ساخت فهرست مطالب در وردپرس با افزونه Easy Table of Contents

افزونه Easy Table of Contents

در این مقاله افزونه Easy Table of Contents که یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای اضافه کردن و ساخت فهرست مطالب در وردپرس است را آموزش می دهیم.

حتماً تا به حال اتفاق افتاده است که از مطالعه یک مقاله به خاطر طولانی بودن آن صرف نظر کرده اید و هرگز به بخشی که مورد علاقه شما بوده نرسیده اید. این مشکل با ایجاد یک فهرست از مطالب موجود در مقاله به آسانی حل می شود.

فهرست بندی مطالب باعث می شود بخش های مهم مقاله شما برجسته و مشخص شود و خواننده بتواند یا آن را به طور کامل بخواند یا مستقیماً به بخش مورد علاقه خود منتقل شود.

ساخت فهرست مطالب از نظر سئو نیز دارای اهمیت است. فهرست مطالب به گوگل کمک می کند تا ریچ اسنیپت ها را در نتایج جستجو نشان دهد. گوگل به صورت خودکار برای مقالاتی که فهرست محتوا دارند لینک هایی را در توضیحات متا قرار می دهد تا بتوان با کلیک بر روی آنها مستقیماً از نتایج جستجو به لینک ها هدایت شد.

افزونه Easy Table of Contents

شما می توانید فهرست محتوا را به صورت دستی در وردپرس اضافه کنید. اما انجام این کار ممکن است اندکی سخت و وقت گیر باشد. خوشبختانه در وردپرس افزونه های بسیار زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای فهرست بندی مطالب استفاده کرد.

افزونه Easy Table of Contents یکی از بهترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس است که کار با آن بسیار ساده است. این افزونه به صورت خودکار فهرست محتوا را برای نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی ایجاد می کند.

در این مقاله به بررسی افزونه Easy Table of Contents می پردازیم و نحوه پیکربندی تنظیمات آن را آموزش خواهیم داد.

آموزش افزونه Easy Table of Contents و ساخت فهرست مطالب در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، در منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس زیرمنوی جدیدی به نام Table of Contents اضافه می شود. با کلیک بر روی این زیرمنو صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

افزونه Easy Table of Contents

در این صفحه می توانید تنظیمات عمومی افزونه را انجام دهید.

مهمترین گزینه ای که باید در این صفحه تنظیمات آن را انجام دهید، تصمیم گیری در مورد پست تایپ هایی است که می خواهید پشتیبانی فهرست مطالب در آنها فعال باشد. برای انجام این کار باید در فیلد Enable Support گزینه های مورد نظر خود را فعال کنید.

به صورت پیش فرض پشتیبانی فهرست مطالب تنها برای برگه ها فعال است. اگر برگه ها تنها جایی هستند که می خواهید از فهرست مطالب برای آنها استفاده کنید نیاز به انجام هیچ کاری در این قسمت نیست. در غیر این صورت باید پست تایپ های مورد نظر خود را فعال کنید.

همچنین می توانید وارد شدن خودکار فهرست مطالب را برای پست تایپ مورد نظر خود فعال کنید. برای این کار در فیلد Auto Insert گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید. افزونه Easy Table of Contents فهرست مطالب را تنها برای نوع پست هایی به صورت خودکار وارد می کند که در این بخش آنها را فعال کرده باشید. با انتخاب نوع پست های مورد نظر خود، فهرست مطالب در محتواهایی که دارای بیش از 4 عنوان (Heading) باشند به صورت خودکار وارد می شود.

شما می توانید مقدار پیش فرض 4 عنوان را در فیلد Show when به هر مقداری که می خواهید، تغییر دهید. به این ترتیب می توانید فهرست مطالب را برای نوشته های کوتاه نشان ندهید.

در قسمت Position می توانید موقعیت قرارگیری فهرست مطالب را مشخص کنید. به صورت پیش فرض فهرست مطالب قبل از اولین عنوان نشان داده می شود. شما می توانید گزینه های بعد از اولین عنوان، بالا یا پایین محتوا را انتخاب کنید.

در قسمت Header Label می توانید برای فهرست مطالب خود عنوان وارد کرده و متن پیش فرض را به یک متن فارسی تغییر دهید. با غیرفعال کردن گزینه Display Header Label می توانید عنوان فهرست را نمایش ندهید.

گزینه های Toggle View و Show as Hierarchy و Smooth Scroll به صورت پیش فرض فعال هستند و به ترتیب مربوط به اجازه دادن به کاربران برای نمایش/پنهان کردن فهرست محتوا، نمایش سلسله مراتب فهرست و اسکرول کردن نرم و بدون پرش هستند. بهتر است گزینه های فوق را به صورت فعال باقی بگذارید.

اگر گزینه Initial View را فعال کنید فهرست مطالب در ابتدای بارگذاری صفحه پنهان می شود.

در قسمت Counter می توانید شمارنده فهرست را انتخاب کنید. گزینه هایی که در این فیلد در اختیار شما قرار داد شامل دسیمال، عدد، حروف یونانی یا هیچ کدام است.

شما می توانید ظاهر فهرست مطالب خود را در باکس Appearance تغییر دهید.

افزونه Easy Table of Contents

در این قسمت می توانید عرض فهرست، اندازه و وزن فونت عنوان و اندازه فونت فهرست را تنظیم کنید. همچنین می توانید از بین قالب های موجود در افزونه Easy Table of Contents یک قالب (theme) انتخاب کنید یا قالب سفارشی (custom) را انتخاب کرده و یک طرح رنگ سفارشی برای باکس فهرست مطالب خود ایجاد کنید.

تنظمیات پیش فرض بخش Advanced برای اکثر وب سایت ها مناسب است و نیازی به تغییر آنها نیست.

افزونه Easy Table of Contents

در پایان روی دکمه Save Changes کلیک کنید.

اضافه کردن فهرست مطالب به نوشته ها و برگه های وردپرس

افزونه Easy Table of Contents فهرست های محتوا را به صورت خودکار طبق آنچه که در بخش Auto Insert تنظیم کرده اید، به پست تایپ های مورد نظر شما وارد می کند. شما می توانید تنظیمات فهرست را در صفحه ویرایش نوشته یا برگه مدیریت کنید.

برای این کار یک نوشته یا برگه جدید بسازید یا یکی از نوشته ها یا برگه های سایت خود را به حالت ویرایش باز کنید.

در صفحه ویرایشگر نوشته به سمت پایین صفحه اسکرول کنید. بخش جدیدی به نام Table of Contents را در انتهای صفحه مشاهده می کنید. در این بخش می توانید فهرست مطالب را به نوشته یا برگه خود اضافه کرده و آنها را مدیریت کنید.

افزونه Easy Table of Contents

اگر گزینه Disable the automatic insertion of the table of contents را فعال کنید می توانید اضافه کردن خودکار فهرست محتوا را برای این نوشته غیرفعال کنید.

در قسمت Headings می توانید انتخاب کنید که کدام تگ های عنوان برای آیتم های فهرست انتخاب شوند.

تغییراتی که در این بخش وارد می کنید تنظیمات پیش فرض بخش Advanced در صفحه تنظیمات افزونه را برای این نوشته/برگه خاص تغییر می دهد.

اگر از تگ های عنوان مختلفی در مقاله خود استفاده کرده اید می توانید روی دکمه “پیش نمایش” کلیک کنید تا فهرست مطالب موجود را مشاهده کنید.

فهرست محتوا قبل از اولین عنوان نشان داده می شود. کاربران می توانند روی لینک های آن کلیک کرده و مستقیماً به بخش مورد نظر خود بروند.

به این ترتیب فهرست مطالب به سایت وردپرسی شما به سادگی اضافه خواهد شد. امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه WP-Sweep

آموزش افزونه WP-Sweep و پاکسازی دیتابیس وردپرس

آیا به دنبال افزایش سرعت وب سایت وردپرس خود هستید؟ همانطور که می دانید سرعت …

۱۱ دیدگاه

 1. ممنونم بابت این افزونه .
  بنده استفاده کردم توی سایت . ولی اون قسمت header table به صورت چپ چین نمایش میده .
  راهکار واسه راست چین کردن یا وسط چین مثل سایت خودتون چیه؟ ممنونم

  • از پیشخوان وردپرس گزینه TOC+ را بزنید و وارد قسمت تنظیمات افزونه Table Of Contents بشوید، سپس گزینه Heading text را با عنوانی فارسی که مد نظر شما ست مثلا “نمایش فهرست” نام گذاری نمائید از پائین صفحه قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید، اگر با انجام تنظیمات گفته شده در پست و راهنمایی های که الان خدمتتون گفتیم مشکل راست شدن حل نشد، قطع یقین باید از طریق css اقدام به راست چین کردن عنوان جدول محتوا اقدام فرمائید.

   • سلام منم همین مشکل رو دارم و گزینه Heading text را پیدا نکردم

    • دقت بفرمائید، کامنت بالای همین دیدگاهی که قرار دادید بصورت دقیق، شفاف و کامل توضیح داده شده است، از طریق پیشخوان وردپرس مراحل را دقیق جلو برید، قطعا جواب سوال خودتون رو خواهید گرفت…

 2. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من خیلی وقته از این افزونه Easy Table of Contents دارم استفاده میکنم و به شدت راضی ام ازش ولی از پریروز که آپدیت افزونه اومد به مشکل برخوردم و هی ارور ۵۰۳ میگیرم اولش متوجه نشدم از افزونه هست یا نه، اومدم تمام افزونه هارو غیرفعال کردم درست شد، دوباره روشن افزونه ها رو فعال کردم و دیدم ارور میگیرم متوجه شدم یکی از افزونه ها مشکل ساز شده، گشتم تا متوجه شدم افزونه Easy Table of Contents مشکل ساز شده و حتی اگه همه افزونه ها هم غیرفعال باشه و این به تنهایی فعال باشه این مشکل پیش میاد، الان همه ی افزونه ها رو فعال کردم و ایناین افزونه رو غیرفعال کردم که درست شد، خیلی این افزونه برام مهمه لطفا کمک کنید

  • در بین توضیحات شما جواب مشکل شما کاملا مشخص و نمایان هستش…
   وقتی تمام افزونه ها سالم هستند و فقط یک افزونه ایراد داره، مطمئنا ایراد کار در دو بخش به وجود آمده که خدمت شما توضیح خواهم داد:

   ۱- افزونه بعد از آپدیت شدن با توابع و کد های قالب شما ناهماهنگ هستش که باید برای اینکار قالب را به آخرین نسخه خود آپدیت کنید یا اگر آپدیتی برای قالب ارائه نشده با طراح قالب تماس گرفته و مشکل را بیان کنید تا توابع قالب بروزرسانی شوند و مشکلی با افزونه Easy Table of Contents نداشته باشه
   ۲- اضافه یا کم کردن کد های function.php قالب، اگر احیانا کدی به فایل مذکور اضافه یا کم کردید بهتره به حالت اولیه و اورجینال قالب برگردانید…

   یک احتمال ضعیف هم وجود داره که شاید در پنل تنظیمات قالب یا افزونه دستکاری خاصی انجام شده که بهتر است آنها را نیز چک بفرمائید

 3. با سلام و عرض ادب؛
  چند روزی هست که این افزونه خود به خود از کار افتاده. غیرفعال و دیلیت کردم و دوباره نصب کردم درست نشد و با اینکه تمام تنظیمات درست هست باز هم در صفحه محصول یا مقاله نمایش داده نمی شه. چند پلاگین دیگه رو امتحان کردم که اونها کار می کنن ولی هیچ کدوم به خوبی این پلاگین نیستن و مشکلاتی دارن. لطفاً در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.

 4. معصومه شیخ مرادی

  سلام وقتتون به خیر من افزونه رو نصب کردم اما قسمت تنظیماتش اصلا شبیه چیزی که در سایت شماست نیست دلیلش چیه کلا انگلیسی و مشابه این هم نیست این عنوان ها رو نداره.

  • احتمالا افزونه ی اشتباهی نصب کردید، دقت کنید که اگر نام آن افزونه Table of Contents Plus باشد باید به صفحه مربوطه این افزونه بروید و آموزش آن را ببینید، چون افزونه های فهرست مطالب اکثرا نام هایی بسیار شبیه به هم دارند و اگر می خواهید از همین افزونه که در این صفحه آموزش داده شده است استفاده کنید، با دقت به دنبال افزونه Easy Table of Contents در مخزن وردپرس باشید…

 5. مفید بود مچکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *