بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس و ساخت دستی فهرست مطالب

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

در این مقاله بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس برای ساخت فهرست محتوا در وردپرس را معرفی می کنیم و همچنین نحوه ساخت فهرست به صورت دستی و بدون افزونه را توضیح می دهیم.

تجربه کاربری بازدیدکنندگان برای صاحبان و مالکان وب سایت ها بسیار مهم است. یکی از چالش هایی که نویسندگان محتوا و مالکان وب سایت ها با آن روبرو هستند ایجاد تجربه کاربری خوب برای نوشته های طولانی است. به این معنی که خواندن نوشته های طولانی را برای بازدیدکنندگان تا جایی که ممکن است ساده تر و جذاب تر کنند.

یکی از ساده ترین راه ها برای جذاب تر کردن مطالعه نوشته های طولانی و ایجاد تجربه کاربری بهتر، ساخت فهرست محتوا است. این فهرست اطلاعات واضح و روشنی را درباره آنچه که در نوشته وجود دارد فراهم می کند و بازدیدکنندگان را قادر می سازد که مستقیماً به مطلب مورد علاقه خود بپردازند.

اضافه کردن یک فهرست مطالب باعث افزایش قدرت مشاهده موتورهای جستجو برای دیدن نوشته های شما نیز می شود. گوگل برای مقالاتی که فهرست محتوا دارند لینک هایی را در توضیحات متا اضافه می کند تا بتوان مستقیماً از نتایج جستجو به لینک ها پرید.

افزونه های زیادی در وردپرس وجود دارد که می توان با استفاده از آنها فهرست مطالب را به صورت خودکار در نوشته ها و برگه های وردپرس اضافه کرد. در این مقاله بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس را معرفی می کنیم.

معرفی بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

Easy Table of Contents (بهترین افزونه های رایگان فهرست بندی مطالب وردپرس)

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

Easy Table of Contents یکی از بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب در وردپرس است که همانطور که از نام آن پیدا است راهی آسان برای اضافه کردن فهرست مطالب در وردپرس را ارائه می دهد.

این افزونه با جمع آوری عنوان (Heading) های محتوای شما به صورت خودکار فهرست مطالب را ایجاد می کند. همچنین با نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی به خوبی کار می کند.

در افزونه Easy Table of Contents گزینه های مختلفی برای فعال کردن و وارد کردن خودکار فهرست در انواع مختلف محتوا وجود دارد. همچنین می توانید موقعیت قرار گیری فهرست مطالب را به صورت قبل یا بعد از اولین عنوان، بالا یا پایین محتوا انتخاب کنید.

شما می توانید حداقل تعداد عنوان برای نمایش فهرست مطالب را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید فهرست مطالب را برای نوشته های کوتاه نشان ندهید. برای نوع شمارنده می توانید گزینه های عدد، حروف یونانی یا دسیمال را انتخاب کنید.

افزونه Easy Table of Contents دارای گزینه های شخصی سازی قدرتمندی است. به عنوان مثال می توانید عرض فهرست را به صورت نسبی، ثابت یا یک عرض سفارشی انتخاب کنید. همچنین فیلد جداگانه ای برای انتخاب اندازه فونت وجود دارد.

افزونه Easy Table of Contents پنج قالب آماده برای کمک به شما در شروع کار ارائه می دهد. با این وجود می توانید با انتخاب پس زمینه، مرز، عنوان، لینک، هاور لینک و  رنگ لینک های بازدید شده قالب خود را بسازید.

بخش تنظیمات پیشرفته این افزونه شما را قادر می سازد تگ های عنوان (h1-h6) که باید در فهرست مطالب نشان داده شوند را انتخاب کنید.

افزونه Easy Table of Contents محبوب ترین افزونه رایگانی است که با نسخه فعلی وردپرس سازگار است. با مطالعه مقاله افزونه Easy Table of Contents می توانید اطلاعات بیشتری درباره این افزونه و نحوه کار با آن به دست آورید.

CM Table of Contents

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

CM Table of Contents به روزترین و یکی از بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس است که توسط تیم CreativeMinds طراحی و عرضه شده است.

این افزونه دارای یک گزینه اختصاصی است تا اطمینان دهد فهرست محتوا فقط در نوشته ها و برگه ها نمایش داده می شود. همچنین می توان یک عنوان سفارشی برای فهرست مطالب در نظر گرفت.

افزونه CM Table of Contents فهرست مطالب را به صورت خودکار تولید نمی کند. برای فعال کردن فهرست مطالب در این افزونه باید باکسی را در انتهای محتوا فعال کنید. این افزونه دارای فیلدهای اختصاصی برای مدیریت شش سطح فهرست است. برای هر سطح می توانید برچسب عنوان مربوطه را تعیین کنید، یک شناسه یا کلاس سفارشی اختصاص دهید و اندازه قلم را انتخاب نمایید.

اگر می خواهید گزینه های پیشرفته ای مانند ساخت خودکار فهرست مطالب، قرار دادن فهرست مطالب در مکان های سفارشی، عدم ساخت فهرست مطالب هنگام بارگیری صفحه و فهرست مطالب در چند صفحه را داشته باشید، باید نسخه Pro این افزونه را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که نسخه رایگان افزونه CM Table of Contents دارای امتیاز 3.9 از 5 است و تنها بالای 1000 نصب فعال دارد اما به صورت مرتب بروزرسانی می شود.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این افزونه قدرتمند و نحوه استفاده از آن به دست آورید می توانید مقاله افزونه CM Table of Contents را مطالعه کنید.

Ultimate Blocks

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

Ultimate Blocks یک افزونه اختصاصی “فهرست مطالب” نیست بلکه مجموعه ای از بلوک های سفارشی گوتنبرگ است که بلوک “Table of Contents ” یا بلوک فهرست مطالب را نیز شامل می شود. این افزونه برای کاربران گوتنبرگ ضروری است.

افزونه Ultimate Blocks هیچ تنظیمات دیگری ندارد. پس از فعال کردن افزونه همه کاری که باید انجام دهید این است که “فهرست مطالب” را در پست وبلاگ خود وارد کنید. سپس فهرست مطالب به طور خودکار از عنوان ها تولید می شود. شما می توانید نام فهرست مطالب خود را تغییر داده و آن را هر کجا که می خواهید قرار دهید.

توجه داشته باشید که این افزونه در ویرایشگر کلاسیک وردپرس کار نمی کند و تنها برای کاربرانی مناسب است که از ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس استفاده می کنند.

Table of Contents Plus

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

اگر تنها به اعداد و ارقام توجه کنید، افزونه Table of Content Plus یکی از محبوب ترین افزونه های فهرست بندی مطالب در مخزن وردپرس است. بیش از 300،000 وب سایت در حال استفاده از این افزونه هستند. اما مشکل این است که  افزونه Table of Contents Plus بیش از چهار سال است که بروزرسانی نشده است. با این حال، هنوز ساده ترین روش اضافه کردن فهرست مطالب به وب سایت وردپرسی شما را ارائه می دهد.

این افزونه به شما امکان می دهد جدول مطالب را در تمام نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی خود نشان دهید. همچنین می توانید فهرست مطالب را به صورت خودکار در انواع مختلف محتوا اضافه کنید.

شما می توانید فهرست مطالب را در مکان های مختلف مانند قبل یا بعد از اولین عنوان، بالا یا پایین محتوا نمایش دهید. همچنین گزینه ای برای تعریف حداقل تعداد تگ های عنوان برای نمایش در فهرست مطالب وجود دارد.

افزونه Table of Contents Plus به صورت پیش فرض  “Contents” را در عنوان فهرست نشان می دهد. شما می توانید این متن را با متن مورد نظر خود جایگزین کنید یا عنوان را به طور کل پنهان کنید. همچنین می توانید این اختیار را به بازدید کنندگان بدهید که فهرست مطالب را پنهان / آشکار کنند.

سایر قابلیت های قابل توجه این افزونه شامل نمایش شماره ها در فهرست مطالب، نشان دادن سلسله مراتب، فعال کردن افکت اسکرول کردن و غیره است.

افزونه Table of Contents Plus  با چند گزینه شخصی سازی همراه است. این افزونه به شما امکان می دهد طول فهرست، استایل بسته بندی و اندازه فونت را تعریف کنید. شما می توانید یکی از پنج استایل پیش فرض را برای فهرست خود انتخاب کنید یا طرح مورد نظر خود را از ابتدا ایجاد نمایید.

این افزونه همچنین دارای چند شورت کد سفارشی است. شما می توانید از این شورت کد ها برای نشان دادن فهرست مطالب در مکان های سفارشی، مخفی کردن فهرست در یک محتوای خاص، نشان دادن نقشه کامل سایت یا فقط نقشه نوشته ها، برگه ها یا دسته های سایت استفاده کنید.

در مقاله افزونه Table of Contents Plus می توانید اطلاعات بیشتری درباره این افزونه و نحوه کار با آن به دست آورید.

توجه داشته باشید که این افزونه با 3 بروزرسانی اصلی آخر وردپرس آزمایش نشده است. توصیه می شود از افزونه های دیگر این لیست به عنوان جایگزینی برای Table of Contents Plus استفاده کنید.

Multipage

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

افزونه Multipage همانطور که از نام آن پیداست، فهرست مطالب را برای چندین صفحه ایجاد می کند. این افزونه به شما امکان می دهد تا یک نوشته را به چندین زیرنوشته تقسیم کنید و فهرست مطالب را در ابتدا یا در هر زیرنوشته نشان دهید.

فهرست مطالب کاربران را به زیرنوشته ها هدایت می کند و به عنوان یک صفحه نمایش حساب می شود.

اگر دانش CSS داشته باشید، این افزونه به شما امکان می دهد ظاهر فهرست خود را سفارشی کنید. شما می توانید یک فایل جدید multipage.css ایجاد کرده و آن را در فولدر theme/css قرار دهید.

توجه داشته باشید که تنها در صورتی که قصد دارید از نوشته ها/برگه های سایت خود زیرنوشته/زیربرگه ایجاد کنید، از این افزونه استفاده نمایید.

Fixed TOC  (بهترین افزونه های پرمیوم فهرست بندی مطالب وردپرس)

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

افزونه Fixed TOC یکی از بهترین افزونه های پرمیوم فهرست بندی مطالب وردپرس است که شما را قادر می سازد فهرست مطالب منحصر به فردی را در سایت وردپرسی خود ایجاد کرده و نمایش دهید.

افزونه Fixed TOC محتوای شما را اسکن می کند و به طور خودکار فهرست مطالب را بر اساس عناوین ایجاد می کند. این افزونه با تمام انواع محتوا کار می کند.

دو روش برای نمایش فهرست مطالب در Fixed TOC  وجود دارد که شامل نمایش هوشمند و فهرست ثابت در سایدبار است. این افزونه دارای چندین استایل جذاب است که به شما در شروع کار کمک می کند. برای این استایل ها می توانید فونت، رنگ ، موقعیت ، اندازه و غیره را تنظیم کنید.

بازدید کنندگان با استفاده از فهرست مطالب می توانند به هر بخشی حرکت کنند. نشانگر عنوان موقعیت فعلی آنها را در محتوا نشان می دهد.

اگر محتوای شما دارای زیرعنوان های زیادی باشد، فهرست مطالب بزرگ می شود. افزونه Fixed TOC راه حل جالبی برای این مسئله ارائه کرده است. بازدید کنندگان می توانند مشاهده زیر عناوین را آشکار/پنهان کنند.

شما می توانید رنگ های فهرست را از بخش customizer سفارشی کنید. فهرست ساخته شده کاملاً رسپانسیو بوده و در دستگاه های تلفن همراه و تبلت بسیار عالی عمل می کند.

Thrive Architect

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

Thrive Architect یک افزونه تولید کننده فهرست مطالب نیست بلکه یکی از بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس است که دارای ویژگی های بسیار زیادی است.

این افزونه یک المان سازنده خودکار فهرست مطالب دارد. با وارد کردن المان در محتوا، فهرست مطالب به صورت خودکار ایجاد می شود. شما می توانید این المان را در هر جایی از محتوای خود با کشیدن و رها کردن قرار دهید.

شما می توانید تگ های عنوان (h1-h6) که می خواهید در جدول قرار دهید را انتخاب کنید. پس از انجام این کار و کلیک بر روی دکمه بروزرسانی، فهرست مطالب به صورت خودکار برای شما ایجاد می شود.

گزینه های مدیریتی زیادی برای کمک به شما در کنترل فهرست مطالب وجود دارد. اول از همه، شما می توانید یک نام دلخواه برای این بخش تهیه کنید. گزینه های Max-width  و Min-width به شما امکان تنظیم عرض فهرست را می دهند. همچنین می توانید تراز متن فهرست را انتخاب کنید. گزینه های موجود ترازبندی شامل چپ، راست، justify و مرکز است.

فهرست مطالب به صورت پیش فرض در دو ستون ایجاد می شود. شما می توانید آن را به یک یا سه ستون تغییر دهید. همچنین گزینه های جداگانه ای برای استفاده از مارجین و پدینگ سفارشی برای این بخش وجود دارد. شما می توانید پس زمینه، مرز و رنگ پس زمینه هدر را نیز انتخاب کنید.

Thrive Architect پویاترین روش اضافه کردن فهرست مطالب را ارائه می دهد. این افزونه فقط به صورت پرمیوم عرضه شده است و نسخه رایگان ندارد. اگر می خواهید از این افزونه برای ساخت فهرست مطالب استفاده کنید باید صفحات خود را با افزونه Thrive Architect ساخته باشید. یعنی شما نمی توانید از این افزونه برای ساخت فهرست مطالب در ویرایشگر وردپرس استفاده کنید.

Element Pack

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

Element Pack یکی از بهترین افزودنی های افزونه المنتور است که قابلیت های افزونه Elementor را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. این افزونه بیش از 100 افزودنی شامل افزودنی فهرست مطالب را به صفحه ساز المنتور اضافه می کند. اگر از افزونه Elementor استفاده می کنید، این افزونه برای اضافه کردن فهرست مطالب به وب سایت وردپرسی شما بسیار مناسب است.

افزونه Element Pack دکمه فهرست شناور مطالب را ارائه می دهد و کاربران می توانند فهرست مطالب را آشکار/پنهان کنند. اگر می خواهید از این افزونه استفاده کنید باید افزونه المنتور را روی سایت خود از قبل نصب کرده باشید.

اضافه کردن فهرست مطالب در وردپرس بدون استفاده از افزونه

شما می توانید بدون استفاده از افزونه نیز فهرست مطالب را به نوشته ها و برگه های سایت وردپرسی خود اضافه کنید. وردپرس این قابلیت را در ویرایشگر گوتنبرگ قرار داده است.

در ابتدا بلوک عنوان خود را انتخاب کنید. سپس در سایدبار سمت چپ صفحه روی باکس پیشرفته کلیک نمایید.

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

در قسمت “لنگر  HTML” یک نام انکر وارد کنید.

حال در فهرستی که ایجاد کرده اید، به جایی که می خواهید به آن عنوان لینک دهید برگردید.

متن را انتخاب کرده و برای آن با استفاده از # و نام انکور مطابق شکل زیر لینک ایجاد کنید. توجه داشته باشید که # قبل از نام انکور قرار گیرد.

افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس

حال با کلیک بر روی آن قسمت از فهرست، به عنوان مورد نظر خود هدایت می شوید.

به همین ترتیب می توانید بقیه قسمت های فهرست را به عناوین مختلف متن لینک دهید.

شما در ویرایشگر کلاسیک و حتی با نوشتن کدهای HTML در وردپرس نیز به سادگی می توانید فهرست مطالب را به سایت خود اضافه کنید. در مقاله آموزش ساخت لینک به نقاط مختلف صفحه به طور مفصل درباره هریک از این روش ها توضیح داده شده است.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. منتظر دریافت دیدگاه های شما هستیم.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش سرچ کنسول گوگل

آموزش سرچ کنسول جدید گوگل Google Search Console از صفر تا صد

در این مقاله به آموزش سرچ کنسول گوگل که یک ابزار قدرتمند و رایگان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *