افزونه CM Table of Contents و اضافه کردن فهرست محتوا به وردپرس

افزونه CM Table of Contents

افزونه CM Table of Contents یکی از افزونه هایی است که می توانید برای اضافه کردن فهرست مطالب و محتواهای موجود در صفحه از آن استفاده کنید.

احتمالاً تا به حال سایت هایی را دیده اید که در ابتدا یا انتهای مطالب شان یا قبل از اولین عنوان، فهرستی دارند که به بخش های مختلف محتوا لینک می دهد. قرار دادن این فهرست باعث می شود خوانندگان بتوانند مستقیماً روی بخش مورد نظر خود در فهرست کلیک کرده و آن را مطالعه کنند. این ویژگی بخصوص برای متن های طولانی بسیار کاربردی و مفید است.

افزونه CM Table of Contents یکی از بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس است که وظیفه اصلی آن جستجو در نوشته یا برگه و تولید یک فهرست خودکار براساس عنوان های موجود در محتوای صفحه است.

این افزونه هم به صورت رایگان در مخزن وردپرس موجود است و هم به صورت پرمیوم عرضه شده است. نسخه رایگان افزونه CM Table of Contents فهرست محتوا را به صورت خودکار تولید نمی کند و برای نمایش فهرست مطالب باید آن را فعال کنید. اگر می خواهید به ویژگی های پیشرفته ترین مانند ساخت خودکار فهرست مطالب در نوشته ها و برگه ها، قرار دادن فهرست مطالب در مکان های سفارشی، عدم ساخت فهرست مطالب هنگام بارگیری صفحه و فهرست مطالب در چند صفحه دسترسی پیدا کنید باید نسخه Pro افزونه را خریداری کنید.

در این آموزش افزونه CM Table of Contents را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را توضیح می دهیم.

افزونه CM Table of Contents و اضافه کردن فهرست محتوا به وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه منوی جدیدی به نام CM Table Of Contents در پیشخوان وردپرس اضافه شده و صفحه تنظیمات افزونه مشابه شکل زیر به شما نشان داده می شود.

افزونه CM Table of Contents

همانطور که مشاهده می کنید، این صفحه از چند تب مختلف تشکیل شده است که در ادامه آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

تنظیمات عمومی افزونه CM Table of Contents

شما در تب General Settings می توانید تنظیمات عمومی افزونه CM Table of Contents را انجام دهید.

افزونه CM Table of Contents

اولین قسمت در این تب Display Settings است که می باشد.

Display Settings: این قسمت مربوط به انتخاب محل نمایش فهرست می باشد. شما می توانید فهرست مطالب را تنها برای نوشته ها و/یا برگه ها نمایش دهید و نمایش آن را در صفحه اصلی و صفحات آرشیو مانند صفحه دسته بندی ها و نویسندگان غیرفعال کنید. برای این کار کافی است چک باکس موجود در این قسمت را فعال نگه دارید.

Shortcodes: از شورت کد موجود در این قسمت می توانید برای وارد کردن فهرست مطالب در هر جایی از نوشته یا برگه که بخواهید، استفاده کنید.

Performance & Debug: اگر می خواهید فهرست مطالب را تنها در کوئری اصلی وردپرس هایلایت کنید، این گزینه را فعال کنید. این یک ویژگی پیشرفته است. بنابراین تنها در صورتی آن را فعال کنید که دقیقاً می دانید چه کاری انجام می دهید.

غیرفعال گذاشتن این باکس می توانید مشکلات هایلایت کردن جدول محتوا در برخی قالب ها که WP_Query را دستکاری می کنند را برطرف کند.

Refferals: این بخش مربوط به بازاریابی افیلیت افزونه CM Table of Contents است. اگر کاربران جدید را به هریک از افزونه های CM ریدایرکت دهید، حداقل 15% خرید آنها را دریافت خواهید کرد.

تنظیمات فهرست مطالب

در تب Table of Contents می توانید تنظیمات رفتار و ظاهر فهرست مطالب خود را پیکربندی کنید.

افزونه CM Table of Contents

Table of Contents – Labels: در این قسمت می توانید یک عنوان برای فهرست محتوای خود انتخاب کنید. این عنوان در بالای فهرست نشان داده می شود. عنوان پیش فرض افزونه CM Table of Contents عبارت table of Contents است. شما می توانید آن را به یک عبارت فارسی تغییر دهید.

Table of Contents – Element Selector: در این بخش می توانید انتخاب کنید که کدام المان محتوا به کدام سطح برود. افزونه CM Table of Contetns به صورت پیش فرض تگ h1 را در سطح 0، تگ h2 را در سطح 1 و بقیه تگ ها را به همین ترتیب قرار می دهد. شما می توانید سطح بندی های متفاوتی برای تگ ها انتخاب کرده و کلاس ها و ID های متفاوتی ایجاد کنید و به این ترتیب هماهنگی بیشتری بین فهرست مطالب و محتوای خود ایجاد نمایید.

نسخه پرمیوم افزونه CM Table of Contents به شما اجازه می دهد این کار را برای هر نوشته و برگه به صورت جداگانه انجام دهید.

Table of Contents – Styling: برای ویرایش و تغییر بصری فهرست مطالب می تونید از این قسمت استفاده کنید.

در نسخه رایگان افزونه CM Table of Contents تنها امکان ویرایش اندازه فونت هر المان وجود دارد. در نسخه Pro این افزونه می توانید رنگ، وزن، چیدمان و استایل آنها را نیز ویرایش کنید.

نسخه رایگان افزونه CM Table of Contents فهرست مطالب را به صورت خودکار تولید نمی کند. شما در هر نوشته یا برگه ای که می خواهید فهرست مطالب را در آن قرار دهید باید باکسی را در انتهای نوشته فعال کنید. در ادامه آموزش نحوه فعال کردن فهرست مطالب در نوشته ها و برگه ها را توضیح خواهیم داد.

فعال کردن فهرست مطالب در نوشته ها و برگه های وردپرس

یکی از نوشته ها یا برگه های سایت وردپرسی خود که می خواهید فهرست مطالب را در آن قرار دهید را به حالت ویرایش باز کنید.

به انتهای صفحه اسکرول کرده و باکس CM Table of Contents (Free version) را پیدا کنید.

باکس Search for Table Of Contents items on this post/page را فعال کنید.

افزونه CM Table of Contents

با فعال کردن این باکس فهرست مطالب در ابتدای محتوا نشان داده می شود.

برای نشان دادن فهرست مطالب در هر جایی از محتوا که بخواهید، کافی است باکس Shortcode را فعال کرده و شورت کد نشان داده شده در آن را در مکان مورد نظر خود (به عنوان مثال قبل از اولین عنوان) پیست کنید.

پس از آن شورت کد ابتدای صفحه حذف شده و در مکان مورد نظر شما قرار داده می شود.

حال می توانید فهرست مطالب خود را در فرانت اند سایت مشاهده کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. منتظر دریافت دیدگاه ها و نقطه نظرات شما عزیزان هستیم.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

YITH WooCommerce Zoom Magnifier

YITH WooCommerce Zoom Magnifier زوم تصاویر محصول ووکامرس

افزونه YITH Woocommerce Zoom Magnifier افزونه ای است که با استفاده از آن می توانید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *