آموزش افزونه MonsterInsights و اضافه کردن گوگل آنالیتیکس در وردپرس

افزونه MonsterInsights

هیچ کسب و کاری تا اطلاع درستی از مخاطبانش نداشته باشد نمی تواند موفق شود. شما اگر ندانید مخاطبانتان چه کسانی هستند، از کجا آمده اند و در سایت شما به دنبال چه اطلاعاتی هستند، نمی توانید محتوا یا محصول مناسب را در اختیار آنها قرار دهید. گوگل قدرتمندترین مرجعی است که این اطلاعات را در اختیار دارد و آنها را با ابزار گوگل آنالیتیکس به رایگان در اختیار شما قرار می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وب سایت خود را به این ابزار قدرتمند متصل کنید. افزونه MonsterInsights انجام این کار را برای شما بسیار آسان می کند و در این مقاله به آموزش آن می پردازیم.

اگر می خواهید اطلاعات کامل و ارزشمندی درباره گوگل آنالیتیکس و نحوه استفاده از آن کسب کنید، مقاله آموزش جامع و کاربردی گوگل آنالیتیکس را بخوانید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس به خودی خود می تواند ترسناک، وقت گیر و برای کاربران مبتدی پیچیده باشد. اما استفاده از افزونه هایی مانند MonsterInsights باعث می شود تنها آماری به شما نشان داده شود که واقعاً برای شما مهم هستند.

افزونه MonsterInsights به شما اجازه می دهد که به راحتی آنالیتیکس را در وب سایت وردپرسی خود نصب کرده و به وضوح ببینید که در سایت شما چه اتفاقی می افتد. با استفاده از این افزونه شما به راحتی می توانید از پیشخوان وردپرس خود ببینید که بازدیدکنندگان سایت تان چگونه شما را پیدا می کنند و چگونه از سایت شما استفاده می کنند. به این ترتیب می توانید تعداد مخاطبان خود را افزایش داده و آنها را مجدداً به وب سایت تان برگردانید. البته نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس بدون استفاده از افزونه نیز امکان پذیر است اما این کار توصیه نمی شود.

برخی دیگر از مزایای استفاده از افزونه MonsterInsights برای اضافه کردن گوگل آنالیتیکس به وب سایت وردپرس عبارت است از:

 • نصب سریع و آسان گوگل آنالیتیکس در وب سایت
 • آمارهای زمان واقعی
 • ردگیری نوشته ها و محتواهای محبوب برای کاربران
 • ردگیری فایل های دانلود شده توسط کاربران و پیدا کردن بیشترین دانلودها
 • ردگیری eCommerce
 • ردگیری بنرهای تبلیغاتی و پیدا کردن پرکلیک ترین بنرها
 • ردگیری لینک ها و ارجاع ها و پیدا کردن لینک های کلیک خور توسط کاربران

در این آموزش افزونه MonsterInsights را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه MonsterInsights و نحوه اضافه کردن گوگل آنالیتیکس در وردپرس

برای استفاده از گوگل آنالیتیکس و بهره مندی از مزایای آن ابتدا باید یک حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس داشته باشید. بنابراین قبل از اینکه به آموزش افزونه MonsterInsights بپردازیم، نحوه ایجاد حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس را آموزش می دهیم.

ایجاد حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس

ابتدا به وب سایت گوگل آنالیتیکس وارد شوید و روی Start for free کلیک کنید.

افزونه MonsterInsights

شما می توانید با یکی از اکانت های گوگل خود وارد شوید یا یک اکانت گوگل جدید بسازید.

سپس وارد صفحه ایجاد حساب کاربری گوگل آنالیتیکس مشابه شکل زیر می شوید.

افزونه MonsterInsights

در قسمت Account Name یک نام برای اکانت گوگل آنالیتیکس خود وارد کنید. شما می توانید از نام خود یا نام شرکتی که در آن کار می کنید، استفاده کنید.

شما می توانید چندین وب سایت را با یک حساب کاربری ردگیری کنید. این ویژگی برای کسانی که صاحب چندین وب سایت مختلف هستند می تواند بسیار مفید باشد.

مطمئن شوید که همه باکس های موجود در این صفحه فعال است. سپس روی دکمه Next کلیک کنید.

در صفحه بعد باید جزئیات property وب سایت خود را وارد کنید. یک نام، منطقه زمانی و پول رایج را انتخاب کنید.

افزونه MonsterInsights

روی Show advanced options کلیک کنید. باکسی مشابه تصویر زیر باز می شود.

افزونه MonsterInsights

گزینه Create a Universal Analytics property را فعال کنید. سپس نام وب سایتی که می خواهید ردگیری کنید را وارد کرده و گزینه Create a Universal Analytics property only را انتخاب کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که می توانید از پلتفرم های ردگیری دیگر استفاده کنید. سپس روی دکمه Next کلیک کنید.

در مرحله بعدی باید اطلاعات کسب و کار خود را وارد کنید. به عنوان مثال صنعت و اندازه کسب و کار خود را مشخص کنید.

افزونه MonsterInsights

سپس مشخص کنید که چگونه می خواهید از گوگل آنالیتیکس برای کسب و کار خود استفاده کنید. شما می توانید گزینه های مختلفی مانند اندازه گیری میزان تعامل مشتری با سایت یا اپ من، بهینه سازی تجربه سایت یا اپ من و غیره را انتخاب کنید. بعد از پایان کار روی دکمه Create کلیک کنید.

پس از آن یک پنجره پاپ آپ برای شما باز می شود که در آن باید شرایط و ضوابط گوگل آنالیتیکس را برای هر دو باکس پذیرفته و روی دکمه I Accept کلیک کنید.

پس از پذیرش شرایط و ضوابط به صفحه ای منتقل خواهید شد که در آن شناسه ردگیری (tracking ID) خود را دریافت خواهید کرد. شناسه ردگیری شامل رشته ای از اعداد است که با عبارت UA شروع می شوند.

افزونه MonsterInsights

پس از دریافت شناسه ردگیری می توانید گوگل آنالیتیکس را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید.

آموزش اضافه کردن گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه MonsterInsights

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از نصب و فعال سازی افزونه، صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود که در آن می توانید ویزارد راه اندازی افزونه را فعال کرده و سایت خود را به حساب کاربری گوگل آنالیتیکس متصل کنید.

افزونه MonsterInsights

روی Launch the Wizard کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

افزونه MonsterInsights

نوع وب سایت خود را در این صفحه مشخص کرده و روی دکمه Save and Continue کلیک کنید.

در صفحه بعد می توانید MonsterInights را به وب سایت وردپرس خود متصل کنید. برای این کار روی دکمه Connect MonsterInsights کلیک کنید.

افزونه MonsterInsights

پس از آن صفحه ای به شما نشان داده می شود که در آن می توانید اکانت گوگل خود را انتخاب کنید.

پس از انتخاب اکانت صفحه ای برای شما باز می شود که در آن افزونه MonsterInsights از شما اجازه می گیرد که به حساب کاربری گوگل شما متصل شود.

افزونه MonsterInsights

روی Allow کلیک کنید.

حال باید یک پروفایل انتخاب کنید تا کار شما تمام شود و اتصال صورت گیرد. اگر چندین وب سایت به اکانت گوگل آنالیتیکس شما متصل است، در این قسمت باید property وب سایت درست را انتخاب کنید.

افزونه MonsterInsights

پروفایل خود را انتخاب کرده و روی دکمه Complete Connection کلیک کنید.

سپس چند ثانیه طول می کشد تا فرآیند تأیید هویت انجام شود و سپس به صفحه راه اندازی MonsterInsights برگردانده می شوید.

حال می توانید تنظیمات پیشنهادی برای افزونه گوگل آنالیتیکس را مشاهده کنید.

افزونه MonsterInsights

این صفحه شامل برخی از مهمترین تنظیمات به شرح زیر است:

 • Events Tracking- به طور پیش فرض فعال شده است.
 • Attribution Link Enhanced – به طور پیش فرض فعال شده است.
 • File Download Tracking- مورد استفاده ترین انواع فایل ها (doc ، exe ، js ، pdf ، ppt ، tgz ، zip ، xls) به طور پیش فرض اضافه شده است.
 • Affiliate Link Tracking – دو مسیر لینک افیلیت به طور پیش فرض موجود است و به شما امکان اضافه کردن مسیرهای لینک افیلیت بیشتر را هم می دهد.
 • Who Can See Reports (دسترسی به گزارش های MonsterInsights) – شما می توانید انتخاب کنید که چه کسی/کسانی گزارش های MonsterInsights را مشاهده کنند.
 • Automatic Plugin Updates – می توانید گزینه نصب خودکار به روزرسانی ها را فعال یا غیرفعال کنید.

تنظیمات توصیه شده را مرور و پیکربندی کنید. سپس روی دکمه “Save and Continue” کلیک کنید.

در صفحه بعدی ، نصب چند افزونه به شما توصیه می شود.

افزونه MonsterInsights

افزودنی MonsterInsights Forms به شما کمک می کند تا نمایش ها، ارسال ها و تبدیل فرم ها را ردیابی کنید. و MonsterInsights Page Insights برای ردیابی متریک های هر نوشته/ برگه به صورت جداگانه در پیشخوان وردپرس شما بسیار مناسب است.

در مرحله بعدی ، پیشنهادی را برای افزونه WPForms مشاهده خواهید کرد.

افزونه MonsterInsights

این افزونه یکی از بهترین افزونه های فرم ساز وردپرس است که توسط تیم MonsterInsights ایجاد شده است.

اگر می خواهید از WPForms استفاده کنید، روی دکمه “Continue & Install WPForms” کلیک کنید. در غیر این صورت می توانید روی لینک “Skip this Step” کلیک کنید.

پس از آن صفحه جدیدی با پیام “Awesome, You’re All Set!” را مشاهده خواهید کرد. این پیام نشان می دهد که روند نصب کامل شده است و شما با موفقیت گوگل آنالیتیکس را در سایت وردپرس خود نصب کرده اید.

افزونه MonsterInsights

این صفحه به شما در مورد زمان شروع گزارشات وب سایت خود نیز اطلاع می دهد. بسته به اندازه وب سایت شما ممکن است بین چند ساعت تا 24 ساعت طول بکشد.

فراموش نکنید که روی دکمه “Finish Setup & Exit Wizard” کلیک کنید.

شما با موفقیت گوگل آنالیتیکس را به روش صحیح به وردپرس اضافه کرده اید.

چگونه متریک های گوگل آنالیتیکس را در پیشخوان وردپرس خود مشاهده کنید؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، شروع جمع آوری داده ها توسط Google Analytics ممکن است چند ساعت طول بکشد. مدتی صبر کنید و سپس می توانید گزارشات وب سایت وردپرس خود را دقیقاً در پیشخوان وردپرس مشاهده کنید.

خلاصه سریعی از گزارشات تجزیه و تحلیل وب سایت را می توانید در ابزارک گوگل آنالیتیکس پیشخوان وردپرس مشاهده کنید.

برای مشاهده گزارشات کامل باید در پیشخوان وردپرس به مسیر گوگل آنالیتیکس » گزارشات بروید. در این صفحه می توانید نمای کلی را مشاهده کنید.

افزونه MonsterInsights

همچنین در مسیر پیشخوان » گوگل آنالیتیکس پیشخوان وردپرس می توانید این صفحه را مشاهده کنید.

با کلیک روی تب ها/لینک های بالای صفحه گزارش می توانید سایر گزارشات را مشاهده کنید. چند نوع داده وجود دارد که می توانید با استفاده از افزونه MonsterInsights ردیابی کنید:

 • صفحات فرود برتر: کدام صفحه های فرود در سایت شما محبوب ترین هستند.
 • ردیابی کلیک روی لینک ها و دکمه ها: کدام لینک ها و دکمه ها بیشترین کلیک را دارند.
 • گزارش کنسول جستجو: افراد از چه کلمات کلیدی برای ورود به سایت شما استفاده می کنند
 • ردیابی فرم ها: کدام فرم ها بیشترین impression و ارسال را دارند

همچنین می توانید متریک های پیشرفته مانند معاملات ای کامرس و ابعاد سفارشی را به راحتی با MonsterInsights ردیابی کنید.

افزونه MonsterInsights افزودن گوگل آنالیتیکس به وردپرس، تنظیم ردیابی های پیشرفته، سازگاری با GDPR سایت شما و مشاهده گزارش ها را بسیار آسان می کند.

تست گوگل آنالیتیکس

روش های مختلفی برای آزمایش اینکه گوگل آنالیتیکس را به درستی در وردپرس نصب کرده اید یا خیر، وجود دارد. اما آسان ترین روش، آنالیز در زمان واقعی است.

اگر در صفحه مدیریت گوگل آنالیتیکس خود قرار دارید، در تب های سمت چپ صفحه روی Real-Time کلیک کرده و در منوی کشویی که در زیر آن باز می شود، روی Overview کلیک کنید.

افزونه MonsterInsights

اگر گوگل آنالیتیکس را در وردپرس برای یک وب سایت با نام تجاری جدید باز کرده اید، به احتمال زیاد صفر بازدیدکننده فعلی خواهید داشت. این آمار برای نشان دادن اینکه شناسه ردگیری شما درست کار می کند یا خیر، کاربردی نیست.

گوگل آنالیتیکس که با افزونه MonsterInsights به وردپرس متصل شده است، به صورت پیش فرض بازدیدهایی را که توسط مدیر وب سایت یا هریک از کاربران لاگین کرده در وب سایت انجام پذیرد، جزء آمار نشان نمی دهد.

در این حالت برای اینکه بفهمید گوگل آنالیتیکس شما به درستی تنظیم شده و کار می کند، وب سایت خود را در مرورگر دیگری باز کرده و از طریق یک یا دو صفحه کلیک ایجاد کنید. سپس آمار بازدیدهای خود را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید. اگر همه چیز مطابق آنچه که باید انجام شده باشد، آنالیز زمان واقعی بلافاصله بعد از این اتفاق باید وجود یک کاربر روی سایت شما را نشان دهد.

افزونه MonsterInsights

پس از نصب گوگل آنالیتیکس در سایت وردپرسی لازم است از اطلاعات مفیدی که در اختیار شما قرار می دهد به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. به این منظور آموزش تحلیل کاربر در وردپرس با استفاده از گوگل آنالیتیکس برای شما فراهم شده است.

امیدواریم آموزش افزونه MonsterInsights در سایت مدیر وردپرس به شما کمک کرده باشد که یک حساب کاربری گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده و آن را با افزونه MonsterInsights به سایت وردپرسی خود اضافه کرده باشید. افزونه MonsterInsights یکی از افزونه های بسیار قوی و محبوب و یکی از افزونه های ضروری کسب و کار برای سایت های وردپرس است.

دانلود افزونه

دانلود افزونه MonsterInsights
صفحه افزونه MonsterInsights

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Visual Form Builder

Visual Form Builder افزونه ساخت انواع فرم در وردپرس

یکی از بخش‌های ضروری هر سایت وردپرس، فرم تماس با ما است. اگر کاری نکنید …

۸ دیدگاه

 1. سلام
  گوگل آنالیتیکس من تو پیشخوان ارور داده و چیزی رو به نمایش نمیزاره .مشکل از کجاست؟

  خطا
  The API returned a 403 response

  • این ارور برای زمانی هست که مجوز های کافی برای دسترسی به پروفایل مورد نظر در گوگل آنالیتیکس رو ندارید…

   • حسین ارشد

    این دسترسی رو چطور میشه برقرار کرد؟
    مربوط به تحریم و محدودیت هست یا تنظیمات داخل پنل گوگل آنالیتیکس هستش؟

    • مینا قدسی

     سلام جناب ارشد .. وقت بخیر .. هاست های داخلی نمی تونن از گوگل آنالیتیکس استفاده کنن به خاطر تحریم ها

 2. سلام
  سوالی داشتم
  تفاوت نسخه رایگان افزونه و نسخه پرو در چی هست؟

  • مینا قدسی

   سلام و وقت شما بخیر..نسخه رایگان به شما امکان می دهد گوگل آنالیتیکس را به راحتی نصب کنید، تمام داده های مورد نیاز خود را در وب سایت ردیابی کنید، انواع مختلف ردیابی را با یک کلیک روشن یا خاموش کنید، لینک های خارجی و دانلودها را در سایت خود ردگیری کنید، گزارش ها و داشبوردهای متریک بازدیدکننده را در سایت وردپرس خود داشته باشید. نسخه Pro همه این ویژگی ها را به علاوه ردیابی نوشته ها و برگه های محبوب، ردیابی صفحات دارای خطای ۴۰۴ در سایت، ردیابی های سفارشی مثل ردیابی بازدید صفحات برای هر نویسنده، ردیابی AdSense و ایجاد گزارش های سفارشی را دارد.

 3. باسلام من نمیتونم به گوگل آنالیتیک وصل بشم و وقتی میخوام تنظیمات مربوط به افزونه monsterinsights وصل بشم خطا میده با اینکه فیلتر شکنم روشنه و دنبال api میگرده.اگه میشه راهنماییم کنید

  • سایت هایی ایرانی و هاست های داخلی نمی تونن با آنالیتیکس ارتباط برقرار کنند بخاطر تحریم ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *