افزونه Advanced Custom Fields و زمینه های سفارشی پیشرفته در وردپرس

Advanced Custom Fields

زمینه های سفارشی وردپرس چیزی است که وردپرس را از یک پلتفرم وبلاگ نویسی به یک سیستم مدیریت محتوا تبدیل کرده است. وقتی صحبت از زمینه های سفارشی وردپرس به میان می آید، افزونه Advanced Custom Fields یکی از شناخته شده ترین افزونه ها است.

زمینه سفارشی وردپرس چیست؟

زمینه های سفارشی وردپرس به شما امکان می دهند اطلاعات اضافی درباره یک قطعه محتوا را در وردپرس اضافه و ذخیره کرده و آنها را نمایش دهید. اگر بخواهیم تکنیکی تر صحبت کنیم، زمینه های سفارشی به شما کمک می کنند تا متاداده ها را ذخیره کنید.

زمینه های سفارشی نیرو دهنده بخش اعظم عملکرد افزونه ها و قالب های وردپرس هستند. به عنوان مثال ووکامرس که محبوب ترین افزونه برای ساخت فروشگاه آنلاین در وردپرس است، از زمینه های سفارشی برای ذخیره اطلاعات اضافی (مانند قیمت، رنگ و وزن) درباره یک محصول استفاده می کند.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا ممکن است به زمینه های سفارشی نیاز پیدا کنید. این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح می دهیم.

فرض کنید می خواهید یک رویداد را در سایت وردپرسی خود منتشر کنید، شما می توانید تمام اطلاعات را به صورت یک متن معمولی در ویرایشگر وردپرس قرار دهید. اما استفاده از زمینه های سفارشی به چند دلیل رویکرد بهتری است که عبارتند از:

  • ورودی آسانتر – به جای تایپ کردن اطلاعات از ابتدا، ساخت یک گروه سفارشی، وارد کردن داده ها را بسیار آسان می کند. به عنوان مثال ، به جای تایپ کردن تاریخ، می توانید تاریخ را از یک انتخابگر تاریخ انتخاب کنید.
  • سازگاری – اطلاعاتی که در زمینه های سفارشی وارد می کنید همیشه مطابق تنظیمات شما نمایش داده می شود، این بدان معنی است که با سایت شما سازگار خواهد بود.
  • به روزرسانی و نگهداری آسان – اگر بخواهید در آینده نحوه نمایش اطلاعات را تغییر دهید ، می توانید به جای ویرایش هر پست تنها زمینه ها را بروزرسانی کنید.

شما با استفاده از افزونه Advanced Custom Fields می توانید فیلدهای سفارشی دلخواه را برای ذخیره اطلاعاتی که مربوط به نیازهای منحصر به فرد شما است، ایجاد کنید.

رابط کاربری این افزونه اضافه کردن و مدیریت زمینه های دلخواه در پیشخوان وردپرس شما و همچنین فرایند نمایش اطلاعات از زمینه های سفارشی در قسمت فرانت اند سایت شما را ساده می کند. همچنین به شما اجازه می دهد متا باکس های کاربر پسند بسازید که انواع فیلدهای از قبل انتخاب شده را شامل می شوند. در این مقاله به بررسی دقیق این افزونه می پردازیم.

آموزش افزونه Advanced Custom Fields و ساخت زمینه های سفارشی پیشرفته در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر زمینه سفارشی » افزودن بروید. صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

Advanced Custom Fields

در این صفحه می توانید اولین گروه زمینه خود را بسازید.

“زمینه گروه” شامل گروهی از یک یا چند زمینه سفارشی است که در پیشخوان وردپرس شما با هم نمایش داده می شوند.

برای مثال فرض کنید یک رویداد دویدن دارید و می خواهید تمرینات روزانه خود را با خوانندگان تان به اشتراک بگذارید. شما می خواهید 5 زمینه شامل هدف دویدن، مسافت، زمان شروع، زمان پایان و موقعیت را به کاربران خود نشان دهید.

برای این کار باید یک گروه زمینه جدید ایجاد کنید که شامل پنج زمینه سفارشی است.

ابتدا در قسمت افزودن عنوان، به گروه زمینه خود یک نام بدهید و سپس موقعیت مکانی آن را انتخاب کنید.

به عنوان مثال می خواهیم زمینه های سفارشی را در نوشته های معمولی وبلاگ وردپرس نمایش دهیم بنابراین آن را به صورت نوع نوشته پیش فرض باقی می گذاریم.

با این حال، اگر بخواهید فیلدهای سفارشی خود را در جای دیگری به نمایش بگذارید، می توانید این مورد را تغییر دهید. همچنین می توانید چندین قانون برای نمایش زمینه های خود در چندین مکان مختلف تنظیم کنید.

حال نوبت به اضافه کردن زمینه های سفارشی در افزونه Advanced Custom Fields می رسد.

روی دکمه “+ افزودن زمینه” کلیک کنید تا اولین زمینه دلخواه خود را اضافه کنید. با کلیک بر روی این دکمه باکسی مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

Advanced Custom Fields

در این باکس گزینه های زیادی وجود دارد، اما نیازی به پر کردن همه موارد ندارید.

دو گزینه مهم عبارتند از:

  • برچسب زمینه: این قسمت همان چیزی است که در ویرایشگر ظاهر می شود. همچنین از برچسب زمینه برای تولید نام فیلد استفاده می شود و همان چیزی است که شما در کد استفاده خواهید کرد. لازم نیست نام فیلد را تغییر دهید البته در صورت نیاز می توانید آن را تغییر دهید.
  • نوع زمینه: در این قسمت باید نوع اطلاعاتی است که می خواهید جمع آوری کنید را مشخص نمایید. به عنوان مثال می توانید نوع زمینه عدد را برای جمع آوری اطلاعات شماره یا نوع زمینه ایمیل را برای جمع آوری آدرس ایمیل انتخاب کنید.

در مثال دویدن برای اولین زمینه که هدف است، نوع فیلد دکمه رادیویی را انتخاب می کنیم.

Advanced Custom Fields

در قسمت “انتخاب ها” می توانید گزینه های دکمه رادیویی را وارد کنید. در این مثال می توانید گزینه هایی مانند آماده سازی، سرعتی و موارد دیگر را وارد کنید.

افزونه Advanced Custom Fields انتخاب های دیگری را نیز ارائه داده است که می توانید آنها را تنظیم کنید به عنوان مثال ، آیا این فیلد لازم است یا خیر و یا یک مقدار پیش فرض انتخاب کنید.

به همین ترتیب زمینه های سفارشی دیگری نیز ایجاد کنید.

در مثال دویدن نیاز به ساخت زمینه های سفارشی برای مسافت نیز دارید. این زمینه نیاز به نوع عدد دارد. بنابراین در قسمت نوع زمینه گزینه عدد را انتخاب کنید.

Advanced Custom Fields

در قسمت “نگهدارنده مکان متن” می توانید واحد مسافت (کیلومتر، مایل و …) را وارد کنید و زمینه های سفارشی خود را کاربرپسندتر نمایید. حتی می توانید حداقل و حداکثر مقدار را نیز اضافه کنید.

این فرایند را برای سایر زمینه های دلخواه تکرار کنید. پس از اتمام، صفحه ای مشابه شکل زیر را خواهید داشت.

Advanced Custom Fields

پس از آنکه زمینه های سفارشی مورد نظر خود را ایجاد کردید باید تنظیمات گروه زمینه خود را پیکربندی کرده و آن را انتشار دهید.

برای پیکربندی تنظیمات گروه زمینه ساخته شده با افزونه Advanced Custom Fields به سمت پایین صفحه اسکرول کرده و باکس تنظیمات را پیدا کنید. در این قسمت می توانید نحوه نمایش زمینه ها در ویرایشگر وردپرس را کنترل کنید.

Advanced Custom Fields

در بیشتر مواقع می توانید این تنظیمات را به حالت پیش فرض رها کنید. اما در صورت تمایل می توانید آنها را تغییر دهید. به عنوان مثال ، می توانید زمینه های سفارشی خود را بالاتر از ویرایشگر معمولی وردپرس نمایش دهید.

وقتی تنظمیات مورد نظر خود را انجام دادید، گروه زمینه را منتشر کنید.

گام بعدی اضافه کردن اطلاعات در ویرایشگر وردپرس است.

هنگامی که گروه فیلد خود را منتشر کردید، یک نوشته جدید ایجاد کنید یا یکی از نوشته ها ی موجود را به حالت ویرایش باز کنید.

مشاهده می کنید که زمینه های ساخته شده در صفحه ساخت یا ویرایش نوشته ظاهر می شوند.

Advanced Custom Fields

اطلاعاتی که در این قسمت وارد می کنید برای بازیابی آسان در پایگاه داده وردپرس شما ذخیره می شوند.

بررسی منطق شرطی در افزونه Advanced Custom Fields

یکی از دلایلی که افزونه Advanced Custom Fields تا این حد محبوب شده است، قابلیت های جالبی است که ارائه می دهد.

یکی از این قابلیت ها منطق شرطی است که به شما امکان می دهد زمینه ها را بر اساس پاسخ زمینه قبل پنهان/آشکار کنید.

به عنوان مثال وقتی می خواهید در مورد غذا، سفر یا هر چیز دیگری غیر از دویدن، وبلاگ نویسی کنید، منطقی نیست زمینه های سفارشی که برای دویدن ایجاد کرده اید، نمایش داده شوند.

بهترین کار این است که به جای نمایش تمام زمینه های سفارشی که ساخته اید، یک زمینه سفارشی “آیا این نوشته مربوط به دویدن است؟” اضافه کنید، به طوری که اگر باکس آن را فعال کنید، زمینه های سفارشی مربوط به دویدن به طور خودکار ظاهر می شوند. این همان منطق شرطی است.

برای انجام این کار می توانید گروه زمینه خود را ویرایش کرده و یک زمینه “آیا این نوشته مربوط به دویدن است؟” با نوع زمینه صحیح/غلط ایجاد کنید.

Advanced Custom Fields

سپس می توانید فیلدهای موجود را ویرایش کرده و منطق شرطی را فعال کنید به طوری که هر زمینه تنها هنگامی که زمینه “آیا این نوشته مربوط به دویدن است؟” فعال شده باشد، نمایش داده شود.

Advanced Custom Fields

نمایش زمینه های سفارشی در وردپرس

آسان ترین روش برای نمایش زمینه های سفارشی ساخته شده با افزونه Advanced Custom Fields در وب سایت وردپرس استفاده از شورت کد است. تنها نکته منفی آن این است که هر بار که می خواهید یک فیلد سفارشی را نمایش دهید باید کد کوتاه را اضافه کنید و هیچ راهی برای خودکار سازی آن وجود ندارد.

کافی است کد کوتاه زیر را در جایی که می خواهید زمینه های سفارشی نمایش داده شود، وارد کنید.

[acf field="FIELD_NAME"]

به عنوان مثال اگر کد کوتاه زیر را در ویرایشگر وردپرس وارد کنید:

Advanced Custom Fields

شکلی شبیه زیر در فرانت اند سایت شما ظاهر خواهد شد.

Advanced Custom Fields

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که وردپرس به صورت درون ساخته دارای قابلیت اضافه کردن زمینه های سفارشی به محتوای شما هست.

در ویرایشگر کلاسیک وردپرس می توانید آن را از قسمت تنظیمات صفحه فعال کنید.

Advanced Custom Fields

در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس می توانید از قسمت گزینه ها این قابلیت را فعال نمایید.

Advanced Custom Fields

سپس می توانید داده زمینه های سفارشی خود را با استفاده از جفت کلید/مقدار وارد کنید.

اما استفاده از این قابلیت دشوار است و به هیچ عنوان کاربر پسند نمی باشد. به همین دلیل کابران زیادی از افزونه Advanced Custom Fields استفاده می کنند.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه Advanced Custom Fields
صفحه افزونه Advanced Custom Fields

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

WP Notification Bars

WP Notification Bars افزونه نوار ابزار اطلاع رسانی وردپرس

افزونه WP Notification Bars یک افزونه نوار ابزار اطلاع رسانی و نوتیفیکیشن سفارشی وردپرس است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *