راهنمای جامع پینگ بک (Pingback) و ترک بک (Trackback) در وردپرس

پینگ بک و ترک بک

ترک بک (Trackback) و پینگ بک (Pingback) در تاریخ وبلاگ نویسی به عنوان راه هایی برای اطلاع رسانی، هنگام وقوع رویدادهای خاص ایجاد شده اند. این ابزارهای قدیمی همچنان در وردپرس موجود هستند و نقش مهمی در هر وب سایت وردپرس ایفا می کنند. یکی از مراحل طراحی سایت با وردپرس تنظیمات ترک بک و پینگ بک است.

به طور خلاصه، پینگ بک و ترک بک تکنولوژی هایی هستند که هنگام انتشار محتوا به سایر وب سایت هایی که موضوع محتوا ممکن است برای کاربران آنها جالب باشد، اطلاع می دهند. اگرچه از نظر تئوری ایده بسیار خوبی به نظر می رسد اما نقاط ضعفی در هر دو تکنولوژی وجود دارد که باعث می شود بسیاری از مدیران وب سایت های وردپرس بخواهند آنها را غیرفعال کنند.

در این مقاله به این موضوع که Pingback و Trackback در وردپرس چیستند، نقاط ضعف و قوت آنها کدام است و چرا ممکن است در سایت وردپرس خود به آنها نیاز داشته یا نداشته باشید، می پردازیم.

ترک بک (Trackback) چیست؟

پینگ بک و ترک بک

ترک بک اعلانی است که وردپرس به یک سایت خارجی، هنگامی که شما در محتوای خود به آن لینک می دهید، ارسال می کند. ترک بک حتی اگر لینک مستقیم به مطلب نداده باشید نیز می تواند ارسال شود. مانند منابعی که در پایان یک مقاله علمی یا یک فصل از کتاب درسی معرفی می شوند.

فرض کنید یک نوشته جدید در سایت خود منتشر کرده اید که سایت دیگری نیز در مورد آن مطلب کاملی منتشر کرده است و شما در نوشته خود به آن مطلب لینک داده اید.

در این سناریو، برای اطلاع دادن به نویسنده آن مطلب، می توانید یک ترک بک را به آن سایت ارسال کنید. آن شخص می تواند ترک بک را تأیید کند. پس از تأیید، گزیده ای از نوشته شما و لینکی به سایت شما در بخش دیدگاه آن سایت نمایش داده می شود.

برای استفاده از ترک بک، باید یک URL ترک بک داشته باشید. برای دریافت URL ترک بک به نوشته ای که می خواهید به آن لینک دهید مراجعه کرده و URL ترک بک را پیدا کنید.

اگر آن سایت از وردپرس به عنوان پلتفرم طراحی سایت استفاده می کند، اضافه کردن /trackback/ در انتهای پیوندهای یکتای نوشته باعث ایجاد URL ترک بک می شود.

در مرحله بعد، نوشته خود را بنویسید، به انتهای صفحه اسکرول کرده و URL trackback را در بخش فرستادن بازتاب ها وارد کنید. سپس نوشته خود را منتشر نمایید.

پینگ بک و ترک بک

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که برای فرستادن ترک بک باید از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنید. تا تاریخ انتشار مقاله، قسمتی برای قرار دادن url ترک بک در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس پیش بینی نشده است. اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا وردپرس در صورت لینک دهی به سایر سایت های مبتنی بر وردپرس از پینگ بک های خودکار پشتیبانی می کند.

اگر در ویرایشگر کلاسیک بخش فرستادن بازتاب ها را پیدا نکردید، پنجره کشویی تنظیمات صفحه در بالای صفحه ویرایش نوشته را باز کرده و چک باکس فرستادن بازتاب ها را فعال کنید.

پینگ بک و ترک بک

به محض انتشار مقاله، وردپرس خلاصه ای از نوشته شما را با لینکی که به آن ایجاد کرده به وب سایت گیرنده ارسال می کند. ترک بک در منوی دیدگاه های سایت گیرنده نمایش داده می شود و مدیر آن سایت می تواند تصمیم بگیرد که ترک بک را تأیید یا حذف کند یا به عنوان اسپم اعلام نماید.

توجه داشته باشید که ترک بک و پینگ بک باید در سایت گیرنده فعال باشند تا بتواند ترک بک شما را دریافت کند.

در ادامه آموزش در مورد پینگ بک ها توضیح خواهیم داد.

پینگ بک (Pingback) چست؟

پینگ بک همان ترک بک است که به صورت خودکار ارسال می شود. در حقیقت، Pingback به این منظور ساخته شده است که برخی مشکلات تکنیک ترک بک را برطرف کرده و نسخه بهتری از آن ایجاد کند.

ترک بک ها به صورت دستی ارسال می شوند اما پینگ بک ها خودکار هستند.

 فرض کنید پینگ بک ها را روی سایت خود راه اندازی کرده اید و نوشته ای را منتشر می کنید که لینکی به یک سایت خارجی دارد. در این حالت، به محض انتشار مقاله، یک پینگ بک به سایتی که به آن لینک داده اید، ارسال می شود.

سایت گیرنده قبل از نمایش آن به عنوان یک لینک ساده در بخش دیدگاه ها، می تواند آن را تأیید، حذف یا اسپم کند. اگر پینگ بک تأیید شود، در بخش دیدگاه ها نمایش داده می شود.

در بیشتر موارد ، پینگ بک خلاصه ای از نوشته مورد نظر را در بر نمی گیرد ، البته این بستگی به قالبی دارد که سایت از آن استفاده می کند. به عنوان مثال قالب های پیش فرض وردپرس خلاصه ای از نوشته را نشان نمی دهند و پینگ بک فقط به صورت یک لینک ظاهر می شود.

در ادامه مقاله به بررسی نکات مثبت و منفی این دو تکنولوژی می پردازیم. به این ترتیب به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که آنها را در سایت خود فعال/غیرفعال کنید.

مزایا و معایب پینگ بک و ترک بک

پینگ بک و ترک بک

مزایای استفاده از پینگ بک و ترک بک در سایت وردپرس عبارت است از:

  • افزایش ترافیک از طریق بک لینک. اگر یک وب سایت محبوب در بخش نظرات خود پینگ بک و ترک بک شما را منتشر کند، می تواند باعث ایجاد ترافیک بیشتر برای وب سایت شما شود.
  • از آنجا که Pingback ها و Trackback ها اساساً بک لینک هستند، در بهبود سئو سایت شما کمک می کنند، مشروط بر اینکه به سایتهای معتبر لینک دهید.
  • برقراری ارتباط با سایتهای مرتبط و تشویق آنها برای به اشتراک گذاشتن مطالب شما با نشان دادن تمایل خود برای ارتقاء آنها.
  • ارائه مطالب مرتبط در وب سایت خود و افزایش ارزش مطالبی که به کاربران خود ارائه می دهید.
  • ارزش گذاری بیشتر به خوانندگان با معرفی مطالب دیگری که ممکن است برای آنها مفید باشد.
  • از آنجا که یک پینگ بک یا ترک بک، تمایل شما را برای به اشتراک گذاشتن مطالب یک شخص دیگر به او نشان می دهد، ممکن است در نهایت به اشتراک گذاری مطالب شما نیز منجر شود که برای ترافیک و برندسازی بسیار عالی است.

معایب استفاده از پینگ بک و ترک بک در سایت وردپرس عبارت است از:

  • بزرگترین مسئله در مورد پینگ بک و ترک بک، اسپم است. اسپمر ها برای ارسال اسپم از ترک بک و پینگ بک استفاده می کنند. در واقع اسپم ترک بک یکی از پنج نوع رایج هرزنامه است. با این وجود می توانید از یک افزونه ضد اسپم قوی مانند افزونه Akismet استفاده کرده و با آنها مبارزه کنید. گرچه پوشه هرزنامه شما به میزان بسیار زیادی بزرگ خواهد شد.
  • اگر پینگ بک و ترک بک را بدون نظارت رها کنید، اسپمر ها می توانند به راحتی ترک بک هایی ایجاد کنند که به نظر برسد شما هستید که به آنها لینک داده اید.
  • مهمترین چالش مربوط به پینگ بک و ترک بک ، میزان بالای اسپمی است که روانه سایت شما می شود و می تواند بخش بزرگی از زمان شما را به خود اختصاص دهد، زمانی که می توانید برای بهبود و تقویت سایت خود از آن استفاده کنید. بیشتر وب سایت ها دیگر از پینگ بک و ترک بک استفاده نمی کنند ، به این معنی که بهتر است زمان خود را برای ارسال ترک بک ها هدر ندهید.
  • اگر به سایر پست های وبلاگ خود لینک دهید، وردپرس بطور خودکار پینگ بک ایجاد می کند که می تواند با گذشت زمان آزار دهنده شود، به خصوص اگر مرتباً لینک های داخلی ایجاد می کنید. البته می توانید با استفاده از افزونه No Self Ping بر این مشکل غلبه کنید.

Pingbackها در ابتدا برای رفع مشکل اسپم در Trackback ها طراحی شدند. به همین دلیل به صورت خودکار کار می کنند و قبل از نمایش نیاز به تأیید دارند. علاوه بر این تنها زمانی می توانند ارسال شوند که هر دو وبلاگ پینگ بک را فعال کرده باشند.

اما Pingback به زودی قربانی همان مشکلات Trackback شد. بسیاری از اسپمر ها به راحتی توانستند بر محافظت های اعمال شده غلبه کرده و پینگ بک های جعلی و مخرب زیادی ایجاد کنند. این بدان معنی است که سایتهایی که این ویژگی را فعال می کنند باید مدت زمان زیادی را برای بررسی دیدگاه ها صرف کنند.

به همین دلیل بسیاری از مالکان وب سایت های وردپرس ترجیح می دهند پینگ بک و ترک بک را در سایت خود غیرفعال کرده و مانع از دریافت حجم بالای اسپم ها و تلف کردن وقت خود شوند.

در ادامه آموزش به بررسی راه های غیرفعال کردن این دو ویژگی در سایت های وردپرس می پردازیم.

آموزش غیرفعال کردن پینگ بک و ترک بک در وردپرس

Pingback و Trackback به صورت پیش فرض در وردپرس فعال هستند اما به راحتی می توانید آنها را غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن پینگ بک و ترک بک به صورت زیر عمل کنید:

در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » گفت و گو بروید. در قسمت تنظیمات پیش فرض نوشته گزینه “اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه.” را غیرفعال کنید.

پینگ بک و ترک بک

به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و تغییرات را ذخیره کنید.

شما می توانید Pingback و Trackback را برای هر نوشته به صورت جداگانه غیرفعال کنید. برای این کار نوشته مورد نظر خود را به حالت ویرایش باز کنید.

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس، در سایدبار سمت چپ صفحه می توانید بخش گفت و گو را پیدا کنید.

گزینه اجازه دادن پینگ بک و ترک بک را غیرفعال کنید و نوشته خود را منتشر یا بروزرسانی نمایید.

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس پنجره کشویی تنظیمات در بالای صفحه را باز کرده و چک باکس گفت و گو را فعال کنید.

پینگ بک و ترک بک

سپس به انتهای صفحه اسکرول کرده و در بخش گفت و گو گزینه “پذیرفتن بازتاب برای این برگه” را غیرفعال کنید.

پینگ بک و ترک بک

غیرفعال کردن Pingback و Trackback، به روشی که قبلاً بیان شد، تنها برای نوشته هایی که بعداً منتشر می شوند کاربرد دارد. برای غیرفعال کردن پینگ بک و ترک بک در نوشته هایی که از قبل در سایت شما وجود داشته اند باید به ترتیب زیر عمل کنید.

در پیشخوان وردپرس به مسیر نوشته » همه نوشته ها بروید.

در بالای صفحه روی تنظیمات صفحه کلیک کنید و در قسمت تعداد موردها در هر برگه عدد 999 را وارد کرده و روی دکمه اجرا کلیک کنید.

پینگ بک و ترک بک

صفحه به گونه ای بارگذاری می شود که 999 نوشته را در یک صفحه نشان دهد که برای زمانی که شما صدها نوشته دارید، مفید است.

روی چک باکس عنوان کلیک کنید تا همه نوشته ها انتخاب شوند. روی پنجره کشویی کارهای دسته جمعی کلیک کرده و گزینه ویرایش را انتخاب کنید. سپس روی دکمه اجرا کلیک نمایید.

پینگ بک و ترک بک

در باکس نمایش داده شده، گزینه پینگ ها را پیدا کرده و آن را به حالت اجازه ندادن تغییر دهید. سپس روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید.

اگر بیش از 999 نوشته دارید، به صفحه بعدی رفته و همین عملیات را تکرار کنید. به این ترتیب پینگ بک و ترک بک در نوشته های انتخاب شده غیرفعال می شوند.

استفاده از پینگ بک و ترک بک در سایت وردپرس کاملاً به شما و استراتژی که برای سایت خود انتخاب کرده اید بستگی دارد اما تجربه نشان داده است که بیش از 99% آنها اسپم هستند و وقت و انرژی شما را هدر می دهند.

شما می توانید وقت و انرژی خود را در راه های مؤثرتر دیگری صرف کنید. به عنوان مثال می توانید از افزونه های نمایش آخرین نوشته های وردپرس استفاده کرده و محتوای بیشتری را به خوانندگان ارائه دهید یا با استفاده از شبکه های اجتماعی بک لینک های مفید ایجاد کنید.

امیدواریم از این آموزش بهره لازم را برده باشید. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *