خانه / آموزش وردپرس / آموزش سرچ کنسول گوگل نسخه جدید از صفر تا صد

آموزش سرچ کنسول گوگل نسخه جدید از صفر تا صد

آموزش سرچ کنسول گوگل

در این مقاله به آموزش سرچ کنسول گوگل که یک ابزار قدرتمند و رایگان در زمینه سئو سایت است، می پردازیم.

سرچ کنسول گوگل که در گذشته با نام گوگل وبمستر تولز شناخته می شد مجموعه ای از ابزارهایی است که گوگل در اختیار انتشار دهندگان قرار داده است تا بتوانند عملکرد سایت شان را از دید موتورهای جستجو ارزیابی کنند. در واقع تولید کنندگان محتوا و مالکان سایت ها می توانند ببینند که سایت شان توسط موتورهای جستجو چگونه دیده می شود. این ابزار یکی از بهترین ابزارهای سئو وردپرس در سال 2019 است.

وبمستر تولز داده ها و گزارشات ارزشمندی را ارائه می دهد که توسط آنها می توانید بفهمید صفحات مختلف در وب سایت شما چگونه در نتایج جستجو ظاهر می شوند. این ابزار کوئری های جستجو را برای صفحات نشان داده شده در نتایج جستجوی گوگل و تعداد کلیک های آن را به شما نشان می دهد. این داده ها به شما در بهبود نوشته های قدیمی، نوشتن محتوای جدید و ایجاد یک استراتژی محتوا برای سایت کمک می کند.

گوگل وبمستر تولز به شما امکان ارائه نقشه سایت (XML sitemap) و مستثنی کردن URL ها را می دهد و به گوگل اجازه می دهد تا مهمترین محتواهای سایت شما را نمایش دهد. همچنین اگر مشکلی در سایت شما وجود داشته باشد که مانع از خزیدن و ایندکس کردن صفحات سایت شما توسط ربات های گوگل شود، آن را به شما اطلاع می دهد.

در سال 2018 گوگل یک سرچ کنسول کاملاً جدید راه اندازی کرد. این سرچ کنسول از مرحله بتا خارج شده و اینک برای عموم قابل استفاده است. در نسخه جدید سرچ کنسول بسیاری از قطعات قدیمی حذف شده است اما در کل دسترسی به داده ها بسیار بهبود یافته است و اطلاعات بیشتری نسبت به نسخه قدیمی در دسترس شما قرار دارد. همچنین رابط کاربری آن بسیار ساده و کاربرپسند شده است.

در این آموزش سرچ کنسول گوگل و نسخه جدید آن را به صورت کامل و جامع بررسی کرده و با چگونگی کار با پیشخوان آن آشنا خواهیم شد.

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

وارد وب سایت Google Webmaster tools شده و روی Start now کلیک کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

با یک اکانت گوگل sign in کنید. سپس صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

آموزش سرچ کنسول گوگل

در قسمت URL prefix آدرس URL کامل سایت خود را وارد کرده و روی Continue کلیک نمایید.

توجه داشته باشید که گوگل HTTP و HTTPS را دو پروتکل جداگانه می داند. بنابراین https://example.com و http://example.com از نظر گوگل دو سایت کاملاً جداگانه هستند. این مورد شامل گذاشتن .www در ابتدای URL سایت نیز می شود بنابراین در وارد کردن درست آدرس URL دقت کافی را به عمل آورید.

در صفحه بعدی از شما خواسته می شود مالکیت وب سایتی که وارد کرده اید را درستی سنجی و اثبات کنید. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد. که در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل، ساده ترین روش که استفاده از تگ های HTML است را توضیح خواهیم داد.

آموزش سرچ کنسول گوگل

در صفحه نشان داده شده در قسمت Other verification methods روی پنجره کشویی HTML tag کلیک کنید.

سپس متا تگ نشان داده شده در این صفحه را کپی کنید. توجه داشته باشید که تنها قسمتی از متا تگ را که داخل کوتیشن قرار گرفته است را کپی کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

روش های متفاوتی برای اثبات مالکیت سایت وجود دارد. این کار را می توانید هم از طریق پیشخوان وردپرس و هم از طریق افزونه ها انجام دهید. اما بهترین و ساده ترین روش استفاده از افزونه ها است. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به انجام این کار با استفاده از افزونه Yoast SEO می پردازیم.

البته با استفاده از افزونه Insert Headers and Footers نیز می توان درستی سنجی سایت را انجام داد. کافی است افزونه را نصب و فعال سازی کرده و کدی را که سرچ کنسول گوگل در اختیار شما قرار داده است در فیلد Header وارد کنید. اما از آنجا که افزونه Yoast SEO یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است و نصب و فعال سازی آن برای هر سایت وردپرسی لازم و ضروری است نحوه اثبات مالکیت سایت با این افزونه را توضیح خواهیم داد.

در ابتدا باید افزونه Yoast SEO را نصب و فعال سازی کنید. سپس در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » عمومی رفته و در تب ابزارهای وبمستر در قسمت کد تأییدیه گوگل متاتگ کپی شده را وارد کنید و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک نمایید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

یک روش دیگر با استفاده از افزونه Yoast SEO این است که در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » میز فرمان جستجو رفته و در قسمت “کد تأییدیه گوگل” روی دکمه “دریافت کد تصدیق گوگل” کلیک کنید و از همینجا کد مورد نظر خود را دریافت کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

سپس مجدداً به صفحه تنظیمات سرچ کنسول بازگشته و روی دکمه Verify کلیک کنید. یک پیام موفقیت آمیز برای شما نشان داده می شود. با کلیک بر روی GO TO PROPERTY وارد صفحه پیشخوان سرچ کنسول گوگل می شوید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

پس از ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل در اولین گام سرچ کنسول گوگل را با گوگل آنالیتیکس مرتبط کنید. در ادامه نحوه انجام این کار را آموزش خواهیم داد.

برای این کار گوگل آنالیتیکس را باز کرده و در ساید بار سمت چپ صفحه روی تب Admin کلیک کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

سپس روی Property Settings کلیک کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

به سمت پایین اسکرول کرده و روی دکمه Adjust Search Console کلیک کنید.

در صفحه نشان داده شده روی Add کلیک کنید.

سپس آدرس سایت خود را وارد کرده و روی Save کلیک کنید. سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس متصل خواهد شد. با اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس می توانید اطلاعات ارزشمندی مانند داده های کلمه کلیدی، CTR، موقعیت داده ها برای هر کشور و بسیاری اطلاعات دیگر را به دست آورید.

در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به بررسی تب های مختلف پیشخوان آن می پردازیم.

آموزش پیشخوان سرچ کنسول گوگل

Settings

آموزش سرچ کنسول گوگل

تنظیمات در سرچ کنسول جدید ساده و نسبتاً سر راست است. شما در این قسمت می توانید درستی سنجی مالکیت خود (Ownership verification) و مدیریت کاربران و مجوزها (Users and permissions) را انجام دهید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

در قسمت Ownership verification شما می توانید روش درستی سنجی و اثبات مالکیت سایت خود را تغییر دهید. این کار ممکن است به دلیل غیرفعال کردن افزونه ای که از آن برای اثبات مالکیت سایت خود استفاده کرده اید یا تغییر دادن DNS provider، لازم باشد.

آموزش سرچ کنسول گوگل

اگر می خواهید به افراد دیگری دسترسی به سرچ کنسول گوگل دهید روی قسمت Users & Permissions کلیک کنید. شما در این قسمت نه تنها می توانید کاربران دیگری را اضافه کنید بلکه می توانید تعیین کنید چه کاری را می توانند و چه کاری را نمی توانند انجام دهند.

رابط کاربری در بخش تنظیمات (settings) مانند دیگر بخش های سرچ کنسول ساده و آسان است و در اکثر موارد قابل کلیک کردن و مرتب شدن است. در سایدبار سمت چپ صفحه آیکون های مثلثی شکلی در کنار هر تب مشاهده می کنید که مربوط به فیلتر کردن و مرتب کردن ظاهر صفحه است.

هدف اصلی سرچ کنسول این است که به شما در بهبود سایت تان برای کاربران گوگل کمک کند. در عوض وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل عملکرد بهتری خواهد داشت. تب Enhancements و ابزار URL Inspection هر دو به شما کمک می کنند بفهمید گوگل و سایر کاربران، سایت شما را چگونه می بینند. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به بررسی این دو تب می پردازیم.

Mobile Usability « Enhancements

گوگل اعلام کرده است که قصد دارد رتبه سایت هایی را که موبایل دوستانه نبوده و در نتایج جستجوی موبایل عملکرد خوبی ندارند، پایین بیاورد. این مساله بیانگر این موضوع است که کاربران علاقه ای به سایت هایی که در دستگاه های تلفن همراه شان به خوبی ظاهر نمی شوند، ندارد.

هر نوع خطایی که ربات های گوگل در قابلیت استفاده از سایت شما در دستگاه های تلفن همراه تشخیص دهند، در این قسمت نشان داده می شود. شما باید با سرعت اولویت متوسط این خطاها را برطرف کنید. اکثر خطاها در این قسمت برای سایت خیلی خطرناک محسوب نمی شوند اما مانند وزنه ای هستند که سایت را کم کم پایین می آورند.

به این نکته دقت داشته باشید که صرف دیدن این جمله که “سایت شما هیچ خطایی ندارد” یا معادل انگیسی آن “has no errors” به این معنی نیست که برای کاربران موبایل دوستانه است.

آموزش سرچ کنسول گوگل

گوگل به شما می گوید که چه تعداد از صفحات را ارزش گذاری کرده است که ممکن است با عددی که برای تعداد صفحات ایندکس شده نشان می دهد کاملاً متفاوت باشد. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل دلیل این امر را توضیح خواهیم داد.

تعداد صفحات بدون خطا و همچنین تعداد صفحاتی که در آنها خطا تشخیص داده شده است به صورت یک گراف برای شما نمایش داده شده است. با کلیک بر روی هر قسمت می توانید نمودار آن را مشاهده کنید.

در قسمت پایین صفحه با کلیک بر روی هر خطا می توانید به صفحات و خطاهای شخصی دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که یک صفحه دارای خطا را پیدا کردید می توانید از ابزار URL inspection برای پی بردن به اینکه چه اتفاقی افتاده است، استفاده کنید. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به بررسی این ابزار می پردازیم.

URL Inspection

ابزار URL Inspection نسخه مفیدتر ابزار Fetch As Google سرچ کنسول قدیمی است. شما می توانید هر یک از URL های سایت خود را در این ابزار قرار دهید تا گزارش دقیقی از آنچه ربات های گوگل می بینند، می فهمند و هندل می کنند، دریافت کنید. کافی است در قسمت نشان داده شده در شکل زیر آدرس URL سایت خود را وارد کرده و اینتر بزنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

همچنین این صفحه حاوی اطلاعات فوق العاده دقیق و مفیدی از نحوه خزیدن و ایندکس کردن ربات های گوگل است که با کلیک بر روی VIEW CRAWLED PAGE و در پنجره کشویی Coverage می توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

ابزار URL Inspection ابزار ارسال به گوگل (Submit to Google) که در سرچ کنسول قدیمی بود را نیز دارد. اگر بروزرسانی قابل ملاحظه ای در صفحه خود انجام داده اید، می توانید درخواست ایندکس کردن سریعتر را بدهید. برای این کار روی REQUEST INDEXING که در تصویر بالا نشان داده شده است، کلیک کنید.

شما می توانید ببینید که چگونه ربات های گوگل از HTML واقعی برای دیدن خطاهای وب سایت ( مانند بلاک کردن جاوااسکریپت ها) استفاده می کنند. برای دسترسی به این اطلاعات بر روی دکمه TEST LIVE URL کلیک کرده و با کلیک بر روی دکمه VIEW TESTED PAGE اطلاعات داده شده را دریافت کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که ربات های گوگل سایت شما را از نظر بصری به همان صورتی ارائه می دهند که مرورگرهای انسانی این کار را انجام می دهند.

آموزش سرچ کنسول گوگل

همچنین می توانید منابعی که ربات های گوگل به آنها متکی هستند را مشاهده کنید. این اطلاعات به صورت چشم گیری سرعت عیب یابی شما را افزایش می دهد. به عنوان مثال اگر ربات های گوگل به سختی فایل های CSS شما را دانلود می کنند در این قسمت به شما نشان داده می شود.

آموزش سرچ کنسول گوگل

URL Inspection یک ویژگی عالی است اما نقطه ضعف آن این است که پردازش انبوه را انجام نمی دهد. برای استفاده مؤثر از سرچ کنسول گوگل باید بدانید که به دنبال چه اطلاعاتی هستید و این اطلاعات را از کجا به دست آورید. ابزارهای Performance و Coverage در سرچ کنسول گوگل حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی هستند که در بهبود سئو سایت کمک بسیار زیادی به شما می کنند. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به بررسی این ابزارها می پردازیم.

Performance

ابزار Performance بخشی است که بیشترین استفاده روزمره را برای وبمستران دارد. این بخش جایی است که مفیدترین اطلاعات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و افزایش ترافیک وب سایت را به دست خواهید آورد.

بخش Performance که قبلاً سرچ آنالیتیکس نامیده می شد اخیراً به کنسول جدید گوگل اضافه شده است. این بخش جایگزین گزارش سرچ کوئری در سرچ کنسول قدیمی است. سرچ آنالیتیکس اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد عملکرد وب سایت در نتایج جستجوی گوگل در اختیار شما قرار می دهد.

آموزش سرچ کنسول گوگل

قبل از اینکه در مورد داده ها و اطلاعاتی که می توانید از بخش Performance به دست آورید، صحبت کنیم بهتر است در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل با برخی تعاریف مهم که مستقیماً از گوگل به دست آمده اند، آشنا شویم.

تعاریف مهم :

Queries: کلمات کلیدی که کاربران در بخش جستجوی گوگل سرچ می کنند.

 Clicks: تعداد کلیک های دریافت شده از یک صفحه نتایج جستجوی گوگل که منجر به فرود آمدن کاربر در محتوای شما شود. توجه داشته باشید که کلیک ها برابر با جلسات ارگانیک در گوگل آنالیتیکس نیستند.

Impressions: کاربر در صفحه نتایج جستجوی گوگل چه تعداد لینک به سایت شما می بیند، چه آن لینک اسکرول شده و به چشم کاربر بیاید و چه نیاید. اما اگر کاربر صفحه 1 را دیده و لینک در صفحه 2 قرار داشته باشد، impression به حساب آورده نمی شود. با این حساب اگر یکی از کوئری های شما  همیشه در صفحه اول باشد، تعداد impression های آن دقیقاً برابر تعداد جستجوهای کوئری مورد نظر است.

CTR (Click-through rate) یا نرخ کلیک: درصد تعداد کلیک ها (Clicks) تقسیم بر تعداد impressions. اگر یک ردیف از داده ها impressons نداشته باشند، CTR به صورت (-) نشان داده می شود زیرا CTR تقسیم بر صفر خواهد شد. هرچه درصد CTR بالاتر باشد به این معنی است که وب سایت موفقیت بیشتری در جذب بازدیدکننده از موتورهای جستجو دارد.

Position: متوسط موقعیت بالاترین نتایج سایت شما. به عنوان مثال اگر سایت شما دارای سه نتیجه در موقعیت های 2، 4 و 6 برای یک کوئری است، Position 2 یعنی بالاترین موقعیت گزارش می شود. اگر یک کوئری دوم دارای نتایج 3، 5 و 9 باشد، موقعیت متوسط شما (2+3)/2=2.5 خواهد بود. لینک هایی که در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند حتماً باید توسط اشخاص مشاهده (impression) شوند تا position آنها در صفحه شمرده شده و در نظر گرفته شود. اگر یک ردیف از داده ها impression نداشته باشند، position به صورت (-) نمایش داده خواهد شد زیرا بدون وجود impression، position نیز وجود نخواهد داشت.

برای استفاده مؤثر از سرچ کنسول گوگل لازم است گروه بندی ها را تغییر دهید تا داده های مورد نیاز خود را به دست آورید. توجه داشته باشید که می توانید گروه بندی ها را بعد از اعمال فیلتر تغییر دهید. برای اعمال فیلتر کافی است روی آیکون مربوط به آن کلیک کرده و از میان گزینه های نشان داده شده گزینه موردنظر خود را انتخاب کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

پس از آن یک بخش برای فیلتر کردن اضافه خواهد شد که بسته به اینکه کدامیک از گزینه های موجود را انتخاب کرده باشید متفاوت است.

آموزش سرچ کنسول گوگل

همچنین توجه داشته باشید که اگر گروه بندی های بزرگی دارید می توانید تمام اطلاعات را Export کرده و در یک صفحه گسترده آنها را مشاهده کنید.

تقریباً تمام اطلاعات موجود در گزارش Performance قابل کلیک کردن، مرتب سازی و فیلتر کردن است. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل دو نمونه از اطلاعاتی که می توانید از این صفحه به دست آورید را توضیح می دهیم.

1- تشخیص اینکه چرا یک صفحه ترافیک از دست می دهد

 • تمام باکس های متریک ها را بررسی نمایید.
 • صفحه مورد نظر خود را فیلتر کرده و یک محدوده تاریخ مشخص کنید. 
 • روی Queries، Countries، Devices کلیک کنید تا مقصر را معلوم کنید.
آموزش سرچ کنسول گوگل

2- پیدا کردن ایده برای تولید محتوای جدید یا اصلاح محتوای موجود

 • تمام باکس های متریک ها را بررسی کنید.
 • فیلتر کردن براساس صفحه،
 • مرتب سازی براساس impressions
 • جستجو برای کوئری هایی که مستقیماً به صفحه مرتبط نیستند اما می توان با آنها رتبه بهتری کسب کرد.
 • از این داده ها برای تجدیدنظر در یک محتوا و آدرس دهی کوئری مورد نظر یا ساخت یک محتوای جدید و هدف قرار دادن آن کوئری استفاده کنید.
آموزش سرچ کنسول گوگل

ابزار Performance کنسول جدید گوگل یکی از مفیدترین مجموعه ابزارهای آن است و اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار می دهد. ما آموزش جامع و کاملی از کار با ابزار Performance سرچ کنسول گوگل و اطلاعاتی که می توانید از این ابزار به دست آورده و از آن برای بهبود سئو سایت استفاده کنید، فراهم کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار و نحوه دریافت اطلاعات از آن مقاله آموزش Performance در کنسول جدید گوگل را مطالعه بفرمایید.

حال که در مورد ابزار Performance تا حدودی اطلاعات کسب کردید، در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به بررسی تب Links می پردازیم.

Links

لینک ها برای موفقیت در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل همواره امری حیاتی به شمار می آیند. با این حال لینک ها هنوز هم سخت ترین بخش سئو برای فهمیدن، ساختن و بهینه سازی هستند و کمبود اطلاعات در این زمینه می تواند منجر به آسیب دیدن سایت شما شود.

کنسول جدید گوگل نسبت به نسخه قبلی آن اطلاعات بیشتری در زمینه لینک ها در اختیار شما قرار می دهد. این اطلاعات قابل دسترس تر و بسیار کامل تر از قبل هستند.

با این حال مراقب آنالیز کردن این اطلاعات باشید. گزارش های جدید گوگل اهمیت بسیاری به کیفیت لینک ها داده و بیشتر از اینکه به کمیت آنها توجه کند به کیفیت آنها توجه می نماید.

External links

گوگل، وب را از طریق لینک ها درک می کند و هنوز هم لینک ها فاکتور اصلی در الگوریتم های گوگل هستند. بخش External links که در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به آن می پردازیم به شما این امکان را می دهد تا بفهمید چه کسی به شما لینک داده است، چه محتوایی بیشترین لینک را دریافت کرده است و سایت های دیگر از چه متن انکوری برای لینک دادن به سایت شما استفاده کرده اند.

سه نکته مهم در مورد این بخش وجود دارد:

 • گوگل تمام اطلاعات لینک ها را در اختیار شما قرار نمی دهد. بیشتر متخصصان حرفه ای و صاحبان وب سایت ها  از ابزاری مانند Ahrefs برای دریافت اطلاعات مفیدتر و کیفی تر استفاده می کنند.
 • هیچ راهی برای دانستن اینکه گوگل چگونه از این داده ها برای هر کوئری استفاده می کند، وجود ندارد. بیش از حد بر روی هر لینک یا انکرتکست تمرکز نکنید. در عوض از آن برای ایده یابی مارکتینگ و تشخیص مشکل استفاده نمایید.
 • اطلاعات زیادی در این بخش وجود دارد که می توانید با کلیک کردن بر روی قسمت های مختلف به آن اطلاعات دسترسی پیدا کنید.
آموزش سرچ کنسول گوگل

در این بخش از آموزش سرچ کنسول گوگل به شما نشان می دهیم که با گزارش های لینک ها چه کاری می توانید انجام دهید.

 • اولین اطلاعاتی که از صفحه لینک ها می توانید دریافت کنید این است بفمهید چه نوع محتوایی لینک دریافت کرده است. می توانید از این اطلاعات برای انجام کارهای بیشتر استفاده کنید.
آموزش سرچ کنسول گوگل

سعی کنید از تابع Export استفاده کنید زیرا می توانید به صورت دستی لینک های با کیفیت را برچسب گذاری کرده و با داده ابزار سئو ارتباط دهید.

 • از گزارش لینک ها برای فهمیدن اینکه چه نوع سایت هایی به شما لینک داده اند، استفاده کنید. از این اطلاعات می توانید برای پیدا کردن سایت های مشابه برای ترویج محتوا نیز استفاده نمایید. همچنین از این اطلاعات می توانید بفهمید چه مقدار از وب اسپم هستند.
 • به انکر تکست خود نگاه کنید تا مطمئن شوید به همان محتوایی که در نظر دارید اشاره می کند.

لینک های داخلی

این بخش از سرچ کنسول گوگل به شما کمک می کند لینک های درون سایت خود و نحوه خزیدن گوگل در لینک های سایت را بفهمید. در این بخش می توانید دقیقاً مشاهده کنید که ربات های گوگل چکونه در سایت شما می خزند. در این بخش به آموزش لینک های داخلی می پردازیم.

آموزش سرچ کنسول گوگل

صفحات را براساس بیشترین و کمترین لینک ها مشاهده کنید. صفحاتی که بیشتر از بقیه در آنها لینک سازی انجام شده است همچنین صفحاتی که لینک سازی در آنها کم است و باید بیشتر انجام بگیرد را پیدا کنید.

صفحاتی که خزش در آنها بیشتر صورت گرفته لزوماً به معنای اینکه رنکینگ بالاتری دارند، نیست. اما لینک هایی که اطلاعات مهمی را چه از طریق انکر تکست و چه متن لینک به ربات های گوگل می رسانند، اهمیت بالاتری دارند و باعث رتبه بندی بالاتر می شوند.

اگر محتوای ناکارآمدی داشته باشید ممکن است لینک ها نیز عملکرد درستی نداشته باشند زیرا لینک های داخلی تصویر درستی را برای ربات های گوگل ایجاد نمی کنند. این مسأله در وبلاگ هایی رایج است که محتواهای قدیمی به خاطر طول عمر بیشترشان و نه مربوط بودن موضوع، لینک های بیشتری دریافت کرده اند.

لینک سازی داخلی ممکن است دشوار به نظر برسد اما ساده ترین لینکی است که می توان ساخت. گزارش لینک های داخلی می تواند به شما برای لینک سازی کمک کند.

Manual Actions

گوگل از ترکیبی از پاداش ها، تهدیدات، اعلان ها و بررسی های تیمی به صورت دستی استفاده می کند تا وبمستران را وادار به ارسال سیگنال های بهتر و تمیزتر برای ربات های گوگل کند. هرگاه یکی از اعضای تیم اسپم وب رفتار غیر طبیعی در وب سایت شما مشاهده کند در این بخش از سرچ کنسول گوگل به اطلاع شما می رساند که در ادامه به آموزش این بخش می پردازیم.

آموزش سرچ کنسول گوگل

اگر پیامی را در این صفحه مشاهده کردید فوراً کاری برای بهبود آن انجام دهید.

Index

گوگل کپی هایی از وب سایت شما را در سرورهای خود ذخیره می کند و از آنها برای آنالیز و ارائه در نتایج جستجو استفاده می کند.

این امر به این معنی است که درک اینکه کپی ها به چه صورت هستند و گوگل چگونه آنها را به دست می آورد برای داشتن عملکرد بهتر در نتایج جستجوی گوگل امری حیاتی است.

اگر وب سایت شما عالی به نظر برسد اما کپی های گوگل به درد نخورد هیچگاه نمی توانید در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی به دست آورید.

گزارش Index به شما کمک می کند تا درک درستی از آنچه که گوگل دارد و میزان هماهنگی آن با وب سایت واقعی تان را بفهمید.

Coverage « Index

در این صفحه می توانید صفحاتی که دارای خطای ایندکس هستند را مشاهده کنید. برای اینکه یک URL در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود باید گوگل یک کپی از این صفحه را به صورت ایندکس شده در سرورهایش داشته باشد.

شما می توانید از این گزارش برای اطمینان از اینکه تمام صفحاتی که می خواهید توسط گوگل ایندکس شود، در حقیقت ایندکس شده اند استفاده کنید. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل در مورد این بخش بیشتر توضیح خواهیم داد.

آموزش سرچ کنسول گوگل

مانند گزارش Performance ممکن است در داده هایی که این بخش در اختیار شما قرار می دهد، سردرگم شوید مگر اینکه واقعاً یک فرضیه یا مشکلی برای حل کردن داشته باشید.

یک فرضیه بسازید. به عنوان مثال بعضی از صفحات خوب عملکرد مطلوبی ندارند ممکن است به اشتباه ایندکس نشده اند. برای پیدا کردن جواب و اثبات فرضیه خود روی آیتم های مختلف کلیک کنید و قدم به قدم جلو بروید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

کنسول جدید گوگل گزارش های دقیقی در مورد خطاها ارائه می دهد. همچنین URL های دقیق صفحات فراهم کرده و در قسمت Trend به شما کمک می کند خطاها را با تغییرات اخیر سایت هماهنگ کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

نکته کلیدی در سئو فهمیدن این موضوع است که ربات های گوگل چه کاری انجام می دهند و چگونه به آنها کمک کنید تا بتوانند به شما کمک کنند. گزارش Coversge مکان مناسبی برای شروع کار است.

Sitemaps

در این بخش از آموزش سرچ کنسول گوگل گزارش های نقشه سایت را بررسی می کنیم. موتورهای جستجو از نقشه سایت برای تکمیل خزیدن در وب سایت استفاده می کنند. همانطور که ربات های گوگل در وب سایت شما می خزند، به نقشه سایت به عنوان راهنما نیز نگاه می کنند و بالعکس.

آموزش سرچ کنسول گوگل

نقشه سایت یک فایل XML است. نقشه XML سایت نباید هیچ خطایی داشته باشد یا خطای آن بسیار اندک باشد. در غیر این صورت ربات های گوگل کم کم از آن صرف نظر می کنند.

اشتباهاتی که باید تصحیح کنید را پیدا نمایید. از آن برای مهندسی معکوس صفحاتی که ایندکس نشده اند استفاده کنید.

صرف نظر از بزرگی و کوچکی وب سایت تان و اینکه ترافیک شما چه اندازه است، باید یک اکانت سرچ کنسول تأیید شده داشته باشید. در نظر داشته باشید که سرچ کنسول یک ابزار است و به خودی خود هیچ کاری برای وب سایت تان انجام نمی دهد. کاری که شما باید انجام دهید این است که استفاده از این ابزار را یاد بگیرید، بدانید داده ها چه معنایی می دهند و از آنها برای بهبود وب سایت و مارکتینگ خود استفاده کنید.

امیدواریم آموزش سرچ کنسول گوگل در سایت مدیر وردپرس مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز شما به این نوشته...
پنج ستاره بالاترین رای می باشد

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین افزونه چند زبانه کردن سایت

بهترین افزونه های چند زبانه کردن و ترجمه سایت وردپرس

اگر می خواهید محتواها و مطالب سایت خود را در بیش از یک زبان منتشر …

۸ دیدگاه

 1. سلام علیکم
  عالی بود…ممنون

 2. با سلام. آموزش خیلی خوبی بود. سپاس
  ای کاش آموزش های تخصصیتر هم در فایل جداگانه ارایه بدید. آموزش تحلیل این گزارشات
  ممنونم

 3. سلام من تمامی مراحل سایت را به درستی انجام دادم اما بعد از ثبت سایت مپ این ارور دریافت میکنم

  • ارور coldn’t fetch برای اینه که احتمالا شما دستری به این فایل رو بستید که اشتباهه!

   بهتره تنظیمات سایت مپ رو از طریق منوی سئو ==> عمومی چک کنید و ببینید بصورت مستقیم اصلا قابلیت دسترسی به سایت مپ رو دارید یا نه!

 4. فرشید امین‌زاده

  واقعا براش زحمت کشیدین. آموزش خوبی شده.

 5. عالی بود ممنون از شما و سایت خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *