تفاوت وبلاگ و وب سایت در چیست و کدام یک برای شما مناسب تر است

تفاوت وبلاگ و وب سایت


وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا است که در ابتدا برای وبلاگ نویسی طراحی و توسعه داده شد اما پتانسیل های آن به اندازه ای بالا بود که به یکی از قدرتمندترین پلتفرم ها برای ساخت وب سایت تبدیل شد. امروزه طراحی سایت با وردپرس یکی از پر جستجوترین کوئری ها در گوگل است. بسیاری از افراد ممکن است ندانند تفاوت وبلاگ و وب سایت در چیست. بعضی دیگر نیز که از تفاوت وبلاگ و وب سایت آگاهی دارند ممکن است در مورد این موضوع که بهتر است یک وبلاگ داشته باشند یا یک وب سایت دچار شک و تردید باشند.

در این مقاله ابتدا در مورد اینکه وبلاگ و وب سایت چیستند صحبت کرده، سپس تفاوت وبلاگ و وب سایت را توضیح می دهیم و در نهایت به این سوال که کدامیک برای شما مناسب تر است پاسخ می دهیم.

وبلاگ چیست؟

وبلاگ نوعی وب سایت است که محتوای آن طبق آخرین رویدادها نشان داده می شود. به این معنی که محتوای جدیدتر در ابتدا ظاهر می شود. محتوای وبلاگ اغلب به عنوان نوشته یا پست های وبلاگ نامیده می شود. در حقیقت تفاوت وبلاگ و وب سایت در همین قسمت محتوا، انتشار و بروزرسانی آن است.

وبلاگ ها معمولاً توسط یک فرد یا یک گروه کوچک برای ارائه اطلاعات در یک سبک گفتگو محور ایجاد می شوند. با این حال در حال حاضر میلیون ها وبلاگ متعلق به شرکت های بزرگ وجود دارند که محتواهای خبری و سبک رهبری فکری (thought-leadership) تولید می کنند.

وبلاگ چیزی شبیه به یک مجله دیجیتال است. همانطور که هدف یک مجله تشویق افراد به خواندن مستمر مطالب است، وبلاگ نیز هدفی مشابه آن دارد. داشتن یک وبلاگ شما را تبدیل به یک ناشر می کند و صفحه اصلی وبلاگ شما مشابه جلد روی این مجله دیجیتال است.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا افراد شروع به ایجاد وبلاگ و وبلاگ نویسی می کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • بیان دیدگاه ها و عقایدشان در وبلاگ
 • ایجاد یک مجله آنلاین
 • ایجاد یک قدرت و اعتبار در زمینه تخصصی شان

از آنچه که در فوق بیان شد مشخص می شود که یک وبلاگ نوعی وب سایت است. اما همانطور که می توان گفت “همه سیب ها میوه هستند” اما عکس آن صادق نیست یعنی “همه میوه ها سیب نیستند”، همه وبلاگ ها وب سایت هستند اما همه وب سایت ها وبلاگ نیستند.

تاریخچه وبلاگ ها

وبلاگ ها در اواسط دهه 90 میلادی از نوشتن روزانه خاطرات به صورت آنلاین و مجلات شروع به رشد کردند. در آن زمان کاربران اینترنت دارای صفحات وب شخصی بودند که در آنها مورد زندگی شخصی، افکار، مشاهدات و تفاسیر اجتماعی خود می نوشتند.

واژه وبلاگ برای اولین بار در اواخر دهه 90 استفاده شد. این واژه در ابتدا به صورت انگلیسی web log نوشته می شد. به مرور به Weblog سپس به we blog تغییر یافته و در نهایت به blog ختم شد.

رشد روزافزون این صفحات وب منجر به ظهور ابزارهای مختلفی گردید که ایجاد مجلات و بلاگ های آنلاین را بسیار ساده تر کرد. این ابزارها باعث گسترش وبلاگ نویسی در میان عموم مردم شده و تکنولوژی را در دسترس کاربران غیر حرفه ای قرار داد.

در سال 1999 وب سایت وبلاگ نویسی محبوب Blogger.com راه اندازی شد که بعداً در فوریه 2003 توسط گوگل خریداری گردید. در ماه می سال 2003 وردپرس اولین نسخه خود را به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی منتشر کرد.

در حال حاضر وردپرس محبوب ترین پلتفرم وبلاگ نویسی جهان است که بیش از 30 درصد از تمام وب سایت ها در اینترنت را شامل می شود.

حال که با مفهوم وبلاگ آشنا شدید، قبل از اینکه به تفاوت وبلاگ و وب سایت بپردازیم در مورد اینکه وب سایت چیست صحبت می کنیم.

وب سایت چیست؟

تفاوت وبلاگ و وب سایت

وب سایت می تواند هر چیزی باشد. هر چیزی که در اینترنت با HTML/CSS یا  Java/Javascript Python/PhP و غیره نمایش داده شود، یک وب سایت است. وب سایت ممکن است با یک وبلاگ تکمیل شود. وب سایت های کاملا کاربردی و چشمگیر بدلیل اینکه باید آن را از پایه بسازید معمولاً هزینه ی بالایی دارند. با این حال، با پلتفرم ها و سرویس هایی مانند Adobe Dreamweaver و وردپرس می توانید وب سایت خود را به راحتی بسازید.

وبسایت می تواند هر چیزی از یک تک صفحه تا صدها صفحه مختلف باشد. یک وب سایت را با صفحات زیر می توان شناخت.

 • یک صفحه اصلی که شامل معرفی صفحات داخلی دیگر وب سایت است.
 • یک طراحی پورتفولیو از کارها
 • یک صفحه سوالات متداول که کاربران می توانند از آن برای اطلاعات بیشتر استفاده کنند.
 • صفحه ای شامل بازخوردها و توصیفات مشتریان
 • صفحه شرایط و ضوابط و حریم خصوصی شرکت.
 • یک فرم تماس با ما که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد با مالکین سایت در تماس باشند.
 • یک صفحه خدمات / محصولات که آفرهای ویژه را به بازدیدکنندگان سایت ارائه می دهد.

همانطور که گفته شد تفاوت وبلاگ و وب سایت در بخش محتوا است. در ادامه بررسی تفاوت وبلاگ و وب سایت در این مورد توضیح بیشتری داده خواهد شد.

تفاوت وبلاگ و وب سایت

تفاوت وبلاگ و وب سایت

همان طور که در قبل ذکر شد وبلاگ ها نوعی وب سایت هستند. مهمترین تفاوت وبلاگ و وب سایت این است که وبلاگ به طور مرتب با محتوای جدید به روزرسانی می شود. محتواها در وبلاگ به ترتیب معکوس نمایش داده می شوند یعنی محتوای جدیدتر اول نشان داده می شود. کیفیت و بروزرسانی منظم محتوا نشان دهنده وبلاگ خوب است. بر این اساس تعداد محتوا در وبلاگ بسیار بیشتر از وب سایت است. یک وب سایت که برای اهداف تجاری ایجاد شده معمولاً تعداد محدودی صفحه با محتوای کم دارد اما کمتر وبلاگی را می توانید پیدا کنید که محتوای آن اندک باشد.

دومین تفاوت وبلاگ و وب سایت این است که وب سایت های معمولی استاتیک هستند. یعنی محتوای آنها در برگه ها سازماندهی شده و اغلب به روزرسانی نمی شوند. در حالی که وبلاگ پویا بوده و معمولا بیشتر به روزرسانی می شود. برخی از وبلاگ نویسان روزانه چندین مقاله جدید را منتشر می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم مقاله تفاوت نوشته و برگه در وردپرس را مطالعه کنید.

دیگر تفاوت وبلاگ و وب سایت این است که وبلاگ ها محتوا را به شیوه ای متفاوت سازمان دهی می کنند. نوشته های وبلاگ با تاریخ، دسته، نویسنده، برچسب و زیردسته بایگانی می شود. اما وب سایت ها از مزایای دسته بندی بهره ای نمی برند زیرا محتوای زیادی ندارند. برای آشنایی با این مفهوم مقاله تفاوت دسته و برچسب در وردپرس را مطالعه کنید.

چهارمین تفاوت وبلاگ و وب سایت این است که وبلاگ دارای یک سیستم کامنت گذاری است که خوانندگان را به مشارکت در غنی تر کردن محتوای منتشر شده و پرسیدن سوال تشویق می کند. در حالی که وب سایت دارای سیستم کامنت گذاری نیست زیرا ارتباطات در وب سایت رسمی و برای اهداف تجاری است. ارتباطات در وب سایت معمولاً از طریق ایمیل، فرم های تماس و چت زنده صورت می گیرد.

دیگر تفاوت وبلاگ و وب سایت این است که در وبلاگ آنچه که برای وبلاگ نویس مهم است محتوا و خواننده بوده و بقیه موارد در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. یک شخص می تواند به تنهایی تمام کارهای وبلاگ را مدیریت کند. درحقیقت بسیاری از وبلاگ های شخصی تنها توسط یک نفر راه اندازی و اجرا می شوند. اما هدف وب سایت تجارت است و یک وب سایت کسب و کار معمولاً توسط چندین نفر اجرا و مدیریت می شود.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که وبلاگ ها می توانند بخشی از یک وب سایت بزرگتر باشند. برخی از کسب و کارها یک بخش وبلاگ دارند که برای اطلاع رسانی و آموزش مشتریان خود به طور مرتب مطالب جدید منتشر کرده و مطالب قبلی آن را بروزرسانی می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم مقاله ساخت برگه برای نوشته ها در وردپرس و ایجاد وبلاگ را مطالعه کنید.

به عبارت ساده، تمام وبلاگ ها می توانند یک وب سایت یا بخشی از وب سایت باشند. اما همه وب سایت ها را نمی توان وبلاگ نامید.

شما می توانید از وردپرس هم برای ایجاد وب سایت و هم برای وبلاگ استفاده کنید. به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب و کار از وردپرس برای ساخت وب سایت کسب و کار خود استفاده می کنند.

به عنوان مثال سایت مدیر وردپرس یک وبلاگ و وب سایت است که با وردپرس طراحی و اجرا شده است. وب سایت ما غیر از بخش وبلاگ که شامل مقالاتی در زمینه آموزش وردپرس است، محتواهای دیگری نیز دارد که با فرمت غیر وبلاگ منتشر شده است مانند بخش تماس با ما، درباره ما و تبلیغات.

تفاوت وبلاگ و وب سایت

وبلاگ یا وب سایت؟ کدامیک برای شما مناسب تر است؟

حال که تفاوت وبلاگ و وب سایت را متوجه شدید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدامیک از این دو مورد فوق مناسب تر است؟ پاسخ به این سوال کاملاً به هدف شما بستگی دارد.

اگر شما قصد راه اندازی یک پورتال آنلاین با ویژگی ها و قابلیت های زیاد و امکانات بی شمار برای کسب و کار خود دارید، ایجاد وب سایت برای شما مناسب تر است.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک در سراسر جهان دارای وب سایت های معمولی هستند که فقط از برگه ها تشکیل شده و شامل وبلاگ نیست. این وب سایت های کوچک اغلب به منظور حضور اطلاعاتی در فضای اینترنت برای یک کسب و کار، سازمان یا شخص ایجاد می شوند.

هدف وب سایت معمولاً تجاری است. وب سایت ها برای فروش محصولات یا دادن اطلاعات در مورد محصولات و خدمات به مشتری استفاده می شوند. محتوای وب سایت کاملاً براساس هدف مالک وب سایت و به عنوان راهی برای رسیدن به هدف عمل می کند.

از طرف دیگر کسب و کارهای بسیار زیادی به پتانسیل های وبلاگ در استراتژی بازاریابی خود پی برده و یک بخش جداگانه وبلاگ به وب سایت خود اضافه کرده اند. این بخش وبلاگ باعث گرفتن ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو و فروش بیشتر می شود.

هدف وبلاگ تولید محتوا و علاقه مند کردن خواننده است. محتوا در وبلاگ به گونه ای نوشته می شود که بین خواننده و نویسنده ارتباط برقرار شود. به همین دلیل وبلاگ ها یک سیستم کامنت گذاری و نوشتن دیدگاه دارند. اگر مطلبی را در یک وب سایت خواندید و در پایین صفحه بخش ارسال دیدگاه ها را دیدید شما در حال مطالعه یک وبلاگ هستید.

حتی اگر یک تاجر و صاحب کسب و کار، یک سازمان غیر انتفاعی یا یک شرکت حرفه ای هستید، اضافه کردن بخش بلاگ به وب سایت تان می تواند شما را به بسیاری از اهداف تان برساند.

زمانی که اینترنت تا به این حد گسترش نیافته بود، تفاوت وبلاگ و وب سایت و مرز بین آنها کاملاً مشخص و تعریف شده بود. امروزه این مرز بسیار باریک شده و همپوشانی زیادی پیدا کرده است. امروزه شرکت های بزرگ فروش محصولات آنلاین که دارای وب سایت های قدرتمندی هستند، یک بخش وبلاگ نیز درون وب سایت خود دارند. همچنین وبلاگ نویسانی که به صورت مرتب درون وبلاگ خود محتوا انتشار می دهند می توانند دوره های آموزشی آنلاین خود را با استفاده از وب سایت به فروش برسانند.

وردپرس و تفاوت وبلاگ و وب سایت در آن

تفاوت وبلاگ و وب سایت

وردپرس محبوب ترین پلتفرم وبلاگ نویسی و یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند است. چیزی که باید در مورد وردپرس بدانید این است که می توانید از آن برای ساخت وب سایت نیز استفاده کنید و از مزایای SEO و مدیریت آسان آن بهره مند شوید.

وردپرس به صورت پیش فرض دارای دو نوع محتوا است: نوشته ها و برگه ها. اکثر افرادی که تازه کار با وردپرس را شروع کرده اند در مورد این دو نوع محتوا دچار سردرگمی می شوند.

نوشته ها در صفحه وبلاگ وردپرس به ترتیب آخرین رویداد منتشر می شود. یعنی جدیدترین نوشته در ابتدا قرار می گیرد و خواننده برای دسترسی به نوشته های اول باید وارد صفحات قبل تر شود.

برگه ها یک نوع محتوای استاتیک هستند که تنها یکبار نوشته شده و بروزرسانی نمی شوند مانند صفحه درباره ما، صفحه تماس با ما، صفحات ارائه محصولات و خدمات، صفحه اصلی و غیره.

برگه ها معمولاً برای ایجاد ساختار وب سایت و طرح بندی ها استفاده شده و نوشته ها بخش وبلاگ را تشکیل می دهند. نکته ی قابل توجه در مورد وردپرس این است که بروزرسانی وب سایت در وردپرس بسیار راحت بوده و امنیت وردپرس نیز بسیار بالا است.

جمع بندی

وبلاگ ها و وب سایت ها هر کدام به شیوه ای متفاوت عمل می کنند، اهداف متفاوتی داشته و نتایج کوتاه مدت متفاوتی ایجاد می کنند. با این حال هر دو آنها برای حضور آنلاین و اعتبار بخشی بیشتر به کسب و کار آنلاین شما ضروری هستند. بهترین کار این است که از هر دو آنها برای حضور در فضای اینترنت استفاده کنید. آنها به خوبی با یکدیگر ادغام شده و استفاده از هر دوی آنها در کسب و کارهای آنلاین باعث ایجاد نتایج مثبت شگفت انگیزی در طولانی مدت می شود.

امیدواریم از این آموزش بهره لازم را برده باشید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

تصویر شاخص در وردپرس و افزونه تصویر شاخص وردپرس

تصویر شاخص در وردپرس چیست | معرفی افزونه های تصویر شاخص

تصویر شاخص در وردپرس یا تصویر بندانگشتی مانند یک تابلو خوش آمدگویی است که بازدیدکنندگان …

یک دیدگاه

 1. سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون…
  بالاخره یک سایت توضیحات درست و دقیقی داد همه ی نتایج گوگل را دیدم فقط اینجا تفاوت این دو تا را اینقدر دقیق و کامل گفته…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *