خانه / آموزش وردپرس / آموزش ساخت فروشگاه آنلاین (راهنمای گام به گام از صفر تا صد)

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین (راهنمای گام به گام از صفر تا صد)

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

یکی از بهترین راه های کسب درآمد در دنیای امروز ساخت فروشگاه آنلاین است. هر کس که به کامپیوتر و اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند بدون نیاز به داشتن مهارت خاصی یک فروشگاه آنلاین تأسیس کند. در این مقاله نحوه ساخت فروشگاه آنلاین را به شما آموزش می دهیم.

در ابتدا باید نوع محصولی که می خواهید بفروشید را مشخص کنید و اطلاعات لازم در مورد آن را به دست آورید. قبل از شروع به ساخت فروشگاه آنلاین اطلاعات لازم در مورد انتخاب محصول را به شما آموزش می دهیم.

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

تصمیم گیری در مورد محصولی که می خواهید بفروشید

قبل از اینکه شروع به ساخت فروشگاه آنلاین کنید باید در مورد محصولی که می خواهید بفروشید تصمیم گیری کنید. انتخاب درست محصولات در موفقیت وب سایت شما نقش زیادی ایفا می کند.

در درجه اول محصول شما باید خریدار داشته باشد. به طور کلی محصولی که می خواهید بفروشید باید فاکتورهای زیر را دارا باشد:

 • تقاضا در بازار: محصول شما در بازار چقدر مورد تقاضا است و چه کسانی می خواهند آن را بخرند. اگر تقاضا برای یک محصول بالا باشد احتمال بیشتری وجود دارد که مردم آن را از فروشگاه شما بخرند و برای آن پول پرداخت کنند. شما می توانید با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند ابزار رایگان Google’s Keyword Planner در مورد میزان تقاضا در بازار تحقیق کنید. به عنوان مثال کلمه کلیدی “مرطوب کننده ارگانیک پوست” را سرچ کنید. اگر حجم جستجو برای این کلمه کلیدی بالا باشد نشان می دهد که خریداران آنلاین زیادی دارد.
 • رقابت: ممکن است تقاضا برای محصولی بسیار زیاد باشد اما اگر رقابت در آن حوزه نیز زیاد باشد این احتمال وجود دارد که فروشگاه آنلاین شما نتواند موفقیت زیادی کسب نکند. به همین دلیل مهم است که تحقیقات کافی در مورد میزان رقابت در آن حوزه انجام دهید. یک جستجوی ساده در گوگل درباره کلمه کلیدی محصول مورد نظر خود انجام دهید و نگاهی به شرکت هایی که در نتایج اول گوگل نشان داده می شوند بیندازید. به این فکر کنید که چه کاری می توانید انجام دهید که متفاوت از رقبا بوده و خریداران را قانع کند که از فروشگاه شما خرید کنند.
 • ترند: اگر بتوانید محصولاتی را در فروشگاه آنلاین خود بفروشید که ترند هستند می توانید خریداران آنلاین زیادی را جذب کنید. می توانید به فروشگاه های بزرگی مانند آمازون، eBay، Etsy یا فروشگاه های بزرگ آنلاین ایران مانند دیجی کالا نگاهی بیندازید و در بخش جدیدترین ها، پربازدیدترین ها یا معادل انگلیسی آنها What’s Hot و Most Wished For جدیدترین و پرتقاضاترین محصولات را پیدا کنید.

به یاد داشته باشید محصولی که می خواهید در فروشگاه آنلاین خود بفروشید باید مورد علاقه خودتان باشد. ساخت یک فروشگاه آنلاین و امید به کسب درآمد از آن اما انتخاب محصولی که به آن علاقه و در مورد آن دانشی ندارید موفقیت را برای شما به همراه نمی آورد. اگر به محصولی که می فروشید علاقه مند بوده و به اهمیت آن ایمان داشته باشید، خریداران بیشتری از شما خرید خواهند کرد.

در ادامه آموزش ساخت فروشگاه آنلاین به شما کمک خواهیم کرد که انتخاب راحت تری برای محصول مورد نظر خود داشته باشید.

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

کالای دیجیتال یا فیزیکی

در ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد فروش محصولات دیجیتال یا کالاهای فیزیکی را دارید. کالاهای فیزیکی سال ها انتخاب محبوب فروشندگان برای خرید و فروش آنلاین بوده است اما در سال های اخیر محصولات دیجیتال به صورت فزاینده ای محبوبیت و ارزش بالاتری پیدا کرده اند.

در ادامه آموزش ساخت فروشگاه آنلاین نگاهی به تفاوت های محصولات دیجیتال و فیزیکی می پردازیم.

محصول فیزیکی چیست؟

یک محصول فیزیکی یک کالای قابل لمس است که شما آنها را به مشتریان خود فروخته و باید با حمل و نقل به دست آنها برسانید. لباس، وسایل منزل، غذا، محصولات زیبایی، نقاشی و بسیاری موارد دیگر همه جزء محصولات فیزیکی هستند.

بسیاری از فروشگاه های آنلاین بزرگ مانند Amazon، Walmart، Target، American Apparel و Best Buy محصولات فیزیکی می فروشند.

محصول دیجیتال چیست؟

یک محصول دیجیتال یک کالای غیر قابل لمس یا یک نوع رسانه است که می تواند بارها و بارها به صورت آنلاین فروخته و توزیع شود بدون اینکه موجودی شما کاهش پیدا کند. محصولات دیجیتال به صورت فایل های دانلود، PDF ها، افزونه ها، ویدئوها، فایل های استریمینگ و بسیاری موارد دیگر دیده می شوند. کتابهای دیجیتال، موسیقی، هنر دیجیتال همگی نمونه هایی از محصولات دیجیتال هستند.

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

مزایا و معایب محصولات دیجیتال و فیزیکی

محصولات فیزیکی و دیجیتالی هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه محصولی را در فروشگاه آنلاین خود بفروشید باید مزایا و معایب هر یک از این محصولات را بدانید و با آگاهی در مورد آن تصمیم بگیرید. در این قسمت از آموزش ساخت فروشگاه آنلاین به بررسی مزایا و معایب محصولات فیزیکی و دیجیتالی به صورت جداگانه می پردازیم.

محصولات فیزیکی

مزایا:

 • مشخص بودن ارزش: اثبات ارزش محصولات فیزیکی بسیار آسان است. هدف از خرید یک محصول فیزیکی کاملاً مشخص بوده و درک آن آسان است.
 • استفاده آسان: فروش محصولات فیزیکی معمولاً مستلزم آموزش، پشتیبانی و پیگیری نیست. کافی است آنها را بفروشید و به دست مشتری برسانید. پس از آن مشتری می تواند به راحتی از محصولات استفاده کند.

معایب:

 • هزینه حمل و نقل: از آنجا که باید محصول را به دست مشتری برسانید باید هزینه حمل و نقل را در نظر بگیرید.
 • زمان بیشتر: حمل یک محصول فیزیکی و به دست مشتری رساندن آن در سراسر کشور زمان زیادی می برد.
 • انبار کردن: اگر قصد فروش محصولات فیزیکی دارید باید فکری برای انبار کردن آنها در یک مکان مناسب داشته باشید.

محصولات دیجیتال

مزایا:

 • عدم نیاز به موجودی: با فروش محصولات فیزیکی شما نیازی به داشتن موجودی ندارید. بنابراین مجبور نیستید مقدار مشخصی از محصولات را آماده کرده و در انبار ذخیره کنید.
 • بدون اتلاف وقت یا هزینه حمل و نقل: لازم نیست محصول دیجیتال را ارسال کنید. مشتریان محصولات دیجیتال را مستقیماً در دستگاه های خود دانلود می کنند، به این معنی که فوراً محصول را دریافت کرده و شما می توانید آنها را به صورت رایگان ارسال کنید.
 • توسعه راحت تر: از آنجا که شما می توانید یک محصول را بارها بفروشید و با مسائلی مانند انبار کردن و ذخیره سازی مواجه نیستید، بسیار راحت تر است که کسب و کار خود را توسعه دهید.
 • مدیریت راحت تر: با توجه به نکات ذکر شده در فوق فروش و مدیریت محصولات دیجیتال به صورت کلی راحت تر است.

معایب:

 • اثبات سخت تر ارزش: از آنجا که محصول دیجیتال چیزی نیست که مشتریان آن را به صورت فیزیکی لمس کنند، اثبات ارزش آن برای مشتری سخت تر است.
 • رقابت سخت تر: از آنجا که فروش آنلاین محصولات دیجیتال راحت تر است، تداد افرادی که مایل به فروش محصولات دیجیتال هستند نیز بیشتر است و در نتیجه رقبای بیشتر خواهید داشت. ضمن اینکه باید با فروش محصولات فیزیکی نیز رقابت کنید.

همانطور که مشاهده می کنید محصولات دیجیتال و فیزیکی هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. فروش محصولات دیجیتال در حال افزایش است زیرا فروش آنلاین آنها راحت تر بوده و نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد. شما می توانید یک محصول دیجیتال را بارها بفروشید. اما محصولات فیزیکی نیز مشتریان خاص خود را دارند. بنابراین باید جوانب مثبت و منفی را در نظر گرفته و بهترین انتخاب را بسته به شرایط خود داشته باشید.

ساخت فروشگاه آنلاین بدون تحقیق کافی در مورد محصولی که می خواهید به فروش برسانید امکان پذیر نیست. در ادامه آموزش ساخت فروشگاه آنلاین به جنبه های دیگری از انتخاب محصول می پردازیم.

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

تولید محصول جدید یا فروش محصولات موجود در بازار

مرحله بعد در انتخاب نوع محصول، تصمصیم گیری در مورد این مسأله است که محصول تولید شده توسط خود را به فروش برسانید یا محصولاتی را که در بازار وجود دارند به فروش برسانید. در این بخش از آموزش ساخت فروشگاه آنلاین به بررسی این موضوع می پردازیم.

اگر می خواهید محصول خود را به فروش برسانید باید تخمین دقیقی از مدت زمانی که صرف ساخت یک محصول می شود داشته باشید. به عنوان مثال اگر می خواهید صنایع دستی بفروشید باید قبل از اینکه شروع به فروش محصولات خود کنید، موجودی خود را تا حدی تکمیل کرده و آنها را به همان صورتی که هست در معرض دید و فروش بگذارید. هر زمان که مشتری سفارشی را ثبت می کند باید زمانی که صرف آماده سازی محصول می شود را به اطلاع مشتری برسانید. طبیعتاً در این حالت مشتری برای دریافت محصول خود باید مدت زمان زیادتری صبر کند.

از طرف دیگر فروش محصولات دیجیتالی که خودتان آنها را فراهم کرده اید مانند فروش قالب وردپرس زمان کمتری می گیرد. می توانید یک قالب را در عرض چند ساعت تولید کرده و بارها و بارها آن را به فروش برسانید.

فروش محصولاتی که در بازار موجود است راحت ترین راه ممکن است. زیرا مجبور به صرف وقت برای ساخت یا تولید یک محصول نیستید. به علاوه با فروش محصولات موجود در بازار بسیاری از کارهایی که برای بازاریابی و فروش باید انجام دهید خود به خود حل می شود. زیرا خریداران با محصول و ارزش آن آشنا هستند و تصمیم گیری برای خرید راحت تر انجام می شود.

قبل از اینکه فروشگاه آنلاین خود را استارت بزنید باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید. اگر تازه وارد تجارت الکترونیک شده اید و در این کار مبتدی هستید باید از اشتباهات متداول وب سایت های تازه تاسیس در حوزه تجارت الکترونیک آگاه باشید. اجتناب از این اشتباهات باعث می شود فروشگاه شما در مسیر موفقیت قرار بگیرد. در این بخش از آموزش ساخت فروشگاه آنلاین متداول ترین اشتباهات وب سایت های تازه تاسیس را بررسی می کنیم.

اشتباهات رایج برای ساخت فروشگاه آنلاین

انتظارات غیرواقع بینانه فروش

بدیهی است که افراد فروشگاه را برای فروش و کسب درآمد می سازند. بعضی افراد انتظار دارند به محض ساخت وب سایت و شروع به فروش محصولات به درآمد زیادی برسند. اما تبدیل شدن به یک فروشگاه آنلاین موفق با درآمد خوب زمان و کار زیادی می طلبد. بنابراین باید اهداف واقع بینانه ای برای فروشگاه خود تعیین کنید. تعیین اهداف واقع بینانه و ردیابی آنها به شما کمک می کند تا گام به گام به موفقیت و هدفی که در نظر دارید نزدیک شوید.

تعیین اهداف واقع بینانه برای:

 • فروش روزانه
 • فروش ماهانه
 • فروش سالانه

همچنین باید هزینه های فروشگاه آنلاین خود را در نظر بگیرید. فروشگاه شما تنها زمانی سودآور خواهد بود که درآمد حاصل از فروش از هزینه ها بیشتر شود. همانطور که فروشگاه شما رشد می کند می توانید اهداف و انتظارات خود را تغییر داده و آنها را با شرایط جدید منطبق کنید.

نداشتن مخاطب هدف

یکی از اشتباهاتی که در ساخت فروشگاه های آنلاین تازه تأسیس مشاهده می شود نداشتن مخاطب هدفمند است که در این قسمت از آموزش به آن خواهیم پرداخت.

اگر سعی کنید هر چیزی را به هر کسی بفروشید، فروشگاه شما موفق نخواهد بود. شما باید مخاطب هدف خود را مشخص کنید و فروشگاه خود را برای آن افراد طراحی و مجهز نمایید. همچنین باید مخاطبان خود را متقاعد کنید که به جای رقیبانتان از شما خرید کنند.

یک پروفایل مشتری برای مشتریان ایده آل خود ایجاد کنید که شامل موارد زیر است:

 • جمعیت شناسی: اطلاعات پایه از مشتریان هدف خود مانند سن، جنسیت، محل سکونت، شغل، لایف استایل یا سبک زندگی و موارد دیگر.
 • علاقه مندی ها: مخاطبان شما به چه چیزهایی علاقه دارند مانند آشپزی، کمپینگ، مد، ورزش و بسیاری موارد دیگر.
 • ارزشها و باورها: ارزش هایی که برای مخاطبان شما مهم است مانند اخلاق، صداقت و غیره.
 • مشکلات: مخاطبان هدف شما با چه مشکلات و مسائلی مواجه هستند و فروشگاه آنلاین شما چگونه می تواند به آنها در حل آن مشکلات کمک کند.

مشخص کردن ویژگی های فوق در مخاطبان هدف به کسب و کار شما کمک می کند تا با خریداران ارتباط برقرار کرده و فروش بیشتری داشته باشید.

در ادامه آموزش به بررسی جنبه های دیگری از اشکالات متداول در ساخت فروشگاه های آنلاین می پردازیم.

طراحی ضعیف سایت

بسیاری از مالکان وب سایت های تازه تاسیس از اهمیت طراحی خوب سایت غافل هستند. وب سایت شما غالباً اولین چیزی است که مشتری می بیند. اگر طراحی وب سایت شما شلوغ، غیر حرفه ای و ناوبری در آن سخت باشد خریداران تمایلی به خرید از شما پیدا نمی کنند.

بنابراین، مطمئن شوید که فروشگاه آنلاین شما یک قالب مدرن دارد، ناوبری در آن راحت صورت می گیرد و همچنین برای تلفن همراه نیز مناسب بوده و کاملاً رسپانسیو است. همچنین قرار دادن یک لوگو حرفه ای در سایت ای کامرس باعث افزایش اعتماد خریداران به وب سایت شما می شود.

خدمات ضعیف مشتری

سرویس دهی خوب به مشتری یکی از مهمترین بخش های یک فروشگاه آنلاین موفق است. مشتریان می خواهند مطمئن شوند حتی قبل از اینکه خریدی از سایت انجام دهند، خدمات خوبی دریافت می کنند. شما می توانید با اتخاذ سیاست هایی برای بازگشت مشتریان به وب سایت و ارائه اطلاعات تماس پشتیبانی مانند ایمیل و شماره تلفن یا حتی اضافه کردن چت زنده به وب سایت، این موضوع را اثبات کنید. سایت های وردپرسی می توانند از بهترین افزونه های جذب مخاطب هدفمند به این منظور استفاده نمایند.

اگر خدمات سریع و کارآمدی را به مشتریان خود ارائه ندهید، در معرض خطر از دست دادن مشتریان خود قرار می گیرید.

حال نوبت به انتخاب یک پلتفرم ای کامرس مناسب و آموزش ساخت فروشگاه آنلاین می رسد.

انتخاب پلتفرم eCommerce مناسب برای ساخت فروشگاه آنلاین

انتخاب یک پلتفرم ای کامرس مناسب برای کسب و کار شما بسیار حیاتی است زیرا اگر در انتخاب خود اشتباه کند بازگشت آن سخت خواهد بود. در حقیقت 60% مالکان فروشگاه های متوسط تا بزرگ معتقدند قبل از انتخاب پلتفرم ای کامرس باید به دقت آنها را بررسی کرد.

3 تا از محبوب ترین پلتفرم های ای کامرس Shopify، BigCommerce و WordPress+WooCommerce هستند. در ادامه آموزش ساخت فروشگاه آنلاین 3 پلتفرم ذکر شده را به اختصار معرفی می کنیم.

Shopify

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

Shopify یکی از بهترین پلتفرم های تجارت الکترونیک است که ساخت فروشگاه آنلاین را بسیار راحت کرده است. با استفاده از این پلتفرم نیاز به نصب هیچ نرم افزار یا سرور هاستینگ وب دیگری ندارید. در این بخش از آموزش با این پلتفرم بیشتر آشنا خواهیم شد.

Shopify به شما امکان سفارشی کردن طراحی فروشگاه خود را می دهد. البته گزینه های سفارشی سازی در مقایسه با یک پلتفرم تجارت الکترونیک خود میزبانی محدود است. علاوه بر هزینه های ماهیانه، باید هزینه های معاملات را نیز برای هر سفارش پرداخت کنید. این بدان معنی است که هزینه واقعی شما با رشد فروشگاه افزایش خواهد یافت.

مزایا:

 • کاربر پسند و یادگیری آسان
 • مدیریت فروشگاه آنلاین
 • مقیاس آسان و مقرون به صرفه

معایب:

 • عدم کنترل کامل سایت
 • پرداخت هزینه های معاملات
 • سفارشی سازی محدود

BigCommerce

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

BigCommerce یکی دیگر از پلتفرم های ای کامرس هاست کامل است. به این معنی که شما می توانید بدون نیاز به مدیریت جنبه های فنی، یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنید. کافی است یک حساب کاربری با BigCommerce ایجاد کرده، فروشگاه اینترنتی خود را با استفاده از یکی از چندین قالب ای کامرس شیک آن طراحی کنید، محصولات خود را اضافه کرده و شروع به فروش نمایید.

علاوه بر این، با BigCommerce هیچ هزینه معامله ای برای استفاده از دروازه های پرداخت اصلی بر خلاف Shopify وجود ندارد.

مزایا:

 • کاربر پسند و آسان برای شروع یک سایت.
 • بدون پرداخت هزینه معاملات
 • ارائه هاست کامل و بدون نگرانی بابت مدیریت سایت

معایب:

 • شما کنترل کامل خود را بر روی سایت خود ندارید.
 • سفارشی سازی سایت شما محدود است
 • محدودیت فروش سالانه آنلاین و نیاز به ارتقا در صورت لزوم

WooCommerce

آموزش ساخت فروشگاه آنلاین

WooCommerce یکی از بهترین پلتفرم های ای کامرس است که توسط آن کنترل کامل فروشگاه آنلاین خود را خواهید داشت. تقریبا 28٪ فروشگاه های آنلاین از WooCommerce برای فروشگاه آنلاین خود استفاده می کنند.

از همه مهمتر، WooCommerce یک افزونه رایگان وردپرس است. بنابراین وردپرس کاران می توانند به راحتی یک فروشگاه را با ووکامرس مدیریت کنند. علاوه بر این، اگر شما در حال حاضر یک وب سایت یا وبلاگ وردپرس دارید، می توانید به راحتی آن را با استفاده از WooCommerce به یک فروشگاه آنلاین تبدیل کنید.

WooCommerce  همراه با ویژگی های درون ساخته متعددی مانند حمل و نقل، فرآیند پرداخت، مدیریت موجودی، کوپن ها، گزارش ها و موارد زیاد دیگری عرضه شده است. همچنین قادر به خرید افزون های ووکامرس برای قدرتمندتر کردن فروشگاه آنلاین خود هستید.

به علاوه، از آنجا که WooCommerce یک پلتفرم منبع باز و یک پلاگین ای کامرس وردپرس است می توانید آن را به صورت رایگان از مخزن وردپرس دانلود کنید. برای شروع کار با ووکامرس تمام چیزی که نیاز دارید نام دامنه، گواهینامه SSL و حساب میزبانی وب است.

مزایا:

 • کنترل کامل سایت شما
 • ووکامرس یک نرم افزار منبع باز است که سفارشی سازی آن با افزون های زیاد آن به راحتی امکن پذیر است.
 • ارزان تر از سایر سیستم عامل های تجارت الکترونیک.
 • بدون نیاز به پرداخت هزینه معاملات

معایب:

 • شما باید امنیت، به روز رسانی ها، پشتیبان گیری و … سایت خود را مدیریت کنید.
 • ویژگی های نامحدود می تواند یادگیری آن را اندکی سخت کند
 • توسعه فروشگاه آنلاین اندکی دشوار است، زیرا شما مجبور هستید خودتان سایت خود را مدیریت کنید یا هزینه بیشتری برای میزبانی وب مدیریت شده پرداخت کنید.

به زودی می توانید ادامه آموزش ساخت فروشگاه آنلاین در سایت مدیر وردپرس را در همین صفحه مطالعه بفرمایید.

امتیاز دادن به این نوشته:
 • میزان رضایت کاربران
 • تصاویر مرتبط
 • میزان خوانایی متن

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین افزونه های CRM وردپرس

بهترین افزونه های CRM وردپرس برای بهبود کسب و کارهای آنلاین سال 2019

در این مقاله بهترین افزونه های CRM وردپرس برای مدیریت بهتر ارتباط با مشتری و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *