خانه / آموزش وردپرس / آموزش nofollow کردن لینک ها در وردپرس (راهنمای گام به گام)

آموزش nofollow کردن لینک ها در وردپرس (راهنمای گام به گام)

آموزش nofollow کردن لینک ها

در این مقاله قصد داریم به آموزش nofollow کردن لینک ها ی خارجی در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس و نیز ویرایشگر کلاسیک آن بپردازیم و در مورد اینکه لینک nofollow چیست و در چه مواردی باید از آن استفاده کرد توضیح دهیم.

هنگامی که شما به یک وب سایت خارجی لینک می دهید، موتورهای جستجو بخش کوچکی از قدرت لینک (Link authority) را از وب سایت شما به وب سایت دیگر منتقل می کنند. اگر شما صاحب آن وب سایت نبوده یا کنترلی روی آنها نداشته باشید بهترین کار برای سئو این است که ویژگی nofollow را به آن لینک اضافه کنید. در این آموزش در مورد اینکه لینک nofollow چیست و چگونه می توانید لینک های nofollow در نوشته ها، برگه ها و فهرست های ناوبری وردپرس ایجاد کنید، توضیح می دهیم.

آموزش لینک nofollow | لینک nofollow چیست؟

وقتی به یک وب سایت لینک می دهید بخش کوچکی از Page authority یا اعتبار صفحه شما به آن وب سایت منتقل می شود. لینک nofollow یک نوع لینک است که به موتورهای جستجو می گوید از صفحه شما به وب سایتی که به آن لینک داده اید هیچ link authority منتقل نکند.

موتورهای جستجو مانند گوگل، ربات هایی دارند که برای کاوش کردن در وب سایت شما طراحی شده اند. این ربات های جستجو سعی می کنند بفمهند محتوای شما در مورد چیست، چگونه سازمان دهی شده است و بسیاری اطلاعات دیگر را از محتوای شما دریابند. به این ترتیب می توانند محتوای شما را در نتایج جستجوهای مرتبط نشان دهند.

یکی از مواردی که ربات های جستجو به آنها اهمیت زیادی می دهند، لینک های سایت شما هستند. به صورت پیش فرض تمام لینک ها به منابع شان “followed” هستند و برای ربات ها اطلاعاتی در مورد اینکه محتوای شما با چه صفحاتی در وب مرتبط شده است، فراهم می کند. در اکثر موارد شما می خواهید ربات های جستجو لینک های صفحات سایت را دنبال کنند.

با این حال انواع خاصی از لینک ها وجود دارند که می توانند به سئو سایت شما آسیب بزنند. در چنین مواردی می توانید لینک های nofollow در وردپرس ایجاد کنید. این لینک ها، لینک هایی معمولی هستند که کدی به آنها اضافه شده است. این کد به ربات های جستجو دستور می دهد منابع شان را دنبال نکنند. شما می توانید با وارد کردن ویژگی “rel=”nofollow ، هر لینکی را به لینک nofollow تبدیل کنید. بازدیدکنندگان انسانی شما متوجه هیچ تفاوتی بین این دو لینک نمی شوند.

توجه داشته باشید که nofollow کردن لینک ها باعث نمی شود این لینک ها از دید موتورهای جستجو پنهان شوند. بلکه از موتورهای جستجو درخواست می کند این لینک ها را نادیده بگیرند و موتورهای جستجو نیز این درخواست را می پذیرند. بنابراین استفاده از ویژگی nofollow در لینک ها تضمین نمی کند که هیچ تأثیری در سئو نداشته باشند. با این حال یک راه هوشمندانه برای به حداقل رساندن این تأثیر است.

چه زمانی باید از لینک nofollow استفاده کنید؟

در این قسمت از آموزش به بررسی این موضوع که در چه موقعیت هایی باید اقدام به nofollow کردن لینک ها کنید، می پردازیم.

دلایل زیادی برای استفاده از لینک های nofollow وجود دارد. ولی در کل بهتر است تنها زمانی از آنها استفاده کنید که دلیل خوبی برای انجام این کار داشته باشید.

متداول ترین موقعیت هایی که استفاده از لینک های nofollow توصیه می شود به صورت زیر است:

1- لینک های ارسال شده توسط کاربر

اگر بازدیدکنندگان شما اجازه داشته باشند که در قسمت کامنت ها لینک ارسال کنند ممکن است از این موقعیت سوء استفاده کنند. این لینک ها اغلب بی ربط بوده و حتی ممکن است به سایت های مخرب منجر شوند. کاربران می توانند در هر جایی از سایت لینک پست کنند و سایت شما همراه با آن Page Rank و link juice منتقل نماید. بهترین کار این است که این لینک ها را nofollow کنید. البته وردپرس به صورت پیش فرض این کار را انجام می دهد.

2- لینک های که تولیدکنندگان محتوا برای رفرنس دادن به مطالب خود ایجاد می کنند.

گاهی اوقات لازم است تولید کنندگان محتوا به سایتی به عنوان رفرنس لینک دهند اما نمی خواهند به آن مرتبط شوند. به عنوان مثال ممکن است نیاز باشد یک اینفوگرافیک را به یک سایت خبری لینک دهند اما نخواهند با آن سایت خبری تبادل لینک داشته باشند. در چنین موقعیت هایی استفاده از لینک nofollow بهترین راه حل ممکن است. ممکن است این لینک دهی باعث دریافت تعداد کمی بازدیدکننده برای آن سایت شود ولی این افزایش دائمی و قدرتمند نخواهد بود.

3- لینک هایی که ربطی به دیگر مطالب موجود در سایت ندارند.

فرض کنید یک فروشگاه دوچرخه سواری دارید. اگر به دلایلی در وبلاگ خود یک نوشته مربوط به دستور پخت کیک قرار دادید یا صفحه ای در سایت خود دارید که مربوط به تبلیغات یک فستیوال استوری تلینگ محلی است، ممکن است به منابع مربوط به آن موضوع تعداد زیادی لینک بدهید. در این حالت ممکن است گوگل یک نگاه کلی به وب سایت شما بیندازد و از آنجا که مطالب این صفحه با کل محتوای سایت شما مغایرت دارد فرض را بر این قرار دهد که صفحه شما بخشی از کمپین لینک سازی سئوی کلاه سیاه است و شما را برای آن مجازات کند. در چنین مواردی می توانید یک متاتگ nofollow به هدر سایت خود اضافه کنید. در این حالت تمام لینک های صفحه nofollow می شوند.

جالب است بدانید اتربیوت nofollow در ابتدا برای این موضوع به وجود آمد سپس برای دیگر موارد ذکر شده گسترش پیدا کرد.

4- لینک های افیلیت و دیگر لینک های اسپانسر شده

یکی از راه های خوب کسب درآمد از طریق وبلاگ قرار دادن محتوای دارای اسپانسر در سایت است. با این وجود خوانندگان شما و همچنین موتورهای جستجو باید بدانند که این محتوا دارای اسپانسر است. هر زمان که در وب سایت خود لینکی قرار می دهید که تنها به این دلیل در آنجا قرار داده شده که شما اسپانسر آن هستید، این لینک باید nofollow باشد.

اسپانسر شما به خاطر ترافیک بازگشتی از سایت شما براساس مخاطبان تان به شما مبلغی پرداخت می کند نه به خاطر link juice براساس Page Rank شما. این موضوع شامل لینک های افیلیت نیز می شود. بنابراین rel=”nofollow را به این لینک ها نیز اضافه کنید زیرا باید از آنها منفعتی به شما برسد نه اینکه رنکینگ جستجوهای شما را تحت تأثیر قرار دهند.

5- لینک هایی که در ساید بار یا فوتر سایت قرار می گیرند

اگر لینک هایی در ساید بار سایت خود قرار داده اید که در تمام صفحات وب سایت شما ظاهر می شوند آنها را nofollow کنید. به این دلیل که هر زمان یک نوشته جدید می سازید یا یکی از نوشته های قدیمی را بروزرسانی می کنید یک بک لینک جدید ایجاد می شود و در نهایت به صورت یک سایت نامطلوب در نگاه گوگل ظاهر می شوید.

این مورد شامل لینک های فوتر نیز می شود. به عنوان مثال اگر یک سایت طراحی سایت دارید و در فوتر سایت مشتریان به صفحه اصلی خود لینک داده اید، این لینک باید nofollow باشد. در این حالت بازدیدکنندگان می توانند روی لینک ها کلیک کنند اما در این حالت گوگل شما را مجازات نمی کند.

6- لینک به منابعی که به صورت بالقوه غیر قابل اعتماد و سوال برانگیز هستند.

آموزش تشخیص nofollow بودن لینک ها

تمام لینک های nofollow باید اتربیوت rel=”nofollow” را داشته باشند. مثالی از کد HTML لینک nofollow به صورت زیر است:

 <a href="https://example.com" rel="nofollow">Google</a> 

برای بررسی این موضوع که یک لینک nofollow است یا خیر باید موس خود را بر روی آن لینک قرار داده و روی آن کلیک راست کنید. سپس روی ابزار Inspect مرورگر خود کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

پنجره مرورگر شما به دو بخش تقسیم می شود. در پنجره پایینی سورس کد HTML لینک با ویژگی nofollow را مشاهده می کنید.

در ادامه مقاله نحوه nofollow کردن لینک ها را در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس، ویرایشگر کلاسیک وردپرس و فهرست ناوبری سایت را آموزش می دهیم.

آموزش nofollow کردن لینک ها در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

در این بخش از آموزش نحوه nofollow کردن دستی لینک ها در ویرایشگر گوتنبرگ را به صورت گام به گام توضیح می دهیم.

ابتدا در پیشخوان وردپرس به مسیر نوشته ها » افزودن نوشته رفته و یک نوشته جدید ایجاد کنید. متنی که می خواهید به آن لینک اضافه کنید را انتخاب کرده و روی آیکون لینک کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

یک فیلد متنی درست در زیر متن انتخاب شده ظاهر می شود. لینک خارجی را در باکس نشان داده شده وارد کنید.

اگر می خواهید لینک در یک تب جدید باز شود روی آیکون نشانگر پایین کلیک کنید. یک منوی جدید باز می شود که می توانید دکمه “باز کردن در زبانه تازه” را فعال کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

پس از وارد کردن لینک و انجام تنظیمات روی آیکون اینتر کلیک کنید تا لینک به متن اضافه شود.

برای اضافه کردن اتریبیوت nofollow به لینک باید بلوکی که لینک در آن قرار دارد را انتخاب کرده و روی آیکون سه نقطه در گوشه سمت چپ بالای بلوک کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

فهرستی برای شما باز می شود. روی گزینه “ویرایش به عنوان HTML” کلیک کنید.

کد HTML لینک را مشاهده می کنید. اتریبیوت rel=”nofollow” را به المان های لینک اضافه کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

اگر ویژگی”rel=”noopener noreferrer را در کد HTML مشاهده کردید یک فاصله (space) بعد از noreferrer زده و بعد از آن nofollow را وارد کنید.

سپس مجدداً روی آیکون سه نقطه کلیک کرده و این باز گزینه “ویرایش بصری” را انتخاب کنید تا به فرمت بصری برگردید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

این عملیات لینک follow شما را به لینک nofollow تبدیل می کند.

این روش برای زمانی که می خواهید ویژگی nofollow را به تعداد کمی از لینک ها اضافه کنید مفید است. اما اگر در نوشته های خود تعداد زیادی لینک خارجی و افیلیت داشته باشید، برای سرعت بخشیدن به کار از ویرایشگر کد استفاده کنید.

برای این کار روی آیکون سه دکمه در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید. یک منوی کشویی باز می شود که از آنجا می توانید ویرایشگر کد را پیدا کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

با کلیک بر روی ویرایشگر کد، کد HTML صفحه را مشاهده خواهید کرد. لینک های خارجی و افیلیت را پیدا کرده و به همه آنها ویژگی nofollow را اضافه کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

پس از انجام کار مجدداً روی آیکون سه دکمه کلیک کرده و ویرایشگر دیداری را انتخاب کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

آموزش nofollow کردن لینک ها در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

بسیاری از کاربران ترجیح می دهند از ویرایشگر کلاسیک وردپرس برای ایجاد نوشته ها استفاده کنند. Nofollow کردن لینک ها در ویرایشگر کلاسیک وردپرس برخلاف ویرایشگر گوتنبرگ با استفاده از افزونه بسیار راحت است ابتدا نحوه nofollow کردن لینک ها را به صورت دستی آموزش داده سپس افزونه ای را برای انجام این کار معرفی می کنیم.

برای انجام این کار باید با کلیک کردن روی تب Text به ویرایشگر متنی بروید. سپس “rel=”nofollow را به تمام لینک هایی که می خواهید اضافه کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

برای بازگشت به ویرایشگر بصری باید روی تب دیداری که در کنار تب متن قرار دارد کلیک کنید.

یکی از افزونه هایی که می توانید برای nofollow کردن لینک ها در ویرایشگر کلاسیک وردپرس از آن استفاده کنید افزونه Title and Nofollow For Links است. این افزونه تا تاریخ انتشار این مقاله برای استفاده در ویرایشگر گوتنبرگ بروزرسانی نشده است.

ابتدا این افزونه را نصب و فعال سازی کنید. برای انجام این کار می توانید راهنمای آموزش نصب افزونه وردپرس را مطالعه کنید. کار با این افزونه بسیار راحت است و احتیاج به تنظیمات خاصی ندارد.

در پیشخوان وردپرس به مسیر نوشته ها » افزودن نوشته رفته و یک نوشته جدید ایجاد کنید. سپس روی آیکون لینک در نوار ابزار کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

سپس لینک خارجی را در باکس متنی وارد کرده و روی آیکون تنظیمات کلیک کنید.

یک پنجره جدید برای شما باز می شود که می توانید چک باکس nofollow را مشاهده کنید. این چک باکس را تیک زده و روی بروزرسانی کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

آموزش nofollow کردن لینک ها در فهرست وردپرس

اگر در منوی ناوبری سایت خود لینک خارجی قرار داده اید می توانید به ترتیب زیر آن را nofollow کنید.

در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » فهرست ها بروید. منویی که لینک خارجی در آن قرار دارد را انتخاب کرده و روی دکمه “گزینش” کلیک کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

سپس روی تب “پیوندهای دلخواه” کلیک کرده و متن لینک و آدرس URL لینک خارجی را وارد کنید. سپس روی دکمه “افزودن به فهرست” کلیک کنید تا آیتم جدید ساخته شود.

آموزش nofollow کردن لینک ها

حال لینک خارجی در کنار دیگر آیتم های منو ظاهر می شود.

سپس روی دکمه “تنظیمات صفحه” در گوشه چپ بالای صفحه کلیک کنید و گزینه های پیوندهای هم سو (XFN) و هدف پیوند را انتخاب کنید.

آموزش nofollow کردن لینک ها

سپس به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و روی آیکون نشانگر پایین آیتم جدیدی که ایجاد کرده اید کلیک کنید تا تنظیمات آن باز شود.

آموزش nofollow کردن لینک ها

 در این صفحه می توانید در زیر متن پیوند گزینه های “پیوندهای هم سو (XFN)” و “باز کردن پیوند در زبانه تازه” را مشاهده کنید.

در فیلد “پیوندهای هم سو” عبارت nofollow را وارد کرده و تیک باز کردن پیوند در زبانه تازه را بزنید. سپس روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید.

به این ترتیب می توانید لینک های خارجی موجود در سایت خود را nofollow کنید. اگر نگران nofollow کردن لینک ها در بخش کامنت ها هستید همانطور که قبلاً گفته شد وردپرس به صورت پیش فرض این کار را انجام می دهد. برای nofollow کردن خودکار تمام لینک های خارجی در سایت باید بدانید که بسیاری از روش هایی که برای nofollow کردن خودکار لینک های خارجی استفاده می شوند از جاوااسکریپت استفاده می کنند که برای سئو سایت خوب نیستند. پس بهتر است به صورت دستی اقدام به انجام این کار نمایید.

امیدواریم این آموزش و نحوه nofollow کردن لینک ها در سایت مدیر وردپرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد. منتظر دریافت پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم.

امتیاز شما به این نوشته...
پنج ستاره بالاترین رای می باشد

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین افزونه چند زبانه کردن سایت

بهترین افزونه های چند زبانه کردن و ترجمه سایت وردپرس

اگر می خواهید محتواها و مطالب سایت خود را در بیش از یک زبان منتشر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *