ساخت Breadcrumb در وردپرس با استفاده از افزونه ها

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

یکی از اقداماتی که مدیران سایت ها هنگام طراحی سایت با وردپرس انجام می دهند، ساخت Breadcrumb در وردپرس است که متداول ترین روش برای انجام این کار استفاد از افزونه Breadcrumb است.

اصطلاح بردکرامب (Breadcrumb) یا خرده نان به یک ابزار ناوبری یا مسیر راهنما در وب سایت گفته می شود که به کاربر کمک می کند از مکانی که در وب سایت شما قرار دارد، قدم به قدم به صفحه اصلی برگردد. این اصطلاح از داستان معروف هانسل و گرتل گرفته شده است که در آن خواهر و برادر قصد داشتند مسیر بازگشت به خانه را با انداختن خرده های نان پیدا کنند.

بردکرامب به صورت لینک های ناوبری در بالای نوشته ها و برگه ها ظاهر شده و به کاربران دسته های سطح بالاتر نوشته یا برگه ای که در حال مشاهده آن هستند را نشان می دهد. همچنین به کاربر این امکان را می دهند که به صفحاتی که قبلاً مشاهده کرده است، برگردد. تمام لینک هایی که در مسیر راهنما وجود دارند قابل کلیک کردن هستند و کاربر را تا صفحه اصلی سایت راهنمایی می کنند.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

این ابزار همراه با فهرست ناوبری وردپرس می تواند کمک بسیار زیادی به کاربر در پیدا کردن موقعیت خود در سایت شما و دسترسی به دیگر مطالب و محتواهای سایت داشته باشد.

بردکرامب ها بیش از آنچه که فکرش را می کنید برای سایت وردپرس شما مهم هستند. آنها نه تنها تجربه کاربری شما را بهبود می بخشند بلکه باعث بهتر شدن نتایج شما در جستجوی گوگل می شوند.

گوگل این عنصر ساختاری در وب سایت ها را می پسندد و آنها را در نتایج جستجو در زیر متای عنوان نشان می دهد.

بردکرامب ها در نتایج جستجو امکان درک کلی از مکان صفحه در وب سایت را به کاربران می دهند. بسیاری وب مستران عقیده دارند بردکرامب ها تأثیر مثبتی در رتبه بندی دارند.

بنابراین استفاده از بردکرامب هم در بهبود تجربه کاربری و هم در بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو مؤثر است و اضافه کردن آن در سایت وردپرس ضروری است.

در ادامه آموزش توضیح مختصری درباره مزایای استفاده از Breadcrumb و تأثیر آن بر سئو سایت وردپرس داده سپس انواع بردکرامب ها را معرفی می کنیم. در انتها نحوه ساخت Breadcrumb در وردپرس را آموزش داده و افزونه های Breadcrumb را معرفی می کنیم.

مزایای استفاده از Breadcrumb و تأثیر آن بر سئو سایت وردپرس

استفاده بردکرامب در سایت شما چندین مزیت دارد که عبارتند از:

 • گوگل آن را دوست دارد – بردکرامب ها راه دیگری را برای درک ساختار سایت شما در اختیار گوگل قرار می دهند. همچنین همانطور که قبلاً توضیح داده شد، گوگل از آنها در نتایج جستجوی واقعی استفاده می کند که نتایج شما را برای کاربران جذاب تر می نماید.
 • تجربه کاربری را بهبود می بخشد – هنگامی که افراد در یک مکان جدید قرار می گیرند، اغلب در جستجوی نشانه ای می گردند که بتوانند موقعیت خود را پیدا کنند. این امر در مورد وب سایت ها نیز صادق است. برد کرامب می تواند به بهبود تجربه کاربری شما کمک کند زیرا یک مسیر راهنما است که راه را به کاربران نشان می دهد.
 • بونس ریت را پایین می آورد – معمولاً کاربران از طریق صفحه اصلی وارد یک سایت نمی شود. این امر بدان معنی است که هر بخشی از سایت شما می تواند یک نقطه ورود باشد. اگر صفحه انتخابی پاسخگوی نیازهای آنها نباشد، باید راهی برای راهنمایی بازدید کنندگان به قسمتهای دیگر سایت خود بیابید. بردکرامب می تواند نرخ بونس ریت را پایین بیاورد زیرا به بازدید کنندگان یک روش جایگزین برای مرور سایت خود ارائه می دهید.

انواع Breadcrumb

بردکرامب ها یا مسیرهای راهنما انواع مختلفی دارند که متداول ترین آنها عبارتند از:

بردکرامب های مبتنی بر سلسله مراتب

بردکرامب های سلسله مراتبی رایج ترین نوع بردکرامب هستند و بسیاری از وب سایت ها از این نوع استفاده می کنند. این نوع بردکرامب به کاربران می گوید که در کجای ساختار سایت قرار دارند و چند مرحله برای بازگشت به صفحه اصلی وجود دارد. نمونه ای از این نوع بردکرامب به صورت صفحه اصلی> وبلاگ> دسته> نام نوشته است.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

بردکرامب های مبتنی بر ویژگی

بردکرامب های مبتنی بر ویژگی معمولاً وقتی کاربر در یک فروشگاه آنلاین جستجو می کند، دیده می شود و دنباله بردکرامب از ویژگی های محصول ساخته شده است – به عنوان مثال: صفحه اصلی> دسته محصولات> جنسیت> اندازه> رنگ.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

بردکرامب های مبتنی بر تاریخ

بردکرامب های مبتنی بر تاریخ دقیقاً طبق آنچه شما در سایت انجام داده اید سازمان دهی می شوند. آنها را می توان به عنوان جایگزینی برای نوار تاریخ اینترنت دانست. بنابراین مثالی از آنها به این صورت است: صفحه اصلی> صفحه قبلی> صفحه قبلی> صفحه قبلی> صفحه فعلی. همچنین ترکیب این موارد نیز مانند تصویر زیر ممکن است.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

آموزش ساخت Breadcrumb در وردپرس

راه های زیادی برای اضافه کردن و ساخت Breadcrumb در وردپرس وجود دارد که ساده ترین آنها استفاده از افزونه است. همچنین می توانید به صورت دستی با اضافه کردن کد به سایت وردپرس خود نیز این کار را انجام دهید که معمولاً توصیه نمی شود.

اگر می خواهید بردکرامب ها در نتایج جستجو ظاهر شوند باید از داده ساختار یافته در سایت وردپرس خود استفاده کنید به صورتی که گوگل متوجه شود.

در ادامه آموزش نحوه اضافه کردن برد کرامب با استفاده از سه افزونه متداول را توضیح می دهیم.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با استفاده از افزونه Yoast SEO

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

افزونه Yoast SEO یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است که راهی آسان برای اضافه کردن Breadcrumb به سایت وردپرس شما ارائه می دهد. این افزونه نه تنها بردکرامب را به سایت شما اضافه می کند بلکه آن را برای گوگل نیز آماده می نماید. Yoast SEO به طور خودکار داده های ساختاریافته لازم – BreadcrumbList – را با فرمت JSON-LD به سایت شما اضافه می کند.

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و راه اندازی افزونه Yoast SEO است. در مقاله آموزش افزونه Yoast SEO می توانید با نحوه انجام این کار به صورت کامل آشنا شوید.

پس از فعال سازی افزونه، در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » ظاهر جستجو بروید و روی تب مسیر راهنما کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

فعال سازی مسیر راهنما را روی قسمت “فعال شده” قرار دهید.

پس از فعال کردن، تنظیمات بردکرامب نشان داده می شود. بسیاری از فیلدها دارای تنظیمات پیش فرض مناسب برای اکثر وب سایت ها هستند. اما در صورت نیاز می توانید آنها را تغییر دهید. به عنوان مثال می توانید جدا کننده مسیرها را تغییر دهید یا آخرین صفحه در لیست مسیر راهنما را بولد کنید.

حتما قبل از خروج از این صفحه روی دکمه Save کلیک کنید.

حال نوبت به نمایش Breadcrumb در سایت وردپرس شما می رسد.

بعضی قالب های وردپرس از بردکرامب های افزونه Yoast پشتیبانی می کنند. شما می توانید از وب سایت خود بازدید کرده و روی یک نوشته یا برگه کلیک کنید تا ببینید آیا قالب شما لینک های ناوبری بردکرامب را نمایش می دهد یا خیر.

اگر قالب شما به صورت خودکار بردکرامب را نمایش ندهد، باید کد اسنیپت زیر را به فایل header.php قالب فعال سایت خود اضافه کنید.

  <?php
  if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  yoast_breadcrumb( '<p id="breadcrumbs">','</p>' );
  }
  ?>

شما می توانید این کد را در انتهای فایل قرار دهید.

حال به وب سایت خود مراجعه کرده و لینک های ناوبری بردکرامب را مشاهده کنید.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با استفاده از افزونه Rank Math

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

با استفاده از افزونه Rank Math نیز می توانید بردکرامب را در سایت خود فعال کنید.

ابتدا باید این افزونه را در سایت خود نصب و راه اندازی کنید. برای این کار آموزش افزونه Rank Math را مطالعه کنید.

پس از نصب و راه اندازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر Rank Math » تنظیمات عمومی بروید و روی تب مسیر راهنما کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

گزینه فعال سازی عملکرد مسیر راهنما را فعال کنید. سپس می توانید تنظیمات بردکرامب را مشاهده کرده و آنها را به صورت زیر پیکربندی کنید:

 • کاراکتر جداکننده: این گزینه به شما امکان می دهد که یک کاراکتر جدا کننده برای بردکرامب ها انتخاب کنید. شما می توانید از یکی از گزینه های موجود استفاده کنید یا با کلیک بر روی باکس سفید، یک کاراکتر دلخواه را وارد کنید.
 • نمایش پیوند صفحه اصلی: اگر می خواهید صفحه اصلی سایت شما در مسیر راهنما آورده شود، این گزینه را فعال کنید.
 • برچسب صفحه خانه: در این قسمت می توانید برچسب صفحه خانه وب سایت خود را سفارشی سازی کنید.
 • پیوند صفحه اصلی: این گزینه به شما امکان می دهد مشخص کنید که کلیک بر روی لینک صفحه اصلی، بازدید کننده را به کجا هدایت می کند. این امر زمانی مفید است که شما بخشهای زیادی مانند وبلاگ، فروشگاه و غیره را در وب سایت خود دارید و با استفاده از این گزینه ، می توانید Breadcrumb را طوری پیکربندی کنید تا بازدید کننده را به مکان مورد نظر خود هدایت کنید.
 • پیشوند مسیر راهنما: اگر می خواهید یک پیشوند مانند مکان شما، موقعیت شما و غیره قبل از بردکرامب قرار دهید، در این قسمت می توانید آن را وارد کنید.
 • فرمت بایگانی: این گزینه به شما امکان می دهد یک فرمت بردکرامب برای صفحات بایگانی سایت خود تنظیم کنید. شما می توانید این گزینه را سفارشی سازی کنید اما توصیه می شود “s%” را حذف نکنید زیرا طبقه بندی را نشان می دهد.
 • فرمت نتایج جستجو: این گزینه به شما امکان می دهد یک فرمت بردکرامب برای صفحات نتایج جستجو تنظیم کنید. بهتر است “s% ” را از این فیلد پاک نکنید.
 • برچسب 404: این گزینه به شما امکان می دهد یک فرمت بردکرامب برای صفحات 404 خود انتخاب کنید.
 • مخفی کردن عنوان نوشته: فعال کردن این گزینه به شما امکان می دهد هنگام ساخت Breadcrumb در وردپرس ، عنوان نوشته را از بردکرامب مخفی کنید.
 • نمایش دسته (ها): فعال کردن این گزینه باعث می شود دسته های والد در بردکرامب نمایش داده شوند. آنچه که این گزینه انجام می دهد این است که اگر نوشته شما بخشی از یک دسته فرزند باشد، بردکرامب در دسته والد شامل می شود. بهتر است این گزینه را غیرفعال کنید تا بردکرامب ها را تا حد ممکن کوچک نگه دارید.
 • پنهان کردن نام طبقه‌بندی: اگر از طبقه بندی دیگری غیر از دسته استفاده می کنید ، می توانید از این گزینه برای فعال یا غیرفعال کردن قرار دادن طبقه بندی در بردکرامب استفاده کنید. تنظیم پیشنهادی “خاموش” است.
 • نمایش صفحه وبلاگ: اگر می خواهید صفحه وبلاگ نیز در مسیر راهنما قرار دهید، این گزینه را فعال کنید.

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

برای نمایش بردکرامب در سایت وردپرس، از کد زیر در فایل قالب خود استفاده کنید.

<?php if (function_exists('rank_math_the_breadcrumbs')) rank_math_the_breadcrumbs(); ?>

همچنین می توانید از شورت کد زیر استفاده کرده و آن را در هر جایی از سایت خود که می خواهید قرار دهید.

[rank_math_breadcrumb]

افزونه Yoast SEO و Rank Math دو افزونه قدرتمند برای بهبود سئو سایت وردپرس هستند. اگر می خواهید با تفاوت ها و ویژگی های این دو افزونه آشنا شوید، مقاله مقایسه افزونه های Yoast SEO و Rank Math را مطالعه کنید.

ساخت Breadcrumb در وردپرس با استفاده از افزونه Breadcrumb NavXT

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

اگر از افزونه Yoast SEO یا Rank Math برای بهبود سئو سایت وردپرس خود استفاده نمی کنید، استفاده از آنها برای اضافه کردن بردکرامب منطقی به نظر نمی رسد.

خوشبختانه وردپرس افزونه های دیگری نیز دارد که به طور خاص برای اضافه کردن بردکرامب به سایت وردپرس ارائه شده اند.

محبوب ترین افزونه برای اضافه کردن بردکرامب به سایت وردپرس، افزونه Breadcrumb NavXT است که بیش از 800 هزار نصب فعال داشته و امتیاز 4.7 از 5 را کسب کرده است.

این افزونه یک ابزارک بردکرامب به سایت شما اضافه می کند که می توانید آن را به هریک از نواحی ابزارک های سایت وردپرس خود مانند سایدبار یا فوتر اضافه کنید.

افزونه Breadcrumb NavXT بسیار قابل انعطاف بوده و به شما امکان می دهد صفحات و دسته هایی که می خواهید در مسیر راهنما نمایش دهید را انتخاب کنید. این افزونه شامل نشانه گذاری اسکیما برای بهبود سئو نیز هست.

در مقاله آموزش افزونه Breadcrumb NavXT می توانید اطلاعات گسترده ای درباره این افزونه و نحوه استفاده از آن به دست آورید.

افزونه WooCommerce Breadcrumbs

ساخت Breadcrumb در وردپرس با افزونه ها

برای صاحبان کسب و کارهای آنلاین کوچک، افزونه WooCommerce Breadcrumbs راهی آسان برای اضافه کردن لینک های ناوبری بردکرامب به سایت وردپرس است.

اگر فروشگاه آنلاین خود را با افزونه WooCommerce اداره می کنید، این افزونه می تواند بهترین گزینه برای شما باشد و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بردکرامب ها را برای صفحات محصول خود فعال کنید و هدایت مشتری را در سایت خود بهبود بخشید.

برای آشنایی بیشتر با این افزونه قدرتمند و نحوه استفاده از آن برای ساخت Breadcrumb در فروشگاه وردپرس مقاله آموزش افزونه WooCommerce Breadcrumbs را مطالعه کنید.

جمع بندی

بردکرامب می تواند یک ویژگی مفید برای وب سایت شما هم برای بهبود سئو و هم بهبود تجربه کاربری باشد. این ویژگی یک ساختار قوی برای ردیابی کاربر در سایت شما و قابلیت برگشت او به نقطه شروع ایجاد می کند و گزینه های دسترسی بهتری به کاربران ارائه می دهد.

بردکرامب افزودنی خوبی برای هر وب سایت وردپرس است و یک ویژگی کوچک اما مهم را به وب سایت شما اضافه می کند.

5/5 - (3 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *