آموزش افزونه Jetpack برای افزایش سرعت و کارایی سایت های وردپرس

آموزش افزونه Jetpack

در این مقاله به آموزش افزونه Jetpack که یکی از قویترین و بهترین افزونه های وردپرس برای افزایش سرعت و عملکرد سایت است می پردازیم.

یکی از مزایای وردپرس چیزی است که در واقع ندارد یعنی ویژگی های درون ساخته و بدون نیاز به نصب و پیکربندی. قدرت واقعی وردپرس در انعطاف پذیری آن از طریق قالب ها و افزونه ها است. یکی از دلایلی که WordPress.org خود میزبان برای وبلاگ نویسان جدی بهتر از WordPress.com است همین موضوع می باشد.

از طرف دیگر WordPress.com دارای ویژگی های مفید بسیار زیادی است که WordPress.org فاقد آن است. اینجاست که افزونه Jetpack وارد می شود. هدف از این افزونه اضافه کردن ویژگی های مفید WordPress.com به وبلاگ های وردپرسی خود میزبان است.

Jetpack یک افزونه محبوب وردپرس است که توسط Automatic، تیم پایه گذار وردپرس ساخته شده است. بسیاری از فراهم کنندگان خدمات میزبانی وب به صورت خودکار جتپک را به حالت پیش نصب با وردپرس ارائه می دهند. این افزونه ویژگی های قدرتمند بسیار زیاد WordPress.com را به سایت های وردپرسی خود میزبان ارائه می دهد و از این طریق در بهبود وبلاگ ها و وب سایت هایی که با وردپرس ساخته شده اند کمک زیادی می کند.

فعال سازی افزونه جتپک برخلاف دیگر افزونه ها چیزی بیش از یک کلیک ساده است. دلیل این امر این است که کار جتپک پر کردن شکاف بین WordPress.com و WordPress.org است. شما باید یک حساب کاربری WordPress.com ایجاد کرده و با استفاده از اطلاعات ورود به سیستم آن جتپک را فعال سازی کنید.

به طور خلاصه ثبت نام در WordPress.com به شما امکان دسترسی به تمام ویژگی های آن را می دهد که می توانید از طریق افزونه Jetpack این ویژگی ها را در نصب خود میزبان WordPress.org استفاده کنید. ماژول های متنوع افزونه Jetpack می تواند به وب سایت شما کمک بزرگی کند اما در عین حال دام هایی نیز وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

در این آموزش نحوه فعال سازی، پیکربندی و استفاده از ویژگی های بسیار قدرتمند افزونه Jetpack را در وب سایت های وردپرسی توضیح می دهیم.

آموزش افزونه Jetpack و نحوه فعال سازی آن در وب سایت های وردپرسی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید آیا جتپک به صورت پیش نصب در سایت شما وجود دارد یا خیر. برای این کار کافی است در پیشخوان وردپرس وارد منوی افزونه ها » افزونه های نصب شده بروید. اگر این افزونه در سایت شما وجود دارد روی لینک “فعال نمایید” کلیک کنید. در غیر این صورت آن را از پایین صفحه یا مخزن وردپرس نصب کنید.

آموزش افزونه Jetpack

اگر منوی افزونه را در پیشخوان خود ندیدید احتمالاً سایت شما در WordPress.com است و نیازی به نصب افزونه جتپک ندارید یا هاست تان اجازه نصب این افزونه را بر روی سایت تان نمی دهد.

آموزش اتصال افزونه Jetpack به WordPress.com

یکی از اصلی ترین دلایلی که Jetpack به خوبی کار می کند استفاده از زیرساخت های قدرتمند WordPress.com است. برای استفاده از این زیرساخت ها باید سایت خود را به WordPress.com متصل کنید. برای این کار نیاز به اکانت رایگان WordPress.com دارید.

پس از کلیک بر روی لینک “فعال کنید” افزونه صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد. روی دکمه Set Up Jetpack کلیک کنید.

آموزش افزونه Jetpack

با کلیک بر روی این دکمه وارد صفحه لاگین کردن به اکانت WordPress.com می شوید.

آموزش افزونه Jetpack

اگر از قبل حساب کاربری WordPress.com داشته اید می توانید به آن متصل شوید. در غیر این صورت با کلیک بر روی دکمه “ادامه” یا لینک Create a new account یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.

صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

آموزش افزونه Jetpack

فیلدهای خواسته شده را پر کرده و روی دکمه Create your account کلیک کنید.

توجه داشته باشید که اکانت WordPress.com با اکانتی که برای ورود به سایت خود استفاده می کنید متفاوت است. زیرا سایت WordPress.com و سایت خود میزبان WordPress.org موجودیت های کاملاً متفاوتی هستند.

پس از آنکه حساب کاربری WordPress.com خود را ساختید باید اتصال آن را تأیید کنید.

آموزش افزونه Jetpack

پس از آن کار تمام است و شما موفق شده اید افزونه Jetpack را به حساب کاربری WordPress.com متصل کنید.

افزونه Jetpack ماژول های متنوع زیادی ارائه می دهد  که ویژگی های مختلفی را به سایت شما اضافه می کنند. شما می توانید تنها ماژول هایی را فعال سازی کنید که واقعاً به آنها نیاز داشته و از آنها استفاده می کنید.

بعضی از ماژول ها به صورت پیش فرض فعال هستند اما می توانید در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » Settings رفته و ویژگی هایی پیش فرض و دیگر ویژگی های افزونه را فعال یا غیرفعال کنید.

آموزش ویژگی هایی که به صورت پیش فرض در افزونه Jetpack فعال هستند

بعد از فعال سازی و اتصال Jetpack مفیدترین ویژگی های آن به صورت پیش فرض فعال می شوند. اما می توانید از طریق لینکی که در پایین تمام صفحات Jetpack در پیشخوان سایت وجود دارد به تمام ویژگی های افزونه Jetpack دسترسی پیدا کرده و آنها را فعال یا غیرفعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

با کلیک بر روی این لینک به تمام ویژگی هایی که افزونه Jetpack ارائه می دهد دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را فعال یا غیر فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

در این قسمت از آموزش ویژگی هایی که به صورت پیش فرض با نصب و اتصال افزونه Jetpack به صورت خودکار فعال می شوند را معرفی می کنیم. مفیدترین ویژگی های افزونه Jetpack که به صورت پیش فرض فعال هستند عبارتند از:

فرم تماس: این ویژگی امکان برقراری ارتباط با شما را برای خوانندگان بدون نیاز به اعلام آدرس ایمیل شخصی تان فراهم می کند. پس از نصب و اتصال افزونه می توانید در هر نوشته یا برگه ای از سایت خود فرم تماس را اضافه کنید. این کار در ویرایشگر گوتنبرگ از طریق بلوک Form از بخش Jetpack امکان پذیر است.

آموزش افزونه Jetpack

هنگامی که بلوک Form را به نوشته یا برگه خود اضافه کردید از شما می خواهد یک آدرس ایمیل برای دریافت اعلان ها پس از پر کردن فرم توسط کاربران و یک عنوان برای موضوع ایمیل وارد کنید.

آموزش افزونه Jetpack

اگر این قسمت ها را خالی بگذارید ایمیل برای نویسنده نوشته یا برگه فرستاده خواهد شد و موضوع ایمیل نیز عنوان نوشته یا برگه خواهد بود.

روی دکمه Add Form کلیک کنید و فرم پیش فرض به صورت زیر خواهد بود.

آموزش افزونه Jetpack

این فرم شامل فیلدهای نام، ایمیل، وب سایت، فیلد متن پیام و یک دکمه ارسال است. شما می توانید از همین فرمی که با استفاده از بلوک Forms افزونه Jetpack ساخته اید، استفاده کنید یا آن را بر طبق نیازهای خود طبق ادامه آموزش سفارشی سازی کنید.

برای سفارشی سازی فرم باید توجه داشته باشید که هر فیلد فرم مانند یک بلوک در بلوک Form است. برای اضافه کردن یک فیلد بالای یک فیلد دیگر کافی است روی فیلد مورد نظر هاور کرده و روی آیکون اضافه کردن بلوک در بالای فیلد موجود کلیک کنید.

آموزش افزونه Jetpack

توزیع بهبود یافته: اجازه می دهد محتوای شما در firehose سایت WordPress.com در محتوای عمومی وبلاگ گنجانده شود.

JSON API: اپلیکیشن ها و سرویس ها را به منظور اتصال ایمن به وب سایت شما احراز اصالت می کند و به آنها اجازه می دهد از محتوای شما استفاده کنند یا ویژگی های جدیدی را به سایت شما ارائه دهند. توسعه دهندگان می توانند از سیستم احراز اصالت OAuth2 سایت WordPress.com و WordPress.com REST API برای مدیریت و دسترسی به محتوای سایت استفاده کنند.

آگاه سازی ها:  با استفاده از این ویژگی می توانید در نوار ابزار مدیریت و در دستگاه موبایل خود اعلان های دریافت کامنت ها و لایک های جدید را مشاهده کنید.

بروزرسانی افزونه ها: با استفاده از این ویژگی می توانید انتخاب کنید که کدام افزونه در سایت شما به صورت خودکار بروزرسانی شود. برای این کار ابتدا به آدرس WordPress.com/sites بروید تا سایت Jetpack خود را ببینید.

آموزش افزونه Jetpack

با دیدن آیکون بروزرسانی زرد رنگ می توانید در یک نگاه ببینید کدام بروزرسانی ها برای سایت شما موجود است.

برای مدیریت افزونه ها به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و بخش Tools را پیدا کنید. سپس روی Plugins کلیک نمایید.

آموزش افزونه Jetpack

در قسمت بالای سمت راست صفحه روی Manage Plugins کلیک کنید. لیستی از تمام افزونه های نصب شده در سایت را مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش افزونه Jetpack

در زیر هر افزونه دو دکمه Active و Autoupdates را مشاهده می کنید. اگر دکمه Active آبی باشد به این معنی است که این افزونه در سایت شما فعال است اما اگر خاکستری باشد به معنی فعال نبود آن است. Autoupdates به اینکه آیا می توان این افزونه را از طریق ویژگی های بروزرسانی خودکار وردپرس به صورت خودکار بروزرسانی کرد یا خیر اشاره دارد. اگر دکمه Autoupdates را فعال کنید افزونه مورد نظر به صورت خودکار بروزرسانی خواهد شد.

محافظت: این ویژگی افزونه Jetpack از سایت شما در برابر حملات بروت فورس و بروت فورس توزیع شده محافظت می کند. در ادامه آموزش بیشتر در مورد این ویژگی صحبت خواهیم کرد.

ویژگی Protect یا محافظت به صورت پیش فرض فعال است. اما می توانید از طریق پیشخوان افزونه Jetpack آن را غیرفعال کنید. به این منظور در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » پیشخوان رفته و در تب “در یک نگاه” این ویژگی را غیر فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

برای این کار کافی است به پایین صفحه اسکرول کرده و دکمه Protect را غیرفعال کنید.

Jetpack Protect به شما امکان می دهد از سایت خود در برابر حملات بروت فورس و حملات بروت فورس توزیع شده محافظت کنید. ویژگی های امنیتی بات نت جتپک با نصب جتپک و اتصال آن به اکانت WordPress.com به صورت خودکار کار می کند. با استفاده از این دو ویژگی سایت شما تمام تلاش های ناخواسته برای ورود را مسدود می کند.

اشتراک ها: این ویژگی به کاربران اجازه دریافت اعلان های مربوط به جدیدترین نوشته ها یا کامنت ها را می دهد. بسیاری از کاربران یک بار از سایت شما بازدید کرده و دیگر به سایت بازنمی گردند. با این حال می توانید بسیاری از این بازدیدکنندگان را از طریق اشتراک در محتوای خود به خوانندگان مرتب سایت تبدیل کنید.

با نصب و اتصال Jetpack ویژگی اشتراک ها به صورت پیش فرض فعال می شود اما اگر چنین اتفاقی نیفتاد می توانید از طریق مسیر Jetpack » تنظیمات » بحث و فعال کردن گزینه Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email این ویژگی را در سایت خود فعال کنید.

WordPress.com Stats: آمار وب گاه یا WordPress.com Stats یک روش عالی برای مشاهده آنالیتیکس وب سایت شما است. از این ماژول در ارتباط با گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. ماژول WordPress.com Stats به صورت پیش فرض فعال است. با استفاده از این ویژگی می توانید بازدیدهای سایت را براساس تاریخ و پربازدیدترین نوشته ها و برگه ها مشاهده کنید.

برای این کار در پیشخوان وردپرس در قسمت تنظیمات بالای صفحه Stats را فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

سپس به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و در قسمت Jetpack Stats آمارهای مربوط به سایت را مشاهده کنید.

آموزش افزونه Jetpack

همچنین در پیشخوان افزونه Jetpack می توانید آمار دقیق تری از ترافیک وب سایت خود را مشاهده کنید.

آموزش افزونه Jetpack

این ویژگی ها تنها ویژگی هایی نیستند که افزونه Jetpack ارائه می دهد بلکه ویژگی هایی هستند که به صورت خودکار با نصب و اتصال افزونه به طور پیش فرض فعال می شوند.

افزونه Jetpack دارای ماژول های بسیار زیادی است که می تواند به صورت جداگانه فعال یا غیرفعال شود. در ادامه آموزش ویژگی هایی که به صورت پیش فرض فعال نیستند و پس از نصب و اتصال جتپک باید آنها را فعال کنید را معرفی می نماییم.

ویژگی های افزونه Jetpack که به صورت پیش فرض فعال نیستند

برای فعال کردن ویژگی هایی که به صورت پیش فرض در این افزونه فعال نیستند و باید خودتان آنها را فعال سازی نمایید باید در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » تنظیمات بروید. سپس از طریق تب هایی که در صفحه تنظیمات افزونه وجود دارد طبق آموزش زیر ویژگی های را فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

Monitor یا پایش: مانیتور downtime جتپک به طور مداوم سایت شما را تماشا می کند و به محض شناسایی خرابی در سایت آن را به شما اطلاع می دهد. پس از فعال سازی این ویژگی یکی از سرورهای جتپک هر پنج دقیقه یکبار سایت شما را بررسی می کند. اگر مورد مشکوکی به نظر برسد یک اعلان ایمیل به اکانت WordPress.com که جتپک به آن متصل است ارسال خواهد شد.

برای فعال کردن این ویژگی به تب امنیت در صفحه تنظیمات افزونه رفته و در بخش Downtime monitoring گزینه Monitor your site’s downtime را فعال کنید.

Single Sign On: با استفاده از این ویژگی می توانید از همان اعتبار ورود به سیستم که برای WordPress.com استفاده می کنید برای ثبت نام و ورود سریع و ایمن به سایت های WordPress.org خودمیزبان استفاده کنید.

برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود به تب امنیت در صفحه تنظیمات افزونه رفته و گزینه Allow users to log into this site using WordPress.com accounts را در بخش “وارد WordPress.com شوید” فعال کنید.

در ادامه آموزش به بررسی ویژگی های تب Performance افزونه Jetpack می پردازیم.

آموزش افزونه Jetpack

Site Accelerator: ویژگی Site Accelerator افزونه جتپک به شما کمک می کند تا با بهینه سازی تصاویر سایت و ارائه تصاویر و فایل های استاتیک (مانند CSS و جاوا اسکریپت) از شبکه جهانی سرورها، صفحات خود را سریعتر بارگذاری کنید و باعث افزایش سرعت وردپرس شوید.

برای فعال سازی این ماژول وارد تب Performance شده و در بخش Performance & speed گزینه Enable site accelerator را فعال کنید.

گالری‌های کاشی‌کاری‌شده (Tiled Galleries): این ویژگی گالری های تصاویر شما را در سه سبک مختلف شامل موزائیک های مستطیلی، موزائیک های مربعی و یک شبکه دایره ای نشان می دهد.

آموزش افزونه Jetpack

برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود باید ویژگی Image CDN نیز فعال باشد.

Image CDN یک سرویس شتاب و ویرایش تصویر است. به این معنی که تصاویر شما از سرورهای جتپک میزبانی شده و در نتیجه بار روی سرور شما کم می شود. به این ترتیب تصاویر سریعتر بارگذاری می شوند.

برای فعال کردن این ویژگی وارد تب Performance شده و گزینه Speed up static file load times را در بخش Performance & speed فعال کنید.

پس از آن یک بلوک جدید به نام Tiled gallery به ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس اضافه می شود و شما می توانید گالری های کاشی کاری شده را به وب سایت خود اضافه کنید.

آموزش افزونه Jetpack

همچنین فایل های استاتیک مانند CSS و جاوااسکریپت با هسته وردپرس، جتپک و ووکامرس از سرورهای جتپک به صورت شبکه تحویل محتوا (CDN) فرستاده می شوند و باعث کاهش بار روی سرور می گردند. برای فعال کردن این ویژگی گزینه Speed up static files load times در بخش Performance & speed را فعال کنید.

Lazy Images: با استفاده از این ویژگی تنها تصاویری که در صفحه قابل دیدن هستند بارگذاری می شوند و با اسکرول کردن کاربر به سمت پایین صفحه باقی تصاویر بارگذاری شده و نشان داده می شوند. بارگذاری تنبل تصاویر تأثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت وردپرس و پهنای باند دارد. بنابراین برای کاربرانی که که پهنای باند کم و گرانی دارند، مخصوصاً کاربران موبایل، بسیار مناسب است.

برای فعال کردن این ویژگی در تب Performance صفحه تنظیمات افزونه Jetpack به بخش Performance & speed رفته و گزینه “فعال کردن بارگذاری کند (lazy) برای تصاویر” را فعال کنید.

ادامه آموزش به بررسی ویژگی های موجود در تب نوشتن صفحه تنظیمات افزونه Jetpack اختصاص دارد.

آموزش افزونه Jetpack

گردونه: با استفاده از این ویژگی تمام گالری های وردپرس موجود در نوشته ها و برگه ها یک تجربه مرور عکس های تمام صفحه فوق العاده را با کامنت ها و متاداده EXIF به نمایش خواهد گذاشت.

آموزش افزونه Jetpack

برای فعال کردن این گزینه در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » تنظیمات » نوشتن رفته و در بخش رسانه گزینه Display images in a full-screen carousel gallery را فعال کنید.

حتی می توانید پس زمینه عکس را سفید انتخاب کنید.

آموزش افزونه Jetpack

مارک‌داون: به شما اجازه می دهد تا نوشته ها و کامنت ها را با لینک ها، لیست ها و سایر استایل ها با استفاده از کاراکترهای معمولی و علائم نگارشی تهیه کنید. مارک داون توسط نویسندگان و وبلاگ نویسانی استفاده می شود که راهی سریع و آسان برای نوشتن متن های غنی بدون نیاز به برداشتن دست از کیبورد می خواهند.

برای فعال کردن این گزینه در تب نوشتن صفحه تنظیمات وردپرس به بخش Composing رفته و گزینه Write posts or pages in plain-text Markdown syntax را فعال کنید.

ریاضیات زیبا: از زبان نشانه گذاری LaTeX برای نوشتن معادلات پیچیده ریاضی و فرمول ها استفاده می کند. برای فعال کردن این ماژول در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » تنظیمات » نوشتن رفته و در بخش Composing گزینه Use the LaTeX markup to write mathematical equations and formulas را فعال نمایید.

جاسازی کدهای کوتاه: شورت کد امکان اضافه کردن و جاسازی ویدئو ها از یوتیوب، توییت های توییتر و سایر رسانه ها در وب در سایت وردپرسی تان را به شما می دهد.

برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود به تب نوشتن در صفحه تنظیمات افزونه رفته و گزینه Compose using shortcodes to embed media from popular sites را در بخش Composing فعال کنید. این ماژول به شما اجازه جاسازی المان ها را با پیست کردن URL ها در ویرایشگر بصری می دهد.

آموزش افزونه Jetpack

Custom content types: این ماژول انواع پست های سفارشی (CPTs) را به سایت شما اضافه می کند. این CPT ها به شما امکان می دهند محتوایی را اضافه کنید که لزوماً در یک پست قرار نمی گیرند اما برای یک صفحه استاتیک نیز مناسب نیستند و از آنجا که بخشی از جتپک هستند حتی می توانید بدون از دست دادن این CPT ها بین قالب های مختلف سوئیچ کنید.

پورتفویلو (Portfolio) راهی آسان برای مدیریت و نمایش پروژه ها در سایت شما فراهم می کند. اگر قالب شما از آن پشتیبانی نمی کند وارد تب نوشتن صفحه تنظیمات افزونه Jetpack شوید و گزینه Portfolio را در بخش Custom Content Types فعال کنید.

سپس می توانید با استفاده از شورت کد پورتفولیو ([portfolio]) یا با یک لینک به پورتفولیو در منو آن را در سایت نشان دهید.

گواهی نامه ها (Testimonials) به شما امکان اضافه کردن، سازماندهی و نمایش testimonial ها را می دهد. اگر قالب شما از آن پشتیبانی نمی کند می توانید Testimonial را با فعال کردن گزینه گواهی نامه ها در بخش Custom content types به سایت خود اضافه کنید.

سپس می توانید با استفاده از شورت کد [testimonials] آنها را در سایت خود نمایش دهید یا می توانید آرشیو کاملی از گواهی نامه های خود را در آدرس yourgroovydomain.com/testimonial مشاهده کنید.

آموزش افزونه Jetpack

نوردش بی‌پایان: هنگامی که کاربر به پایان صفحه می رسد، نوشته های بعدی به صورت خودکار نشان داده می شوند. برخلاف ماژول های دیگر افزونه Jetpack، این ماژول تنها در صورتی کار می کند که قالب شما از آن پشتیبانی کند. از آنجا که ساختار هر قالب با دیگری متفاوت است، ماژول نوردش یا اسکرول بی پایان برای درست کار کردن به اطلاعاتی درباره قالب شما نیاز دارد.

امروزه بسیاری از قالب ها پشتیبانی اسکرول بی پایان را به صورت پیش ساخته دارند. برای بررسی اینکه قالب شما از این ویژگی پشتیبانی می کند یا خیر وارد تب نوشتن صفحه تنظیمات افزونه شوید و در بخش Theme enhancements گزینه نوردش بی پایان را مشاهده می کنید.

سی‌اس‌اس سفارشی: ظاهر قالب سایت شما را بدون ایجاد یک قالب فرزند یا نگرانی بابت اوررایت شدن، سفارشی سازی می کند. برای فعال کردن این ماژول در تب نوشتن به بخش Theme enhancements رفته و گزینه Enhance CSS customization panel را فعال کنید.

پوستهٔ همراه: این ویژگی محتوای شما را در یک رابط کاربری تمیز و ساده نشان می دهد و اسکن کردن سایت شما را برای کاربران موبایل به منظور یافتن اطلاعات لازم آسان می کند. برای فعال کردن این ویژگی وارد تب نوشتن شده و در بخش Theme Enhancement گزینه Enable the Jetpack Mobile theme را فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

رویت‌پذیری ابزارک‌ها: ابزارک ها را برای ظاهر شدن فقط در صفحات خاصی پیکربندی می کند. برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود در تب نوشتن به بخش Widgets اسکرول کرده و گزینه Enable widget visibility controls to display widgets only on particular posts or pages را فعال کنید.

ابزارک‌های نوار کناری بیشتر: شما با استفاده از این ویژگی می توانید ابزارک های بیشتری شامل لینک های RSS، تایم لاین توئیتر و لایک باکس های فیسبوک را به وبلاگ خود اضافه کنید. برای فعال کردن این ماژول در تب نوشتن صفحه تنظیمات افزونه Jetpack گزینه Make extra widgets available for use on your site including subscription forms and Twitter streams option را در بخش Widgets فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

Post by email: این ویژگی راهی برای انتشار نوشته ها در وبلاگ با استفاده از یک آدرس ایمیل است. هر سرویس ایمیلی می تواند برای ارسال ایمیل به این آدرس استفاده شود که به شما اجازه می دهد نوشته ها را با سرعت و به سادگی از دستگاه هایی که ممکن است اپلیکیش وردپرس روی آنها نصب نباشد، انتشار دهید.

شما می توانید این ویژگی را با رفتن به تب نوشتن در صفحه تنظیمات افزونه و فعال کردن گزینه Publish posts by sending an email در بخش Post by email به سایت خود اضافه کنید.

آموزش افزونه Jetpack

WordPress.com Toolbar: ماژول نوار ابزار WordPress.com نوار ابزار مدیریت پیش فرض را جایگزین کرده و لینک های سریع به Reader، تمام سایت شما، پروفایل WordPress.com و اعلان ها را ارائه می دهد. برای فعال کردن این گزینه در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack »  تنظیمات » نوشتن رفته و در بخش WordPress.com toolbar گزینه Enable the WordPress.com toolbar را فعال کنید.

در ادامه آموزش تب اشتراک گذاری را در صفحه تنظیمات افزونه Jetpack بررسی می کنیم.

آموزش افزونه Jetpack

Publicize: این ویژگی به اشتراک گذاشتن خودکار محتوای شما در شبکه های اجتماعی مختلف هنگامی که یک نوشته جدید انتشار می دهید را آسان می کند. در پلن های پرمیوم و حرفه ای افزونه جتپک کاربران نیز می توانند محتوایی که قبلاً منتشر شده است را به اشتراک بگذارند و نوشته های خود را برای به اشتراک گذاشته شدن در یک زمان خاص زمان بندی کنند.

برای فعال کردن این ویژگی به تب اشتراک گذاری رفته و گزینه ” به طور خودکار نوشته‌هایتان را به شبکه‌های اجتماعی بیفزایید” در بخش Publicize connections را فعال کنید.

اشتراک‌گذاری: دکمه های اشتراک گذاری را در نوشته های وبلاگ شما اضافه می کند تا خوانندگان بتوانند به راحتی محتوای شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود به تب اشتراک گذاری در صفحه تنظیمات افزونه رفته و گزینه ” به نوشته‌های خود دکمه‌های اشتراک‌گذاری بیفزایید” را در بخش دکمه های اشتراک گذاری فعال کنید.

دوست‌داشتن‌ها: به خوانندگان اجازه می دهد رضایت خود از نوشته ها را با یک کلیک نشان دهند. برای فعال کردن این ماژول وارد تب اشتراک گذاری ها در صفحه تنظیمات افزونه شده و در بخش دکمه های دوست داشتن گزینه Add Like buttons to your posts and pages را فعال کنید.

توجه داشته باشید که چون لایک یک ویژگی منحصر به WordPress.com است، کاربران برای اینکه بتوانند یکی از نوشته های شما را لایک کنند باید وارد اکانت WordPress.com خود شوند.

ادامه آموزش به بررسی تب بحث در صفحه تنظیمات افزونه Jetpack اختصاص دارد.

آموزش افزونه Jetpack

دیدگاه‌ها: فرم کامنت پیش فرض سایت شما را با یک سیستم بهبود یافته ادغام شده با گزینه های ورود به شبکه های اجتماعی جایگزین می کند. در این صورت وقتی کاربری یک محتوا را در سایت شما مطالعه کرده و خواست دیدگاهی ارسال نماید می تواند از یکی از اکانت های شبکه های اجتماعی موجود خود برای پست کردن کامنت استفاده کند.

برای فعال کردن این ویژگی در پیشخوان وردپرس به مسیر Jetpack » تنظیمات » بحث رفته و گزینه Let readers use WordPress.com,Twitter,Facebook or Google account to comment را فعال کنید.

کارت‌های شناور گراواتار: پروفایل گراواتار شما را برای کسانی که وب سایت شما را نگاه می کنند قابل رؤیت می نماید. برای فعال کردن این ماژول در تب بحث و در بخش دیدگاه ها گزینه “فعال‌سازی کارت‌های تجاری بالاپَر بر روی گراواتار دیدگاه‌گذاران” را فعال کنید.

Comment Likes: به خوانندگان اجازه می هد تا کامنت های دیگران را لایک کنند و رضایت، تصدیق و همراهی خود را نشان دهند. برای فعال کردن این گزینه در تب بحث گزینه Enable Comment Likes در بخش دیدگاه ها را فعال کنید.

اشتراک‌ها: به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا اعلان های جدیدترین نوشته ها یا کامنت ها را دریافت کنند. برای فعال کردن این گزینه به تب بحث رفته و در بخش اشتراک ها گزینه let users to subscribe to new posts and comments via email را فعال کنید.

در قسمت بعدی آموزش به بررسی تب Traffic صفحه تنظیمات افزونه Jetpack می پردازیم.

آموزش افزونه Jetpack

Related posts: این ویژگی تمام محتوای نوشته های شما را اسکن و آنالیز می کند و نوشته های متنی که خوانندگان شما ممکن است بعد از مطالعه یک نوشته علاقه داشته باشند آن را بخوانند را به آنها نشان می دهد.

بسیاری از وب سایت هایی که این ویژگی را در سایت خود فعال کرده اند شاهد افزایش ترافیک وب سایت خود بوده اند. برخلاف دیگر افزونه های Related Post این افزونه تمام فرآیندهای آنالیز، پردازش و سرویس دهی را از ابر انجام می دهد بنابراین بار اضافی روی سرور شما قرار نمی گیرد.

برای استفاده از این ویژگی در صفحه تنظیمات افزونه Jetpack وارد تب ترافیک شوید و گزینه ” نمایش مطالب مرتبط بعد از نوشته‌ها” را فعال کنید.

شما می توانید بخش related posts را در هر جایی از سایت خود با استفاده از بلوک Related Post ویرایشگر گوتنبرگ قرار دهید.

آموزش افزونه Jetpack

پیوندهای کوتاهWP.me : لینک های کوتاه راهی سریع برای ایجاد لینک های کوتاه و ساده ای به نوشته ها یا برگه های شما با استفاده از دامنه wp.me است. در این صورت فضای بیشتری برای نوشتن در سایت های شبکه های اجتماعی دارید.

برای فعال کردن این ویژگی در سایت خود به تب ترافیک رفته و گزینه Generate shortened URLs for simpler sharing را در بخش Shortlinks فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

نقشه‌های وب‌گاه: لیستی از صفحاتی که باید توسط موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ ایندکس شوند را تولید می کند. برای فعال کردن این ویژگی به تب ترافیک رفته و گزینه Generate XML sitemaps را در بخش نقشه های وب گاه فعال کنید.

آموزش افزونه Jetpack

Site verification: پلتفرم های مختلف ابزارهای اضافی را برای صاحبان وب سایت ها فراهم می کنند تا به آنها در استفاده از سایت شان کمک کنند. این سرویس ها دیدی را در مورد میزان تعامل کاربران با سایت فراهم می کنند. افزونه جتپک از سرویس هایی که توسط گوگل، بینگ، پینترست و Yandex فراهم شده پشتیبانی می کند و سایت شما را برای استفاده با گوگل، بینگ و پینترست و ابزارهای آنها تأیید می کند.

به عنوان مثال سرچ کنسول گوگل تعداد کل URL های موجود در سایت شما که توسط گوگل ایندکس شده اند، اطلاعات مربوط به هر URL، کلمات کلیدی جستجو که بیشترین اهمیت را برای سایت شما دارند و بسیاری موارد دیگر را نشان می دهد.

به منظور تأیید سایت خود برای ابزارهای وبمستر عموماً باید یک متاتگ یا یک ورودی DNS جدید به صفحه خود اضافه کنید. این کار همیشه ساده نیست بنابراین ماژول Site Verfication افزونه جتپک به کمک شما می آید.

برای فعال کردن این ویژگی به تب ترافیک رفته و گزینهVerify site ownership with third party services را در بخش Site Verification فعال کنید.

برای پیدا کردن شورت لینک برای یک نوشته یا برگه در صفحه ویرایش وردپرس روی آیکون سبز جتپک در قسمت بالای سمت چپ صفحه کلیک کنید تا ساید بار جتپک باز شود.

آموزش افزونه Jetpack

سپس در بخش Shortlink می توانید url شورت لینک را ببینید. این شورت لینک را برای استفاده در کلیپ بورد کپی کنید.

در پایان باید اشاره کنیم که افزونه Jetpack با اینکه افزونه بسیار قدرتمندی است و ویژگی های بسیار زیادی را ارائه می دهد اما آنچه که برای یک سایت ضروری و پر استفاده است لزوماً برای سایت های دیگر این طور نیست. افزونه های زیادی وجود دارند که ویژگی های قدرتمندی دارند. بنابراین نیازمندی های سایت خود را در نظر بگیرید و آنچه که برای سایت شما بهترین است را انتخاب کنید.

امیدواریم آموزش افزونه Jetpack و آشنایی با ویژگی های بسیار زیاد و قدرتمند این افزونه در سایت مدیر وردپرس برای شما مفید و قابل استفاده باشد. منتظر دریافت دیدگاه ها و سوالات احتمالی شما عزیزان هستیم.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

YITH WooCommerce Zoom Magnifier

YITH WooCommerce Zoom Magnifier زوم تصاویر محصول ووکامرس

افزونه YITH Woocommerce Zoom Magnifier افزونه ای است که با استفاده از آن می توانید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *