آموزش افزونه WP Fastest Cache برای افزایش سرعت وردپرس

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در این مقاله به آموزش افزونه WP Fastest Cache که یکی از قوی ترین راهها برای افزایش سرعت بارگذاری سایت های وردپرسی است، می پردازیم.

سرعت بارگذاری سایت همواره یکی از مهمترین فاکتورهای سئو بوده و وب سایت های سریعتر در رتبه بندی گوگل جایگاه بالاتری دارند. پس یکی از ضروری ترین کارها برای یک سایت وردپرسی نصب یکی از بهترین افزونه های کش وردپرس است.

افزونه WP Fastest Cache در یک نظرسنجی که از طریق فیسبوک انجام شد، از بین افزونه های کش وردپرس به عنوان سریعترین افزونه رایگان انتخاب گردید.

تنظیمات افزونه WP Fastest Cache نسبت به دیگر افزونه های کش مانند افزونه WP Total Cache بسیار راحت است و اگر آن را همراه با یک CDN مانند StackPath تنظیم کنید، سرعت بارگذاری سایت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

در این آموزش افزونه WP Fastest Cache را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش افزونه WP Fastest Cache و نحوه افزایش سرعت وردپرس

قبل از استفاده از افزونه های کش از سایت خود یک پشتیبان تهیه کنید تا در صورت وقوع هر گونه اتفاق غیرمنتظره بتوانید سایت خود را بازیابی کنید. برای این کار از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس استفاده نمایید.

افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام WP Fastest Cache در قسمت پیشخوان وردپرس اضافه شده و در نوار بالایی پنل وردپرس شما منوی جدیدی به نام “حذف کش” اضافه خواهد شد.

بر روی منوی WP Fastest Cache در پیشخوان وردپرس کلیک کنید. تب تنظیمات برای شما باز خواهد شد. تنظیمات افزونه را مطابق شکل زیر پیکربندی کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

آموزش تنظیمات افزونه WP Fastest Cache

فعال کردن کش: برای فعال کردن افزونه کش باید این گزینه را فعال کنید.

پیش بارگذاری: با فعال کردن این گزینه می توان از قسمتهای دلخواه در سایت به صورت خودکار و منظم، کش تهیه کرد که این کار به بارگذاری هرچه بهتر صفحات در آینده کمک می کند. با فعال کردن این گزینه پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در پنجره باز شده می توانید تمامی قسمت های سایت شامل صفحه نخست، نوشته ها، دسته بندی ها، صفحه ها، برچسب ها و ضمائم را برای تهیه کش انتخاب کنید. همچنین می توانید مشخص کنید که در هر دقیقه از چند صفحه، کش تهیه شود. عدد وارد شده به قدرت سرور بستگی دارد. برای هاست های اشتراکی بهتر است از ۴-۶ و برای VPS از ۱۰-۱۲ استفاده کنید.

اگر یک هاست اختصاصی قدرتمند داشته باشید می توانید یک عدد بزرگتر مانند ۱۵ را انتخاب کنید. برای این کار باید شورت کد زیر را در فایل wp-config.php وارد کنید.

define('WPFC_PRELOAD_NUMBER', 15);

اگر می خواهید ویژگی پیش بارگذاری به صورت دائم اعمال شود باید گزینه “ریستارت بعد از تکمیل” را فعال کنید. فرآیند پیش بارگذاری بعد از اینکه تمام کش ها پاک شدند، شروع به کار کرده و بعد از اینکه تمام کش ها ایجاد شد، متوقف می شود. اگر این گزینه فعال شود، پیش بارگذاری، کش ها را ایجاد کرده و فایل های کش موجود را دوباره بازنویسی می کند. بنابراین نیازی به پاک کردن کش ندارید.

کاربران وارد شده: با فعال کردن این گزینه، نسخه کش شده به کاربران عضو شده در سایت نشان داده نمی شود. اگر تنها کسی که به مدیریت سایت دسترسی دارد خودتان هستید، این گزینه را فعال کنید. اما اگر چندین کاربر می توانند لاگین کنند، هر کاربر باید نسخه کش شده خودش را داشته باشد. بنابراین این گزینه را در حالت غیرفعال قرار دهید.

موبایل: با فعال کردن این گزینه نسخه کش شده برای دستگاه های تلفن همراه نشان داده نمی شود.

پست جدید: با فعال کردن این گزینه، پس از انتشار هر نوشته یا برگه، فایلهای کش قبلی پاک شده و سایت مجدداً کش خواهد شد.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

بروزرسانی پست: با فعال کردن این گزینه پس از بروزرسانی هر نوشته یا برگه، فایل های کش قبلی پاک شده و سایت مجدداً کش خواهد شد. با فعال کردن این گزینه صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما باز خواهد شد.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در این صفحه دو گزینه وجود دارد.

در صورت انتخاب گزینه اول،  حذف تمام کش، تمام کش های قبلی پاک می شود. در صورت انتخاب گزینه دوم، کش پستی که بروزرسانی شده است پاک می شود.

قسمت های بعدی صفحه تنظیمات افزونه WP Fastest Cache مربوط به تنظیمات فشرده سازی هستند که در ادامه آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

فشرده سازی HTML: با فعال کردن این گزینه، اندازه صفحات کاهش یافته و کدهای HTML همراه با هر کد CSS یا جاوااسکریپت داخل آن، فشرده و بهینه سازی می شود. فعال کردن این گزینه می تواند بایتهای داده زیادی را ذخیره کرده، سرعت دانلود را افزایش داده و زمان اجرا را کاهش دهد.

فشرده سازی CSS: با فعال کردن این گزینه، اندازه فایلهای CSS کاهش می یابد و کدهای CSS فشرده و بهینه سازی می شوند. فعال کردن این گزینه می تواند بایتهای داده زیادی را ذخیره کرده، سرعت دانلود را افزایش داده و زمان اجرا را کاهش دهد.

ترکیب فایل های CSS: با فعال کردن این گزینه، فایل های Js و Css بین تگ <head></head> ترکیب می شوند. در نتیجه تعداد فایل های جاوااسکریپت و css در یک صفحه کاهش پیدا کرده و بنابراین تعداد درخواست های http  برای ارائه صفحه کم می شود. به این ترتیب بارگذاری صفحه سریعتر می گردد.

ترکیب کردن فایل های JS: با فعال کردن این گزینه، درخواست های http از طریق فایلهای js ترکیب شده و کاهش می یابد.

Gzip: با فعال کردن این گزینه، اندازه فایل های ارسال شده از سمت سرور کاهش می یابد. کم کردن اندازه صفحه، زمان بارگذاری سایت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. شما می توانید اندازه صفحات خود را با ویژگی Gzip کاهش دهید. ویژگی فشرده سازی Gzip، منابع و صفحات سایت شما را قبل از ارسال، فشرده سازی می کند. بنابراین زمان ارسال کاهش می یابد.

کش مرورگر: با فعال کردن این گزینه، کش مرورگر فعال می شود. به این معنی که فایل هایی که در سایت شما زیاد مورد استفاده قرار می گیرند در مرورگر کاربر ذخیره شده و با مراجعه مجدد کاربر، صفحه ذخیره شده در مرورگر برای او نمایش داده می شود و زمان بارگذاری صفحه کاهش می یابد.

غیرفعال کردن اموجی ها: با فعال کردن این گزینه شکلک ها در سایت وردپرسی شما غیرفعال می شوند.

در قسمت Language می توانید زبان مورد نظر خود را برای افزونه انتخاب کنید.

در انتها با کلیک بر روی دکمه Submit تنظیمات را ذخیره کرده و سرعت سایت تان را افزایش دهید.

حذف کش

آموزش افزونه WP Fastest Cache

بعد از پیکربندی تنظیمات افزونه، در این قسمت از آموزش به بررسی حذف کش در افزونه WP Fastest Cache می پردازیم.

با کلیک بر روی دکمه “حذف کش” تمام فایل های کش پاک می شوند.

با کلیک بر روی دکمه “حذف کش و فایل های سی اس اس و جاوا” علاوه بر حذف تمام فایل های کش، فایل های فشرده سازی شده CSS و JS نیز حذف می شوند.

تب های بهینه سازی تصاویر و Premium مربوط به نسخه Pro  افزونه هستند و شامل این قسمت از آموزش افزونه WP Fastest Cache نمی شوند.

آموزش مستثنی کردن فایل ها در افزونه WP Fastest Cache

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در این قسمت می توانید مشخص کنید کدامیک از قسمتهای سایت را نمی خواهید کش کنید. قسمتهایی که می توانید کش را برای آنها غیرفعال کنید آدرس خاصی در یک صفحه، در حالت استفاده از شبکه های اجتماعی، کوکی، فایل CSS، فایل JS است. در هر حالت روی دکمه “افزودن قانون جدید” کلیک کرده و اطلاعات لازم را وارد کنید تا از کش شدن آن قسمت جلوگیری کنید.

تب CDN

آموزش افزونه WP Fastest Cache

یک CDN یا شبکه توزیع محتوا می تواند سایت شما را از طریق چندین سرور در سراسر جهان میزبانی کند و از این طریق سرعت سایت شما را نسبت به یک سرور، افزایش دهد. CDN فاصله جغرافیایی بین شما و بازدیدکنندگانتان را کاهش می دهد. در این قسمت از آموزش به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید یک CDN مانند CloudFlare یا StackPath را با افزونه WP Fastest Cache راه اندازی کنید.

تنظیمات CDN برای CloudFlare

CloudFlare یک CDN رایگان است که می توانید به راحتی در آن حساب کاربری ایجاد کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد CDN و نحوه ایجاد حساب کاربری در CloudFlare به مقاله معرفی معروف ترین CDN ها مراجعه کنید.

بعد از ایجاد حساب کاربری در CloudFlare، در تب CDN روی “CDN by Cloudflare” کلیک کنید. پنجره ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در پنجره باز شده همان ایمیلی که در حساب کاربری Cloudflare خود وارد کرده اید و همچنین کلید API که با درست کردن سایت در Cloudflare به شما داده شده است را وارد کنید. سپس روی دکمه Next کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

افزونه WP Fastest Cache به صورت خودکار تنظیمات minify یا فشرده سازی و Rocket Loader را غیرفعال می کند. Cloudflare عمل فشرد سازی را خودش انجام می دهد.

آموزش افزونه WP Fastest Cache
آموزش افزونه WP Fastest Cache

و انقضاء Browser Cache به صورت خودکار برای ۲۴ ساعت تنظیم می شود.

آموزش افزونه WP Fastest Cache
آموزش افزونه WP Fastest Cache

به Cloudflare caching setting رفته و روی دکمه Purge individual files کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

تنظیمات CDN برای StackPath

در این قسمت از آموزش به بررسی نحوه تنظیمات بخش CDN افزونه WP Fastest Cache برای StackPath می پردازیم.

 StackPath یک CDN پرداختی است که می توانید آن را برای مدت ۳۰ روز به صورت رایگان آزمایش کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد CDN و نحوه ایجاد حساب کاربری در StackPath به مقاله معرفی معروف ترین CDN ها مراجعه بفرمایید.

بعد از ایجاد حساب کاربری در StackPath و خریداری آن، تنظیمات افزونه را به صورت زیر پیکربندی کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

به تب CDN رفته و”CDN by StackPath” را انتخاب کنید. MaxCDN پلتفرم دیگری تحت StackPath است. این دو CDN معروف در حال حاضر به یکدیگر پیوسته اند.

در صفحه باز شده روی Next کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در صفحه بعد باید CDN URL خود را که وقتی سایت تان را در StackPath ایجاد کردید به شما داده شده است، وارد کنید. همچنین باید URL اصلی سایت خود را که شامل نام دامنه تان است، نیز وارد کنید. سپس روی Next کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در صفحه بعد باید انتخاب کنید که CDN کدام فایل ها را از وب سایت شما ارائه دهد. سپس روی Next کلیک کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

در صفحه بعد با کلیک روی Next از قسمت Specify Sources عبور کنید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

روی Finish و سپس Close کلیک نمایید.

آموزش افزونه WP Fastest Cache

بعد از اتمام مراحل فوق، به تب Delete Cache رفته و روی یکی از گزینه ها کلیک کنید. در اینجا آموزش افزونه WP Fastest Cache به پایان می رسد.

امیدواریم از این آموزش بهره لازم را برده باشید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WP Fastest Cache
صفحه-افزونه WP Fastest Cache

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

4 دیدگاه

 1. کیا کتاب دوست

  سلام
  نسخه رایگانش کش موبایل نداره؟ الان بیشتر بازدیدها از موبایل هست
  چطور میشه فعالش کرد؟

  سپاس از اموزش خوبتون

  • خیر، در نسخه رایگان کش موبایل ایجاد نمی شود…
   اگر قالب شما به خوبی ریسپانسیو (واکنش گرا) شده باشد، مطمئنا همین نسخه دسکتاپ بهینه شده تا حجم بالایی از بازدید روزانه ی شما را بدون مشکل ساپورت خواهد کرد…
   افزونه WP Fastest Cache سیعترین افزونه کش بین افزونه های مشابه وردپرس می باشد، به تازگی بعضی از مارکت های ایرانی نسخه ی پولی این افزونه را به فروش می رسانند، که می تونید از آنها خریداری کنید، ولی قبلش از اورجینال بودن و کارکرد سالم افزونه مطمئن شوید…

 2. سلام
  با فعال کردن افزونه، فونت نوشته های سایت چینی میشه و فقط با غیر فعال کردنش مشکل حل میشه!
  به نظرتون مشکل از کجاست

  • سلام پارسای عزیز .. وقت بخیر.. احتمالاً خطای سینتکس در فایل css وجود داره. فایل های css را یکی یکی مستثنی کنید و کش رو پاک کنید تا فایلی که باعث این مشکل میشه رو پیدا کنید. برای exclude کردن فایل ها می تونید از این مرجع کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *