آموزش افزونه Ecwid برای ساخت فروشگاه آنلاین در وردپرس

آموزش افزونه Ecwid

Ecwid Ecommerce Shopping Cart هر آنچه که برای اتصال یک فروشگاه آنلاین به سایت وردپرس خود نیاز دارید را دارا می باشد. این افزونه قدرتمند، با استفاده آسان و سازگار با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس است.در این مقاله به آموزش افزونه Ecwid که یکی از ابزارهای قدرتمند برای ساخت فروشگاه آنلاین در وردپرس است می پردازیم.

Ecwid یک پلتفرم ساخت فروشگاه آنلاین است که می توانید آن را با تمام سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس استفاده کنید. Ecwid برای ادغام با وردپرس یک افزونه در اختیار کاربران قرار داده است که با استفاده از آن می توان به راحتی پیشخوان Ecwid را با پیشخوان وردپرس ادغام کرده و فروشگاه آنلاین را به راحتی در وردپرس ساخت.

در این آموزش افزونه Ecwid که یکی از بهترین افزونه های فروشگاه ساز وردپرس برای ساخت فروشگاه آنلاین است را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش افزونه Ecwid و نحوه ساخت فروشگاه آنلاین در وردپرس

ساخت حساب کاربری در Ecwid

در ابتدا باید یک حساب کاربری در Ecwid باز کنید. این حساب کاربری رایگان بوده و تاریخ انقضا ندارد اما اگر قصد دارید بیش از ده محصول در فروشگاه خود به فروش برسانید باید ماهانه مبلغ کمی را پرداخت کنید.

برای ایجاد اکانت وارد سایت Ecwid شده و روی دکمه Get Started for free کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه Ecwid

نام، ایمیل و رمز عبور خود را وارد کرده و روی دکمه Next کلیک کنید.

در 4 صفحه بعد اطلاعاتی راجع به فروشگاه از شما پرسیده می شود. این اطلاعات برای این است که Ecwid بتواند ویزارد راه اندازی خودکار را شروع کند.

آموزش افزونه Ecwid
آموزش افزونه Ecwid

سپس روی دکمه Complete registration کلیک کنید. صفحه پیشخوان Ecwid باز شده و ویزارد راه اندازی آن به شکل زیر ظاهر می شود.

آموزش افزونه Ecwid

همانطور که مشاهده می کنید مرحله Create account انجام شده است. حال در دومین گام باید فروشگاه آنلاین خود را بسازید. در ادامه آموزش نحوه انجام این کار و اتصال Ecwid به سایت وردپرسی با استفاده از افزونه Ecwid را بررسی می کنیم.

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین و اتصال Ecwid به سایت وردپرسی با افزونه Ecwid

برای اجرای دومین مرحله و ساخت فروشگاه آنلاین مطابق تصویر بالا روی Create your online store کلیک کنید.

در ابتدا Ecwid از شما می پرسد که آیا یک وب سایت یا یک صفحه فیسبوک دارید؟ روی دکمه Yes I have a website کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

سپس باید پلتفرم خود را انتخاب کنید. از آنجا که Ecwid با بسیاری از پلتفرم های وب و همچنین فیسبوک کار می کند در این صفحه چندین گزینه در اختیار شما قرار داده شده است. در این آموزش چون از سایت وردپرسی استفاده می کنیم روی دکمه WordPress کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

سپس یک صفحه پاپ آپ به شما نشان داده می شود که دستورالعمل اتصال سایت وردپرسی به Ecwid در آن نوشته شده است.

آموزش افزونه Ecwid

طبق راهنمای این صفحه وارد پیشخوان وردپرس خود شده و افزونه Ecwid را نصب کنید. می توانید افزونه را از پایین صفحه دانلود کنید سپس آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام Ecwid به پیشخوان وردپرس اضافه شده و صفحه Setup آن به صورت زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

توجه داشته باشید که افزونه Ecwid به شما اجازه ایجاد یک اکانت جدید از پیشخوان وردپرس را می دهد اما چون قبلاً یک حساب کاربری در Ecwid ایجاد کرده اید روی Connect your store to this site کلیک کنید.

صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

با کلیک بر روی دکمه Accept افزونه پیشخوان سایت وردپرسی شما را به  پیشخوان Ecwid وصل می کند و صفحه پیشخوان Ecwid در همان جایی که آن را رها کرده بودید به صورت زیر در پیشخوان وردپرس نشان داده می شود. روی Proceed to Next Step کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

در صفحه بعد Ecwid از شما می خواهد که آدرس URL وب سایت را وارد کنید.

آموزش افزونه Ecwid

حال راه اندازی Ecwid در پیشخوان وردپرس به پایان رسیده است. البته می توان آن را در پیشخوان Ecwid نیز به اتمام رساند. این دو پیشخوان در حال حاضر کاملاً به یکدیگر متصل هستند و فرقی ندارد که از کدام پیشخوان استفاده می کنید. تمام تغییرات در حساب کاربری Ecwid فروشگاه ذخیره شده و داده ها را برای سایت وردپرسی، فروشگاه فیسبوک و هر پلتفرم دیگری که از آن برای فروشگاه خود استفاده می کنید، فراهم می کند. حتی می توان یک فروشگاه Ecwid یکسان را به چندین وب سایت متصل کرد.

گام بعدی اضافه کردن محصولات به وب سایت است. در ادامه آموزش به نحوه اضافه کردن محصولات به فروشگاه در پیشخوان افزونه Ecwid می پردازیم.

آموزش اضافه کردن محصولات به فروشگاه در افزونه Ecwid 

روی دکمه Add products کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

یک صفحه پاپ آپ مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

در این صفحه می توانید محصولات را با وارد کردن نام محصول، قیمت و تصویر آن به فروشگاه خود اضافه کنید. این کار در زمانی که می خواهید سریعاً چندین محصول را برای تست در فروشگاه قرار دهید مناسب است. با کلیک بر روی لینک More Powerful Options می توانید جزئیات بیشتری را وارد کنید.

با کلیک بر روی More Powerful Options صفحه جزئیات کامل محصول را مطابق شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش افزونه Ecwid

در این صفحه می توانید توضیحات محصول را وارد کنید، ویژگی هایی مانند اندازه و رنگ محصول را تنظیم کنید، تغییرات قیمت گذاری ایجاد کنید، محصولات خود را دسته بندی کنید و بسیاری تنظیمات دیگر را پیکربندی کنید.

در این آموزش دو محصول را با استفاده از گزینه اضافه کردن سریع در صفحه راه اندازی افزونه Ecwid به فروشگاه اضافه کرده ایم. پس از اینکه نام، قیمت و تصویر محصول مورد نظر خود را وارد کردید، روی دکمه Save کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

برای اضافه کردن محصولات بیشتر کافی است روی دکمه Add more کلیک کنید.

با کلیک بر روی دکمه Save صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما نشان داده می شود. در این صفحه می توانید آیتم ها را مشاهده کرده یا آیتم های بیشتری اضافه کنید. اگر هیچ یک از این موارد مد نظر شما نیست روی دکمه Proceed to next step کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

هر فروشگاه Ecwid با چند محصول دمو به صورت پیش فرض پر شده است که با استفاده از آنها می توانید از مرحله اضافه کردن محصول صرف نظر کنید. در این صفحه می توانید محصولات دمو را پاک کرده یا با کلیک بر روی do it Later آنها را برای تست نگه دارید. از آنجا که در این آموزش محصولات مورد نظر خود را وارد کرده ایم، محصولات دموی افزونه Ecwid را با کلیک بر روی دکمه Delete پاک می کنیم.

اگر آیتم های دمو را در این قسمت پاک نکردید می توانید در هر زمان که بخواهید با رفتن به زیر منوی Catalog آنها را از قسمت لیست محصولات پاک کنید.

با کلیک بر روی زیر منوی Catalog در منوی Ecwid پیشخوان وردپرس می توانید هر زمان که بخواهید به صفحه ویرایش و اضافه کردن محصول بروید.

آموزش افزونه Ecwid

در Ecwid تقریباً می توانید هر نوع محصولی که بخواهید به فروش برسانید و محصولات را به هر صورتی که بخواهید دسته بندی کنید. کنترل تمام این موارد در زیر منوی Catalog و بخش های Products و Categories است.

برای اضافه کردن جزئیات بیشتر شامل توضیحات محصول، تصاویر بیشتر و … هر زمان که بخواهید می توانید به مسیر Catalog » Product رفته و با کلیک بر روی دکمه Add New Product آیتم های مورد نظر خود را اضافه کنید.

توجه داشته باشید که در نسخه رایگان تنها می توانید 10 محصول را در فروشگاه قرار دهید. اگر می خواهید محصولات بیشتری را به فروش برسانید باید پلن خود را ارتقا دهید.

پس از ایجاد اکانت، ساخت فروشگاه آنلاین و اضافه کردن محصولات، گام بعدی در ویزارد راه اندازی Ecwid درستی سنجی تنظیمات جغرافیایی فروشگاه است. در ادامه آموزش به بررسی این موضوع در پیشخوان وردپرس افزونه Ecwid می پردازیم.

کامل کردن اطلاعات موقعیت فیزیکی فروشگاه

آموزش افزونه Ecwid

در این مرحله Ecwid از شما می خواهد اطلاعات بیشتری از موقعیت فیزیکی فروشگاه خود در اختیارش قرار دهید تا بتواند پول رایج، استانداردهای اندازه گیری (برای آیتم هایی مانند وزن) و مالیات های فروش را مشخص کند. برای وارد کردن اطلاعات موقعیت فیزیکی فروشگاه روی Verify geo settings کلیک کنید.

صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

تمام اطلاعات این صفحه درست است بنابراین روی دکمه Proceed to next step کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

در این صفحه اطلاعات لوکیشن خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات عمومی هستند و در فاکتورها و ایمیل های مشتری نشان داده می شوند.

پس از تکمیل کردن اطلاعات فوق روی دکمه Save کلیک کنید. این مرحله تکمیل شده و مجدداً به ویزارد راه اندازی برمی گردید. حال باید اطلاعات حمل و نقل را وارد کنید که در ادامه آموزش به بررسی این موضوع در پیشخوان افزونه Ecwid می پردازیم.

آموزش تنظیم گزینه های حمل و نقل در افزونه Ecwid

آموزش افزونه Ecwid

برای انجام این کار روی Set up shipping or pickup کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

آموزش افزونه Ecwid

در Ecwid شما می توانید هم محصولات فیزیکی مانند لباس یا لیوان دسته دار و هم محصولات دیجیتال مانند دانلود تصاویر یا پادکست بفروشید. توجه داشته باشید که در اکانت رایگان نمی توانید محصولات دیجیتال بفروشید. از آنجا که در این فروشگاه تست محصولات فیزیکی فروخته می شود باید گزینه Set up shipping انتخاب شود.

سپس صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود. در این صفحه فقط یک گزینه در اختیار کاربران ایرانی قرار دارد. بنابراین روی Set custom flat-rates کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

قیمت مورد نظر خود را وارد کرده و روی دکمه Proceed to next step کلیک کنید.

آموزش افزونه Ecwid

قسمت بعد مربوط به تنظیمات پرداخت ها است.

انتخاب یک درگاه پرداخت برای فروشگاه Ecwid

آموزش افزونه Ecwid

روی دکمه Get paid کلیک کنید.

برای استفاده از درگاه های پرداخت ایرانی باید آنها را خریداری کرده سپس به Ecwid اتصال دهید.

بعد از اتمام این مرحله کار ساخت فروشگاه به پایان رسیده و می توانید در فرانت اند سایت آن را مشاهده کنید.

Ecwid به صورت خودکار آیتم Store را به فهرست ناوبری سایت اضافه می کند.

آموزش افزونه Ecwid

در پیشخوان وردپرس با رفتن به مسیر نمایش » فهرست ها می توانید این نام را عوض کرده و ترتیب قرار گرفتن آیتم های فهرست را نیز تغییر دهید.

در بخش Store سبد خرید به صورت خودکار توسط Ecwid اضافه می شود بنابراین مشتریان می توانند در حین خرید محصولات خود را بررسی کنند. همچنین یک باکس جستجوی محصولات نیز وجود دارد که مشتریان می توانند محصولات فروشگاه را جستجو کنند و بسیاری ویژگی های درون ساخته دیگر نیز وجود دارد که Ecwid را یک ابزار قدرتمند برای ساخت فروشگاه آنلاین کرده است.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. منتظر دریافت دیدگاه های شما هستیم.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Ecwid
صفحه افزونه Ecwid

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Job Manager

WP Job Manager افزونه راه اندازی سایت کاریابی در وردپرس

WP Job Manager  یک افزونه ایجاد سیستم فرصت های شغلی و ساخت سایت کاریابی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *