خطاهای رایج وردپرس و چگونگی رفع آنها|متداول ترین خطاهای وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا است و به گونه ای طراحی شده که کار با آن بسیار ساده باشد. با این حال گاهی اوقات خطاهایی برای وردپرس به وجود می آید که می تواند شما را وحشت زده کند. خوشبختانه وردپرس سیستمی است که بدون دلیل دچار خطا نمی شود و هر خطایی که با آن مواجه می شوید قبلاً توسط شخص دیگری گزارش و رفع شده است. در این مقاله متداول ترین خطاهای رایج وردپرس را معرفی کرده و توضیح مختصری راجع به هریک خواهیم داد.

اگر می خواهید با نحوه طراحی سایت با وردپرس آشنا شوید، مقاله آموزش گام به گام طراحی سایت با وردپرس برای مبتدی ها را مطالعه کنید.

معرفی خطاهای رایج وردپرس

خطای صفحه سفید

خطاهای رایج وردپرس

یکی از خطاهای رایج وردپرس، خطای صفحه سفید است. هنگام بروز این خطا یک صفحه سفید ساده و بدون هیچ پیام خطایی مشاهده می شود. بنابراین باعث می شود کاربر برای رفع خطا هیچ سرنخی نداشته باشد و کاملاً گیج و سردرگم شود. صفحه سفید ممکن است در بعضی قسمت های سایت یا در کل سایت مشاهده شود.

در بیشتر اوقات علت بروز این خطا یک اسکریپت است که از حد حافظه PHP خود تجاوز کرده است. همچنین خطای صفحه سفید می تواند به خاطر پیکربندی نادرست سرور باشد.

اگر می خواهید به علل مختلف بروز خطای صفحه سفید پی برده و بتوانید آن را رفع کنید، مقاله خطای صفحه سفید مرگ وردپرس را مطالعه کنید.

خطای سرور داخلی

خطاهای رایج وردپرس

شاید گیج کننده ترین خطای وردپرس برای یک مبتدی، “خطای سرور داخلی” یا “خطای 500” باشد. این خطا معمولاً وقتی رخ می دهد که مشکلی پیش آمده باشد اما سرور نمی داند مشکل از کجاست.

از آنجا که پیام خطا منبع مشکل را مشخص نمی کند و شما نمی دانید در کجا باید به دنبال حل مشکل باشید، ممکن است دچار سردرگمی و نگرانی شوید.

برای رفع خطای سرور داخلی راه حل های مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را در مقاله آموزش رفع خطای 500 در وردپرس مطالعه کنید. مطمئناً یکی از راه حل های ارائه شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد که این خطا را برطرف کنید.

خطای Syntax

خطاهای رایج وردپرس

یکی دیگر از خطاهای رایج وردپرس ، خطای Syntax است. این خطا هنگامی رخ می دهد که می خواهید کد اسنیپت ها را به وردپرس اضافه کنید اما به طور اتفاقی چیزی را از دست می دهید یا کد سینتکس اشتباهی را وارد می کنید. این امر به خطای تجزیه PHP منجر می شود و شما اخطاری مشابه زیر را مشاهده می کنید.

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 278

پیام خطا نشان می دهد که چیز غیرمنتظره ای در کد پیدا شده و مکان اسکریپتی که خطا در آن اتفاق افتاده است و شماره خط را نشان می دهد.

برای رفع این خطا باید سینتکس را درست کنید. بیشتر اوقات یک براکت فراموش شده یا بعضی کاراکترهای غیرضروری در کد وارد شده است که می توانید اقدام به رفع آن کنید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه رفع این خطا، مقاله رفع خطای Syntax در وردپرس را مطالعه کنید.

خطای اتصال به دیتابیس وردپرس (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

این خطا همانطور که از نام آن مشخص است، وقتی اتفاق می افتد که وب سایت شما قادر به اتصال به پایگاه داده نیست.

معمولاً این خطا زمانی رخ می دهد که کاربر اطلاعات ورود به پایگاه داده خود (شامل هاست پایگاه داده، نام کاربری و/یا رمز عبور پایگاه داده) را نادرست وارد کرده یا آن را تغییر داده باشد. البته گاهی اوقات ممکن است این خطا به این علت باشد که سرور پایگاه داده نمی تواند پاسخگو باشد یا ممکن است پایگاه داده شما خراب شده باشد. اما وارد کردن اطلاعات ورود نادرست بیشترین علت بروز خطای اتصال به دیتابیس وردپرس است.

با مطالعه مقاله خطای اتصال به دیتابیس وردپرس می توانید به صورت کامل با روش های رفع این خطا آشنا شوید.

خطای 404 (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

علامت بروز خطای 404 این است که وقتی کاربر از یکی از صفحات سایت بازدید می کند، پیام 404 page – not found error مشاهده می شود.

کاربر می تواند بقیه صفحات سایت و همچنین پیشخوان وردپرس را بدون مشکل مشاهده کند. علت اصلی بروز این خطا تنظیمات پیوندهای یکتا است. کاربر برای رفع خطای 404 باید تنظیمات پیوندهای یکتا را مجدداً پیکربندی کرده یا قوانین بازنویسی خود را به صورت دستی بروز کند.

برای آشنایی کامل با روش های برطرف کردن این خطا مقاله رفع خطای 404 در وردپرس را مطالعه کنید.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

خطاهای رایج وردپرس

یکی دیگر از خطاهای رایج وردپرس که بیشتر مبتدیان با آن مواجه هستند، وقتی است که ساید بار یا نوار کناری سایت به جای آنکه در کنار صفحه نمایش داده شود، در پایین محتوا ظاهر می شود. این خطا بیشتر به دلیل قالب های وردپرس اتفاق می افتد.

گاهی اوقات وقتی کاربران در حال اضافه کردن قطعه کد (code snippets) به سایت خود هستند، ممکن است به طور اتفاقی فراموش کنند که یک تگdiv  را ببندند یا یک تگ بسته اضافی وارد کد کنند که این عوامل می تواند منجر به شکسته شدن طرح بندی قالب شود. علت شایع دیگر استفاده از عرض نامتناسب در CSS یا عدم پاک سازی صحیح float است.

برای آشنایی با روش های حل این خطا، مقاله خطای نمایش ساید بار پایین محتوا را مطالعه کنید.

خطای وارد نشدن به صفحه مدیریت وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

یکی از خطاهای رایج وردپرس که بسیاری از کاربران با آن مواجه می شود، خطای وارد نشدن به صفحه مدیریت وردپرس است. این خطا معمولاً هنگامی که رمز عبور خود را فراموش می کنید و دسترسی به پسورد ایمیل بازیابی ندارید، اتفاق می افتد.

افزونه یا کدی که به اشتباه سعی در ایجاد برخی تغییرات در بخش مدیریت سایت دارد نیز می تواند باعث قفل شدن شما و عدم دسترسی تان به پیشخوان شود. همچنین ممکن است سایت شما هک شده باشد.

اگر می خواهید با روش های حل این خطا آشنا شوید، مقاله خطای وارد نشدن به صفحه مدیریت وردپرس را بخوانید.

خطای HTTP هنگام آپلود تصاویر وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

گاهی اوقات کاربر متوجه می شود که تمام تصاویر سایت از بین رفته اند و تنها placeholder های تصاویر شکسته نشان داده می شود. هنگامی که کاربر سعی می کند با استفاده از آپلودکننده رسانه، تصویری را در یک نوشته آپلود کند، خطای HTTP رخ می دهد.

تمام فایل ها در کتابخانه رسانه به صورت شکسته ظاهر می شوند. این خطا به دلیل سطح دسترسی نادرست فایل و دایرکتوری در نصب وردپرس رخ می دهد. عوامل مختلفی می توانند باعث بروز این خطا شوند که در مقاله رفع خطای HTTP هنگام آپلود تصاویر در مورد آنها توضیح داده شده است.

خطای زمان بندی از دست رفته در وردپرس (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

وردپرس از این ویژگی فوق العاده برخوردار است که به شما امکان می دهد پست ها را ایجاد کرده و در یک زمان مشخص به صورت خودکار منتشر کنید. بیشتر وبلاگ نویسان برای مدیریت انتشار نوشته های خود به این ویژگی متکی هستند.

اما گاهی اوقات وردپرس به دلایل مختلف نوشته های زمان بندی شده را از دست می دهد. اگر این اتفاق بیش از چند بار برای شما رخ داده است ، حتماً باید درصدد رفع آن برآیید.

در مقاله رفع خطای زمان بندی از دست رفته در وردپرس می توانید روش های مختلف برطرف کردن این خطا را بیاموزید.

خطای فید RSS وردپرس (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

خطای فید RSS وردپرس یکی دیگر از خطاهای رایج وردپرس است که بیشتر به دلیل فرمت بندی ضعیف ایجاد می شوند. هنگام بروز این خطا ممکن است پیامی مشابه زیر مشاهده کنید.

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
Location: http://example.com/feed
Line Number 3, Column 2:

بسته به مرورگری که استفاده می کنید، پیام خطای فید RSS شما ممکن است متفاوت باشد. همچنین ممکن است هنگام مشاهده فید خود در مرورگر پیام خطای زیر را مشاهده کنید.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/example.com/wp-content/themes/twentysixteen/functions.php:433) in /home/username/example.com/wp-includes/pluggable.php on line 1228

وردپرس فیدهای RSS را به زبان XML ارائه می دهد که یک زبان علامت گذاری دقیق است. شکست خط یا یک تب اضافی می تواند باعث ایجاد خرابی در RSS شما شود.

برای آشنایی با روش های حل این خطا مقاله رفع خطای فید RSS در وردپرس را مطالعه کنید.

خطای “آیا می خواهید این کار را انجام دهید؟” (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

یکی از خطاهای رایج وردپرس که کاربران در پیشخوان وردپرس با آن مواجه می شوند، خطای “آیا می خواهید این کار را انجام دهید؟” یا معادل انگلیسی آن Are You Sure You Want to Do This است. اصلی ترین دلیل این خطا یک افزونه یا قالب وردپرس است که از Nonce به درستی استفاده نمی کند.

Nonce کلیدهای امنیتی ویژه ای هستند که ممکن است هنگام انجام عملیاتی در پیشخوان وردپرس به URL ها اضافه شوند. بعضی اوقات ممکن است یک افزونه یا قالب به طور نادرست از آنها استفاده کند که منجر به بروز خطای ” آیا می خواهید این کار را انجام دهید؟” در وردپرس شود.

خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance

خطاهای رایج وردپرس

گاهی اوقات به دلیل بروزرسانی ناتمام یا قطع شده وردپرس، خطای حالت تعمیر وردپرس هنگام بروزرسانی مشاهده می شود.

در این حالت وردپرس سایت شما را در حین بروزرسانی در حالت تعمیر و نگهداری قرار می دهد. اگر به دلایلی بروزرسانی قطع شود، وردپرس این شانس را ندارد که سایت شما را از حالت نگهداری خارج کند. این خطا می تواند کل سایت شما را قفل کرده و بازدیدکنندگان و همینطور مدیر سایت نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

در مقاله رفع خطای Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance می توانید با راه های رفع این خطا به صورت کامل آشنا شوید.

خطای این سایت مشکل فنی را تجربه می کند

خطاهای رایج وردپرس

وردپرس در نسخه 5.2 ویژگی حفاظت از خطای مهلک را معرفی کرد. این ویژگی یک پیام خطای ساده را نشان می دهد که “این سایت با مشکلات فنی روبرو است”.

پس از نمایش این خطا، وردپرس یک اعلان ایمیل که حاوی جزئیات کامل در مورد خطا است را به آدرس ایمیلی که در قسمت مدیریت سایت وارد کرده اید، ارسال می کند. این ایمیل حاوی لینکی برای دسترسی به بک اند سایت و تلاش برای رفع خطا است.

این پیام خطا را می توان با هر یک از خطاهای ذکر شده در این مقاله ایجاد کرد. اگر به ایمیل مدیر دسترسی ندارید یا نمی توانید ایمیل های وردپرس را دریافت کنید، فهمیدن خطایی که رخ می دهد دشوار می شود.

ساده ترین راه برای رفع این مشکل این است که مطمئن شوید آدرس ایمیلی که در قسمت مدیریت وارد کرده اید، درست است و می توانید ایمیل های اعلان وردپرس را دریافت کنید. اگر نمی توانید ایمیل های وردپرس را دریافت کنید با مشکل ارسال نشدن ایمیل های وردپرس یا اسپم شدن آنها روبرو هستید که در بخش بعد در مورد آن توضیح داده ایم.

در مقاله رفع خطای این سایت مشکل فنی را تجربه می کند به طور کامل در مورد این خطا توضیح می دهیم.

مشکل ارسال نشدن ایمیل های وردپرس یا اسپم شدن آنها

رایج ترین نشانه بروز این خطا عدم دریافت فرم تماس با ما یا ایمیل های اعلان وردپرس از طرف سایت شما است.

این مسئله معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که بیشتر ارائه دهندگان هاست مشترک، ماژول مورد استفاده برای ارسال ایمیل را غیرفعال یا محدود می کنند تا از سوء استفاده احتمالی از سرورها جلوگیری به عمل آید.

برای حل این مشکل می توانید از بهترین افزونه های SMTP وردپرس استفاده کنید.

خطای Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded

خطاهای رایج وردپرس

وردپرس به زبان برنامه نویسی PHP کدگذاری شده است. برای محافظت از سرورهای وب در برابر سوءاستفاده احتمالی، معمولاً محدودیت زمانی برای مدت زمان اجرای یک اسکریپت PHP تعیین می شود.

برخی از ارائه دهندگان میزبانی وردپرس این مقدار را در سطح بالاتر و برخی دیگر ممکن است آن را در سطح پایین تری تنظیم کنند. هنگامی که یک اسکریپت به حداکثر زمان اجرایی که برای آن تنظیم شده است می رسد، منجر به خطای Maximum Execution Time Exceeded در وردپرس می شود.

برای آشنایی با نحوه رفع این خطا مقاله رفع خطای Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded در وردپرس را مطالعه کنید.

خطای رفرش و ریدایرکت شدن صفحه لاگین وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

علامت خطای رفرش و ریدایرکت شدن صفحه لاگین وردپرس این است که وقتی یک کاربر سعی می کند به داشبورد وردپرس وارد شود، توسط وردپرس به صفحه ورود هدایت می شوند.

بیشتر اوقات این خطا به دلیل مقادیر نادرست آدرس URL سایت و فیلدهای URL صفحه اصلی در جدول گزینه های وردپرس اتفاق می افتد. همچنین خطای رفرش و ریدایرکت شدن صفحه لاگین می تواند به دلیل پیکربندی ضعیف تنظیمات پیوندهای یکتا یا تنظیم ریدایرکت ها در فایل htaccess. ایجاد شود.

مشکل SSL و HTTPS در وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

سایت هایی که SSL / HTTPS روی آنها فعال است، از یک گواهینامه SSL منحصر به فرد برای اهداف شناسایی استفاده می کنند. اگر سروری وانمود کند که در HTTPS قرار دارد اما گواهینامه آن مطابقت نداشته باشد، اکثر مرورگرهای مدرن به کاربر هشدار می دهند که به یک وب سایت ناامن متصل می شود.

ساده ترین راه برای رفع این مشکل این است که از ارائه دهنده خدمات هاستینگ خود بخواهید تا گواهی SSL شما را به درستی نصب کند. برای جزئیات بیشتر و سایر خطاهای ناشی از پیکربندی نادرست SSL ، به مقاله راه حل های ساده برای رفع مشکل SSL و HTTPS در وردپرس مراجعه کنید.

خطای 403 forbidden در وردپرس (خطاهای رایج وردپرس)

خطاهای رایج وردپرس

خطای Forbidden 403 از جمله خطاهای رایج وردپرس است که هنگامی نشان داده می شود که مجوزهای سرور شما اجازه دسترسی به صفحه خاصی را نمی دهند. به همین دلیل این خطا معمولاً با متن زیر همراه است:

403 Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

دلایل مختلفی برای مشاهده این خطا وجود دارد. سطح دسترسی های نادرست فایل ها، افزونه های امنیتی خوب کدگذاری نشده یا پیکربندی سرور شایع ترین دلایل بروز خطای Forbidden 403 هستند.

خطای ریدایرکت های زیاد too many redirect

خطاهای رایج وردپرس

این خطا معمولاً به دلیل ریدایرکتی که به درستی پیکربندی نشده است، رخ می دهد. همانطور که می دانید وردپرس دارای ساختار URL سئو دوستانه است که از تابع تغییر مسیر (redirect) استفاده می کند. چند افزونه محبوب دیگر وردپرس از قابلیت تغییر مسیر نیز استفاده می کند.

به دلیل پیکربندی غلط در هر یک از ابزارهای تغییر مسیر، سایت شما ممکن است کاربران را به URL ی هدایت کند که آنها را به آدرس URL مرجع بازگرداند. در این حالت مرورگر کاربر بین دو صفحه به دام افتاده و باعث ایجاد یک حلقه تغییر مسیر می شود.

خطای “Upload: failed to write file to disk” در وردپرس

خطاهای رایج وردپرس

خطای  Upload: failed to write file to disk یکی دیگر از خطاهای رایج وردپرس است که به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد. با این حال ، متداول ترین دلیل بروز این خطا سطح دسترسی نادرست فایل ها است.

هر فایل و فولدر در وب سایت شما دارای مجموعه ای از مجوزهاست. سرور وب شما دسترسی به پرونده ها را بر اساس این مجوزها کنترل می کند. مجوزهای نادرست به یک پوشه می تواند توانایی نوشتن فایل ها روی سرور را از بین ببرد. این بدان معنی است که سرور وب شما نمی تواند فایلهای جدیدی را در آن پوشه خاص ایجاد یا اضافه کند.

جمع بندی

بروز خطا در وردپرس به ندرت اتفاق می افتد اما وقتی اتفاق می افتد ناامید کننده است. خوشبختانه بسیاری از مشکلاتی که در وردپرس با آن مواجه می شویم بسیار راحت تر از آنچه که به نظر می رسند، حل می شوند. در این مقاله متداول ترین خطاهای وردپرس که یک کاربر هنگام کار با این سیستم مدیریت محتوا ممکن است با آنها روبرو شود را معرفی کردیم.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *