آموزش جامع و کاربردی گوگل آنالیتیکس برای مبتدی ها

 آموزش گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس قطعاً یکی از قوی ترین اپلیکیشن های آنالیتیکس وب و یکی از بهترین ابزارهای سئو وردپرس برای تجزیه و تحلیل است که امروزه در دسترس وبمستران قرار دارد. در این مقاله به آموزش جامع گوگل آنالیتیکس می پردازیم.

ممکن است یک وب سایت بسیار عالی داشته و برای آن بسیار زحمت کشیده باشید اما اگر تصوری نداشته باشید که بازدید کنندگان وب سایت شما چه کسانی هستند، از چه صفحاتی بازدید می کنند ، چه مدت در سایت شما می مانند و چرا و چه موقع سایت شما را ترک می کنند، احتمال اینکه پول و تلاش خودتان را در هدف قرار داده مخاطب اشتباه هدر دهید، بسیار زیاد است.

این موضوع در مورد ایجاد وبلاگ نیز صادق است. شما باید بدانید که کدام نوشته ها محبوب ترین نوشته های شما هستند و تعداد بازدید کنندگان وبلاگ را به چه تعداد تبدیل می کند. برای اینکه بتوانید وب سایت یا وبلاگ خود را بهینه کنید و در واقع آن را مؤثر کنید، باید پاسخ این ها و بسیاری از سؤالات مهم دیگر را بدانید. گوگل آنالیتیکس می تواند داده ها و متریک های پیشرفته ای درباره ترافیک وب سایت شما فراهم کند.

این واقعیت که گوگل آنالیتیکس مانند بسیاری از ابزارهای ارائه شده از طرف گوگل رایگان است، باعث جذاب تر شدن آن شده است.

در این مقاله به آموزش گوگل آنالیتیکس به صورت جامع و کامل پرداخته و تمام قسمت های پیشخوان آن را به تفصیل شرح می دهیم.

چرا باید از گوگل آنالیتیکس در وب سایت وردپرس خود استفاده کنید؟

آموزش گوگل آنالیتیکس

صرف نظر از اینکه یک وبلاگ یا یک وب سایت استاتیک دارید و سایت شما شخصی یا تجاری است، مطمئناً به Google Analytics نیاز دارید. با استفاده از Google Analytics می توانید به پرسش های زیر پاسخ دهید.

 • چند نفر از وب سایت شما بازدید می کنند؟
 • بازدید کنندگان شما کجا زندگی می کنند؟
 • آیا به وب سایت موبایل دوستانه نیاز دارید؟
 • چه وب سایتهایی ترافیک را به وب سایت شما ارسال می کنند؟
 • کدام روشهای بازاریابی بیشترین ترافیک را به وب سایت شما هدایت می کنند؟
 • کدام صفحات در وب سایت شما محبوب ترین هستند؟
 • چند بازدید کننده را به لید یا مشتری تبدیل کرده اید؟
 • بازدید کننده های تبدیل کننده از کجا آمده اند و در وب سایت شما به کجا می روند؟
 • چگونه می توانید سرعت وب سایت خود را بهبود بخشید؟
 •  بازدید کنندگان شما چه مطالب وبلاگی را بیشتر دوست دارند؟

بسیاری سوالات دیگر نیز وجود دارد که Google Analytics می تواند به آنها پاسخ دهد، اما پرسش های فوق برای بیشتر صاحبان وب سایت ها مهم است.

حال ببینیم چگونه می توانید گوگل آنالیتیکس را در وب سایت خود ادغام کنید. در ادامه آموزش توضیح مختصری درباره این موضوع خواهیم داد.

چگونه گوگل آنالیتیکس را در وب سایت وردپرس خود نصب کنید؟

آموزش گوگل آنالیتیکس

برای نصب گوگل آنالیتیکس در سایت وردپرس خود به یک اکانت گوگل آنالیتیکس نیاز دارید.

اگر یک اکانت اصلی گوگل دارید که برای سایر خدمات مانند Gmail ، GoogleDrive ، GoogleCalendar ، GooglePlus یا YouTube از آن استفاده می کنید، می توانید Google Analytics خود را با استفاده از آن حساب Google تنظیم کنید. در غیر این صورت نیاز به ایجاد یک اکانت جدید دارید.

در مقاله نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس بدون استفاده از افزونه می توانید اطلاعات کاملی درباره نحوه ایجاد اکانت گوگل آنالیتیکس و نصب آن در سایت وردپرس بدون استفاده از افزونه به دست آورید.

با استفاده از افزونه نیز می توانید اقدام به نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس کنید و انجام این کار با افزونه نیز بهتر است.

افزونه MonsterInsights به شما کمک می کند که به سادگی و به درست ترین روش ممکن گوگل آنالیتیکس را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید و اطمینان داشته باشید که تمام تعاملات سایت شما به گوگل آنالیتیکس فرستاده می شود. در مقاله آموزش افزونه MonsterInsights می توانید اطلاعات کاملی درباره ایجاد اکانت گوگل آنالیتیکس و نحوه استفاده از این افزونه برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس به دست آورید.

افزونه Yoast SEO نیز یکی دیگر از افزونه هایی است که می توانید نصب گوگل آنالیتیکس را به راحتی با آن انجام دهید.

پس از آنکه گوگل آنالیتیکس را در سایت وردپرس خود نصب کردید، تنظیمات کوچک اما بسیار مفیدی وجود دارد که بهتر است آنها را در پروفایل وب سایت خود در Google Analytics پیکربندی کنید. در ادامه به آموزش این تنظیمات مهم می پردازیم.

آموزش راه اندازی اهداف (Goals) در گوگل آنالیتیکس

برای اینکه Google Analytics بتواند فعالیت های مهم را در وب سایت شما پیگیری کند، نیاز است که اهداف خود را تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر اقدام به ساخت فروشگاه آنلاین در وردپرس کرده اید، باید یک صفحه تأیید برای مشتریان خود داشته باشید که پس از اتمام خرید در آنجا فرود آیند.

یا اگر از فرم اطلاعات تماس برای تولید لید و جذب مخاطب هدفمند استفاده می کنید باید یک صفحه تشکر را برای بازدید کنندگان وب سایت خود ایجاد کنید تا بعد از اینکه در لیست ایمیل شما مشترک شدند، به آن صفحه هدایت شوند.

دلیل اهمیت این کار این است که وقتی اهداف خاصی را تعیین می کنید، Google Analytics قادر خواهد بود تا تبدیل های شما را ردیابی کرده و اطلاعات اساسی را در اختیار شما قرار دهد و به شما در تعیین اثربخشی وب سایت تان کمک کند.

هنگامی که اقدامات خاصی را به عنوان هدف پیکربندی می کنید و بازدید کنندگان وب سایت شما آن اقدامات را انجام می دهند، Google Analytics آن را به عنوان یک تبدیل ثبت می کند و شما قادر خواهید بود از تلاش های انجام شده در وب سایت تان تصویر روشنی بدست آورید.

شما می توانید حداکثر 20 هدف ایجاد کنید. پس از ایجاد اهداف مورد نظر خود، هر زمان که فعالیت مشخصی آغاز شود ، Google Analytics آن را اندازه گیری می کند و گزارش مفصلی به شما ارائه می دهد.

برای ایجاد اهداف، در گوگل آنالیتیکس روی تب Admin کلیک کنید. در ستون View روی Goals کلیک کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

روی دکمه قرمز رنگ New Goal کلیک کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

پس از آن سه گام به شما نشان داده می شود که برای ساخت هدف باید آنها را طی کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس


در قسمت Goal Setup گزینه Custom را انتخاب می کنید (مگر اینکه یکی از گزینه های دیگر برای وب سایت شما کاربردی تر باشد) و روی دکمه Next Step کلیک کنید.

نامی برای هدف خود انتخاب کنید که بتوانید بعداً آن را به خاطر آورید. در قسمت Type گزینه Destination را انتخاب کرده و روی دکمه Next Step کلیک کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در فیلد Destination، آدرس URL برگه تشکر یا تأیید خود را بعد از com. آدرس اینترنتی سایت خود وارد کنید و پنجره کشویی را به “Begins with” تغییر دهید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

به دلخواه خود می توانید دکمه Value را فعال کرده و مبلغی را به تبدیل خود اختصاص دهید. پس از آن روی دکمه Create Goal کلیک کنید تا تنظیمات شما کامل شود.

اگر اهداف/تبدیل مشابه دیگری دارید که می خواهید در وب سایت خود ردیابی کنید می توانید دوباره این مراحل را تکرار کنید. شما می توانید حداکثر 20 هدف در وب سایت خود ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که اهدافی که ایجاد می کنید برای کسب و کار شما بسیار مهم هستند. این اهداف (برای اکثر مشاغل) شامل ارسال فرم های لید، ثبت نام در لیست ایمیل و تکمیل خرید است. بسته به وب سایت و هدف آن، اهداف شما ممکن است متفاوت باشد.

در قسمت بعدی تنظیمات مهم دیگری که باید در گوگل آنالیتیکس خود پیکربندی کنید را آموزش می دهیم.

آموزش راه اندازی قسمت جستجوی سایت در گوگل آنالیتیکس

تنظیمات دیگری که می تواند داده های ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد، قسمت جستجوی سایت است. این تنظیمات برای سایت هایی که دارای باکس جستجو هستند، اهمیت دارد.

آموزش گوگل آنالیتیکس

ابتدا جستجویی را در وب سایت خود اجرا کنید. سپس تب را باز نگه دارید زیرا به URL آن نیاز خواهید داشت.

آموزش گوگل آنالیتیکس


دوباره به منوی Admin گوگل آنالیتیکس خود بروید و در ستون View بر روی View Settings کلیک کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

به پایین صفحه اسکرول کنید تا بخش Site Search Settings را مشاهده کنید. سپس آن را فعال کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

به URL نتایج جستجوی خود نگاه کنید. پارامتر query (معمولاً s یا q) که در سایت شما از آن استفاده می شود را وارد کرده و روی ذخیره کلیک کنید. برای مثال در سایت مدیر وردپرس ، پارامتر جستجو s است.

آموزش گوگل آنالیتیکس

با این کار به Google Analytics امکان پیگیری جستجوهای انجام شده در وب سایت خود را می دهید تا بتوانید درباره صفحاتی که بازدید کنندگان شما در سایت تان جستجو می کنند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آموزش داشبورد گوگل آنالیتیکس

به طور خلاصه گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا براساس داده های بدست آمده تصمیم گیری کنید. شما با استفاده از این اطلاعات می توانید اختصاص هزینه های بیشتر به تبلیغات را توجیه کنید، کشف کنید که در کجا تبلیغات خود را انجام دهید و حتی تعیین کنید چه نوع محتوایی را باید در تبلیغات خود وارد کنید.

گوگل آنالیتیکس داده ها را در سه قسمت ABC طبقه بندی می کند:

 • Acquisition (اکتساب)
 • Behavior (رفتار)
 • Conversions (تبدیلات)
آموزش گوگل آنالیتیکس

علاوه بر موارد فوق شما می توانید اطلاعات مربوط به مخاطبان (Audience) و ترافیک زمان واقعی (Real-Time) خود را نیز داشته باشید. در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس در مورد هریک از این پنج قسمت به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

Acquisition

اکتساب یا Acquisition به نحوه دریافت ترافیک برای وب سایت اشاره دارد. از گزارش های این قسمت می توانید برای جذب ترافیک بیشتر به سایت استفاده کنید. این بخش دارای چندین تب است که در این بخش از آموزش گوگل آنالیتیکس به شرح هریک از آنها می پردازیم.

در اولین قسمت از بخش Acquisition تب Overview را مشاهده می کنید. این تب تصویر کاملی از اطلاعات اکتساب، رفتار و تبدیل را برای منابع اصلی ترافیک شما توسط کانال های مختلف (ارجاعی، مستقیم، ارگانیک و اجتماعی) می دهد.

آموزش گوگل آنالیتیکس

این بخش مهمترین داده ها مانند تعداد جلسات به دست آمده، نرخ پرش یا بونس ریت (bounce rate) بازدیدکنندگان و تبدیل را برای مؤثرترین کانال هایتان در اختیار شما قرار می دهد و یک راه سریع و آسان برای مشاهده نحوه عملکرد کانال های برتر را فراهم می کند.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش های Acquisition بهترین راه برای دانستن مؤثرترین روش جذب ترافیک به وب سایت و انجام اقدامات خاص است. این قسمت به شما اجازه می دهد نگاهی به انواع مختلف ترافیک داشته باشید.

به عنوان مثال می خواهید بدانید کدام موتور جستجو بیشترین ترافیک ارگانیک را به وب سایت شما می دهد. با استفاده از نمایش Source/Medium می توانید منابع شخصی و رسانه هایی که بیشترین مخاطب را جذب کرده اند (به عنوان مثال google/organic در مقابل bing/organic) مشاهده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

یا می توانید با نگاه کردن به Referral view بفمید کدام منابع ارجاع مسئول افزایش ترافیک وب سایت هستند. از این اطلاعات برای تصمیم گیری درباره جایی که باید محتوای خود را ارتقا دهید، استفاده کنید. به عنوان مثال اگر فهمیدید پینترست حجم بالایی از ترافیک را به وب سایت شما می آورد، محتوای خود را در آنجا انتشار دهید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

اگر می خواهید اطلاعاتی راجع به ترافیک ارجاعی از شبکه های اجتماعی داشته باشید روی تب Social کلیک کنید. این تب فقط روی ترافیک شبکه های اجتماعی متمرکز است. از تب Social برای پی بردن به شبکه های اجتماعی که کاربران با محتوای آنها ارتباط برقرار کرده اند، استفاده کنید.

همچنین می توانید مشخص کنید کدام محتوا در هر شبکه  اجتماعی بهتر عمل می کند. به عنوان مثال ممکن است متوجه شوید محتوای سرگرم کننده شما در فیسبوک بهتر عمل می کند اما محتوای مربوط به تجارت و کسب و کار شما در لینکدین محبوبیت بیشتری دارد.

آموزش گوگل آنالیتیکس

چیزی که در مورد گوگل آنالیتیکس جالب است این است که این ابزار چگونه با دیگر ابزارها ادغام می شود. بخش Acquisition می تواند با اکانت Ads شما ادغام شود. بنابراین می توانید عملکرد کمپین های خود را از لحاظ دستیابی به مشتری ردگیری کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

از بخش Google Ads برای مشاهده نحوه عملکرد کلمات کلیدی و تشخیص محبوب ترین کوئری هایی که ترافیک جذب می کنند، استفاده کنید. از این اطلاعات می توانید برای ایجاد کمپین های هدفمندتر براساس کوئری ها و موضوعات محبوب در جستجوی کاربران استفاده کنید.

همچنین می توانید گوگل آنالیتیکس را با سرچ کنسول گوگل ادغام کرده و عملکرد صفحات فرود خود را مشاهده کنید. آیا صفحات خاصی در جذب مخاطب موفق عمل می کنند اما آمار آنها در نتایج جستجوی گوگل پایین است؟ آیا کلمات کلیدی خاصی باعث ظاهر شدن شما در نتایج جستجوی گوگل شده است اما  منجر به نرخ کلیک خوردن (CTR) زیر حد متوسط شده است؟ با ادغام سرچ کنسول گوگل به گوگل آنالیتیکس می توانید تمام این داده ها را مشاهده کرده و سایت خود را برای افزایش CTR بهینه سازی کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در نهایت از نمایش Campaign برای ردیابی بازدیدکنندگانی که از کمپین هایی که خودتان با استفاده از پارامترهای UTM تنظیم کرده اید به سایت شما وارد می شوند، استفاده کنید. توجه داشته باشید که این نتایج برای کمپین هایی است که با استفاده از کدهای UTM ساختار آن را تشکیل داده اید و برای کمپین های تبلیغاتی که به صورت خودکار همگام سازی می شوند، نیست.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس در مورد قسمت B داده های گوگل آنالیتیکس یعنی Behavior توضیح می دهیم.

Behavior

گزارش های رفتار یا Behavior درباره مشاهده کارهایی است که بازدیدکنندگان در سایت شما انجام می دهند. با استفاده از این گزارش ها می توانید به عملکرد محتوای سایت خود دسترسی پیدا کرده و تعیین کنید آیا بازدیدکنندگان بازخوردی که شما انتظار دارید را داشته اند یا خیر.

در اولین قسمت از بخش Behavior مجدداً تب Overview را مشاهده می کنید. این تب به شما گرافی را نشان خواهد داد که نشان دهنده مقدار ترافیک وب سایت شما در بازه زمانی که به آن نگاه می کنید است.

آموزش گوگل آنالیتیکس

همچنین می توانید بازدیدهای صفحات (Pageviews)، بازدیدهای یکتای صفحات، متوسط زمان سپری شده در صفحه، متریک های بونس ریت یا نرخ پرش و متریک های درصد خروج را مشاهده کنید. تمام این متریک ها نحوه تعامل کاربر با سایت شما را توصیف می کنند. دانستن تعاریف زیر در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس ضروری است:

 • Pageviews (بازدیدهای صفحات): تعداد کل صفحات مشاهده شده
 • Unique Pageviews (بازدیدهای یکتای صفحات): تعداد افرادی که در طی یک بازدید یک صفحه خاص را حداقل یکبار مشاهده کرده اند.
 • Average Time on Page (متوسط زمان سپری شده در یک صفحه): متوسط زمانی که کاربران برای بازدید از یک صفحه صرف می کنند.
 • Bounce Rate (نرخ پرش): درصد کاربرانی که وارد وب سایت شما شده و بدون اینکه وارد صفحه دیگری شوند از وب سایت شما خارج می شوند.
 • Percent Exit (درصد خروج): درصد کاربرانی که از یک صفحه یا مجموعه ای از صفحات خارج می شوند.

بعد از تب Overview نوبت به تب Behavior Flow می رسد. این تب مسیر عبوری معمول بازدیدکنندگان از لحظه ورود به سایت تا لحظه خروج از آن را نشان می دهد. از این اطلاعات برای پی بردن به این موضوع که بازدیدکنندگان تمایل دارند از کجا وارد سایت شده و از کجا خارج شوند، استفاده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در بخش های بعدی آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی باقی تب های بخش Behavior به صورت جزئی تر می پردازیم. ما یک مقاله جامع از آموزش تحلیل رفتار کاربر در گوگل آنالیتیکس فراهم کرده ایم که می توانید با مراجعه به آن با جنبه های دیگری از اطلاعات بدست آمده از بخش Behavior آشنا شوید.

تب Site Content (گزارش محتوای سایت)

تب بعدی در بخش Behavior یا رفتار، Site Content است که میزان تعامل کاربران با صفحات مختلف (یا قطعه ای از یک محتوا) سایت را نشان می دهد. گوگل آنالیتیکس این گزارش را به چند گزارش کوچکتر شامل All Pages، Content Drilldown، Landing Pages و Exit Pages تقسیم می کند که در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی هریک از آنها می پردازیم.

 گزارش All Pages صفحات برتر سایت شما را براساس تعداد ترافیک نشان می دهد. از این اطلاعات برای فهمیدن اینکه کدام محتوا در سایت عملکرد بهتری دارد، استفاده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Content Drilldown بهترین فولدرهای محتوا مانند پوشه های وبلاگ و اخبار و همچنین بهترین قطعات داخل این پوشه ها را نشان می دهد. کافی است در عمق فولدرها نفوذ کنید تا عملکرد هریک از آنها را به صورت جداگانه ببینید. این کار به شما یک دید کلی در مورد عملکرد بخش های مختلف محتوای سایت می دهد.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Landing Pages به شما اجازه می دهد صفحات فرود برتر سایت که بیشترین میزان ورود بازدیدکنندگان را دارند، مشاهده کنید. این گزارش تبدیل ها را براساس اهداف شما نشان می دهد و شما را قادر می سازد صفحاتی که به احتمال زیاد باعث تبدیل می شوند را ببینید. از این اطلاعات برای بهینه سازی کمپین ها به منظور هدایت ترافیک بیشتر به صفحات با نرخ تبدیل بالاتر استفاده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش های Exit Pages در مورد جایی است که بازدیدکنندگان از سایت شما خارج می شوند. از اطلاعات این گزارش برای پی بردن به جایی که باید توپ خود را بیندازید استفاده کنید. این صفحات را پیدا کنید و تمام سعی خود را انجام دهید تا بازدیدکنندگان را به محل دیگری از سایت هدایت کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

تب Site Speed (سرعت سایت)

Site Speed تب دیگری از بخش Behavior است که در این بخش از آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی آن می پردازیم. این تب به طور مستقیم با سرعت بارگذاری سایت مرتبط است. از اطلاعات این بخش برای پی بردن به اینکه کدام مناطق سایت شما سرعت بارگذاری پایینی دارند و نیاز به بهینه سازی برای افزایش سرعت بارگذاری دارند، استفاده کنید.

در تب Overview یک نمایش کلی از متوسط سرعت بارگذاری تمام صفحات سایت مشاهده می کنید. همچنین در این صفحه زمان بارگذاری در هریک از مرورگرها را به صورت جداگانه مشاهده خواهید کرد. در زیر چند تعریف که در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس نیاز به دانستن آنها دارید آورده شده است:

آموزش گوگل آنالیتیکس
 • Average page load time (میانگین زمان بارگذاری صفحه): میانگین زمان لازم برای بارگذاری صفحات
 • Average redirection time (میانگین زمان ریدایرکت کردن): مقدار متوسط زمان صرف شده برای ریدایرکت ها قبل از فچ کردن صفحه
 • Average domain lookup time (میانگین زمان جستجوی دامنه): مقدار متوسط زمان صرف شده در DNS برای جستجوی یک صفحه
 • Average server connection time (میانگین زمان اتصال سرور): میانگین زمانی که طول می کشد تا سرور به درخواست یک کاربر پاسخ دهد.
 • Average page download time (میانگین زمان دانلود صفحه): میانگین زمانی که طول می کشد تا یک صفحه دانلود شود.

گزارش های Page Timings سرعت لود شدن پربازدیدترین صفحات سایت را در مقایسه با زمان کلی بارگذاری سایت، نشان می دهند. از این اطلاعات برای بهینه سازی صفحاتی که سرعت بارگذاری پایینی دارند استفاده کنید.

تب بعدی گزارش Speed Suggestions است که توصیه های گوگل برای افزایش سرعت و بهینه سازی صفحات خاصی از سایت را نشان می دهد. همچنین اطلاعات دقیقی برای هر صفحه ارائه می دهد.

آموزش گوگل آنالیتیکس

به گزارش های این صفحه چندان اهمیت ندهید. با پربازدیدترین صفحات سایت خود که بیشترین میزان اهمیت را در وب سایت شما دارند شروع کرده و سرعت بارگذاری آنها را بهینه کنید.

آخرین تب User Timings است. این ویژگی نیاز به نصب کد خاصی در سایت شما دارد (این کد جدای از کد گوگل آنالیتیکس است). اگر تصمیم گرفتید از این ویژگی استفاده کنید قادر به دیدن میزان سرعت المان های خاصی مانند ویدئو در بارگذاری یک صفحه خواهید بود. از اینجا می توانید به میزان تأثیر آن المان بر تجربه کاربری پی ببرید.

تب Site Search (جستجوی سایت)

یکی دیگر از گزارش های بخش Behavior جستجوی سایت یا Site Search است که در این قسمت از آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی آن می پردازیم. گزارش های این تب نشان می دهد که کاربران چگونه از تابع سرچ سایت شما استفاده می کنند.

در تب Overview می توانید متریک های کلی بازدیدکنندگانی که از سرچ باکس سایت شما استفاده کرده اند را مشاهده کنید. همچنین می توانید ترم های جستجویی که مورد استفاده قرار داده اند و صفحاتی که در آنها فرود آمده اند را ببینید. از این اطلاعات برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد استفاده در Google Ads، استفاده کنید.

گزارش Usage تعداد بازدیدهایی که در آنها از سرچ باکس استفاده شده است را در مقایسه با آنهایی که استفاده نشده است، نشان می دهد. با استفاده از این اطلاعات می توانید بفهمید سرچ باکس شما چقدر باعث بهبود متریک هایی مانند بونس ریت و تبدیل شده است.

نمایش Search Term اطلاعات عمیق و دقیقی درباره ترم های جستجو در اختیارتان قرار می دهد. اطلاعاتی مانند تعداد دفعاتی که آن ترم مورد استفاده قرار گرفته است، تعداد صفحاتی که توسط آن ترم مورد بازدید قرار گرفته است و درصد خروجی ها و پالایش های جستجو. شما می توانید از این اطلاعات برای پی بردن به اینکه پیدا کردن اطلاعات در سایت شما چقدر آسان است و نوع اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن هستند چه چیزهایی است، استفاده کنید. سپس می توانید تبلیغات خود را در جایی که بیشتر کاربران مستقیم به آنجا می روند، قرار دهید.

در نهایت تب گزارش های Search Pages یا صفحات جستجو قرار دارد. گزارش های این قسمت نسخه دومی از گزارش های ترم های جستجو است اما به جای اینکه روی ترم تمرکز کند، روی صفحاتی که جستجوها از آنها آغاز شده تمرکز می نماید.

تب Events (رویدادها)

تب Events برای ردیابی تعاملات خاصی در وب سایت مانند کلیک روی لینک های خارجی، پخش ویدئو، دانلودهای منابع و … است که در این بخش از آموزش گوگل آنالیتیکس به آن می پردازیم.

این بخش برای کار کردن نیاز به یک کد ردیابی خاص دارد. اگر از یک افزونه وردپرس مانند افزونه MonsterInsights استفاده می کنید این بخش به صورت خودکار عمل می کند.

گزارش Overview خلاصه ای از تعاملاتی که ردیابی کرده اید را نشان می دهد. این گزارش ها براساس کد ردیابی رویداد شما تنظیم شده است. بنابراین اگر ثبت نام در خبرنامه و پخش ویدئوها را ردیابی می کنید، اطلاعات مربوط به آنها به شما نشان داده می شود.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Top Events تماماً راجع به رویدادهایی است که بیشترین تعامل را دارند. به عنوان مثال فرض کنید شما چندین دانلود ویدئو داشته اید. از این بخش برای پی بردن به اینکه کدام ویدئو بیشترین دانلود را داشته است استفاده کنید. این بخش به شما می گوید که مخاطبان شما بیشتر علاقه مند به چه چیزهایی هستند. با مطالعه این گزارش می توانید آن محتوا را بیشتر تولید کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Pages صفحات برتر سایت که بازدیدکنندگان در آنها با رویدادهای شما تعامل داشته اند را نشان می دهد. بنابراین اگر با چندین صفحه دارای تعامل کار می کنید نه تنها می توانید بهترین رویدادها را از نظر عملکرد ببینید بلکه می توانید مشاهده کنید که کدام صفحات بیشترین ردیابی کاربر را دریافت می کنند. با استفاده از این اطلاعات می توانید صفحات خود را بهینه سازی کرده و تلاش (و رویدادهای) خود را روی صفحاتی بگذارید که عملکرد بهتری دارند.

آموزش گوگل آنالیتیکس

پس از آن گزارش Events Flow را مشاهده می کنید. در این گزارش می توانید مسیری که بازدیدکنندگان در تعامل با رویداد شما طی می کنند را ببینید. شما در این گزارش قادر به دیدن جایی که افراد وارد می شوند و جایی که خارج می شوند، هستید.

در نهایت به گزارش Experiments می رسیم. گوگل برای اهداف خاص شما اجازه اجرای آزمایشاتی مانند A/B tests برای دیدن مؤثرترین صفحات فرود را می دهد. اگر می خواهید این اهداف را بهینه سازی کنید باید از گزارش Experiments استفاده کنید تا ببینید کدام صفحات عملکرد بهتری داشته و کدام نیاز به تنظیم و بهبود دارند.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی بخش سوم و آخر داده های آنالیتیکس یعنی Conversions می پردازیم.

Conversions

همه چیز در بخش Conversions گوگل آنالیتیکس مربوط به درک چگونگی تبدیل کاربران در وب سایت شما است که یک امر ضروری برای بهبود نرخ تبدیل می باشد.

گزارش های تبدیل به چهار بخش تقسیم می شوند: Goals، E-commerce، Multi-Channel Funnels و Attribution .

در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی هریک از این چهار بخش می پردازیم.

تب Goals (اهداف)

Goal معیاری برای سنجش عملکرد وب سایت است. وقتی یک Goal در گوگل آنالیتیکس تنظیم می کنید می توانید به میزان عملکرد وب سایت خود پی ببرید. در تب Goals می توانید گزارش اهداف و Goal هایی که تنظیم کرده اید را ببینید که در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی قسمت های مختلف آن می پردازیم.

بخش Goals مانند دیگر بخش ها با تب Overview شروع می شود. در این تب خلاصه ای از تعداد تکمیل اهداف (Goal completions) که در سایت شما انجام شده است را مشاهده می کنید که تعداد کل تبدیل هاست.

آموزش گوگل آنالیتیکس

در اینجا لازم است خاطر نشان کنیم که برای دستیابی به موفقیت باید هدف های درستی تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر یک کسب و کار e-Commerce دارید هدف شما باید ردیابی خرید ها باشد. به این صورت می توانید بفمید که چه تعداد از کاربران شما تبدیل شده اند. اطمینان حاصل کنید که اهداف خاص و دقیق ایجاد کرده اید و به این ترتیب موفقیت خود را تضمین کنید.

تب بعدی گزارش های Goal URLs است که URL مکان هایی از سایت که کاربران تبدیل می شوند را نشان می دهد. وقتی روی Goal URLs کلیک می کنید، صفحه ای که نشان داده می شود مربوط به Primary Dimension  است. نمایش primary فقط صفحه تکمیل Goal واقعی (یعنی صفحه تشکر بعد از ثبت نام) است. اگر می خواهید صفحه ای که منجر به اتمام هدف می شود را ببینید از نوار کشویی  secondary dimension استفاده کرده و Goal Previous Step-1 را ببینید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Reverse Goal Path مانند گزارش Goals URLs کار می کند اما سه گام قبلی اتمام Goal را نشان می دهد. از این اطلاعات برای دیدن مسیری که کاربران برای تبدیل طی می کنند و تعداد گام هایی که کاربر طی می کند تا به صفحه تبدیل برسد استفاده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

تب بعدی Funnel Visualizations است. این تب تنها زمانی کار می کند که شما یک Destination Goal تنظیم کرده باشید تا در فرآیند تبدیل چندین گام را ردیابی کنید. اساساً آنچه که خواهید دید یک مسیر معمولی تبدیل و جایی است که کاربران خارج می شوند. این گزارش می تواند به شما در تشخیص موانع تبدیل کمک کند. موانعی مانند یک فرآیند پرداخت پیچیده یا یک صفحه سبد خرید شکسته.

آموزش گوگل آنالیتیکس

تب E-commerce

بخش Ecommerce تب دیگری از قسمت Conversions است که در این قسمت از آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی این تب می پردازیم. Ecommerce مخصوص کسب و کارهایی است که در سایت خود محصولی را به فروش می رسانند.

در گزارش Overview نرخ تبدیل ای کامرس، متوسط قیمت سفارش، خریدهای یکتا و حتی تعداد محصولات فروخته شده خود را مشاهده خواهید کرد.

چند گزارش دقیق در این تب وجود دارد. گزارش Product Performance یا عملکرد محصول عملکرد محصولات فردی شما را نشان می دهد. از این گزارش برای تشخیص محصولات برتر و همچنین محصولات غیر برتر، محصولاتی که در فصل ها و با قیمت های خاصی ترند می شوند، استفاده کنید.

از گزارش Sales Performance یا عملکرد فروش برای دیدن درآمد کل خود استفاده کنید. این گزارش عملکرد فروش شما را به صورت روزانه نشان می دهد.

سپس گزارش Transactions یا معاملات را مشاهده می کنید که درآمد، مالیات، حمل و نقل و تعداد اقلام خریداری شده را برای هر معامله به صورت جداگانه در طول دوره زمانی که اندازه گیری می کنید، نشان می دهد.

در نهایت تب Time to Purchase یا زمان خرید وجود دارد. این تب مدت زمانی که طول می کشد تا یک بازدیدکننده بعد از ورود به سایت محصولی را خریداری کند، نشان می دهد. از این اطلاعات برای تشخیص مشکلات و موانع در فرآیند خرید استفاده کنید.

تب Multi Channel Funnels Section

تب بعدی که در این قسمت از آموزش گوگل آنالیتیکس به آن می پردازیم، Multi Channel Funnels Section است. از تب Multi Channel Funnels Section برای مشاهده کامل سفر بازدیدکنندگان در درون سایت خود استفاده کنید. این بخش به شما کمک می کند دیگر اقدامات انجام شده از طرف کاربر که منجر به تبدیل او می شود مانند خواندن یک پست وبلاگ، دانلود یک راهنما یا عضویت در خبرنامه را مشاهده کنید.

گزارش Overview خلاصه ای از هر کانال مارکتینگ که باعث تبدیل در سایت شما شده است را نشان می دهد. از این اطلاعات برای پیدا کردن کانال هایی که در بیشترین تبدیل ترافیک نقش دارند، استفاده کنید. اگر این کانال یکی از شبکه های اجتماعی است باید تمرکز بیشتری در آنجا داشته و تلاش بیشتری در آن شبکه انجام دهید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

تب بعدی Assisted Conversions است. این تب تعداد تبدیل هایی که یک کانال به صورت غیرمستقیم در آن تأثیر دارد را نشان می دهد. یعنی کانال در مسیر تبدیل ظاهر می شود اما آخرین تعامل برای تبدیل نبوده است.

آموزش گوگل آنالیتیکس

اگر می خواهید تبدیل کننده های مسیر را ببینید از گزارش Top Conversion Paths استفاده کنید. این تب مسیرهای معمول برای تبدیل کاربران را نشان می دهد. به عنوان مثال ممکن است کاربرانتان بیشتر شما را در جستجوهای ارگانیک پیدا کنند. سپس به سایت شما می آیند تا محصولاتتان را خریداری کنند.

آموزش گوگل آنالیتیکس

اگر می خواهید بدانید چقدر طول می کشد تا بازدیدکننده ای تبدیل شود از گزارش Time Lag استفاده کنید. این گزارش به شما نشان می دهد که بعد از اولین بازدید کاربر از سایت چند روز طول می کشد تا تبدیل صورت بگیرد. از این داده ها برای بهینه سازی فرآیند تبدیل خود استفاده کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گزارش Page Length تعداد تعاملات بازدیدکننده با سایت قبل از تبدیل را نشان می دهد.

تب Attribution

در این قسمت از آموزش گوگل آنالیتیکس به بررسی تب Attribution می پردازیم. بخش Attribution گوگل آنالیتیکس تنها یک گزارش دارد: Modal Comparison Tool. شما از این تب می توانید برای درک تفاوت تبدیل ها وقتی اتریبیوشن را عوض می کنید، استفاده نمایید. به عنوان مثال فرض کنید یک تبلیغ دارید که در نقطه تماس کاربر با سایت قرار دارد و باید تبدیل ها را دریافت کند. با استفاده از این گزارش می توانید ببینید وقتی اتریبیوشن تبدیل را در این نقطه قرار می دهید، ارقام تبدیل شما چقدر تغییر می کند.

این گزارش می تواند در تشخیص اینکه مارکتینگ های مختلف مانند تبلیغات پولی، ایمیل و بازاریابی محتوا چقدر تبدیل کلی شما را تحت تأثیر قرار می دهند، به شما کمک کند.

بخش بعدی آموزش گوگل آنالیتیکس قسمت Audience است.

Audience

بخش Audience گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می دهد تا بیشتر در مورد کسانی که ترافیک وب سایت شما را تشکیل می دهند، بدانید. این بخش بیشتر بر روی جمعیت شناسی و خصوصیات ترافیک وب سایت تأکید دارد. بیشتر گزارش ها کاملاً گویا و واضح بوده و احتیاج به توضیح خاصی ندارند. گزارش های Mobile و Geo حاوی نکات مفیدی هستند و استفاده بیشتری دارند.

آموزش گوگل آنالیتیکس
آموزش گوگل آنالیتیکس

Real-Time

یکی دیگر از قسمت های مهم در آموزش گوگل آنالیتیکس Real-Time یا زمان واقعی است. این گزارش به شما اجازه می دهد ببینید چه کسی در سایت شما است و در زمان واقعی چه کاری انجام می دهد. اگر در حال حراج در یک رسانه هستید یا فقط می خواهید عملکرد سایت خود را در زمان واقعی ببینید، اینجا جایی است که باید مراجعه کنید.

آموزش گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یک ابزار حل مسأله است که داده های بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. توصیه ما به شما این است که با این داده های زیاد خود را گیج و سردرگم نکنید و از تکنیک های حل مسأله استفاده کنید.

مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که در آنالیتیکس به دنبال راه حل نگردید بلکه به دنبال مشکلات باشید. آیا سرعت بارگذاری صفحه پایین است؟ آیا مشتریان در یک نقطه خاص از سایت خارج می شوند؟ همه اینها مسائلی هستند که می توانید از گوگل آنالیتیکس برای شناسایی آنها استفاده کنید. تنها پس از آن می توانید به علت ریشه ای مشکل پی برده و برای حل آن برنامه ریزی کنید.

وقتی سؤال یا مشکلی در سایت برای شما به وجود آمد، dimension و metric که این مشکل را نشان می دهد یا به سؤال پاسخ می دهد را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر این سؤال برای شما پیش آمده که آیا افراد یک صفحه خاص را از روی جستجوی ارگانیک پیدا می کنند، باید ترافیک ارگانیک آن صفحه را نگاه کنید ( بخش Acquisition » All Traffic » Channels ).

 سپس به عمق آنالیتیکس بروید تا ریشه مسأله را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر فهمیدید کاربران صفحه شما را از طریق جستجوی ارگانیک پیدا نمی کنند داده هایی که علت این مسأله را توضیح می دهد، پیدا کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

5/5 - (8 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *