آموزش افزونه WP-DBManager و نحوه نصب و تنظیمات آن را مطالعه بفرمایید.

افزونه WP-Sweep

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

افزونه WP-Sweep یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و افزونه ای است که روی پاکسازی سایت وردپرسی با حذف داده های بی استفاده مانند رونوشت ها، پیش نویس های خودکار، کامنت های پاک شده، کامنت های تأیید نشده، کامنت های اسپم، متا پست تنها و بسیاری موارد دیگر تمرکز دارد.

این افزونه توسط توسعه دهنده افزونه WP-DBManager طراحی شده است. راهنمای ما در مورد آموزش افزونه WP Sweep و نحوه نصب و تنظیمات آن را مطالعه بفرمایید.

افزونه Advanced Database Cleaner

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

افزونه Advanced Database Cleaner یکی از بهترین افزونه هایی است که برای بهینه سازی و پاک سازی دیتابیس وردپرس طراحی شده است. به مرور زمان دیتابیس شما با تعداد بسیار زیادی از پیش نویس های قدیمی، کامنت های اسپم که پاک نشده اند و بسیاری موارد دیگر پر می شود. این افزونه به صورت منظم دیتابیس سایت شما را از تمام فایل های بی استفاده که به درد سایت شما نمی خورند، پاک می کند.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارتند از:

 • کامنت های در انتظار تأیید می توانند حذف شوند.
 • پیش نویس های خودکار قدیمی می توانند پاک شوند.
 • کامنت های اسپم می توانند پاک شوند.
 • جداول و گزینه های را می توان مشاهده و پایه گذاری کرد.
 • پشتیبانی نصب بر روی چندین سایت

راهنمای ما در مورد آموزش افزونه Advanced Database Cleaner و نحوه نصب و تنظیمات آن را مطالعه بفرمایید.

افزونه WP Cleaner Pro (بهترین افزونه های پرمیوم بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس

WP Cleaner Pro از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و مؤثرترین و ساده ترین افزونه ای است که می توانید برای پاکسازی و بهینه کردن وب سایت وردپرسی خود و افزایش سرعت آن استفاده کنید.

با استفاده از این افزونه می توانید به صورت همزمان یا زمان بندی شده، 25 نوع داده را پاکسازی کرده و دیتابیس خود را بهینه سازی نمایید. پس از پایان عملیات رابط کاربری UI سایت کاملاً پاکسازی شده و هیچ خطای بک اندی نخواهید داشت و سایت شما برای سرعت کاملاً بهینه سازی شده است.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت است از:

 • پاکسازی فوری وب سایت وردپرسی از اطلاعات بی استفاده شامل کامنت های زباله دان، کامنت های اسپم، کامنت های در انتظار بررسی، متا کامنت Orphan، متا کامنت تکراری، Pingback ها، Trackback ها، پیش نویس ها، پیش نویس های خودکار، رونوشت ها، پست های زباله دان، متا پست Orphan، متا پست Duplicated و بسیاری موارد دیگر
 • پاکسازی زمان بندی شده دیتابیس وردپرس
 • بهینه سازی دیتابیس وردپرس
 • پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (ساخت/دانلود/حذف نسخه های پشتیبان)
 • داشبورد ادمین موبایل دوستانه
 • 25 نوع داده که می توانند پاکسازی شوند
 • دیدن جزئیات پاکسازی
 • انتخاب آیتم های پاکسازی
 • فیلتر کردن آیتم های پاکسازی
 • بررسی کد با PHP CodeSniffer
 • توسعه کد مطابق با استانداردهای کدگذاری وردپرس
 • بهینه سازی کد برای سرعت
 • مستندات موبایل دوستانه

نتیجه گیری

به مرور زمان پایگاه داده سایت وردپرسی شما پر از اطلاعات و داده های بی استفاده و غیر ضروری می شود که باعث کاهش سرعت و کارایی وب سایت می شوند. شما باید این داده ها را بدون اینکه به سایت خود آسیب بزنید، پاک کنید و دیتابیس خود را بهینه سازی نمایید. فرآیند بهینه سازی دیتابیس وردپرس یکی از ضروری ترین کارهایی است که باید برای بالا نگه داشتن عملکرد سایت خود و به حداقل رساندن اندازه پایگاه داده انجام دهید. بسیار راحت تر است که از افزونه های مخصوص این کار استفاده کنید. بهینه سازی دیتابیس به صورت دستی ریسک بالاتری دارد و وقت گیر است.

امیدواریم معرفی بهترین افزونه های بهینه سازی وردپرس در سایت مدیر وردپرس برای شما مفید بوده و بتوانید استفاده لازم را برده باشید. نظر شما چیست؟ استفاده از افزونه را برای بهینه سازی دیتابیس ترجیح می دهید یا استفاده از phpMyAdmin؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

افزونه های مدیریت و محدودیت دسترسی کاربر

بهترین افزونه های مدیریت کاربر و محدودیت دسترسی وردپرس

اگر یک وب سایت بزرگ با چندین نویسنده، ویرایشگر، مشترک و دیگر انواع کاربران دارید، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *